SEVDA UĞRUNA - Süleyman Turan (Sabah Gazetesi 18.06.-13.10.1986)

12 Şub 2010
15,006
543,642
2wg4qr7.jpg

SEVDA_U_RUNA_-001.jpg

SEVDA_U_RUNA_-002.jpg

Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Bir çok kişi süleyman turan'ın ressamlığı yönünü bilmez.Sanırım bir ilk gerçekleştiriliyor.Bir süleyman turan çizgiromanı forumlarda Profesör kalitesi ile paylaşıma açılıyor.Daha nicelerini görmek ümidiyle teşekkür üstad.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Süleyman TURAN, (1936- )

1936 yılında İstanbul'da doğan Süleyman Başturan ya da çizgi roman ve sinema dünyasında kullandığı adıyla Süleyman Turan, bir süre okuduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Filolojisi Bölümünden ayrıldıktan sonra 1961-1963 yılları arasında Saim Alpago Tiyatrosunda sahneye çıkmıştır. Ancak, Ses dergisinin düzenlediği yarışmada finalist seçilerek 1963'den itibaren tiyatro faaliyetlerine son vermiş ve sinema oyuncusu olarak kariyerine devam etmiştir.

Süleyman Turan, çizgiroman kariyerine başlamadan önce Tahsin Demiray'ın Hafta ve Alâeddin Kıral'ın Yelpaze dergileri ve Hürriyet Gazetesi'nin eklerinde karikatürler çizmiştir. Turan'ın dokuzuncu sanatla ilgili çalışmaları ise 1960'ların sonunda Akşam Gazetesi sayfalarında çizdiği 'soap opera' türü bazı öykülerle başlamıştır. Gazete yönetiminin isteği doğrultusunda hazırlamaya koyulduğu bu tarzı Türkiye'de Faruk Geç ile birlikte en iyi uygulayan kişi olarak bilinen Turan, film senaryoculuğunun kazandırdığı bilgi ve deneyimle bütünleştirdiği başarılı çizgiroman senaryolarıyla kısa sürede popüler pek çok öykü çizmiştir. 1972 yılında Oğuz Aral ile birlikte Gün Gazetesi'ne geçen çizer, burada Fişek Fikri başlıklı mizahi konulu bir karakter yaratmıştır. Terkos Gölü'ne atıldığında burayı bir benzin gölüne çeviren bir kimyasal formülün çevresinde gelişen olayların işlendiği başlığı, gazete 1974 yılında kapanana değin çizmiştir, özellikle Sezgin Burak ve Cemal Dündar'ın olumlu destekleriyle çizgiroman sanatına yaklaşan Turan, bilhassa Dündar ve Remzi Türemen'in de yardımlarıyla birkaç tane de film, video afişi hazırlamıştır. Abdullah Turhan'ın yayınladığı Tolga dergilerine arasıra kurşunkalem ve senaryo katkıları da sağlayan sanatçı, büyük bir beceriyle çalışmalarını sinemayla birlikte yürütmeyi başarmıştır. Senaryolarının tamamını kendisinin yazdığı onlarca 'soap opera' öyküsünü 1986-2001 yıllan arasında çalışttğı Sabah Gazetesi için çizen Turan, on beş yıl boyunca bu tarzın basındaki ender uygulayıcılarından biri olmuştur.

Evet, sanırım bir ilk daha yaşanıyor.
Süleyman Turan ile ilgili gazetelerde rastlamıştım dönem dönem çizdiklerine..
Ancak hiç tam olarak okumadım.
Abi çok teşekkürler.
Sanırım artık bir bağımsız ana başlık altında Gazete derlemeleri konusunu açmak gerekiyor.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Gençlik yıllarımda, çeşitli gazetelerde Süleymen Turan imzalı bant veya çizgi romanları görür, sinema sanatçısı ile aynı kişi mi diye merak ederdim. Aynı kişi olduğuna da inanmak isterdim.
Çizgi Diyarı'nın kuruluş etkinliğinde (yukarıdaki resim) bu çok yönlü sanatçımızın çizgi romanlarıda çizen kişi olduğunu görünce yıllar önceki merakım sona erdi.
Teşekkürler sevgili profesör.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Süleyman Turan" bir televizyon kanalında hayatını anlatıyor. Video biraz uzun, 50 dakika, ama bu güzide sanatçı büyük bir samimiyetle kendisiyle ilgili her şeyi anlatıyor. Söyleşinin hemen başında ressamlığa daha çocukken evin duvarlarına resim çizerek başladığını anlatmış. Sonra devamı geliyor. Bu video bence önemli bir belge.

"Sevda Uğruna" tefrika çizgi romanı için teşekkürler sevgili "profesör" üstadım.

S_leyman_Turan_TV_s_yle_i.jpg

Süleyman Turan Söyleşi

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Güzelliklere bir güzellik daha kattınız.
Ellerinize emeklerinize sağlık sevgili profesör.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Haluk Abi gene yaptın yapacağını.
Bir oradan, bir buradan...
Ne bulursan, ne çıkarsa karşına paylaş gelsin Abi.:):):)
Soluksuz takipteyiz seni.

Çok teşekkürler, çok değerli bir paylaşım.
Eline koluna sağlık.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Eline sağlık üstadım.
Unutulanları gün ışığına çıkarmak
yazılanlar,çizilenler kadar önemli.
Bu değerleri bize kazandırdığın için teşekkürler Başkanım.
Süleyman Turan ustaya saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
harikasınız bir ustanın yapıtlarını anmak ve paylaşmak yine bir ustanın yapacağı bir işti duygulandık binlerce teşekkür herşey gönlünüzce olsun