OĞUZ KAĞAN - Cici-Mu Derlemesi (010-017 Sayılar)

12 Şub 2010
15,006
543,719
file

Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Oğuz Kağan destanı için teşekkürler Sayın "Profesör";
bu arada çizer hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Bilginiz varsa sevinirim.
Afiyet diler, saygılarımı sunarım.

52308R.gif

arigato

Yeni Üye
1 Nis 2013
40
186
Ziya ŞAFAK ile 1970 yılında henüz 10 yaşında bir çocukken Ankara Rüzgarlı Sokak'ta bulunan ULUS gazetesinde tanışmış, kendisi bana birkaç orijinal bantını hediye etmişti. 1960'lı yıllarda ULUS, 1970'li yıllarda ise BARIŞ gazetesinde KELOĞLAN bantları yayınlanmıştır. Ziya ŞAFAK'ın KELOĞLAN çizgileri 80'li yıllarda ise İş Bankası Yayınları'nca - yanılmıyorsam - 10 fasikül kadar yayınlanmıştır.

Ne yazık ki tüm araştırmalarıma rağmen kendisinin bir daha izini bulamadım. ULUS ve BARIŞ gazetesinde yayınlanmış KELOĞLAN bantları bence bugüne kadar yapılmış en güzel KELOĞLAN'lar arasındadır.

ULUS gazetesinden bahsetmişken, bu gazete 1960'lı yıllarda Türkiye'deki çizgi romana gerçekten büyük bir katkı sağlamıştır. Örneğin çizgileri çok güçlü olmasa da Orhan BAYKAL'ın hazırlamış olduğu - bildiğimiz Fikret KOL karakterinden daha farklı olan - ALPAGO da çok ilginç bir kahramandır.

Gerek KELOĞLAN'ın gerekse ALPAGO'nun ULUS gazetesindeki maceralarının bulunup taranması formumuz için çok önemli bir kazanç olacaktır. Ziya ŞAFAK'ın bugüne kadar hiç bilmediğim Oğuz KAGAN çizgilerini foruma kazandıran Haluk Bey'e minnettarım.