Kapalı alanlarda sigara içme yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Sigara kullanıyorum yasağı destekliyorum.

Oy: 5 20.8%
  • Sigara kullanmıyorum yasağı destekliyorum.

Oy: 12 50.0%
  • Sigara kullanmıyorum ama yinede yasaklanmasın.

Oy: 1 4.2%
  • Sigara kullanmıyorum fakat yasaklanırsa içerim (Türk inadı)

Oy: 0 0.0%
  • Sigaraya zam geldi pasif içici olarak takılacaktık bu yasak nerden çıktı?

• İçilmesi yasaklanacağına satılması ve üretilmesi yasaklansın.

Oy: 4 16.7%
  • Bu konudaki fikirlerimi ayrıntılı bir şekilde mesaj olarak yazacağım.

• Kullanılan toplam oy
    24

gonca_61

Kıdemli Üye
20 Mar 2009
176
2

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Sigara kullanmıyorum, yasağı destekliyorum. Ancak bar, kahvehane ve nargile içilen yerlerde yasaklanmasını, amacı aşan otoriter uygulamalar olarak değerlendiriyorum. Bu yerlere gitmeyi isteyip te sırf sigara içiliyor diye gitmeyen kaç kişi var? Hangi kalp-damar hastası nargile kafeye gitmek ister? Bunları yararlı ve kimsenin itiraz etmeyeceği işler yaparken araya topyekün yasaklamaları sokuşturma olarak görüyorum.

villapark

Yeni Üye
2 Ağu 2009
55
298
Tütün ve tütün ürünlerinin yasaklanmasındaki evrensel mantık,sağlığı korumaya yöneliktir.Yine bundan yola çıkarak,çocukların sağlığı ön plandadır diyebiliriz.Bir babayı gözönüne alırsak(erkeklerin daha çok sigara içtiğini varsayaraktan),evi dışındaki kapalı alanlarda tüketeceği tütünün zararının çokta fazla olduğunu söyleyemeyiz.Aksi taktirde hem evde daha fazla zaman geçirerek,hemde ev içerisinde daha fazla sigara içerek çocukların sigara dumanına sıkça maruz kalmasına yol açacaktır.Bu da yasağın sağlıkla ilgili hedefinden uzaklaşmasına yol açma riski taşır.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,516
İşte benim istediğim forum.Yerinde bir anket.Gelelim sigara yasağına...Ben sigara kullanmıyorum.En azından 5 yıldır kullanmıyorum.(mesleğim öğretmenlik gibi göz önünde ve örnek alınması gereken bir meslek olduğu için zaten gizlice içiyordum.)İçene de saygım var Ama bizlere yani topluma açık yerlerde sigara içimine kanunlar koyarak yasaklamaya doğrusu pekte yerinde bulmuyorum.Ama konmalı diyede düşünüyorum.Keşke içiciler insanları rahatsız ettiğini düşünerek kapalı alanlarda içmeseler bu yasaklara sanırım gerek yoktu...

@serkan@

Süper Üye
20 May 2009
1,463
10,792
Darkwood
sigara içen biri olarak benim görüşüm keşke sigara satışının yasaklanması mümkün olsa ama bu şurda içebilirsin burda içemezsine getirildiğinde ki buradan kastım kahvehane tarzı yerlerdir saçmalandığını ve arkadaşımızın dediği gibi maksatını aşan bir yasak olduğunu düşünüyorum kapalı alanda yasakmış eee kendi arabamda kapalı alan içerim sanane be adam derim bu konuda bir uyarı geldiğinde yani tutarsız bir yasak benim görüşüme göre ama dediğim gibi eğer satışı yasaklanacak olsa sonuna kadarda desteklerim...

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
53
72
denizci
“Bu konudaki fikirlerimi ayrıntılı bir şekilde mesaj olarak yazacağım” seçeneğini sanırım tek ben işaretlemiş oldum:
İki tabela olmalı; birinde “Sigara İçilmez” yazmalı, diğerinde ise “Sigara İçilir” yazmalı.
Üçüncü tabela kesinlikle olmamalı, hatta herhangi başka bir tabela yasak olmalı.
İki tabeladan sadece biri seçilebilmeli ve yanlız o aslabilmeli.
Seçilen tabelanın her mekana (Hatta evler dahil) aslıması şart olmalı (Tabi mekanın girişe asılması gerekiyor).
Bunun sonucunda isteyen istediği mekana girer veya girmez, tercih elindedir.
Bu arada okul vergi dairesi vb.... ; “Sigara İçilmez” tabelasını tercih edecektir gayet tabi.
Bu önerim 60 yılların Hippi sloganlarının birinden alıntıdır.
Bilirsiniz “Savaşma aşk yap” vb... gibi Hippi sloganlarından biri de;
“Bedenim benimdir”

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Sigara kullanıyorum ama yasağı da destekliyorum. Sadece içilmesi ve içilmemesi gereken yerleri pek ayrıştıramayan bir yasak oldu bu. Kahvehaneye yıllardır adım atmamışım ama oyun oynarken sigara içmenin zevkini bilirim. Biz bu yasağı koyarken kaç tane işletmenin ve çalışanın işine son verdik? Meyhaneler de aynı kapsamda? Kanunları yaparken uygulanın da nasıl olacağı bence çok açık ve net olmalı? Yapılabiliyorsa tabiki SİGARA ÜLKEMİZ de satılmasın. O zaman her şey kökten çözülmüş olur. Tabi ama bu iş SERMAYE ye bağlı olduğu için, o yemez. Eeee o zaman gariban bi kaç kişiyle uğraşmak ta bizim DEVLETİMİ ze yakışmaz diye düşünüyorum. ( Biz TÜRK'ler yasaklara meyilli olduğumuzdan acaba diyorum daha fazla satış olsun diyemiiiii?)