Ne tür çizgi romanların dilimize çevrilmesini istersiniz?

Çevirmemi istediğiniz çizgi roman türü aşağıdakilerden hangisidir?

• Aksiyon

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    35
  • Anket kapatılmış .

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Değerli arkadaşlar;

şimdiye kadar konusu bana göre iyi (neozoic), balonları temizlenmiş (aladdin legacy), türünü beğendiğim (salem's daughter) ve yine bana göre çevirmesini nispeten kolay bulduğum (jungle girl) adlı çizgi romanları dilimize çevirmeye çalıştım. Devam eden projeler haricinde mutlaka çevireceğim bir western var. Bundan sonrasını ise forumun genel görüşüne göre planlamayı düşünüyorum. Yol gösterici olması açısından bu anketi açmayı düşündüm, seçenekler size yetersiz gelirse lütfen önerilerinizi de belirtiniz, belki anketin bir de 2. turunu yaparım :cool:.

Son düzenleme:

tafamus

Süper Üye
11 Şub 2010
1,869
13,461
Aslında anketteki seçeneklerin hepsine karar vermek çok zor çünkü hepsini çok seviyorum yeterki çizimi güzel olsun bence hepsinden birer birer yaparsanız sevinirim mesela birgün western bir gün tarzan tabi hemen yap diyecek halim yok :D

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,644
Kasımpaşa
Çok zekice buldum bu düşünceyi
tercihimi de belirttim.
Ancak en az üç tercih yapma hakkı verilse daha iyi olur sanırım.
Birden fazla tür istiyorum çevrilsin diye.

Bu arada ben görüyorum anketi..
Saygılarımla.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Anketi ayrıntısı ile görüyorum ve oyumu kullandım ...keşke fumetti çevirsen....

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Seçeneklerin görülmesine sevindim. İtalyancam yok fumetti için, onların ancak çevirisinin çevirisini yapabilirim ama daha elime ingilizce Zagor, Teks, vs geçmedi ya da ben aramadığımdan bulamadım.

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,618
metu
Eski tip çizgi romanlar özellikle teks ve zagor , hiç yayınlanmamış olması tercihimizdir.Herkesin zevkine
saygı duyarım,ama benim zevkim eskiler.

Son düzenleme:

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,679
Eski tarz çizgi romanlar ( zagor, teks vb. ) forumda bolca mevcut diye düşünüyorum. Elbette onlar da güzel ama bence fantastik, bilim kurgu, süper kahramanlarla ilgili yeterince çizgiromanımız yok. Elbette sen bilirsin ama forumda yoğun olmayan bir şeyler çevrilse daha uygun olmaz mı?

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Çok güzel bir düşünce olmuş tebrik ederim gerçekten. Aynen f.erince'nin dediği gibi forumda çok olmayan türlerin çevrilmesi taraftarıyım. Aslında polisiye türünüde çok severim en az üç şık olsaydı güzel olurdu cidden.Kolay gelsin.

BERBER KENAN

Yeni Üye
12 Nis 2011
21
73
Istanbul
Ben oyumu "Polisiye-Casusluk" için kullandım ama aklıma ilk gelen 100 Bullets gibi bir seri :) Tamam çok uzun bir seri ama değecektir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir
Bu noktada özellikle belirtmek istediğim bir konu var. Çizgi roman tercihleri. Forumumuzun geneli western ağırlıklı çizgi romanları beğenmekte. Bir anket yaparsak esseGesse başta olmak üzere İtalyanlar açık ara önde gider. Bahsi geçen çizgi romanlar birçok yayın evi adı altında defalarca basıldı. Güncel İtalyan çizgi romanları içinde dil problemi olacaktır. Çeviri ile uğraşan arkadaşlarım çeviriyi İngilizce'den Türkçe'ye yapıyor. Dolayısıyla çizgi roman seçerken-anketi oylarken dili İngilizce olan çizgi romanları düşünelim.

Benim tercihim, özel maceralar olacaktır. Kahramanların kendi başlarına veya diğer karakterler ile olan özel maceralarının çevrilmesi ilgi çekicidir. Sevgili dostum Shevarash ile yaptığımız Kingdom Come, Dc vs Marvel gibi... Hem tanıdık karakterler var, hem de devamlı seri değil. Her ne kadar Amerikan yayınlarını beğenmeyen bir çoğunluk olsa da ( burada dikkatinizi çekeceğim konu, Hollywood etkisi ile süper kahramanlar popüleritelerini arttırıyor. 2011 yılındaki filmlere bir bakın Thor, Green Lanter...v.b. ) süper karakterler giderek yükseliyor, özellikle genç arkadaşlarımız süper kahraman öykülerini daha fazla seviyor.

Özel maceralar ve kısa seriler her zaman tercihimdir.

filmografi

Süper Üye
8 May 2010
1,420
2,326
istanbul
düşünceniz çok güzel... bende oyumu kullandım.. ama bence katogori yerine çevirmeyi düşündüğünüz çizgi romanların isimlerini yazsaydınız bizde o çizgi romanları oylasaydık daha iyi olurdu... :) hem daha net bir sonuç çıkardı...:)

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Uzay'a kullandım oyumu. Savok'un dediği gibi birden fazla seçeneği işaretleme hakkı olsaymış keşke.

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Forumda hiç Kick Ass yok :( . Zaten İtalyan ÇR leri hiç sevmem.Bence Kick Ass ya da Avengers

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,944
Anket kapanmış ama olsun yine de düşüncemi yazayım. Ben Polisiye - Casusluk türünde çevirilerin artmasını diliyorum. Bir de Uzay - Gelecek Zaman, gerçi bununla ilgili çizgi romanlar mevcut ama daha da artabilir.

Ayrıca içeriğiyle oldukça zengin olan Frankofonların artmasını diliyorum. Çizgi olsun, senaryo olsun frankofonlar cidden çok özel bir ekolü temsil ediyor bence.