The Rose of Versailles ( Lady Oscar )

The Rose of Versailles ( Lady Oscar )

Anime ve Mangalar


Like Tree9Likes
  • 9 Post By huseyinadiguzel

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31.Temmuz.2018, 05:59   #1
Yeni Üye
 
huseyinadiguzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 31.Temmuz.2018
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 1
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
huseyinadiguzel is on a distinguished road
Tum19 The Rose of Versailles ( Lady Oscar )


Orginal Adı '' Rose of versailles '' olan Türkiye'de '' Lady Oscar '' olarak Yayınlanan Efsane Anime !

KÜNYE
Japonca adı: Berusaiyu no Bara
İngilizce adı: Rose of Versailles
Türkçe adı: Versay’ın Gülü
Türkiye'de yayınlayan: BRT
Bölüm sayısı: 41 anime bölümü, 11 manga
Yapıt: Manga, Anime, Tiyatro, Live-action film
Yazar: Riyoko İkeda
Yapımcı şirket: Tokyo Movie Shinsa
Başlıca seslendirenler: Tajima Reiko (Oscar François de Jarjeyes), Mizushima Yuu (André Grandier), Ueda Miyuki (Marie Antoinette), Nazawa Nachi (Hans Axel von Fersen), Yoshida Noriko (Anlatıcı)
Karakter dizaynı: Shingo Araki, Michi Himeno
Yönetmen: Tadaho Nagahama (18. bölümden sonra Osamu Dezaki)
Tür: Romantik,Tarih, Dram


Konusu Fransız Devrimi sırasında soylu bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Oscar'ın (babası onu erkek olarak görüyor ve büyütüyor ) ve malikanesinde ona uşak olarak yaşayan Andre adlı gencin aşk hikayesi...

Bu Hikaye Büyük Fransız Devrimini detaylarıyla seyirciye izlettiği gibi Muhteşem Soundtracklarıyla dikkat çekiyor...

Yayınlandığı dönemde önce Japonya'da sonra tüm dünyada büyük beğeni alıyor, Animesi ile kült efsaneler arasındadır.
Oscar, Marie Antoinette'nin en iyi arkadaşlarından biridirİçimizden biri Andre! Fakir ama gururlu genç..
Büyük aşkı ile efsane romanlara selam çakmıştır...

KARAKTERLER;

Oscar François de Jarjayes


André Grandier


Marie Antoinette (Fransa Kraliçesi)


Count Hans Axel von Fersen


General renier de jarjayes


Mme Yolande de Polignac


Rosalie lamorliére-chatelet


Alain de soisson


Comte victor clemonte de girodel


Mademoiselle charlotte de polignac


Jeanne lamorliér- de la motte


Mme du Barry


Louis XV , Fransa Kralı


Bernard Chatalet-Kara Şövalye


Maximilien de Robespierre


Bölümler - Bölüm Listesi:

1- Oscar, gülün kaderi
2- Uç! Avusturyalı kelebek!
3- Versay'da bir kıvılcım
4- Gül, şarap ve komplo...
5- Değerli göz yaşları
6- İpek elbise ve paçavra
7- Aşk mektubunu kim yazdı?
8- Oscar kalbimde
9- Güneş batar, güneş doğar
10- Güzel şeytan Jeanne
11- Fersen kuzeye dönüyor
12- Oscar, şafakta düello
13- Aras'ın rüzgarı, lütfen cevap ver...
14- Meleğin sırrı
15- Casino'nun kontesi
16- Annem, onun adı...
17- Şimdi karşılaşmalar vakti
18- Aniden, İkaros gibi
19- Elveda, kız kardeşim
20- Fersen, veda buluşması
21- Siyah gül geceleri açar
22- Gerdanlık uğursuzca parlar
23- Kurnaz ve güçlü
24- Adieu, gençliğim
25- Karşılıksız aşkın minueti
26- Kara Şövalyeyi görmek istiyorum!
27- Eğer ışığı kaybetsem bile...
28- André, yeşil limon
29- Bir kukla yürümeye başlar
30- Sen ışıksın, ben de senin gölgenim
31- Barakalarda bir leylak açıyor
32- Fırtınanın başlangıcı
33- Alacakaranlıkta cenaze çanları çalar
34- Şimdi 'Tenis Kortu Yemini'
35- Artık Oscar ayrılır...
36- Parola 'au revior'
37- Tutkulu yeminlerin gecesi
38- Kader kapısının önünde
39- Gülümsemesi sonsuza dek kayboldu!
40- Adieu, sevgili Oscar
41- Serilerin özeti

Bonus Detaylar;

Rose of Versailles’ın mangaları Japonya’da ilk olarak 1972’de başladı. Toplam 11 volume ve 1700 sayfadan oluşur. Kısa zamanda özellikle genç kızlar arasında inanılmaz popüler hale geldi. Daha sonra 1974’te Takarazuka tiyatro grubu Rose of Versailles’ın tiyatrosunu canlandırdı. 1978’de Versailles’da Live-Action filmi çekildi. Ve nihayet 1979’da Türkiye ve dünyadaki pek çok ülkede de yayınlanan anime serisi yapıldı. Rose of Versailles’ın animesi Avrupa’da Lady Oscar adıyla gösterildi ve ne yazık ki Türkiye’de de olduğu gibi bazı sahneleri kesildi. Rose of Versailles’ın popülaritesi 30 yıl sonra da hala devam etmektedir.Bu sene Takarazuka Berusaiyu no Bara:2001 adı altında tiyatroyu tekrar sergilemeye başladı. Yine bu yıl(2001), Japonya’da 30 yıl sonra anılmak için posta pullarının üzerine Oscar’ın resmi basıldı. İtalya ve Japonya’da DVD’leri piyasaya sürüldü. Ayrıca Riyoko İkeda, yakında Rose of Versailles Operası’nın İtalya’da sergileneceğini bildirdi.

Sinema Filmi:

1978’de ‘Lady Oscar’ başlığı altında bir film çekildi. Filmi Jaques Demy yönetti ve film Versailles’da çekildi. Ne yazık ki bu film çoğu Rose of Versailles hayranı için büyük hayal kırıklığı yarattı(Ben dahil). Özellikle sonu olmak üzere fimin bazı sahnelerinde senaryo değişikliği yapılmış ve çok önemli bazı sahneleri çıkartılmıştır. Bu yüzden de Rose of Versailles’ın insanın içine işleyen duygusallığı kaybolmuştur.

Oscar - Catriona McColl
André - Barry Stokes
Marie Antoinette - Chiristine Böhm
Fersen - Jonas Bergstörm
Luis Vl - Terence Budd
Marquis de Boulainvilliers - Rosemarie Dunham
Robespierre - Christopher Ellison
Jeanne de la Motte - Anouska Hempel
Rosalie - Shelag McLeod
Bernard Chatelet - Michael Osborne
General Jarjeyes - Mark Kingston

Hikaye - Özet;

1755 yılının Noel akşamında Jarjeyes ailesinin altıncı kız çocuğu dünyaya gelir. General Jarjeyes’in bir oğlan çocuğu babası olma ümidi de bir kere daha suya düşer ve General pes eder. Yeni doğan kızına Oscar François ismini verir ve onu herkesten uzak, bir oğlan çocuğu gibi yetiştirmeye karar verir.

Yıllar geçer Oscar diğer kardeşlerinden uzak, sadece dadısı ve onun torunu André ile birlikte büyür. 14 yaşına geldiğinde Avusturya Prensesi Marie Antoinette’i koruma görevini üstlenmesi istenir. Fakat Oscar bu görevi istemez ama babasının ısrarıyla kabul etmek zorunda kalır ve bu görevle birlikte bütün kadınsı duygularına elveda der.

Oscar, Versailles’ın entrikaları arasında bir yaşam sürmektedir. Bu söylentilere de hiçbir zaman kulak asmaz. Birkaç yıl sonra Marie Antoinette’in kalbini çalan İsveçli Kont Hans Axel von Fersen gelir ve işler karışır. Oscar, Marie Antionette ve Fersen arasındaki yakınlaşmayı sezer ve bundan rahatsız olur.Çünkü her ne kadar erkek gibi davransa da sonuçta duygularına engel olamaz.Bir anda kendini ilk aşkıyla karşı karşıya buluverir. André, Oscar’ın Fersen’e aşık olduğunu görür ve bütün dünyası yıkılır. Oscar’la tanıştığı günden beri ondan başkasını sevmeyeceğine ve onu sonsuza dek koruyacağına yemin etmiştir.

Yıllar birbirini takip eder ve Fersen, Marie Antoinette’le olan gizli aşkının tehlike yarattığını anlar. Bütün Fransa o ve kraliçenin her gece buluştuğu dedikodularıyla çalkalanmaktadır. Bu yüzden Fersen kaçmaktan başka çare bulamaz ve Amerikan bağımsızlık savaşına giden gönüllü orduya katılır. Fersen’in gitmesiyle Oscar ve Marie Antoinette yıkılır. Oscar karşılık görmeyen aşkının arkasından içki içmeye başlar. André de onun bu halini üzüntü içinde seyreder. Kendisinin de durumu pek farklı değildir.

Fersen yedi yıl sonra sağ olarak döner. Bu yedi yıl içerisinde olan olaylar pek iç açıcı değildir. Halkın kraliyet ailesine olan güveni azalmıştır. Bu arada halkı kraliçeye iyice düşman eden gerdanlık olayı meydana gelir. Halk ağır vergiler altında ezilmekte ve açlık çekmektedir.

Fersen geri döndüğünde Fransa’nın bu kadar çok değişmesine şaşırmıştır. Oscar ise aşkını tekrar gördüğü için mutluluktan havalara uçar. Birgün çok büyük bir cesaretle baloya kadın elbisesi giyerek gider. Fersen dahil hiç kimse bu yabancının Oscar olduğunu anlamaz. Oscar bütün gece Fersen’le dans eder ve güzelliğiyle onu büyüler.

Birkaç ay sonra Fersen, Oscar’la konuşurken onun baloda dansettiği yabancı kontes olduğunu anlar. Oscar, Fersen’e karşı olan duyguları açığa çıktığı için çok üzülür ve Fersen’le olan arkadaşlığını bitirmek zorunda kalır.

Bunca yıl sessizlik içinde bekleyen André gerçek duygularını Oscar’a açıklar. Oscar, Fersen’den kaçmak için Tugay Komutanlığı görevini bırakıp Güvenlik Muhafızlığı’na geçer ve André’nin iyiliği için ona ihtiyacı olmadığını söyler. André, Oscar’la yollarını ayırdıktan sonra kendini iyice içkiye verir. Bu sırada André, Alain adında bir askerle tanışır. Onun Oscar’ın kumanda edeceği orduda görevli olduğunu öğrenir ve Alain’den kendisine bir iyilik yapmasını ister. Oscar ilk teftiş gününde karşısında André’yi görünce çok şaşırır ama onu uzaklaştırmak için birşey yapmaz. Zamanla Oscar gerçek duygularının farkına varır ama bunları André’ye açıklayacak cesareti yoktur.

Yıllar geçtikçe Fransız İhtilali’ne daha çok yaklaşılır. Oscar soylu olmasına rağmen halkın sefil durumunu adil görmez. Bütün Fransa’nın yıllardır açlık içinde yaşadığını çok geç farkettiği için vicdan azabı çeker. Verilen bir emire karşı gelir ama suçu affedilir.

12 Temmuz 1789 günü Oscar saldırı için emir alır ama André’yle Paris’e dönerken isyancıların saldırısına uğrarlar ve ormanda mahsur kalırlar. Ve nihayet Oscar, André’ye hissettiklerini açıklama fırsatı bulur. Tarihin en kanlı olaylarından Fransız İhtilalinin ortasında birlikte olmak için doğmuş iki aşık kendilerini bekleyen kadere doğru birlikte yürürler...

Yazar hakkında - Riyoko İkeda

Riyoko İkeda, 18 Aralık 1947’de Osaka’da doğdu. Üniversite'de Felsefe okudu. Manga artistliğindeki profesyonel kariyeri, 1967’den sonra Kashihonya adlı magazinde ilk yapıtlarını sergilemeye başlamasıyla gelişti.İlk yapıtları; Bara Yoshiki no Shoujo (Gül Şeklli Kız) ve Soyokaze no Mary (Mary’nin Rüzgarları)’dır.

En çok beğenilen eseri şüphesiz 1972’de Margaret dergisinde yayımlanmaya başlanan Berusaiyu no Bara’dır. Bunu izleyen mangalar:

-Jootei Katarina (İmparatoriçe Catherina) (1972),

-Orpheus no Mado (Orpheus’un Penceresi) (1975-1981),

-Shoji no Etude (Shoji'nin müziği),

-Claudine (1974-75),

-Heroika(Berusaiyu no Bara’nın devamıdır ve Napoleon’un zamanını anlatır),

-Oniisama E...(Kardeşim, Sevgili Kardeşim) (1973).

Konu huseyinadiguzel tarafından (03.Ağustos.2018 Saat 00:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: Extra Detaylar
huseyinadiguzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Mart.2019, 21:25   #2
Yeni Üye
 
ed86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03.Kasım.2018
Mesajlar: 67
•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
ed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond reputeed86 has a reputation beyond repute
Standart
Mangasının da tüm sayılarının Türkçe çevirisi mevcut.
ed86 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 10.Nisan.2019, 11:17   #3
Aktif Üye
 
melih_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Aralık.2015
Mesajlar: 377
•Rep Puanı : 5095
•Rep Seviyesi :
melih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond reputemelih_ has a reputation beyond repute
Standart
Çizgi film ayrıca sinemaya da uyarlanmıştır. Tabi biraz farklı haliyle. Ne yazık ki Türkçe dublaj ya da alt yazılı hali internette yok. Youtubede bakmak isteyenler için.....

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


imdb linki : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Lady Oscar isimli sitesi : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu melih_ tarafından (10.Nisan.2019 Saat 11:19 ) değiştirilmiştir.
melih_ isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:09

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.