Amcabey 1964 - 29

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Direnc11 arşivinden son Amcabey'i de ekledik, bulunması oldukça zor
olan bu değerli dergileri bizlerle paylaşan dostuma çok teşekkür ederim..

wbysu9.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Melih 41 dostum bu Kıbrıs ile ilgili Amcabey dergilerini gayet güzel zamanlama ile paylaşıyor. Makarios'un kedi gibi masanın altında beklemesi çok ilginç. Derginin kapağı ünlü Johnson mektubuna atıfta bulunuyor. Kıbrıslı Rumlar hem masum Kıbrıslı Türklere saldırmış ve hiç utanmadan da Türkler isyan etti demişlerdi.Zamanın başbakanı İsmet İnönü Kıbrıs'a müdahaleye karar vermiş ama zamanın A.B.D.Başkanı Johnson tarafından çok sert bir mektupla uyarılmıştı. İnönü de bu mektuba 'Yeni bir dünya kurulur; Türkiye de bu dünyada yerini alır'demişti. 4 Mart 1964'de Güvenlik Konseyinden bir karar çıkmış ve Kıbrıs'ın Türkler olmadan, tek taraflı bir Rum Cumhuriyeti olduğu tanınmıştı. Maalesef, başta Kıbrıs Türk liderliği ve Türkiye bu karara karşı çıkmamış ve bu sakat cumhuriyet hala daha bütün dünya tarafından bu haliyle tanınıyor. Bu karar kaldırılmadan da ne Kıbrıs'ta çözüm olur; ne de kuvözdeki K.K.T.C. tanınır. Rumlar, hayatlarının hatasını yaparak 1974'de darbe yapmışlar ve Türkiye de 1960'daki yasal hakkı ile adaya müdahale edebilmişti. Rumlar, bu 1960 antlaşması ile AB'ye de üye olmuşlar; biz Kıbrıslı Türkler de bir kez daha açıkta kalmıştık. K.K.T.C.'deki şimdiki durumu ne siz sorun ne de ben söyleyeyim...

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
İki değerli dostumuza da içten teşekkürler. Sayenizde, varlığından haberdar bile olamayacağımız bir sürü yüksek kıymetli dergiyi arşivledik.

Var olun...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Mizah tarihimizden değerli örneklerinden Amcabey paylaşımları için sevgili melih41 ve direnc11 ustalara epeyce borçlandık

Teşekkür ve saygılarımı sunuyorum dostlar