Akbaba 1953 Sayı - 091 (10.12.1953)

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,804
Necmi Rıza'nın muhteşem kapağı ile bu sayı çok satmıştır eminim.
Savok arşivinden her hafta Cuma günleri Akbaba var, keyifli okumalar..

2rnd0t2.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Ben "Akbaba" dergisini ilk kez 1960'lı yıllarda henüz bir ortaokul talebesiyken sürekli olarak gittiğim berberde okuyup sevdim. Sırf bu yüzden berbere biraz fazla sık gidiyordum galiba. Berber, biriken Akbabaların eski sayılarını küçük parçalara ayırıyor ve usturasındaki köpükleri silmede kullanıyordu. Belli ki onları sadece müşterileri sıkılmasın diye alıyordu. İçim gidiyordu ama bir şey de diyemiyordum. Nihayet babam aracılığıyla dergileri parçalayacağına bana vermesini rica ettim, O da kabul etti. Ben de ona Akbabaların yerine başka gazete nüshaları getiriyordum. Böylece 70'li yıllara kadar yığınla "Akbaba" dergisine sahip oldum. Ama şimdi hiçbiri ortada yok.
Teşekkürler sayın "Melih41" ve sayın "Savok"

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Akbaba'ların kapakları aslında hep siyasi içerikli olur. O yüzden biraz şaşırdım fakat tabii her zamanki kadar çok özenle çizilmiş bir karikatür var ön sayfada. Ayakkabıcın suratı ve tezgahtaki sarı ayakkabı boyası, ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Dergi de Melh41 taraması olunca mükemmelik garanti oluyor. Savok arkadaşıma arşivini bizimle payşatığı için de çok teşekkür ederim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,862
Eline sağlık değerli dostum.
Haftanın her günü güzel paylaşımlarla dolmaya başladı.:D
Teşekkür ederim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,793
4,713
Sayın Melih41 ;

Aslında akbaba dergisi için kapaktaki karikatür normal. Farkı bu kez kapakta olması. Genellikle arka kapakta küçük karikatürler şeklinde olurdu bu tür karikatürler.

Sayın scanfan ;
Akbaba ile tanışma maceran ilginç ve güzel.

Emeğinize ve paylaşım isteğinize teşekkür ederim.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,512
Ankara

Ben "Akbaba" dergisini ilk kez 1960'lı yıllarda henüz bir ortaokul talebesiyken sürekli olarak gittiğim berberde okuyup sevdim. Sırf bu yüzden berbere biraz fazla sık gidiyordum galiba. Berber, biriken Akbabaların eski sayılarını küçük parçalara ayırıyor ve usturasındaki köpükleri silmede kullanıyordu. Belli ki onları sadece müşterileri sıkılmasın diye alıyordu. İçim gidiyordu ama bir şey de diyemiyordum. Nihayet babam aracılığıyla dergileri parçalayacağına bana vermesini rica ettim, O da kabul etti. Ben de ona Akbabaların yerine başka gazete nüshaları getiriyordum. Böylece 70'li yıllara kadar yığınla "Akbaba" dergisine sahip oldum. Ama şimdi hiçbiri ortada yok.
Teşekkürler sayın "Melih41" ve sayın "Savok"

Benzer şekilde, fakat 1970li yılların ortasında ben de mahallemizin berberinde tanışmıştım Akbaba dergileriyle. (Şİmdi düşünüyorum da demekki o zamanlar berberlerde gazete harici illaki bir kaç mizah dergisi bulunuyordu) İlkokul çağlarında olduğum için ağır gelirdi bana Akbaba dergisi. O yüzden alaburus traşımı olmayı beklerken varsa diğer dergilere, yoksa gazetelere göz atardım.
Bir anda o yıllara geri döndüm. Hem paylaşım, hem de bu hatırlatma için teşekkür ederim.