AKBABA-sayı-321 ( 8 Mayıs 1958)

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,867
5,091

Sayın murtaza5 ;

"Cezaevlerindeki kalem ve fırça adamlarının sayısı , galiba hiç bir devirde - en az olacağını sandığımız bu demokrasi devrinde olduğu kadar - çok olmamıştır.
Şaşırmayınız : Hürriyet , suç işlemeyi kolaylaşıtırır !
Ratip Tahir hapishaneden çıkmadan Halim Büyükbulut girdi. Şimdi , Ulus'un Yazı İşleri Müdürü Nihat Subaşı , ben bu satırları yazarken , ailesiyle vedalaşıyor. Fıkra yazarı Şinasi Nihat Berker de basınımızın Yul Brynneri cakasiyle kafayı kazıtmış!
"

Dedo11'in notu :
Bu satırların devamını okursanız göreceğiniz Yusuf Ziya Ortaç'ın satırları eğip büküyor kem küm ediyor ve Menderese gizliden gizliye övgü diziyor ondan anlayış bekliyor. Yani o insanların suç işlemediğini , düşüncenin suç olamayacğını direkt söylemiyor..
Neden böyle yapıyor Yusuf Ziya Ortaç...? Arkadaşlar Yusuf Ziya Ortaç çok güzel ve yerinde yazılar yazan biri ama o bir Menderes ve onun iktidarının yandaşı ... Evet evet o bir yandaş sonuçta. Ancak 27 Mayıs 1960 tarihinin ertesi bir gecede taraf değiştiren biri. Bunu onu aşağılamak için söylemiyorum. Bu bir gerçek saptama....

Ama asıl bu satırları yazmamdaki amacım : 1974 te Ben Gazetecilik ve Radyo Televizyon Yüksek Okulunu kazanımış bir öğrenci idim...
Öğretmenimizden biri de Nihat Subaşı idi. Bizi Ulus Gazetesi'nin Ankara Rüzgarlı Sokaktaki merkezine götürmüştü... Kurşun kalıplardan dizgilerin oluşturulmasının pratiğini yapmıştık...
Gerek Nihat Subaşı gerekse Nahit Berker gerçek anlamı ile gazeteci idiler... Hocalarımız oldular... Anıları önünde saygılarımla eğilirim....

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim....