bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,875
NeverLand
file
file

Sevgili Haluk abimiz tarafından taranmış olan sayıdır.
Kendisini tekrar özlemle anıyorum.
Bu şaheserleri gün yüzüne çıkarmasa, belki de Raoul Thomen (24 Temmuz 1876/1 Ağustos 1950) ismini hiç birimiz bilemeyecektik.
Kendisi ilk dönem Fransız (Belçikalı olmasına rağmen) ekolünün öncüllerinden birisi. 1908-1939 yılları arasında efsanevi L'Épatant dergisinde uzun bir dönem çizmiş. Cri-cri dergisi için 1921'de yarattığı "Les Aventures Acrobatiques de Charlot." serisini, 1939 yılına kadar "Boum!" dergisinde devam ettirmiş. Daha sonra seriyi İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Pierre Lacroix, Mat ve Jean-Claude Forest devralmış.
Yani aslında forumumuzda da bulunan Şarlo başlığındaki seri.
Thomen, Şarlo haricinde Thomas Picook, Détective gibi eserlere de imza atıyor ve Harry Nath takma ismiyle Amerikan Illustrated için çalışmalar yapıyor.
Yukarıda orijinal kapağıyla verilen macera, Şarlo Hindistan'da ancak dergi içindeki Şarlo Afrika'da macerasının orijinal kapağını da aşağıya ekliyorum.

file

Bu vesileyle sevgili Haluk abimizi tekrar rahmetle anıyor,
mekanının Cennet olmasını temenni ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Haluk beyin Çizgi Roman sanatına katkıları asla unutulmayacak öylesine büyük paylaşımlar yaptı ki asla görme şansımız olabileceğini bile düşünmek mümkün değil.Mekanı cennet olsun çok teşekkür ederiz bu anlamlı paylaşım için.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Harika bir sunum eşliğinde paylaşılan nadir bir çocuk dergisi...
Size gönülden teşekkür ediyor,
Haluk beyi minnet ve rahmet ile anıyorum.
Saygılarımla...
,
52308R.gif