Kelts 1 - Kuzgun Savaşı

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
KELTS - KUZGUN SAVAŞI
3E9OD2.jpg

Şu an benim için heyecanlı bir an. Çünkü ilk balonlama çalışmamı sunuyorum sizlere.
İnsan uğraşıp emek verince iki tıkla indirip okuduğu eserlerin arkasında ne büyük emeklerin var olduğunu çok daha iyi anlıyor.
En başta tabiki çizerler, yazarlar olmak üzere ÇR dünyasındaki emek veren herkes teşekkürü fazlasıyla hakediyorlar.
Hepiniz sağolun varolun e mi..

Çeviriyi yapan sevgili direnc11'in emeğine sağlık.
Şunu özellikle belirtmeliyimki, sayın direnc11 sadece çeviri yapmakla kalmayıp konu ile ilgili araştırma yapıp orjinalde olmayan dipnotlar da hazırlayarak okumaya ayrı bir tat katmıştır. Bunun için ayrıca teşekkürler.

İkinci kitabın çevirisini de tamamladı. Bana da en kısa zamanda ikinci kitabı sizlerle buluşturmak kaldı.

İlk çalışmam olduğu için kusurlarım varsa affola.

Sevgili Profesör'e ithafen keyifli okumalar...

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Henüz okumadım ama indirdim ve sayfalarda gezindim, mükemmel bir işçilik. Akşam okuyacağım.

Sevgili Nihata ve size bu güzel eser için ayrı ayrı teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Baştan sona heyecanı hiç düşmeden
keyifle okudum. Çeviri ve balonlama
da güzel olunca böyle oluyor tabii.
Sevgili "Adem" ilk diyor, demek ki
doğuştan kral, pardon balonlamacı
kendisi:). Teşekkür ederim dostlara,
devamında bakalım neler bekliyor bizi.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Şimdi okumayı bitirdim ve konu olarakta çizim olarakta çok hoşuma gitti.

Fantastik bir tarihi kurgu işlenmiş. İktidar oyunlarının yanı sıra tekli macera gizem ve sırlarla dolu bir macera, bakalım ikinci kitap nasıl sürecek.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,980
Konusu,çizimi,vamanı,balonlama ve çevirisi ile 4x6 lık bir eser olmuş..Hele ilk deneme olmasıda ayrı bir taktiri hak ediyor..Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler..

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sürükleyici ve heyecan verici bir hikaye. Keyifle okudum, çok teşekkürler

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Konusuyla çizgisinin güzelliğiyle balonlama ve çevirisi ile takip
etmek mecburilerden olmuş. Tebrik ve teşekkür ederim..

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Güzel yerde kesmişler, istersen devamını merak etme :)
Elinize sağlık, ilk balonlama için gayet profesyonelce çalışmışsınız.
Daha önceki denemelerinizi de hatırlıyorum, onlar da fena değildi.
Daha güzel işler göreceğiz sizden, eminim buna...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Avaxhome'da görmüştüm zamanında ve kapak çok ilginç gelmişti.Bence bu seçim harika olmuş.İçine kısaca baktım.Gece okuyacağım ama gayet doyurucu bir eser gerek adem kardeşim gerek direnc11 fevkalade bir iş çıkarmış.Zaten forum uçtu gidiyor.Bir 3-4 ay sonra kafam rahat ettiğinde ben de bir one shot çeviri yapmayı düşünür oldum.Hele ilk çeviri denememden sonra ama daha ona var benim açımdan.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
Ben henüz indirdim,ilk sayfa çok güzel.Çizimler çok hoş,az sonra da tümünü keyifle okuyacağım.
Sevgili Adem bey size ve sevgili Direnç kardeşime çok teşekkürler ederim.Sağolun,varolun.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Nihat'ı zaten bilirim, Türkçeye hakimiyetinin yanında İngilizce bilgisine de güvenirim, ha birde Rusça mevzuu var o da bir başka hikaye ayrıntıya girmeyelim...
Bunun yanında ortaklık yaptığı insanları seçimindeki titizliği de sevgili Adem'in yaptığı iş konusunda beceri sahibi olduğu konusunda kesin bir done benim için.
Bu ikiliden ancak mükemmel bir iş çıkar...
Okuyacağım.
O zaman belki bir teşekkür daha ederim...
Belli mi olur!..

BRAN MAK MORN

Çeviri & Balonlama
13 Tem 2011
193
2,213
Böylesine bir çizgiroman ile tanışmamıza ve Türkçe olarak okumamıza olanak sağlayan dostlarıma çok teşekkür ederim.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Hafta sonu eve gidince ilk indireceğim çizgi roman bu olacak.
Sevgil Adem'e ve değerli ağabeyim Nihat'a şimdiden teşekkür ederim.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Kitabı şimdi indirdim.
Henüz okumadım ama sayfalar arasında şöyle bir gezindim...
Çeviri de, balonlama işçiliği de, kitap da bir harika...
Sevgili Nihat'a ve temiz ve özenli çalışmasından dolayı
Sevgili Adem arkadaşımıza çok teşekkür ederim...
Gerçek ve özgün bir diyar kütüphanesini adım adım inşa ediyoruz...
Devamını sabırsızlıkla bekliyor olacağım...

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,641
Keltler

Zaman: M.Ö. 600 - M.S. 100, Mekân: Avrupa

"Belki de geçmişin ve günümüzün bir avuç bilim adamı dışındakilerin çoğu için "Kelt"... içine herhangi bir şeyin konulacağı ve herhangi bir şeyin çıkarılabileceği bir tür sihirli torbadır... Ünlü Kelt alacakaranlığında her şey mümkündür ve bu tanrılarınkinden çok mantığın alacakaranlığıdır." (J. R. R. TOLKİEN, 1963.)

Günümüzde bizler Keltler'i Avrupa'nın Atlas Okyanusu kıyıları halklarından biri olarak düşünürüz ama Keltler bir zamanlar (M.Ö. 2. binyıl ile M.Ö. 1. yüzyıl arasında) Avrupa kıtasının en çok yerine dağılmış insanlarıydı. Tarihte ilk bilinen Keltler'e M.Ö. 5. ve 6. yüzyılların Yunan tarihçilerinin yazılarında rastlıyoruz.

"Kelt" terimi, (Yunanca Keltoi, Latince Celta, çoğulu Celtae) ilk önceleri Yunan Massalia (çağdaş Marsilya) kolonisinin iç taraflarında yaşayan insanları tanımlamak için kullanılırdı. Terim daha sonra Latince Galli (Galyalılar) ve onunla ilişkili Yunanca Galatoi (Galatyalılar) kelimesiyle eşanlamlı olarak, M.Ö. 3. yüzyılda Atlas Okyanusu'ndan Karadeniz'e kadar geniş bir Avrupa kuşağına hâkim olup İspanya, İtalya ve Anadolu'da kolları olan güçlü bir insan grubunu tanımlamak için kullanıldı.

Klasik çağdakiler için bu insanları birleştiren şey, ortak gelenek ve inanç ve hepsinin üstünde de ortak bir dildi. Çünkü bu insanlar şimdi büyük Hint-Avrupa diller ailesinin bir parçası olan ve şimdi Kelt Dilleri denilen bir dili konuşuyorlardı. Bu dillerin çağdaş temsilcileri Galce, Brötonca, İrlanda Dili ve İskoç Galce'sidir, ancak eski ve hatta daha yakın tarihi zamanlarda başka Kelt dillerinin de konuşulduğu bilinmektedir.

Eğer eski Keltler antik dünyanın muammaları arasındaysa, bunun nedeni modern romantiklerin onları oraya koymuş olmasıdır. Modern arkeolojinin doğumuna kadar eski Keltler konusundaki tarihi bilgi Klasik Roma ve Yunan yazarlarının eserlerine dayanıyordu ve bunlar da onlardan korkuyla, nefretle ve hor görmeyle söz etmişlerdi. Bu yazarlar eski Keltler'i güçlü bir rahip sınıfı olan mağrur savaşçı bir ırk olarak gösterirler.

Kelt savaşçıları disiplinsiz ve haşin, yemeye içmeye düşkün, şerefleri ve statüleri açısından kıskanç insanlardı. Şiir ve kelime oyunları takdir edilirdi, Druidler'in rahip sınıfı yalnızca tanrılarla aracılar olarak değil, yirmi yıllık çıraklık dönemlerinde ezberledikleri kabile gelenek ve yasalarının bekçileri olarak da saygı görürlerdi, hepsi etkinlik ve güce sahiptiler.

Çoğunlukla Ortaçağ'ın İrlandalı keşişleri tarafından kaydedilmiş Kelt efsane ve folkloru hakkındaki yeni bilgiler, Klasik klişeye bir başka dünya havası verdi ve buna zamanla "Kelt alacakaranlığı" adı verildi. Aradan geçen iki yüzyılda Keltler'in kahraman, şair ve maneviyatçı -yani modern sanayi toplumunun antitezi- oldukları görüşü Kelt milliyetçileri ve "New Age" taraftarları gibi çok farklı insanlar tarafından hâlâ eleştirilmeden kabul görmektedir. Ancak bu eski Keltler'den çok, modern toplumun değerleri ve kaygılarıyla ilgili bir şeydir. Keltler gerçekte nasıl insanlardı?

Yukarıda, Gizli İlimler Kütüphanesi isimli web sitesinden kısaltarak alıntı yaptım.

Dampyr, Martin Mystere ve daha bir çok çizgi romandan aşina olduğum Keltlerin nihayet çizgi romanı ile de tanışmış oldum.

Zagor'un en büyük düşmanlarından Kandrax bir kelt rahibidir sanıyorum.
Asterix deki sihirbaz Hokusfokus da, dolayısıyla Asterix'in de Kelt soyundan olduğunu tahmin ediyorum.

Keltler, Avrupa'da antik Yunanlıların çağdaşıdır ama antik Yunanlılardan çok daha uzun bir yaşamları olup eski Romalılarla da çağdaş olmuşlardır.

Sevgili Adem dostumuz ile Nihat üstadımın mükemmel bir imece paylaşımı, bir süredir yoksun olduğum keyfimin yerine gelmesine katkıda bulundu. Her iki dosta emekleri, çizgi roman sevgileri ve lütufkar ithafları için şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum...

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
185
sayın kardeşim.çok güzel bir çalışma.çizimler ve konu müthiş.şifresiz ve karşılıksız paylaştığın için çok teşekkür ederim.lütfen çalışmalrının devamını dilerim
saygılarımla
asimreis izmir 1951

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
185
sevgili kardeşim 2 kitabı da bir solukta okudum gecem keyiflendi hakikaten
hem çizimleri hem konusu çok güzel ve sürükleyici ben okuyucu olarak
sizlere borçlanıyorum.ama sende şimdi bizlere borçlandın.borcun bu diziyi bitirmek
bizleri merak içinde bırakmmak.eline sağlık dostum
asimreis izmir 1951

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Henüz bakma fırsatı bulabildim.
Olağanüstü renkler, çizimler...
Adem sen nerelerdeydin diyorum.:)
Elinize sağlık, teşekkürler arkadaşlar.

(Lütfen fontu da belirtir misiniz.:))

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Henüz bakma fırsatı bulabildim.
Olağanüstü renkler, çizimler...
Adem sen nerelerdeydin diyorum.:)
Elinize sağlık, teşekkürler arkadaşlar.

(Lütfen fontu da belirtir misiniz.:))
Burdayım sayın Büyük Beyaz
Hayırdır çay mı ısmarlıycaksınız, bak hayır demem. :)

Kullanılan font: CCJimLee

ALIENRIPLEY

Süper Üye
29 Ocak 2016
1,196
2,104
Bütün çalışmalar emek ürünüdür... Bu eser de öyle.. Bunun için çok teşekkür ederim ... Nadide çalışmalardan bir olmuş..