Korkunç Türk Yusuf - Youssouf The Terrible Turk (Ç&B)

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul

jy0XNm.jpg

Çeviri balonlamasını yaptığım bu eser, Twitter'da uzun zaman önce @TrakyaBalkan isimli hesapta flood şeklinde yayınlanmıştı.
Hakkında tek bulabildiğim bilgi ABD'de yayınlanmış olmasıdır. Hangi yılda, nerede nasıl yayınlanmış, kim yazmış, çizmiş bilgi bulamadım...
Resimlerin altındaki kısa notlar, bana ait değil tarayan kişiye ait.

Amerikalı çizer, kendi bakış açısıyla çizmiş haliyle.
Siz kendinizi anlatmazsanız, başkası anladığı gibi anlatır.
Geçmişten günümüze gelen en büyük sıkıntılarımızdan biri de bu.
Biz kültürümüzü, tarihimizi anlatmayı başaramadık bir türlü.
Ve halen de öyle..

Düzeltme: Scanfan üstadım maşallah dedektif gibi konunun kaynağını bulmuş. Teşekkürler.

Dosya boyutu: 7mb
İndirme linkleri

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çeviri balonlamasını yaptığım bu eser, Twitter'da uzun zaman önce @TrakyaBalkan isimli hesapta flood şeklinde yayınlanmıştı.
Hakkında tek bulabildiğim bilgi ABD'de yayınlanmış olmasıdır. Hangi yılda, nerede nasıl yayınlanmış, kim yazmış, çizmiş bilgi bulamadım...

Sayın "Adem", bu çizgi roman hakkında aşağıdaki bilgileri buldum:

"Youssouf the Terrible Turk" ABD'de 1949 yılında Hillman Yayınlarının çıkardığı "All-Time Sports Comics" serisinde yer almış. 10 cente satılan bu dergiler iki ayda bir yayımlanıyormuş. Spor temalı olan bu dergilerde bunun gibi ortalama 6-7 öyküye yer verilmiş. Bu hikâyenin yer aldığı dergi ise Ağustos 1949 tarihli 6. sayı. Sanırım seri o yıl çıkmaya başlamış. "Youssouf the Terrible Turk" bu sayının ilk öyküsü. 52 sayfalık dergide 6 öykü veya konu daha var (at yarışı vs konularında). Koca Yusuf'a ait güreş öyküsünün orijinali 10 sayfa (sanırım bizde tarayan kişi panelleri bölerek 23 sayfaya uzatmış). Biyografik öykünün yazarı bilinmiyor, ancak çizeri Mike Suchorsky imiş. Tahmin edileceği gibi antolojik serinin her öyküsünü farklı ressamlar çiziyormuş.
Çeviri ve balonlama için teşekkürler.

Öykünün yer aldığı derginin kapağı:
file

Moderatör tarafında düzenlendi:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Paylaşım için çok teşekkür ederim. Sevgili scanfan'a da katkısından dolayı çok teşekürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480

Sayın "Adem", bu çizgi roman hakkında aşağıdaki bilgileri buldum:

"Youssouf the Terrible Turk" ABD'de 1949 yılında Hillman Yayınlarının çıkardığı "All-Time Sports Comics" serisinde yer almış. 10 cente satılan bu dergiler iki ayda bir yayımlanıyormuş. Spor temalı olan bu dergilerde bunun gibi ortalama 6-7 öyküye yer verilmiş. Bu hikâyenin yer aldığı dergi ise Ağustos 1949 tarihli 6. sayı. Sanırım seri o yıl çıkmaya başlamış. "Youssouf the Terrible Turk" bu sayının ilk öyküsü. 52 sayfalık dergide 6 öykü veya konu daha var (at yarışı vs konularında). Koca Yusuf'a ait güreş öyküsünün orijinali 10 sayfa (sanırım bizde tarayan kişi panelleri bölerek 23 sayfaya uzatmış). Biyografik öykünün yazarı bilinmiyor, ancak çizeri Mike Suchorsky imiş. Tahmin edileceği gibi antolojik serinin her öyküsünü farklı ressamlar çiziyormuş.
Çeviri ve balonlama için teşekkürler.

Öykünün yer aldığı derginin kapağı:
all_Time_Sports_koca_Yusuf-1949.jpg

Orjinal kitabı buldum yüklüyeceğim.

Tercüme ve editleme için teşekkürler.

Sabersan53

Yeni Üye
13 Ara 2021
5
14
Hocam selamün aleyküm, tamamen karşılıksız şekilde Koca Yusuf ile alakalı yazılar yazıyorum ve bazıları Tv'de yayınlanıyor. Bu çizgi romanı biliyordum ama. İngilizce hâlinin düzgün okunabilen versiyonunu bulamadığım için çeviremedim ki şimdi sizin çevirmiş olduğunuzu görüyorum.

Tv'de ben yazıyı yazarken bir arkadaş seslendiriyor, arka planda da söz konusu güreşçi ile alakalı içerikler bulunuyor. Eğer müsaade ederseniz bu çizgi romanın bölümlerini de arka planda göstermek isterim.

Sabersan53

Yeni Üye
13 Ara 2021
5
14
Hocam selamün aleyküm, tamamen karşılıksız şekilde Koca Yusuf ile alakalı yazılar yazıyorum ve bazıları Tv'de yayınlanıyor. Bu çizgi romanı biliyordum ama. İngilizce hâlinin düzgün okunabilen versiyonunu bulamadığım için çeviremedim ki şimdi sizin çevirmiş olduğunuzu görüyorum.

Tv'de ben yazıyı yazarken bir arkadaş seslendiriyor, arka planda da söz konusu güreşçi ile alakalı içerikler bulunuyor. Eğer müsaade ederseniz bu çizgi romanın bölümlerini de arka planda göstermek isterim.

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Aleyküm selam sayın Sabersan53
Tabiki kullanabilirsiniz. Memnuniyet duyarım. Bitince biz de videoyu görmek isteriz.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Konu güncelliğini kaybetmeden ben de minik bir katkı yapayım istedim. Bu çizgiroman Türkiye'de çoook eskiden yayınlanmıştı :) Siz burada paylaşınca anımsamıştım, ancak yeni bulabildim.

Son düzenleme: