Fatoş, Çeroki Dilinde

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Fatoş, Çeroki Dilinde
"Fatoş ve Basri" Çerokice Öğretiyor
King Features, 1975
36 sayfa (18 çift sayfa), 12 MB, 1016 px, CBR

Özel çizgi romanlardan biri daha: "Fatoş, Çeroki Dilinde". 1975 yılında "Çeroki İki Dilli Eğitim Programı" tarafından geliştirilmiş. Chic Young'ın ünlü "Blondie" (bizde Fatoş) çizgi romanını almışlar, yarısını bir Kızılderili kabilesi olan Çerokilerin dilinde, diğer yarısını da (aynı kareler) İngilizce hazırlamışlar. Son birkaç sayfaya da küçük bir sözlük ve alıştırmalar koymuşlar. Maksat bu dili öğretmek, pekiştirmekmiş. Amerikan yerlilerinden olan Çerokilere (Cherokee) çizgi romanlardan aşinayız zaten, zamanında topraklarından zorla sürülmüş Kızılderili halklarından sadece biridir. Çerokiler günümüzde ABD'nin Güneydoğu eyaletlerinde (Georgia, Güney ve Kuzey Carolina vs) yoğun olarak yaşıyormuş. 300 bin kişi filan kalmışlar. Aslında derginin ilk 16 sayfası Çeroki dilinde, sonraki 16 sayfası da İngilizceydi. Ama ben sayfaları eşleştirdim. Bu derginin benzerleri
de varmış: "Beetle Bailey" ve "Hi and Lois". Tarama bana ait değildir. Sayfa görüntüleri tek tek yabancı bir siteden aldım ve düzenleme yaparak tek dosya halinde birleştirdim. Çizgi Diyarı arşivinde bu da bulunsun.
Saygılar.

Fato_eroki_Dilinde_kapak.jpg

"Beetle Bailer" ve "Hi and Lois" de Çeroki diline çevrilmiş.
Di_er_eroki.jpg

Son düzenleme:

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,695
Cherokee_Syllabary_1024.png

Vahşi değiller miymiş yani :)
Müthiş gerçekten, sevgili scanfan,
teşekkürler, çok yaşayın e mi!

Yanlış hatırlamıyorsam, bunu 1800'lerde "Sequoyah" adında bir Çeroki, kızıyla beraber geliştirmiş. Bütün kabilede öyle tutulmuş ki, adamlar okur-yazarlıkta kısa sürede beyaz komşularını bile sollamışlar. İngilizce dersinde görmüstük, bing taraması bilgileri doğruladı.

1828'te ilk gazeteleri de çıkmış:

RB5RZn.png

Sequoyah'nın "Capitol"'daki heykeli:

QWdGjG.jpg

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Bu Cheroki'nin Zagor'un bir kaç macerasında Avukat Satko
(hatta "kara bela" adlı Türk filminde de komutanın
kızını seven avukat rolündeydi ) olarak yer aldığını
hatırlıyorum. Zagor'un gerçeğe dayalı ve hüzünlü
maceralarından "uzun yürüyüş" (oğlak efsanevi maceralar 4)
macerası çerokilerin "gözyaşı yolu" dedikleri, binlerce
kızılderilinin hayatını kaybettiği zorunlu göçü anlatır.
Beni en çok etkileyen maceralardan biridir. Düşündükçe
halen bir garip oluyorum, dünyanın farklı yerlerinde ve
halen günümüzde de şahit olmaya devam ediyoruz, farkedip
görebilirsek tabii buna benzer insanlık dramlarını...

cats3243rete435.jpg

Son düzenleme: