Oyuncak Tren Kullanım Kılavuzu (Çizgi Roman Tarzında)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Çizgi Roman Tarzında Hazırlanmış
Oyuncak Tren Kullanım Kılavuzu
12 sayfa (6 çift sayfa), 1112px, 4,7 MB, CBR

Bachmann_Oyuncak_Tren_Kull_K_lavuzu_kapak.jpg

(Mega)

İlginizi çekeceğini sandığım bir çizgi kitap numunesi sunuyorum (en azından benim ilgimi çekti). Bir Amerikan "oyuncak tren" firması (Bachmann) üşenmemiş, çizgi roman ressamları tutmuş ve oyuncağın kullanım kılavuzunu adeta bir çizgi roman tarzında hazırlatmış. Firma, Çinlilerin "Bir resim bin kelimeye eşittir" atasözünü benimsemiş olmalı. Hedef kitlesinin çocuklar olduğu da düşünülecek olursa onlara hak vermemek imkânsız. Bu Amerikalıların huyu böyle galiba, çocuklara yönelik kitaplarda olduğu gibi, eğitim seviyesinin göreceli olarak daha düşük olduğu topluluklara (örneğin rütbesiz askerlere) hitab eden broşür, el kitabı ve kullanım kılavuzu ve hattâ dergileri böyle hazırlıyorlar. Buna en iyi örnek askerlere yönelik olan "PS -Preventive Maintenance" adlı dergidir (Askeri araç gereçlerin bakım-kullanım kılavuzu). Ondan da bir tane paylaşacağım önümüzdeki günlerde.

Kitapta herhangi bir baskı tarihi bulamadım ama çizgiler ve kılavuzdaki karakterlerin giysilerinden 1970'lere ait olabileceğini tahmin ediyorum. Çizgi-kitabın çizgileri biraz "Archie"nin çizgilerini anımsattı bana. Ben taramadım, yabancı bir siteden alıntıdır. Orada 12 tek sayfa olarak sunulmuştu. Ama 550 px. eninde olunca çizgi roman okuyucularında görüntü bozuluyordu (çoğumuz çizgi roman okuyucularımızı default olarak "ekrana enine sığdır" modunda tutuyoruz, ondan). O nedenle sayfaları ikişer ikişer birleştirdim. Şimdi görüntü bozulmadan daha rahat okunuyor.

Örnek sayfa
bach_man_Kul_K_lavuzu_rnek.jpg

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,019
denize sıfır
Benim hiç trenim olmadı.
Trenlere öküz misali dalıp gitmemiz bu yüzden olmalı.:D
Pazarlama taktiği ne kadarda gelişmiş.
Kapitalizm budur.:)
Teşekkürler usta, ufkumuz genişledi sayenizde.:)