Lobo (Dell, 1965)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Lobo (Dell, 1965)
Kendi Adına Dergi Serisi Olan
İlk Siyahi Comics Kahramanı

Dell, 1965
Senaryo: Don Arneson
Çizen: Tony Tallarico
pdf formatında 2 sayı

"Dell" yayınevi 1960'larda habire yeni comics başlıkları piyasaya sürüyordu. O yıllarda tutulan ve çok satan tek bir dergiye karşılık yarım düzine kadar da başarısız olmuş dergi çıkartmışlardı. Bu başarısız dergiler az da olsa okunuyorlardı. Ama bunların arasında bir tanesi vardı ki 1965 yılında sadece iki sayı çıkabilmiştı. "Lobo" adlı bu dergi "başkarakteri siyahi bir kovboy olan ilk comics"ti. Üstelik bu çizgi romanda ırk sorunu, kölelik ve İç Savaş gibi konulara doğrudan değiniliyordu. Bu durum, beyaz Amerikalıların siyahilerle aynı haklara sahip olduklarını henüz içlerine tam olarak sindiremedikleri 1960'lı yıllarda oldukça riskliydi. Nitekim öyle de oldu. Çok ucuza satılan comics'ler dağıtım ağlarıyla ABD'nin en küçük kasabalarına kadar ulaşıyordu, ancak bu dergilerin büyük çoğunluğu hiç satılmadan iadeye veriliyordu. Aslında birçok bayinin bu dergileri hiç vitrine koymadığı, hattâ geldiği kutudan bile çıkartmadığı anlaşıldı. Kapağında eli silahlı bir 'zenci'nin gözükmesi fazlaca kışkırtıcı bulunmuştu. Bu nedenle de bazı sayfaları hazır olmasına rağmen üçüncü sayı hiçbir zaman çıkmadı. Comics tarihinde önemli bir yeri olduğu için söz konusu iki sayıyı da buraya aldım. Bu dergiler koleksiyon malzemesi olarak kabul edilmektedir.

Saygılarımla.

Not: ÇD'nda sevgili "gandor08"in yüklemiş olduğu başka bir "Lobo" dergisi var. Ama baktım o İtalyanca bilim kurgu çizgi romanının buradakilerle bir ilgisi yokmuş.

Lobo_Say_1_Branden_for_Life.jpg

Lobo_Say_2_Lobo_vs_The_King.jpg

(Mega)
(Mega)

Son düzenleme: