A Picture Story of the United States (ABD'nin Resimli Tarihi)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

A Picture Story of the United States
Birleşik Devletler'in Resimli Hikâyesi
Hazırlayan: Birleşik Devletler Enformasyon Ajansı (USIA)
1961 (Kitapta belirtilmemiş)
100 MB, 1916 px, 52 sayfa (kapaklarla), CBR

A_PICTURE_STORY_OF_THE_UNITED_STATES_kapak.jpg

(MediaFire)

"Amerika Birleşik Devletleri"nin tarihini anlatan bu çizgi roman tanıtım (propaganda) amacıyla yayımlanmış, parayla satılmamış yani. 52 sayfalık kitabı "Birleşik Devletler Enformasyon Ajansı" (USIA) hazırlatmış ve dağıtmış. Kitapta tarih yok ama Başkan "Kennedy"nin 1961 yılında göreve gelmesinden sonra hazırlandığı anlaşılıyor (Kaynaklardan baktım, yayın tarihi 1961'miş gerçekten). "Barış Gönüllüleri" nin de (Peace Corps) dahil olduğu bir programın parçası olarak basılan sayısız yayınlardan biriymiş. Türkiye'de de bir zamanlar geniş ölçüde faaliyetlerde bulunmuş olan "Barış Gönüllüleri"ni çoklarınız iyi hatırlayacaktır. Derginin çizerleri belirtilmemiş, ama benim tahminim "Classics Illustrated" çizerlerinden birine ısmarlanmış olması. Zira kitabın formatı ve çizgiler o dergileri çok andırıyor. "Soğuk Savaş"ın en civcivli yıllarında ABD'nin kendisini tanıtmaya ve aslında cici çocuklar olduklarını göstermeye çok ihtiyacı vardı, dünyada (özellikle de Orta ve Uzak Doğu'da) "Sovyet" sempatisinin hızla yerleşmeye başladığı bir zamanda.

Tarama yeni değildir. Çok eski tarihlerde taramış ve şimdi kapanmış olan başka bir sitede paylaşmıştım. Orijinalini saklamadığım için yeniden tarayamadım. Yeni link oluşturdum, o kadar. Kitabı indirmek istemezseniz online olarak da okuyabilirsiniz, sayfalar çok hızlı açılıyor.
Keyifli okumalar.