1000 Comics You Must Read (2009)

ABD Çizgi Romanı (Comics)

Like Tree154Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03.Haziran.2022, 17:26   #1
Onursal Üye

agartan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 445050
•Rep Seviyesi :
agartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond repute
Standart 1000 Comics You Must Read (2009)

Yazar: Tony Isabella
Ülke: ABD
Tür: 1938 - 2008 yılları arası katalog
Çıkış Tarihi: 2009
Yayınevi: Krause Publications
Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: Renkli, 274 sayfa

Sunum: 150 MB, 1275*1650 pxs 96 dpi 24 bit JPG (CBR)

1000 Comics You Must Read: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tony Isabella (1951 - ): 1972 Goethe Award ve 2013 Inkpot Award ödül sahibi.

Tony Isabella'nın Michael Netzer tarafından çizilmiş portresi

"Captain America: Liberty's Torch (1998)" ile "Star Trek: The Case Of The Colonist's Corpse (2003) (Bob Ingersoll ile birlikte)" romanlarının yazarı.
Atlas/Seaboard Comics, Atlas Comics (Ardden Entertainment), Caliber Comics, Comico, Dark Horse, Image Comics, Innovation Publishing,
Topps Comics, Warren Publishing yayınlarında, ama en çok DC Comics ve Marvel'de yazar, senarist ve hikaye editörü olarak çalışmış.
Black Lightning (2018-2020) TV dizisinin senaristlerinden ve Marvel'in Black Goliath çizgi romanının yaratıcısı.
Justice Machine, Ghost Rider ve ilk AfroAmerikan süper kahraman Black Lightning çizgi romanlarının senaristi, Comics Buyer's Guide'ın köşe yazarı.

Neredeyse 50 yıllık çizgi roman okuru, takipçisi, profesyonel eleştirmen ve çalışanı olarak birikimini böylesine bir eserde toplamış.

Az bulunan bir belgesel filmi torrent sitelerinde aranırken, bu kitaba tesadüfen denk geldim.
'Bu nedir?' diyerek PDF formatındaki kitabı çektim, sonra da JPG yaptım.
Sayfalarını karıştırdım, ilk anda hayal kırıklığına uğradım.
Çünkü başka bir şey hayal etmiştim; kitapların kısa bir konu özeti ve bol resimli ummuştum.
Ama öbür taraftan, binden fazla eseri nasıl 270-280 sayfaya sığdıracaktı ki?

Hayal kırıklığımın yerini kısa bir süre sonra takdir duygusu aldı; okumamız gereken bin çizgi romanı derleyebilmek,
kısa künyeleri ve kapak resimleri ile okuyucuya sunmak için en az 200-250 bin yapıtı elemiş olmalıydı.

Eseri 1938'deki ilk "Superman" kitabı ile başlatmış; "Bruce the Little Blue Spruce (2008)" ile bitirmiş.
Bu arada, "DC" kısaltmasının "Detective Comics" anlamına geldiğini bu kitapla öğrendiğimi itiraf edeyim.

Sayfaları karıştırırken, ilk anda iki eser dikkatimi çekti.

İlki, DC yayın yönetmenliği de yapan Joe Kubert'in "Fax from Sarajevo (1996)"

Site içi arama yaptım, şurada değerli üstad scanfan sunmuş: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

İkincisi, Osamu Tezuka'nın "Ode To Kirihito (2006)" eseri.

Üstad Bakunin: Osamu Tezuka: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ode To Kirihito (2006)

Yazar: Osamu Tezuka
Ülke: İngiltere
Tür: Grafik Roman (katalog tanımı)
Çıkış Tarihi: 2006
Yayınevi: Vertical Inc.
Dil: İngilizce
Sayfa Sayısı: Siyah - Beyaz, 820 sayfa

Sunum: 290 MB, 1480*2000 pxs 96 dpi 24 bit JPG (CBR)

Ode To Kirihito: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Osamu Tezuka'yı "Manga" türünün tüm dünyada tanınmasını sağlayan kişi olarak biliyordum, ismi buradan tanıdık gelmişti.

"Ode To Kirihito"
(Kirihito'ya Övgü), boyutu ile de dikkat çekici zaten.

1970 ve 1971'de Japon yayınevi Shogakukan'da serileştirilen dizi, 2006'da Vertical Inc. tarafından İngilizce olarak yayınlanmış.

Kirihito Osanai adındaki genç ve idealist bir doktorun,
kurbanlarını köpek-insanlara benzeyecek şekilde deforme eden garip bir hastalığı tedavi etme çabalarını konu alıyor.

Monmow olarak bilinen, vakaları sadece Japonya'nın Tokushima vilayetinin dağlarındaki Inugamisawa köyünde (İng: 'Doggoddale') bulunan hastalık,
tüm vücudun kemiklerini aynı anda küçültürken, uçlarda büyütmekte ve hastayı köpek gibi bir şekle sokmaktadır. Kaçınılmaz son, ölümdür.

Kirihito'nun kendisi de hastalığa yakalanır.
Yobazlar, cahiller ve meraklılar tarafından kaçırılıp kötü muameleye maruz kalırken,
garip müttefikler ve yabancı düşmanlarla tanışarak dünya çapında vahşi bir yolculuğa çıkar.

Ode to Kirihito'nun ilk Vertical Inc. baskısı,
sola kaydırıldığında Monmow hastalığına yakalandıktan sonra Kirihito'nun yüzünü ortaya çıkaran alışılmadık bir kapak tasarımına sahipmiş.

Türkçeleştirecek olan üstadın sabrına kolay gelsin...

Bu iki kitaptan sonra, 'Niye katalogdaki kitapları aramıyorum ki?' dedim ve torrentlerde aramaya başladım.
Şansıma, 2-3 günde tamamına yakını bulup, çektim. (maalesef 23 tanesi eksik)
Kataloğun ismi 1000 çizgi roman olmasına karşın, çok daha fazla.

Tamamı İngilizce olan kitapları, bu başlık altında kronolojik olarak sunacağım.

Saygılarımla.

*
agartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Haziran.2022, 21:10   #2
Onursal Üye

BelaMatador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 43564
•Rep Seviyesi :
BelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond reputeBelaMatador has a reputation beyond repute
Merhaba,

Seneler önce bulup karıştırmıştım sayfalarını. Hatta içinden okumak istediklerimi de listelemiştim ama listeye ne oldu hatırlamıyorum. Hangi 23 tanesinin eksik olduğunu paylaşırsanız belki yardımcı olabiliriz.
savok, mustibey, yeryüzü ve 2 kişi bunu beğendi.
BelaMatador isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 03.Haziran.2022, 21:37   #3
Onursal Üye

murats - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 30686
•Rep Seviyesi :
murats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond repute
Çok güzel bir paylaşım olmuş.

Devamında bu çizgi-romanları paylaşmanız da harika bir fikir. Umarım tamamlamadan sıkılmazsınız
HEyecanla bekleyeceğim.

Okuyamadığımda bile, hızla göz gezdirmek,
kimilerinin kitaptaki notlarına bakıp okumak
keyifli olacaktır..

Bu arada, bu kitap 2009'da yazılmış. Yani çok çok yeni sayılmaz.
Ardından çok çok iyi bir sürü çizgi-roman çıktı.

Bir de, kitabın yazım yılından önce çıkmış, otoritelerin müthiş bulduğu, bir çok çizgi-romanı da göremedim. Ne bileyim, Dark Knight Returns, Akira, Sin City vs. bir çok kesin okumanız gereken çizgi-roman yok. O yüzden biraz yazarının kişisel bir seçimi olarak bakıyorum bu kitaba.

Yine de seçilmiş eserleri bir grup altında, sayenizde kolayca temin etmek, ve incelemek için bir engel değil bu.

Sadece başka "en iyi 10/20/50 çizgi-roman" gibi listelerde ortak oluşmuş, ve bu kitapta adı geçmeyen çizgi-romanları da burada tartışalım derim. Hatta onları da paylaşalım.

Bu arada, benim de İngilizce Çizgi-roman arşivim büyüktür, ve arama yeteneklerim derindir. Şu bulamadığınız 23 taneyi tez listeleyin de, hep bir elden, bu kitaptaki çizgi-romanları bulalım ve %100 tamamlamış olalım..
murats isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Haziran.2022, 00:40   #4
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
agartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond reputeagartan has a reputation beyond repute
1000 Comics You Must Read (2009) #01 (1938 - 1940)

Sunumlarımı yüklediğim "dosya.tc" sitesi 1 GB hacimden fazla dosyaları kabul etmiyor.
RAR dosyalarını iki cilt yapmaktansa, böyle bir sunum yolunu izleyeceğim.

Sunum: 0,99 GB

Liste 01 (1938 - 1940): [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1938-06 - Action Comics #001-reprint (DC)
1938-09 - Jumbo Comics #001 (Fiction House)

1939-05 - Action Comics #012 (DC)
1939-05 - Detective Comics #027-reprint (DC)
1939-06 - Action Comics #013 (DC)
1939-06 - Superman #001 (DC)
1939-09 - Action Comics #016 (DC)
1939-10 - Marvel Comics #1 (Marvel)
1939-11 - Action Comics #018 (DC)

1940-01 - Flash Comics #001-reprint (DC)
1940-01 - Pep Comics #001
1940-01 - Planet Comics #01 (Fiction House)
1940-02 - More Fun Comics #052 (DC)
1940-02 - Whiz Comics #002
1940-03 - Batman #001 (DC)
1940-04 - Detective Comics #038 (DC)
1940-06 - Spirit Section #001-reprint
1940-07 - All-American Comics #016 (DC)
1940-09 - Wings Comics #001 (Fiction House)

Resim yüklemek istemiyorum, çünkü resim yükleme sitesindeki kotam buna yetmez.
Tony Isabella'nın kataloğundan takip edebilirsiniz.

Eksik kitaplar:
(Tekrar kontrol edince farkına vardım: 23 değil, 28 kitap eksikmiş, düzeltir, özür dilerim.
Yine de bu sayı değişebilir, eksiklerden bir iki kitap bulabilirim ya da yanlış saymış olabilirim)
kendimden şüphe ettim şimdi

1940-03 - Shadow Comics v1 #01
1940-12 - Prize Comics #07

1941-08 - Doc Savage Comics v1 #05

1945-12 - Millie the Model #001

1953-01 - Horrific #3
1953-09 - Little Dot #001

2000-02 - Eagle: Vol. 1

2001-08 - Safe Area Gorazde

2002-10 - Beg the Question

2003-00 - Last Exit Before Toll
2003-07 - Palomar: The Heartbreak Soup Stories
2003-12 - The Bloody Streets of Paris

2004-04 - World War 3 Illustrated #35
2004-07 - B. Krigstein Comics
2004-07 - Birth of a Nation: A Comic Novel
2004-10 - Locas: The Maggie and Hopey Stories

2005-00 - The Dick Ayers Story #1
2005-00 - The Dick Ayers Story #2
2005-00 - The Dick Ayers Story #3
2005-09 - Moped Army

2006-06 - Bluesman #2
2006-06 - Little White Mouse Omnibus Edition
2006-09 - Bluesman #3

2007-00 - Rob Hanes Adventures #10
2007-03 - Elk's Run
2007-09 - A Thorn in the Side: The Story of Johnny Hopper
2007-12 - Holly Jolly Christmas Comics

2008-06 - True Story, Swear to God Archives Vol. 1

Bir de, sunumlarımda belki tek olarak Çizgi Diyarında sunulanlar, çeviri/balonlama yapılanlar da olabilir.
Bunun kontrolünü yapmadım, yapmayacağım.
pişti olma durumu

Eksik kitaplarda da aynı şey söz konusu.

Ve elbette, Joe Kubert'in "Fax from Sarajevo (1996)" kitabı ile
Osamu Tezuka'nın "Ode To Kirihito (2006)" kitabını sunum listemden çıkardım.

Saygılar.

*
agartan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Haziran.2022, 01:25   #5
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
murats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond reputemurats has a reputation beyond repute
Bence harika bir başlangıç. Teşekkürler ilk parti sunum için.

1000+ adet çizgi-roman söz konusuyken, sitede önceden var mıymış, ya da eksiklerin adedinde değişiklik olurmuş, bunları dert bile etmeyin. Takip edemezsiniz zaten, buna enerji harcamanıza da gerek yok. Bu kısımda, bu kitap başatında, bu çizgi-romanlar bir paket olarak sunuluyor anlamında olacak zaten..

1GB'lik paketler halinde, ve part'lar şeklinde değil de, bir kaç yılı birden içerir şekilde böyle parçalar yapmanız çok mantıklı.. İçeriğini de yazdığınız için, ilgilenmediklerini pas geçebilir insanlar.

1938-1940'ı indirdim. Çok düzenli yapmışsınız. Tebrik ve teşekkür ederim.

Eksiklere girişeceğim ben de.
murats isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Haziran.2022, 01:40   #6
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Bazılarını tek tek aramaya giriştim, baktığım 5-6 tanesi zaten Internet'te hiç taranmamış çıktı. fc-only durumundalar. Yani sadece ön kapağı varmış çeşitli paketlerde.

Bu arada, Eagle ile ilgili bir torrent buldum. O taranmış, hem de ilk sayısı değil, daha çok. Ama torrent şimdilik cevap vermiyor.

Bir de Rusya ya da Çin'deki bir tracker'da, aynı sizin gibi, bu kitabın önerdiği çizgi-romanları paket olarak toplamış, bir-iki torrent buldum. Belki siz de ana başlangıcı oradan yaptınız.

4 yıl evvel paylaşılmış ve 1059 çizgi-roman içeriyor; 28.08 GB boyunda.. Şu anda canlı değil torrent. Belki onu indirmiş de olabilirsiniz. Şimdi bunları yazarken, bir torrent daha buldum. Aynı kişilerin paketi. Ama bu sefer içinde 1086 dosya var ve 32.75 GB uzunluğunda. Update etmişler ve 1 ay önce paylaşılmış. Belki bu ekstra 4gb içinde daha çok şey vardır. Torrent canlı görünüyor. İndirmeye başladım yine de. Bir yandan da dosya listesinden sizin eksik olarak yazdıklarınıza baktım, ama pek göremedim.. Sanki hala taranmamış gibi onlar. Umudumu biraz olsun yitirdim yani onlarla ilgili. Dikkatli bakacağım.

edit: Torrent dosya listesinden, eksik olarak yazdıklarınızı tek tek aradım. Hiç biri yeni torrent versiyonunda da yok. Onlar bugüne kadar hiç taranmamış olan çizgiromanlar diyor. Pek bulabileceğimizi sanmıyorum, ileride taranana kadar.

Konu murats tarafından (04.Haziran.2022 Saat 01:59 ) değiştirilmiştir.
Alt 04.Haziran.2022, 09:07   #7
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: murats´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu sefer içinde 1086 dosya var ve 32.75 GB uzunluğunda. Update etmişler ve 1 ay önce paylaşılmış. Belki bu ekstra 4gb içinde daha çok şey vardır. Torrent canlı görünüyor. İndirmeye başladım yine de. Bir yandan da dosya listesinden sizin eksik olarak yazdıklarınıza baktım, ama pek göremedim.. Sanki hala taranmamış gibi onlar. Umudumu biraz olsun yitirdim yani onlarla ilgili. Dikkatli bakacağım.

edit: Torrent dosya listesinden, eksik olarak yazdıklarınızı tek tek aradım. Hiç biri yeni torrent versiyonunda da yok. Onlar bugüne kadar hiç taranmamış olan çizgiromanlar diyor. Pek bulabileceğimizi sanmıyorum, ileride taranana kadar.

Dostum, desteğiniz için teşekkür ederim.
Ben 6 seferde, yıllara bölerek indirdim. (Dosya sayısı azken kontrol etmesi daha kolay.)

Hepsi tamamlanınca; 1083 kitap ve evet, 32,6 GB hacimde oldu.
Aynı paket olma olasılığı çok yüksek gibi görünüyor.

Emin olmak için, şöyle yapalım:

Dün gece çalışırken (Hepsini arşivden çıkarıp tekrar arşivliyorum. Bazılarında benim bilgisayarın tanımlayamadığı dosyalar oluyor, onları atıyorum. Bazı kitaplar da PNG dosyası çıkıyor, onları JPG yapıyorum)

1941-03 - Batman #005 (DC) dosyası bozuk çıktı. (66,1 MB)

Bu kitabı indirince kontrol ederseniz, eğer arşiv bozuk çıkarsa olasılık %99,9 olur.

2000 yılı sonrası kitaplarda eksiklerin diğer yıllara göre çok olması...
ABD'deki "telif" davalarında tazminat miktarları çok yüksek, milyon dolarlar havada uçuşuyor, malum.

(Pek de anlamadığım bir konu ama şimdilik şöyle düşünüyorum: taranmış, paylaşılmış ve mahkeme edilmiş olabilirler. Dava sonucuna göre paylaşım silinmiş, işte ne bileyim, "şu kadar yıl paylaşılamaz" hükmü çıkmış olabilir.)

Saygılar.

*
mustibey, yeryüzü ve scanfan bunu beğendi.
Alt 04.Haziran.2022, 13:26   #8
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Ben teşekkür ederim.

Dediğiniz dosyayı (Batman 005) kontrol ettim. Aynen dediğiniz gibi bozuk. Sonlarında RAR bozulmuş ve kesmiş kalan onlarca sayfayı.

Başka bir Batman arşivinden, aynı taramayı buldum. Dosya boyu aynı ama içinde 24 sayfa yerine 69 sayfa var. Yani bayağı bozukmuş diğeri. Ve ilk bozulan sayfa arşivin kalanını da görünmez yapmış.

Sağlam dosyayı size göndermek için wetransfere yükledim.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Lütfen (ve tüm bu arşivle ilgilenenler) 1 hafta içinde indiriniz, link silinecektir.

.
.
.

2000 yılı sonrası kitapların eksiklerin çokluğunun telifle ilgili olduğunu sanmıyorum. İlk sayılar bile, 50 yıl öncesi bile telife girer. Ayrıca en yeni çizgiromanlar torrent'lerde, getcomics'de, yığınla yerde anında bulunabiliyor. Başka ülkelerdeki bu sitelerin ne yöneticilerini bulabiliyorlar ne de engelleme ya da yaptırım yapabiliyorlar. Hani torrent'ler pıt pıt çıkan birşeydir ve p2p çalışır ama getcomics yıllardır ayakta ve site formunda..

Bence onların taranmamış olmaları nispeten önemsiz, ya da popüler olmayan çizgi-romanlar olmaları ya da fanlarının çok olmaması ya da bu işe el atmamalarındandır.
savok, mustibey, yeryüzü ve 3 kişi bunu beğendi.
Alt 04.Haziran.2022, 14:29   #9
Administrator

savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1325861
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Sevgili agartan yaptığı her işte olduğu gibi bu paylaşımında da büyük bir titizlikle bu forumda olmasını çok istediğim bir çalışmayı hayata geçiriyor.
Hele de murats dostumuz gibi bir ustanın da bu konuya destek vermesi beni çok umutlandırıyor bu işin başarılacağı konusunda...
Teşekkürlerim sizin olsun dostlar.
mustibey, murats, yeryüzü ve 3 kişi bunu beğendi.
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Haziran.2022, 21:59   #10
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
1000 Comics You Must Read (2009) #02 (1940-1942)

Sunum: 0,99 GB

Liste 02 (1940 - 1942): [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

1940-07 - Marvel Mystery Comics #09 (Marvel)
1940-11 - All-American Comics #020 (DC)
1940-12 - All-Star Comics #03-reprint (DC)

1941-01 - Silver Streak Comics #07
1941-03 - Batman #005 (DC) [sayın murats'a teşekkürler]
1941-03 - Captain America Comics #01-reprint (Marvel)
1941-07 - Daredevil Battles Hitler
1941-07 - Pep Comics #017
1941-08 - Military Comics #01
1941-08 - Police Comics #001
1941-09 - Human Torch #05 (Marvel)
1941-10 - Classic Comics #01-reprint
1941-11 - Military Comics #04
1941-11 - More Fun Comics #073 (DC)
1941-12 - All-Star Comics #08 (DC)
1941-12 - Pep Comics #022

1942-01 - Master Comics #022
1942-01 - Sensation Comics #001 (DC)
1942-03 - Sheena, Queen of the Jungle #01 (Fiction House)
1942-04 - Action Comics #047 (DC)
1942-04 - Boy Comics #003
1942-04 - Joker Comics #01 (Marvel)
1942-04 - Star Spangled Comics #007 (DC)
1942-06 - Wonder Woman #001-reprint (DC)
1942-07 - Bill Barnes, America's Air Ace Comics #07
1942-07 - Crime Does Not Pay #022
1942-07 - Zip Comics #27 (Archie)

Saygılar.

*
savok, mustibey, murats ve 3 kişi bunu beğendi.

Bookmarks

Etiket
abd çizgi romanı (comics)

Seçenekler
Stil