Chitty Chitty Bang Bang (1968) - Gold Key Movie Comics

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Chitty Chitty Bang Bang (1968) - Gold Key Movie Comics
Chitty Chitty Bang Bang Filminin ÇR Uyarlaması
İngilizce, Gold Key yayınevi, 36 sayfa, küçük boy

Chitty-CBBang-kapk.jpg

Chitty-Chitty-BB-ic1.jpg

ÇR'ın uyarlandığı filmin orijinal ve Türkçe afişleri
CCBB_Afis.jpg

CCBB_Harika_Otomobil.jpg

1968 tarihli "Chitty Chitty Bang Bang" adlı fantastik müzikal filmi çocukken çok seyrettik, bizde "Harika Otomobil" adıyla gösterilmişti, ama onun 1964 tarihli "Ian Fleming" romanından uyarlandığını sonradan öğrendim! Kitabın adı "Chitty-Chitty-Bang-Bang: Sihirli Otomobil" imiş. Casusluk romanların yazarı bir eski istihbarat ajanının çocuk romanları yazabileceği fikri tuhaf gelmişti bana. Yine ünlü komedyen "Benny Hill"in de filmde küçük bir rolü var (oyuncakçı rolünde) 1969 yılında onu tanıyor olmamız imkansızdı haliyle. Aslında hepimiz filmdeki arabaya bayılmıştık, hem antika hem marifetli! Bir de tema şarkısına tabii ki:

Chitty Chitty Bang Bang (Harika Otomobil) Klip

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,447
Hangi yayınevi hatırlamıyorum, bu kitabın Türkçe bir çocuk romanı (ya da çocuk hikaye kitabı) versiyonu elime geçmişti. Arkadaşlarla takas ettiğim kitaplardan birisiydi. Sanırım 70 li yılların başıydı. Ian Fleming adını okuyunca "aa bu James Bond'un yazarı" deyip kitabı nazlanmadan almıştım. Ne yazık ki kitap şu anda elimde değil. Anılarımı canlandıran bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Hangi yayınevi hatırlamıyorum, bu kitabın Türkçe bir çocuk romanı (ya da çocuk hikaye kitabı) versiyonu elime geçmişti. Arkadaşlarla takas ettiğim kitaplardan birisiydi. Sanırım 70 li yılların başıydı. Ian Fleming adını okuyunca "aa bu James Bond'un yazarı" deyip kitabı nazlanmadan almıştım. Ne yazık ki kitap şu anda elimde değil. Anılarımı canlandıran bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Sevgili "kicker", kitabı iyi hatırlamışsınız, Ian Fleming'in kitabı Milliyet Çocuk Kitapları dizisinden "Uçan Otomobil" adıyla Türkçe basılmış. Kapağı görünce ben de hayal meyal hatırlar gibi oldum (muhtemelen eski kitapçılarda birkaç kez gözüme çarpmıştır).

u-an-otomobil-EN-TR.jpg