Barış Manço - Bugün Bayram (1985)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
PUCo4v_V.jpg

Günün anlam ve önemine binaen..

Herkesin bayramını en içten dileklerimle kutluyor;
eski tatlarda bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Bu arada merhum Barış Manço'yu da sevgi, saygı, özlem ve de rahmet ile anıyorum!..
www.youtube.com/watch?v=rshTqpIoGto

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
"Bayramlıklarımızı giymek için bayram sabahlarını sabırsızlıkla bekleyen;
bayram harçlıklarını hesaplamaktan,
yiyeceğimiz şekerlerin hayalini kurmaktan
bütün gece uyuyamayan çocuklardık biz.."

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Ne günlerdi ama o günler. Alınan bayramlıkları sanki birileri almasın diye yataklarımızın yanında tutardık veya saklardık.

Bizim oralarda arefe ile başlardı bayram, arefe sabahı sabah namazıyla mezarlık ziyareti yapılır, o gün alışverişler tamamlanır. Bayram sabahı sabah namazıyla kalkılıp camiye gidilir, bayram namazı kılınınca hep beraber camide bayramlaşılır, eve gelinir, ufak atıştırıldıktan sonra, kurban kesilecek yere giderdik. Kurbanı keserlerdi, bizlerde soymaya yardım ederdik. Pay yapmaya sıra gelince, ortaklardan kimin evinde kesildiyse kurban yeterince et verilir orda kızartılıp bi güzel sıcağı sıcağına kahvaltı eder, sohbet yapılırdı. Paylar yapılır biz çocuklara fişek attırılıp, herkes helalleştikten sonra evlere giderdik.

Eve gelince kurban eti 3 parçaya ayrılır, eve-komşuya-ihtiyacı olanlara (Genelde uzak yerlerde veya kapıya gelen fakirlere dağıtmak üzere) ayrılırdı.

Eve kalanlardan tekrar et kızartılır (kavurma) yenilirdi. Akşamları büyüklük sırasına göre ya eve misafir gelirdi ya biz bayram görmesine giderdik.

El öper harçlıkları alırdık, birde akran akraba çocukları ile senin harçlığın az fazla münakaşasıda olurdu.

4 günlük kurban bayramında gezilmeyen komşu akraba kalmazdı. Bazen gidemediğimiz akaraba veya dostlara girmek benim çok hoşuma giderdi.

Şimdi gitsem memlekete çogunun evini bile bulamam. Çok güzel günlerdi vesselam çok.

Şimdilerde yaptığımız kes al, gelen olursa ikram et, ye. Bilgisayar çocuğumu olduk ne. Zaman kötü zaman. Kopuyoruz bu zamanda, anlıyamadan.

Neyse uzatmayalım, herkese iyi bayramlar.

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Valla nerdeyse her bayram sabahı rahmetlinin bu şarkısı aklıma gelir.

Sanmıyorum şimdinin çocuklarının bayramlık giysi olayını bildiklerinden. Yoksa zamane çocuklarının elbiselerinin hepsi yeni mi ne? :D

Çocukluğumda kurban olayı denince aklıma gelen başka birşey, kesilmiş kurbanların, içi sonradan boşaltılmak üzere uzak bir kenara bırakılmış işkembelerini,
elimizdeki sivri çubuklarla (çıbıklarla) büyüklerden habersiz tek tek deşerek patlatmak, sonra azar işitmek. XD
Ne pis çocuklarmışız bir arkadaş ya.. :D

iyi bayramlar

Son düzenleme: