Ferdi Tayfur'un "İnsan Sevince" plağının yeni baskısı çıktı!

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Ferdi Tayfur’un Elenor Plak’tan çıkmış olan 5., kendi Türkiye diskografisindeki (biri korsan) 7. Uzun çaları “İNSAN SEVİNCE” 5 Eylül 2019’da piyasaya verildi. 1981 tarihli dönem baskısıyla birlikte yedekli olarak ikisi yanyana raflarımdaki yerlerini aldılar. Öncelikle söyleyeyim bu plak pek öyle 1981 İnsan Sevince’nin tıpkı basımı değil. Şöyle ki;

Kapak formatı, logolar ve fotoğrafları hemen hemen aynı. Açılır kapakta, dönem baskısı fotoğrafların bire bir aynısını kullanmışlar. Ancak bu sefer daha özenli bir çalışma olmuş. Özellikle 2016 baskısı Ferdi 1977’deki kadar abartılı renklere boğulmuş-bir arkadaşın deyişiyle allığı fazla sürülmüş(!) – değil. Orijinal fotoğrafların doğallığına çok yakın. Gözü pek rahatsız etmiyor. Kapak kağıt kalitesi iyi. Sırtı kalınlaştırıp siyah zemin üzerine beyazlı/sarılı renklerle Ferdi Tayfur İnsan Sevince yazılmış. Rafta güzel duruyor. Dönem baskısında sadece kapak içinde yer alan şarkı isimleri yeni baskıda arka kapağa da yazılmış. Şarkıların sıralaması ve yüzü de değişmiş olduğu için bu metinler dönem baskısının tıpkısı değil. Künye değişmiş(doğal olarak) ve dönem baskısındaki Atilla Alpsakarya’nın sunuş yazısı kaldırılarak yeni Elenor künyesi basılımş. Dağıtımda Esenshop ismi var.

Şarkı isimleri ve yerleri de değişmiş demiştim. Dönem baskısındaki A Yüzü ve B Yüzündeki şarkıların tamamı, bu yeni baskıda yer değiştirmiş. Eskinin A yüzü, yeni baskıda B yüzü olmuş. Bu şekilde yeni baskıda Nisan Yağmuru B yüzünün ilk şarkısı olmuş(orijinalinde A yüzünün ilk şarkısıydı). Dönem baskısında B yüzünün 3. Şarkısı olan İnsan Sevince, yeni baskıda-bence doğru bir tercihle-A yüzünün ilk şarkısı olmuş. Böylece A yüzündeki şarkılar bir aşağıya kaymış. Bunun dışında sıralamada bir değişiklik yok.

Kayıt kalitesine gelince. Tamamını dönem baskısıyla arka arkaya dinledim ve rahatsızlık verici bir yan bulamadım. Gayet güzel dinleniyor ve kayıtta bir “Analog” hissiyatı var. Keyifle dinleniyor. Hele de Ferdi Tayfur’u seviyorsanız dikkatinizi bile çekmiyor. Üstelik hışırtılar vs temizlendiği için daha da bir keyif alıyorsunuz. Hani 10 üzerinden 8-9 verilebilecek kadar güzel bir kayıt olmuş. En azından ben böyle düşünüyorum. Zaten dönem baskılarının 250-300’den başlayan fiyatlarına bakınca cüzdan hesabı yapanlar için çok çok iyi bir tercih te olabilir. Asıl sürpriz başka;

Şarkılarda farklılıklar var. Mesela Nisan Yağmuru’nun ara müzikleri dönem baskısına göre iki kat fazla! Yani her bir melodi iki kere tekrar etmiş. Orijinalinde tek bir kere çalıyor. İnsan Sevince parçası farklı bir versiyon. Girişi daha uzunca ve sözlerinde bir kaç kelime fark var. Ara müzikleri en az iki kat daha uzun ve farklı enstrümantasyona sahip. Yani dönem baskısındaki İnsan Sevince değil. Daha uzun daha kapsamlı bir kayıt. Diğer şarkılarında da farklar olabilir incelemek lazım. Zaten plağın yüzeyini incelediğinizde dönem baskısına göre daha çok ses kaydı var. Göbekten en fazla yarım santim uzakta bitiyor. Oysa dönem baskısında göbekle ses kaydı arasında 1,5-2cm kadar boşluk var. Yani yeni baskılar sıkıştırılmış format deniyor ya. Hani daha kısa ses kayıt alanında daha çok şarkı oluyor dijital mantık filan. Burada durum tersi . Yeni baskıda daha çok ses alanı var. Bu da kaydın sıkıştırılmamış olduğunu düşündürüyor. Buradaki şarkı sıralamasını Türküola İnsan Sevince versiyonunda da okumuştum. O versiyonu dinleme şansım olmadı. Belki onun tıpkı basımıdır bilemiyorum. Dinlemiş olan varsa ve yazarsa sevinirim.

Sonuçta yepyeni ve farklı bir İnsan Sevince’miz oldu. Bu açıdan aslında Elenor Plak’tan çıkan 6. Ferdi Tayfur uzun çaları demek bile mümkün. Gönül isterdi ki, bu kayıtlar bir tıpkı basım olmasın, bir arşiv hizmeti olsun. Plağın içine bir kitapçık bir broşür, bir fotoğraf galerisi vb konsun. Tarihçesi hakkında bilgiler verilsin. Sonuçta Ferdi Tayfur bir dönem Elenor Plak’la özdeşleşmiş ve Türkiye müzik piyasasını çok fazla etkilemiş bir isim. İyi bir arşiv belgeselini hakediyor diye düşünüyorum. Babanın Elenor Plak’la kimbilir ne güzel anıları vardır. Birinci elden öğrenip arşivlerimize katmak isterdik. Maalesef ülkemizde bu tür pek fazla etkinlikler olmuyor.

Şimdi Elenor Plak’tan sürekli tekrarladığım bir isteğimi yineleyeyim. Sanatçının Elenor Plak’tan çıkmış pek çok 45’lik plağı var ve 33’lüklerde hiç yayınlanmadı. Derbeder gibi, Yağmur Gözyaşım gibi Ferdi Tayfur’u Ferdi Tayfur yapan asıl şarkılar bu 45’lklerde. Bu şarkıları da bir veya iki plakta toplayıp dinleyicilere sunması ve mümkünse arşiv dokümanlarıyla birlikte yapmasını bekleriz. Bunu yaparsa tam bir Elenor/Ferdi Tayfur koleksiyonuna sahip olmuş olacağız. Şimdiden teşekkürler Elenor Plak.
Selamlar
Lami Tiryaki

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Sağol üstat bu güzel ve kıymetli haber için eline sağlık, ayrıca Ferdi abi gerek şarkıcı özellikle de oyuncu tarafı ile beğendiğimiz bir şahsiyettir.

Elenor Plağı tebrik ederiz bu arada ..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Kendinizi özletmişdiniz üstadım, sizi ve yazılarınızı özlemiştik.

Paylaşım için teşekkür ederim. Her şarkısı olmasa da gerek kişiliği ve gerekse şarkılarıyla sevdiğim bir sanatçıdır Ferdi Tayfur..

jeriko67

Süper Üye
28 Kas 2015
125
377
Hani bir iki şarkıyla hit olunur yaa, işte Ferdi Baba öyle değil, Her şarkı ayrı bir klas..

Örneğin bu albümde yer alan 10 parçanın 10 'uda güzel olur mu?..Olmuş işte..

Her parçada ayrı bir emek ayrı bir ustalık var,

Tabi burada Ferdi babayı yad ederken bu albümde emeği geçen diğer ustalarıda yad etmek lazım..

Misal Mustafa Sayan, Misal Ahmet Selçuk İlkan..

Bu albümdeki Anlamı Olmaz şarkısı, bu üç ustayı buluşturmuş,

Bir söz bir müziğe bu kadar cuk diye oturur ve bu şarkı bu kadar güzel yorumlanır, Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş misal..

USTALARA VE BU USTALARIN KIYMETİNİ BİLEN LAMİ BEY GİBİ DİĞER ÜSTADLARA DA SAYGILAR !!..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Ferdi Tayfur’un Elenor Plak’tan çıkmış olan 5., kendi Türkiye diskografisindeki (biri korsan) 7. Uzun çaları “İNSAN SEVİNCE” 5 Eylül 2019’da piyasaya verildi. 1981 tarihli dönem baskısıyla birlikte yedekli olarak ikisi yanyana raflarımdaki yerlerini aldılar. Öncelikle söyleyeyim bu plak pek öyle 1981 İnsan Sevince’nin tıpkı basımı değil. Şöyle ki;

Kapak formatı, logolar ve fotoğrafları hemen hemen aynı. Açılır kapakta, dönem baskısı fotoğrafların bire bir aynısını kullanmışlar. Ancak bu sefer daha özenli bir çalışma olmuş. Özellikle 2016 baskısı Ferdi 1977’deki kadar abartılı renklere boğulmuş-bir arkadaşın deyişiyle allığı fazla sürülmüş(!) – değil. Orijinal fotoğrafların doğallığına çok yakın. Gözü pek rahatsız etmiyor. Kapak kağıt kalitesi iyi. Sırtı kalınlaştırıp siyah zemin üzerine beyazlı/sarılı renklerle Ferdi Tayfur İnsan Sevince yazılmış. Rafta güzel duruyor. Dönem baskısında sadece kapak içinde yer alan şarkı isimleri yeni baskıda arka kapağa da yazılmış. Şarkıların sıralaması ve yüzü de değişmiş olduğu için bu metinler dönem baskısının tıpkısı değil. Künye değişmiş(doğal olarak) ve dönem baskısındaki Atilla Alpsakarya’nın sunuş yazısı kaldırılarak yeni Elenor künyesi basılımş. Dağıtımda Esenshop ismi var.

Şarkı isimleri ve yerleri de değişmiş demiştim. Dönem baskısındaki A Yüzü ve B Yüzündeki şarkıların tamamı, bu yeni baskıda yer değiştirmiş. Eskinin A yüzü, yeni baskıda B yüzü olmuş. Bu şekilde yeni baskıda Nisan Yağmuru B yüzünün ilk şarkısı olmuş(orijinalinde A yüzünün ilk şarkısıydı). Dönem baskısında B yüzünün 3. Şarkısı olan İnsan Sevince, yeni baskıda-bence doğru bir tercihle-A yüzünün ilk şarkısı olmuş. Böylece A yüzündeki şarkılar bir aşağıya kaymış. Bunun dışında sıralamada bir değişiklik yok.
Üstadım yeni versiyon plağı merak edip, internette biraz araştırdım. Bahsettiğiniz versiyon aşağıdaki resimde görülen albüm müdür? Teşekkürler..

10323591856178.jpg

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Üstadım yeni versiyon plağı merak edip, internette biraz araştırdım. Bahsettiğiniz versiyon aşağıdaki resimde görülen albüm müdür? Teşekkürler..

10323591856178.jpg

Hocam öncelikle sizin ve yukarıdaki diğer arkadaşların zarif yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Eylül sonu itibariyla bizim işler "yavaşlayacak". Bir iki yazı dizisi hazırlıyorum, "yayına vereceğim". İyi ki burası var yahu. Hala nette "video yapmadan" eski usul muhabbet edebiliyoruz... Neyse.

Bahsettiğim yeni baskı ile eski baskı versiyonu fotoğraflarından ayırmanız çok zor. Çünkü iki baskıda da orijinal kapak birebir kullanılmış. Farklar arka kapaktaki şarkı listesi ve açılır kapak içinde yer alıyor ama iç kapak fotoğraflarını koyan hemen hiç yok. Satış yerlerinde de fiyatlarından ayırdedebilirsiniz. Yeni baskı 80-90TL iken eski baskı 250 TL'den başlıyor! Örnek olsun diye benim koleksiyondan bir kaç fotoğraf çekip koyuyorum. Soldakiler yeni baskı sağdakiler eski baskı.

Bir de bende olmayan aşağıdaki Türküola Plak versiyonu var. Buradaki şarkı sıralaması yeni baskıyla aynı.

Selamlar
Lami

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Hani bir iki şarkıyla hit olunur yaa, işte Ferdi Baba öyle değil, Her şarkı ayrı bir klas..

Örneğin bu albümde yer alan 10 parçanın 10 'uda güzel olur mu?..Olmuş işte..

Her parçada ayrı bir emek ayrı bir ustalık var,

Tabi burada Ferdi babayı yad ederken bu albümde emeği geçen diğer ustalarıda yad etmek lazım..

Misal Mustafa Sayan, Misal Ahmet Selçuk İlkan..

Bu albümdeki Anlamı Olmaz şarkısı, bu üç ustayı buluşturmuş,

Bir söz bir müziğe bu kadar cuk diye oturur ve bu şarkı bu kadar güzel yorumlanır, Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş misal..

USTALARA VE BU USTALARIN KIYMETİNİ BİLEN LAMİ BEY GİBİ DİĞER ÜSTADLARA DA SAYGILAR !!..

Aklın yolu gibi zevklerin yolu da bir galiba. Lise yıllarımda bu albümden en çok mırıldandığım şarkı Anlamı Olmaz'dı. Sevginin Ötesi'de bir diğeri... Hey gidi günler...
Selamlar
Lami

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Hocam öncelikle sizin ve yukarıdaki diğer arkadaşların zarif yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Eylül sonu itibariyla bizim işler "yavaşlayacak". Bir iki yazı dizisi hazırlıyorum, "yayına vereceğim". İyi ki burası var yahu. Hala nette "video yapmadan" eski usul muhabbet edebiliyoruz... Neyse.

Bahsettiğim yeni baskı ile eski baskı versiyonu fotoğraflarından ayırmanız çok zor. Çünkü iki baskıda da orijinal kapak birebir kullanılmış. Farklar arka kapaktaki şarkı listesi ve açılır kapak içinde yer alıyor ama iç kapak fotoğraflarını koyan hemen hiç yok. Satış yerlerinde de fiyatlarından ayırdedebilirsiniz. Yeni baskı 80-90TL iken eski baskı 250 TL'den başlıyor! Örnek olsun diye benim koleksiyondan bir kaç fotoğraf çekip koyuyorum. Soldakiler yeni baskı sağdakiler eski baskı.
Selamlar
Lami
Rica ederim üstadım sizi ve yazılarınız özlemiştik. Yeni yazı dizisine başlamanıza da sevindim, merakla bekliyorum yeni paylaşımlarınızı. Bu arada biz nostaljiyi sevdiğimiz ve yaşatmak için videolu sohbetleri boykot ediyoruz. :)

Plak hakkındaki paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Arka albümdeki şarkı listesi haricinde gözle görülür bir değişiklik yokmuş plak kapaklarında, bir de yeni plak kapakları daha canlı renklere sahip, eskiler ise biraz solmuş ve sararmışlar haliyle.. Ama yaşına göre bayağı iyi kondisyondalarmış, iyi muhafaza etmişsiniz bu zamana kadar. Tebrikler üstadım.. Sevgiler.. Saygılar..