Çetin Alp - Opera (1983)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
etin-Alp.png

Çetin Alp’in seslendirmesiyle, Türkiye’yi 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden ve '0' çekerek ülkemiz açısından Eurovision tarihinde ilki yaşatan bir şarkıdır "Opera".. Ne yazık ki bu da yetmeyecek, Eurovision’un 50. yılı çerçevesinde yapılan oylamada Eurovision tarihinin en kötü şarkısı da seçilecektir. O yıllarda bu şarkıdan nefret etsem de, şimdi dinlediğimde o kadar da kötü bir şarkı olmadığını düşünüyorum, hem Çetin Alp'e hem de ülkemize büyük haksızlık etmişler kanımca. Ruhu şad olsun.
www.youtube.com/watch?v=lYzGNBavjyY

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çetin Alp ve Opera şarkısını konu alan üç karikatür..

Gırgır (13 Mart 1983 / Sayı 549)
etin-Alp-G-rg-r-13-Mart-1983-Say-549.png

Gırgır (10 Nisan 1983 / Sayı 553)
etin-Alp-G-rg-r-10-Nisan-1983-Say-553.png

Çarşaf (9 Mart 1983 Sayı 11)
etin-Alp-ar-af-9-Mart-1983-Say-11.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
14 Mart 1983 tarihli(Sayı 27) "TV'de 7 Gün" dergisi "Opera" şarkısına atıfta bulunarak adeta önceden çok başarısız olacağına dair sinyal vermiş..

etin-Alp-TVde-7-G-n-14-Mart-1983-Say-27.png

Son düzenleme:

sekonme

Kıdemli Üye
8 Eki 2009
151
335
2003'de yani ölümünden bir yıl önce yapılan bir röportajında bu sorunuza şöyle bir karşılık vermiş rahmetli: "...Ne desem bilmiyorum ki. Bir kere bu bir beste yarışması. Yorumcunun görevi, besteyi okumak. Benim seçme şansım yoktu ki. Şimdi mesela Sertab Erener’e sipariş verildi. Besteyi, sözü, hepsini kendi seçti. Bu durumda sorumluluk onundur. Ama benim böyle bir şansım yoktu. Burada eleştirilecek kimse önce besteci, sonra söz yazarı, sonra yorumcudur."...

Alıntıladığım söyleşinin tamamı:

Ya ölümünden hemen önce ya da hemen sonraydı sanırım, TRT2'de rahmetli Şevket Uğurluer'in meşhur programına konuk olduğunda izlemiştim. Gerçekten büyüleyici bir performansı vardı... Toprağı bol olsun...

İşin doğrusu, "Opera" ne kadar berbat bir şarkı olursa olsun, onu mahfeden basın/medya oldu kanımca...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Bence hangi akla hizmetle bu şarkıyı seslendirmiş değil de hangi akla hizmetle bu şarkıyla Türkiye temsil edilmiş diye sorgulanmalıdır. Osmanlıdan o duraklama döneminden itibaren Batıya benzeme sevdasının bir uzantısı mıdır bilinmez ama böyle bir benzeme ancak komik hatta trajikomik olur.

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Arkadaş 36 yıl evvel bende siyah-beyaz Nordmende Televizyon vardı, çok iyi hatırlıyorum.. Bu yarışın olduğu akşamda çok hasar aldığını da çok iyi hatırlıyorum maalesef.. :Ğ :d Genç sayılacak yaşta (57) kaybettiğimiz Çetin Alp"i bir kez daha rahmetle andık bu vesileyle..

Moderatör tarafında düzenlendi:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Arkadaş 36 yıl evvel bende siyah-beyaz Nordmende Tv vardı çok iyi hatırlıyorum..Bu yarışın olduğu akşamda çok hasar aldığınıda çok iyi hatırlıyorum maalesef.. :Ğ :d Genç sayılacak yaşta (57) kaybettiğimiz Çetin Alp"i bir kez daha rahmetle andık bu vesileyle..

Bizdeki televizyon renkli Grundig idi yeni almiştik (Milletce Alamancı olduğumuz belli oluyor) Yarişma bayağı geç verildiği için seyredememiştim malum küçüğüz :) Gece wc'ye kalktim baktim bizim birader seyrediyor tam da bizim şarkı çıkmış. Biraz seyrettiğimi hatirliyorum. Tabi beynim ve anilarim bana oyun yapmiyorsa :)