TRT'de yayınlanan "Karagöz ile Hacivat" oyunları..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
n_WM4_ASN.png

Çocukluğumuzda, tek kanallı TRT'de sıklıkla gözükürdü "Hacivat ile Karagöz"; özellikle Ramazan gecelerinin vazgeçilmeziydi. Tuzsuz Deli Bekir, Zenne, Beberuhi, Çerkez, Bacı Kalfa ve Himmet baba diğer aklıma gelen tiplemelerdir..

Ana karakterlerden Karagöz; biraz cahil olsa da; halkımızın hazır cevaplılık ve kıvraklığını temsil ederken, Hacivat ise; bilgili, kültürlü ve okumuş kesimi temsil ederdi.. Tüm oyunların sonunda Karagöz Hacivat'ı alt eder ve böylece onları TV'den izleyenler mutlu olurdu..

Oyunun sonunda Hacivat Karagöz'e hitaben: “Yıktın perdeyi eyledin viran! Varayım sahibine haber vereyim heman!” diyerek perdeden çıkar, Karagöz ise: “Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola!” diyerek seyirciyi selamlardı.

O dönemlerde kibrit kutularının arkalarında tüm karakterlerinin resimleri olur, bunları biriktirir ve bazılarını ise oyun kartı yapardık.. Bende tüm serisi vardı.. Hey gidi günler heyyyy!!...
www.youtube.com/watch?v=DKc06KZugj8

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
27 Haziran 1984 tarihli Milliyet gazetesi - Renk eki'ndeki;
TV'de yayınlanan "Hacivat ve Karagöz" oyununun tanıtım kupürü..

CNlffa7.png

Son düzenleme:

kirpi

Yeni Üye
28 Şub 2011
79
497
çocukken ramazanda büyük abilerimizle sokaklarda pide satarken bu programın çıkış saatlerinde evde olmaya calışırdım
hafızamda çok azda kalsa karagözün kulakları eşşek kulagı gibi uzuyodu gene onu hacivat kurtarıyodu
tarih 84-5 arası ilkokula yazılacagım dönemler

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bravo Baltimora!.. Tam da Ramazan ayının eğlencelikleri. Çocukken Ramazan ayında hep izlerdik. Ellerine sağlık.

Sağolasın ağabey, eksik olmayasın..

Biz tabi ki direklerarası dönemine yetişemedik. En azından bunu paylaşayayım dedim. Halbuki Hacivat ile Karagöz asıl orada gösterilirmiş. Bunların yanında musiki, meddah, orta oyunu, kanto, hokkabaz, cambaz, ateş yutan adam vs gösterileri de yer alırmış programlarda..

Günümüzde bazı belediyelerin, vatandaşlarımıza nostalji yaşatmak için, bu tarz Ramazan etkinliklerini düzenlediklerini okuyorum. Umarım bir gün katılmak nasip olur..

Son düzenleme: