Bay Yanlış ve Doğru Ahmet.. "1 Dakika programı"

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Q30inmv.jpg

TRT’nin ilkokul çocuklarını hedef kitlesi olarak aldığı, trafik kurallarını öğreten;
"1 dakika" adlı programın içindeki karakterlerdi. Bay Yanlış'ı Erol Günaydın, Doğru Ahmet'i ise Mesut Çakarlı canlandırırdı.

Bay Yanlış; adından da anlaşılacağı gibi sürekli yanlış yapardı. Doğru Ahmet ise siyah önlüklü bir çocuktu. “Yanlışsınız Bay Yanlış!” diyerek sürekli Bay Yanlış'ı uyarır, kendisine işin doğrusunu gösterirdi..

Bu arada ilerleyen bölümlerde "Doğru Ahmet" gitmiş;
yerine "Doğru Mehmet" diye bir karakter gelmişti.
(Doğru Mehmet'i ise Barış Altay canlandırmıştır.)

Doğru Ahmet'in projeden ayrılması o zaman herkes tarafından merak konusu olmuştur. Muhtemelen yaşı büyüdüğünden, ya da rol aldığı başka projelerden olmalı. Zira kendisi o dönemlerde bir kaç filmde oynamasının yanı sıra; Hürriyet'in magazin eki olan Kelebek'teki "Süper Memo" fotoroman dizisinde de oynuyordu.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
"Doğru Mehmet"in ilk göründügü programın açılış diyaloğu:

Bay Yanlış: Ahmet nerede Mehmet?

Doğru Mehmet: "Doğru Ahmet" büyüdü, ortaokul öğrencisi oldu. Yerine ben geldim. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Usta yazar Melih Aşık'ın, köşesinde programı eleştirdiği;
27 Ocak 1987 tarihli bir bir kupür görülüyor..

BLSs_We_F.png

Son düzenleme:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
:D Şiir okur gibi Konuşan "Doğru Ahmet" i ki; bu benim sinirlerimi çok bozardı.

çok iyi hatırladım.

Zaten eski dizilerde, filmlerde; küçük çocuklar hep şiir okur gibi konuşturulur ya da konuşurdu.

Bu yapmacıklı, doğallıktan uzak konuşmalar davranışlar haliyle kaliteyi düşürür tabi.

Doğru Ahmet hep ilkokul formasıyla görünüyordu ve tipi de çok farklıydı.

Mesela Süper Memo'yu iyi hatırladım, aynen benziyor...

Ama Doğru Ahmet'in de Mesut Çakarlı olduğuna şaşırdım doğrusu.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
:D Şiir okur gibi ki; bu benim sinirlerimi çok bozardı.

Konuşan "Doğru Ahmet" i çok iyi hatırladım.

Zaten eski dizilerde, filmlerde; küçük çocuklar hep şiir okur gibi konuşturulur ya da konuşurdu.

Bu yapmacıklı, doğallıktan uzak konuşmalar davranışlar haliyle kaliteyi düşürür tabi.

Doğru Ahmet hep ilkokul formasıyla görünüyordu ve tipi de çok farklıydı.

Mesela Süper Memo'yu iyi hatırladım, aynen benziyor...

Ama Doğru Ahmet'in de Mesut Çakarlı olduğuna şaşırdım doğrusu.

Tamamen katılıyorum.

Bu yapmacık konuşmaların en iyi örnekleri olarak Sezercik ile Yumurcak'ı verebiliriz..

Bu arada biraz daha araştırma yaptım, bu programda oynayan çocuk kesinlikle Mesut Çakarlı.. Kendisi; "Yorgun", "Dil Yarası", "Fahriye abla", "Aslan oğlum", "Kara Zindan" gibi dönemin önemli sayılabilecek filmlerinde rol almasının yanı sıra "Bugünün Saraylısı", "Kuruluş", "Kıbrısta vuruşanlar" gibi çok sayıda dizi de rol almış. Ayrıca 1982'den 2011'e kadar 44 ayrı projede yer almış; bunların arasında oldukça önemli filmler ve diziler de var.. Ayrıca, iki de müzik albümü çıkarmış.

Son düzenleme:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Doğru Ahmet Mesut Çakarlı, kuşkum yok.

Aslında benim emin olamadığım, Doğru Ahmet deyince gözümün önüne gelen siyah önlüklü çocuğun doğru "Doğru Ahmet" olup olmadığı...

O'nun Mesut Çakarlı olduğuna şaşırdım. Ben belki yanlış kişiyi kişiyi gözümün önüne getiriyor olabilirim yani. :)

Zaten Google'da görsel aramalara "Bay Yanlış ve Doğru Ahmet" yazınca Erol Günaydın ile Mesut Çakarlı resimleri çıkıyor. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Doğru Ahmet Mesut Çakarlı, kuşkum yok.

Aslında benim emin olamadığım, Doğru Ahmet deyince gözümün önüne gelen siyah önlüklü çocuğun doğru "Doğru Ahmet" olup olmadığı...

O'nun Mesut Çakarlı olduğuna şaşırdım. Ben belki yanlış kişiyi kişiyi gözümün önüne getiriyor olabilirim yani. :)

Zaten Google'da görsel aramalara "Bay Yanlış ve Doğru Ahmet" yazınca Erol Günaydın ile Mesut Çakarlı resimleri çıkıyor. :)

Bu konuda yardımı olacaksa;
Mesut Çakarlı 1 Ocak 1971 İstanbul doğumlu ve konservatuvar mezunu. Kendisi 1997'de "Ateş gibisin", 2004 ise "Yaralı güneş" adlı iki de albüm çıkartmış.

Ve en önemlisi "intersinema" web sitesinde küçük-büyük oynadığı tüm roller belirtilmiş. Bunların arasında "Bay yanlış ve Doğru Ahmet" de var..

Aşağıya ilgileri linkleri veriyorum. Benden şimdilik bu kadar.. :)

Burada oynadığı tüm yapımlar var..

Burada ise oynadığı filmler detaylı şekilde anlatılıyor..

Bu da çıkardığı müzik albümleriyle ilgili bir site..

Son düzenleme: