Necefli Maşrapa..

özgür yürek

Kıdemli Üye
15 Eyl 2009
133
258
file

Yetmişler ve seksenlerde hayatımıza damgasını vurmuş unutulmaz "Necefli Maşrapa."

Hemen hemen her gece ekranlarımızda görünür, bazen de hiç gitmezdi.

Hey gidi günler, hey!!.. Ne özledik bu maşrapayı...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Tek kanallı TRT döneminin efsane görüntülerindendir.

Teknik bir arıza olduğunda hemen ortaya peydah olmasıyla meşhurdur..

Bir de bunun küçük kardeşleri; "Pamukkale travertenleri" ile Zümrütlü Hançer" vardır ama asla onun kariyerinin yanına yaklaşamamışlardır... :)

Sonuç olarak "Neşefli Maşrapa" dediğimiz olay;
70 ve 80'lere damgasını vurmuş, süresi belli olmayan bir TV klasiğidir.. :)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bu konu hakkında diyarımızın bilgi makinesi sevgili Scanfan şurada güzel bir paylaşım yapmış.

Bu özel paylaşımı için kendisine teşekkür ederim.

https://www.cizgidiyari.com/forum/k/tvde-7-gong-sayi-36-27-agustos-1984.109743/#post-517372

Sevgili "Baltimora" için, 80'li yılların nostaljisini bir arada topluca muhafaza etmek adına, yazının bir kopyasını da buraya alıyorum:

Biz zamanlar ikide bir ekrana "necefli maşrapa" saydamını getiren alet buymuş demek ki!(sayfa. 36). Dergi buna "televizyonun özür makinesi" demiş. TRT'nin başlangıç yıllarında alışmıştık bu arıza sembolü hareketsiz ekran görüntüsüne. Genelde yayında bir arıza olduğunda hemen bu görüntüyü ekrana verirlerdi. 12 Eylül sonrasında da birilerinin hoşuna gitmeyen bir yayın yukarıdan gelen bir emirle kestirildiğinde ekrana bu slayt gelirdi, uzun süre de gitmezdi. Görüntü nedense hiç değişmezdi, hep necefli maşrapa! Mizah dergilerine ve karikatürlere de konu olan bu maşrapayı tarif eden "necefli" sıfatının ne anlama geldiği çoğunluk tarafından bilinmese de artık kabullenilmiş bir isimdi. Necefin bir tür kıymetli taş olabileceğini az çok tahmin ediyorduk, ama nasıl bir şey olduğunu bilemiyorduk. Meğer neceftaşı denen bir tür kuvars kristaliymiş (aynı zamanda Irak'ta bir kent adı).

Üstteki fotoğraf sevgili "swingtex"in paylaştığı "TV'de7 Gong" dergisinden alındı (1984-36).

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Sevgili "Baltimora" için, 80'li yılların nostaljisini bir arada topluca muhafaza etmek adına, yazının bir kopyasını da buraya alıyorum:

Biz zamanlar ikide bir ekrana "necefli maşrapa" saydamını getiren alet buymuş demek ki!(sayfa. 36). Dergi buna "televizyonun özür makinesi" demiş. TRT'nin başlangıç yıllarında alışmıştık bu arıza sembolü hareketsiz ekran görüntüsüne. Genelde yayında bir arıza olduğunda hemen bu görüntüyü ekrana verirlerdi. 12 Eylül sonrasında da birilerinin hoşuna gitmeyen bir yayın yukarıdan gelen bir emirle kestirildiğinde ekrana bu slayt gelirdi, uzun süre de gitmezdi. Görüntü nedense hiç değişmezdi, hep necefli maşrapa! Mizah dergilerine ve karikatürlere de konu olan bu maşrapayı tarif eden "necefli" sıfatının ne anlama geldiği çoğunluk tarafından bilinmese de artık kabullenilmiş bir isimdi. Necefin bir tür kıymetli taş olabileceğini az çok tahmin ediyorduk, ama nasıl bir şey olduğunu bilemiyorduk. Meğer neceftaşı denen bir tür kuvars kristaliymiş (aynı zamanda Irak'ta bir kent adı).

Üstteki fotoğraf sevgili "swingtex"in paylaştığı "TV'de7 Gong" dergisinden alındı (1984-36).

necefli.jpg

TV7_Gong_1984.jpg

Çok teşekkür ederim değerli büyüğüm. Gönlümden geçenleri okumuşsunuz. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Necefli-Ma-rapa-TRT.png

16 Nisan 1984 tarihli (Sayı: 17) TV'de 7 Gong dergisinden...
NECEFLİ MAŞRAPAYI TEMMUZ'A KADAR DAHA ÇOK İZLEYECEĞİZ
Televizyon yayınları sık sık kesiliyor ve ekranda çoğunlukla 16. asırdan kalma necefli bir maşrapanın görüntülerini izliyoruz... TRT'nin eski binasına taşınması nedeniyle meydana gelen bu arızalar, önümüzdeki Temmuz ayına kadar sürecek ve eğer ilgililer önlem almazlarsa bu maşrapayı bundan sonra da tekrar tekrar izleyeceğiz...
Takvimler 14 Mart 1984'ü gösterirken TRT Genel Müdürlük binasında da yoğun bir "taşınma” çabası başlamıştı... Bu taşınmanın nedenini, Mithatpaşa'daki stüdyodan renkli yayına geçiş oluşturuyordu... Nitekim 16 Mart günü, TRT Genel Müdürlük binasında bulunan stüdyolar, tamamen kapatılmış ve cihazlar da yerlerinden sökülmüştü. Artık yayın Mithatpaşa'dan yapılıyordu... Öyle ki stüdyoların bulunduğu bodrumlarda da trafik sorunu halledilmiş, asansörler aşağı inmez olmuştu...
TRT bu taşınmasını tamamladıktan sonra da, yaklaşık bir aydan beri haberleri, anonsları kısacası yayını Mithatpaşa'dan evimize getiriyor antenler... Getiriyor getirmesine de, yayınlar sırasında programdan çok "maşrapa” izliyoruz ekranda.
Yetkililer bu konuda şöyle diyorlar: "Uzun süreli kesilen geçtiğimiz Pazar günkü kesintinin sorumlusu PTT'dir. Çünkü stüdyodan vericiye giden link hatlarındaki arıza meydana getirmiş kesintiyi. Link hatları onarılana kadar da TRT yayın yapamadı. Bundan sonra da PTT, hatları kontrol için bir kişiyi görevlendirmiş. Geçtiğimiz Salı akşamı da yayın TEK'in yüzünden kesilmiş... Çünkü elektrik belli bir süre verilmemiş, bu durum da yine TRT'nin yayınını aksatmış...”
Ancak, bir de TRT cephesinden bakılınca, bu kesintilerde yeni taşınılan Mithatpaşa stüdyolarının da payı var. Söylenenlere bakılırsa bu yeni yer, yani yeni stüdyo, bu yükü kaldıracak durumda değil. Verilen bilgiye göre bu tür teknik arızalar yine olabilir. TRT'ciler programları düzeltmek yolunda titrek adımlar atadursunlar, renkli yayın için kollan sıvasınlar, yine de şanssızlıktan kurtulamıyorlar... Bir yenisini yapmaya girişirken, bir başka sorun çörekleniveriyor tepelerine... Stüdyoları değiştirdiler, renkli yayın için ciddi ciddi kalemi ellerine aldılar ama stüdyonun yeterli olup olmadığı "test”ini hiç düşünmediler. Bu nedenle de Temmuza kadar ekranda daha bol bol "maşrapa" izleyeceğiz. (TV’de 7 Gong / 16 Nisan 1984 / Sayı: 17)

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Üstadım, anılarımızı tazeleme imkanı verdiniz teşekkürler.
Her türlü olumsuzluklarına karşın o yılları, şahsen güzel yıllarımdı diye hatırlayanlardanım.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Bir gün teyzem rahmetlinin evine Tv seyretmeye gitmiştim. Kuzenlerle biraz vakit geçirdik ancak aklım Tv'de. Lafı döndürüp Tv'yi açmaya getirdim. Arıza var yayin yok dediler. Ben ısrar ettim. Belki yayın başlamıştır diye umuyordum. Tv'yi açtık bir de ne göreyim. Maşrapa. Beyninden vurulmuşa döndüm. Çocukluk işte.
Pazar günü yapılan kesintiler ise benim için cinayet sebebiydi :)