"Riziko" yarışma programı..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
B-lent-zveren.png

Oldukça sürükleyici bir yarışma programıydı.. Sunuculuğunu Bülent Özveren yaptığı "Riziko" Cuma akşamları oynardı. Yarışmaya 2'si bayan, 2'si erkek olmak üzere 4 kişi katılırdı. Katılımcılara toplam 16 soru sorulur, bu sorulardan bazıları ise eğlenceli ve şaşırtmalı olurdu. Yarışmada genel-kültür, sinema, tiyatro, sinema, edebiyat, aktüalite, dikkat, trafik, turizm konularını içeren sorular sorulurdu. İlk 8 soruya ise 20 saniyede yanıt verilmesi gerekirdi.

Yarışmanın 9 ve 13ncü soruları "Riziko" sorularıydı. İsteyen yarışmacı o sırada fonda bulunan puanlı "Riziko" tabelasını çevirir, şayet bir sayı bulursa, o soruyu doğru yanıtladığında çıkardığı kadar puan kendisine yazılırdı..

Yarışmanın son 3 sorusu genel kültür konularını içerirdi. Bu sırada yarışmacılar tablo içerisinde yer alan "Riziko" yazısını bulurlar ve soruyu doğru yanıtlarlarsa; aldıklarının yarı puan daha kazanırlardı. Şayet bilemezler ise, kazandıklarının yarısını kaybederlerdi.

"Riziko"da sadece yarışma olmazdı, her hafta bir ünlü sarkıcı katılır, en beğenilen parçalarını seslendirirdi. Ayrıca dönemin ünlü karikatüristlerinden rahmetli Altan Erbulak, yarışmacıların karikatürlerini çizerdi.

Bu yarışma için, 90'lardan bu yana çeşitli kanallarda oynayan "Çarkıfelek"in de dedesi diyebiliriz.. :)

Riziko Yarışma Programı ile ilgili bir karikatür (Fırt / 18 Mayıs 1982 / Sayı 323)

Riziko-F-rt-18-May-s-1982-Say-323.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
19 Şubat 1982 (Sayı 1) tarihli Güneş gazetesi, o akşam yayınlanacak 'Riziko' programı hakkında detaylı bilgi vermiş. Programın konuk sanatçısı Nazan Şoray olmuş..

Riziko-G-ne-19-ubat-1982-Say-1.png

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Riziko'yu severek izlerdim.Daha sonra Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun ve Metin Uca'nın programlarını da çok severdim.Şimdilerde"3'de 3" ve denk gelirse "Kim Milyoner Olmak İster?"programlarını izliyorum.Adını hatırlamadığım bir başka yarışma programı daha vardı.Siyah deri elbiseli bir kadın, yarışma formatı gereği yarışmacılara fırça çekiyordu.

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,737
Böylesine bize özgü sade ve güzel bilgi yarışmalarını izlemek çok keyifli olurdu ,günümüzde prototipi yabancılara özgü olan yarışmalar bana daha yapay geliyor.
Bu arada yine eskiden yayınlanan çok güzel yarışmalardan olan bir kelime bir işlem yarışması da çok güzeldi. Bu güzel nostaljik konu için çok teşekkürler üstadım

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Genel kültür yarışmalarını çok severim. Maalesef günümüzde pek kalmadı. Kim Milyoner Olmak İster, 3'te 3 ve Kelime Oyunu haricinde yok.