AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) Programı..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,919
İstanbul

50150468921_e492693257_w_d.jpg

1980’lerde AÖF denince, sanırım bir çoğumuzun aklına efsanevi İngilizce dersi gelir. Pazar günleri İşitme Engelliler Haber Bülteni'nin ardından saat 10:00'da başlayan bu program, 1984-1988 arası çekilmişti. Kaküllü saçları ve fiyonklu bluzuyla dersini sakin sakin anlatan sevimli Zülal Balpınar Hoca ve yanındaki sarı saçları, bıyığıyla ona eşlik eden sempatik Michael Smith... 80’ler TRT’sini yakalama şansına erişmiş bizler için bu iki yüz, adeta kurumla özdeşleşmiştir. Programın çekimleri her ne kadar 1988’de bitse de, tekrar bölümleriyle 2012’ye kadar yayınlanmıştır. Michael Smith 1988’de İngiltere’ye dönerken, Prof. Dr. Zülal Balpınar ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nde hala çalışmaktadır. Kendisine uzun sağlıklı ömürler diliyorum.

DALGA Hürriyet Mizah Eki / 24 Şubat 1984 / Sayı:4

50149944333_b36fd0e827_o_d.png

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Ah, hatırlamaz mıyım :):)
Ne güzel ders anlatırlardı.
Biraz bakar geçerdim ama
hemen hatırladığıma göre
sık sık karşımıza çıkıyorlardı
o yılların ciddi ve standardı
olan TRT'sinde. Bir de
şu görüntü bana BBC
kanalını anımsattı...
Harika nostalji için çok
teşekkür ederim "baltimora"
üstadım, var ol.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,919
İstanbul
Ah, hatırlamaz mıyım :):)
Ne güzel ders anlatırlardı.
Biraz bakar geçerdim ama
hemen hatırladığıma göre
sık sık karşımıza çıkıyorlardı
o yılların ciddi ve standardı
olan TRT'sinde. Bir de
şu görüntü bana BBC
kanalını anımsattı...
Harika nostalji için çok
teşekkür ederim "baltimora"
üstadım, var ol.
Kıymetli yorumlarınızla nostalji kısmına daima renk katıyorsunuz, teşekkür ederim Sevgili büyüğüm. Yorumlarınıza katılmamak mümkün değil. BBC olayına gelince.. 1982’de üniversitede Eğitim Fakültesi kurulmuş ve Açık Öğretim programları yavaş yavaş başlamış. Mike İngiltere’den Türkiye'ye gönderilen bir uzmanmış. Doktoralı eleman olarak da sadece Zülal Balpınar hoca varmış. 1983 yılında Mike ile beraber burslu olarak İngiltere’ye gitmişler. Orada Follow Me adlı programları öğrenmişler ve ve buraya adapte etmişler. Muhtemelen İngiltere'de BBC'yi de takip edip oradan etkilişimde bulunmuşlardır.

Program 1984 - 1988 yılları arasında çekilse de, tekrarları 2012 yılına kadar sürmüş. Mike da 1988'de Türkiye'den ayrılmış.