"Uykudan Önce" programı..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
tarihi_kisiler_adile-nasit-jpg-large_297282254_1.jpg

Yeşilçam’ın kalabalık kadrolu güldürülerinin unutulmaz oyuncusu rahmetli Adile Naşit'in sunduğu çocuklara yönelik bir programdı.Kendine özel pedagojik yaklaşımıyla Türk televizyonculuk tarihinde bir ilkti.

Programın hemen başında; kendine has gülüşü, ton ton bilmiş bakışı ve sevimli mimikleriyle "Aliiii Ayşeee, Müjdeeee, Mehmeeet, Fatmaaa, Ebruuu , Şevvaalll hadi ekran başına bakiim!" şeklinde izleyicilere seslenirdi. Her programda farklı isimler söyler, böylece daha fazla çocuğun gönlünü yapmış olurdu. Tabi ki biz de ismimizin söylenmesini heyecanla bekler, televizyonun dibine yapışırdık. Şayet duymazsak üzüntüyle beraber "belki de yarın söyler!" derdik. Hiç unutmuyorum ismim söylendiğinde sanki 5 yıldızlı karne almış gibi havalara uçmuştum.

İsim faslından sonra herhangi bir konuda nasihat eder ve bir masal okurdu. Masaldan sonra Musti, Yakari, Değerli, Atom Karınca vs çizgi filmlerden biri oynar, ardından başka isimler sayarak bizlere veda ederdi.

Çocuklara genellikle "kuzucuklarım" diye hitap eder; "Hanimiş benim kuzucuklarım!?" ile "Haydi yatağa kuzucuklarım." cümlelerini sıklıkla kullanırdı.

80'ler çocukları için çok özel bir yeri olan yapım; 1980 ve 1981 yıllarında Günaydın gazete'sinin düzenlediği yarışmada "Yılın En Başarılı Çocuk Programı" ödülünü de almıştır.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Uykudan Önce" için; geç saatlere kadar televizyon izleyen çocuklara,
Adile Naşit'in masal okuyarak uyku saatini hatırlattığı program da diyebiliriz.

fft5_mf558575.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"UYKUDAN ÖNCE" KARİKATÜRLERİ

Dalga mizah eki (4 Ağustos 1984 Sayı 7)
50192410782_69f5faffd8_h_d.jpg

Lak Lak mizah eki (Sayı 76)
50192156351_0eeaec0747_h_d.jpg

Fırt dergisi (30 Haziran 1981 Sayı 277)
50191609448_8ebf62311e_o_d.png

Son düzenleme:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Adile Naşit'siz Uykudan Önce düşünülemez ama...
Bu programın iki kukla tarafından sunulan bir versiyonu vardı.
Kuklalardan birinin adı çok yüksek ihtimalle Aliş idi.
Kız olan kuklanın adı hakkında bir şey hatırlamıyorum.
O programda Aliş ve kız olan kukla bir şarkı söylemişlerdi.
Haftanın günlerini anlatan bir şarkı.

Cumartesi, Pazar çocuklar oynar,
Çocuklar şıngır mıngır
Çocuklar şıngır mıngır
Çocuklar oynar.​

Bu şarkının benzerlerini buldum internette ama onların söylediği gibi olanını bulamadım.
Bu da içimde bir ukdedir.
Paylaşmak istedim. :)