Kitaro - Towards The West (1985)

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
G61_EYZT.jpg

Rock Island'ın plağını alırken yanına bir de Kitaro Plağı ekledim. Bu albüme plak formatında ilk kez rastladım. "Towards The West" tipik Kitaro lezzetleriyle yüklü enfes bir new age albümü.

New Age dinleyicisi olmayanlar, Kitaro'nun bütün albümlerinin birbirine benzer olduğunu, "habire İpek Yolu müzikleri" dinlediğimizi zannederler. Oysa bu pek doğru değil. Kitaro'nun hiç bir albümü bir diğerine benzemez. Benim en sevdiğim albümü Dream'deki romantizm ve düş havası başka hiç bir albümünde yoktur mesela. Ten Kai ve The Light Of The Spirit hem havası farklı hem besteleri itibariyle biribiriyle uzaktan yakından alakası olmayan farklı tınılara sahip albümlerdir. Kısacası seviyorum ben bu kafa adamı. Kendisinin de söylediği gibi, insanı insan yapan kurduğu düşlerdir. Düşlerin bestecisi de herhalde kendisi olsa gerek.

Towards The West'de Sacred Mountain, In Peace gibi kafa parçalar var. Her iki yüzün final parçaları Great Voyage (A Yüzü) ve Endless Journey (B Yüzü), adları gibi sizi uzun yolculuklara çıkarmaya aday parçalar. İğneyi platoya indirip synthesizer'ın kolonlardan fışkıran o müthiş analog sesini duyduğunuz anda sanki görünmeyen bir el sizi hızla çekip başka bir evrene götürüyor gibi hissediyorsunuz. Tabii bu duyguyu yaşayabilmek içni kolonları tam ortalayacağınız bir konumda olmanız gerek. O zaman tam ortadan dalıyorsunuz düşlerin içine...

Selamlar
Lami Tiryaki

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Sayın Lami Tiryaki, nette oldukça rağbet gören birtakım müzik paylaşımları var. Bunlar "LP rip" ya da "Vinyl rip"ler. Doğrudan long play'lerden 24-bit/96kHz riplenmiş. Kayıpsız Flac ya da Ape formatlarında dijital kaydedilmiş.Bu, ciddi bir uğraşı alanı, hattâ sanat haline gelmiş ve rip yapanlar birbirleriyle adeta bir yarış içindeler. Yaptıkları riplere detaylı teknik bilgilerini de ekliyorlar, örneğin hangi marka pikap ve kartuş-iğne kullanılmış, ses kartının özellikleri, çıtırtı ve patlamaları hangi temizleme yazılımlarıyla gidermeye çalışmışlar vb. Aşağıda bu riplerden birine eklenmiş bir teknik bilgi örneğini aldım:

"Vinyl First Pressing -> Pro-Ject RM-5SE turntable (with Sumiko Blue Point 2 cartridge, Speedbox power supply) > Creek Audio OBH-15 -> M-Audio Audiophile 2496 Soundcard -> Adobe Audition 3.0 at 24-bits 96khz -> Click Repair light settings, additional clicks and pops removed in Audition -> dithered and resampled using iZotope RX Advanced -> ID Tags done in foobar2000 v.1.0.1 and Tag & Rename. No EQ or compression."

Bu da başka bir teknik bilgi örneği:
Ripping Equipment: TT: Technics SL 120 with SME 3009 tonearm, Cartridge: Ortofon Concorde OM 30 MM, Phono amp: Pro-Ject Tube Box II with 2X 12AX 7A, Cables: Wire World Solstice 5.2 Computer: Sony Vaio, DAC: Tascam US-144 external USB 2.0 Audiointerface
Software: Audacity, ClickRepair

Bu kayıtlar genelde "24-bit/96kHz" olduğuna göre bir CD'den daha iyi ses veriyor olmalılar. Bu konuda siz ne diyorsunuz?

Son düzenleme:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Rock Island'ın plağını alırken yanına bir de Kitaro Plağı ekledim. Bu albüme plak formatında ilk kez rastladım. Towards The West tipik Kitaro lezzetleriyle yüklü enfes bir new age albümü.

tothewestkck.jpg

New Age dinleyicisi olmayanlar, Kitaro'nun bütün albümlerinin birbirine benzer olduğunu, "habire İpek Yolu müzikleri" dinlediğimizi zannederler. Oysa bu pek doğru değil. Kitaro'nun hiç bir albümü bir diğerine benzemez. Benim en sevdiğim albümü Dream'deki romantizm ve düş havası başka hiç bir albümünde yoktur mesela. Ten Kai ve The Light Of The Spirit hem havası farklı hem besteleri itibariyle biribiriyle uzaktan yakından alakası olmayan farklı tınılara sahip albümlerdir. Kısacası seviyorum ben bu kafa adamı. Kendisinin de söylediği gibi, insanı insan yapan kurduğu düşlerdir. Düşlerin bestecisi de herhalde kendisi olsa gerek.

tothewesthepberaberdpd.jpg

Towards The West'de Sacred Mountain, In Peace gibi kafa parçalar var. Her iki yüzün final parçaları Great Voyage (A Yüzü) ve Endless Journey (B Yüzü), adları gibi sizi uzun yolculuklara çıkarmaya aday parçalar. İğneyi platoya indirip synthesizer'ın kolonlardan fışkıran o müthiş analog sesini duyduğunuz anda sanki görünmeyen bir el sizi hızla çekip başka bir evrene götürüyor gibi hissediyorsunuz. Tabii bu duyguyu yaşayabilmek içni kolonları tam ortalayacağınız bir konumda olmanız gerek. O zaman tam ortadan dalıyorsunuz düşlerin içine...

Selamlar
Lami Tiryaki
Kitaro'yu gerçekten Silk Road ile tanıdık. Yanlış hatırlamıyorsam, sanatçının bu eseri Türkiye'de iki kasetlik kayıt olarak çıkmıştı. Hatta bir dehatırladığım, müzik bir yüzünde 'pat' diye kesiliyordu.
Bir zamanlarda bende Kitaro hastasıydım. 'From the full moon Story ve Kojiki Albümlerinin plakları vardı.

sm_from_the_full_moon_story_.jpg

1310026806_front.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Sayın Lami Tiryaki, nette oldukça rağbet gören birtakım müzik paylaşımları var. Bunlar "LP rip" ya da "Vinyl rip"ler. Doğrudan long play'lerden 24-bit/96kHz riplenmiş. Kayıpsız Flac ya da Ape formatlarında dijital kaydedilmiş.Bu, ciddi bir uğraşı alanı, hattâ sanat haline gelmiş ve rip yapanlar birbirleriyle adeta bir yarış içindeler. Yaptıkları riplere detaylı teknik bilgilerini de ekliyorlar, örneğin hangi marka pikap ve kartuş-iğne kullanılmış, ses kartının özellikleri, çıtırtı ve patlamaları hangi temizleme yazılımlarıyla gidermeye çalışmışlar vb. Aşağıda bu riplerden birine eklenmiş bir teknik bilgi örneğini aldım:

"Vinyl First Pressing -> Pro-Ject RM-5SE turntable (with Sumiko Blue Point 2 cartridge, Speedbox power supply) > Creek Audio OBH-15 -> M-Audio Audiophile 2496 Soundcard -> Adobe Audition 3.0 at 24-bits 96khz -> Click Repair light settings, additional clicks and pops removed in Audition -> dithered and resampled using iZotope RX Advanced -> ID Tags done in foobar2000 v.1.0.1 and Tag & Rename. No EQ or compression."

Ripping Equipment: TT: Technics SL 120 with SME 3009 tonearm, Cartridge: Ortofon Concorde OM 30 MM, Phono amp: Pro-Ject Tube Box II with 2X 12AX 7A, Cables: Wire World Solstice 5.2 Computer: Sony Vaio, DAC: Tascam US-144 external USB 2.0 Audiointerface

Bu kayıtlar genelde "24-bit/96kHz" olduğuna göre bir CD'den daha iyi ses veriyor olmalılar. Bu konuda siz ne diyorsunuz?

Bu işin inceliklerini bilmiyorum ama, Vinyl kayıtlarının kısmen çok daha iyi olduğundan eminim. Fakat, Ripler de tabii ki çıtırtılar kayıtlanıyor ve çıtırdıları yok eden programlarda maalesef, tizleri de manupule ediyorlar. Ayrıca Riplerin 24 bit olması, kalite hakkında pek bir mana da ifade etmiyor maalesef. Kopyanın kopyası gibi...

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727

Selam,
Bir ara nette vinyl-rip parçalar dinlemeyi alışkanlık haline getirmiştim(çok yer kapladığı içni örnekleri pek fazla değil). Parçalar dijital ortamda kulağa analog gibi geliyor. Ancak analog cihazdaki stereo kolonlardan "ortalığa serbestçe yayılan" o doğal tınıyı yakalayamadım. Dijital formatın o düzenli, derli toplu, temizlenmiş(ve eksilmiş) hissini hala ayırdedebiliyordum. Yani bir şekilde aslının iyi bir klonu gibi. Ancak yine de dijital. Yani mp3 vs'ye göre daha "insani" ancak "çok kanallı yayılan" sıkışmış ses olmaktan 100% kurtulamayan bir format. Forum çökmeden önce yazdığım gibi, insan kulağı ortalığa yayılan iki kanallı(stereo) ses sitemine hassastır. Bu sistemin dışına çıkıldığında doğallık az ya da çok kayboluyor ister istemez. (Gerçi hiç denemediğim bir şey geldi aklıma. Woofer'ı susturup sadece iki hoparlörle (stereo sistem) dinlesem nasıl olur acaba?) Bu sistem analog arşiv imkanı olmayanlar için hiç yoktan iyidir, keyif te verebilir. Ancak eğer netten dinlemeyip arşiv yapmaya kalkarsanız küçük(!) bir sorun var: Çok yer kaplıyor. Pek başa çıkılır bir şey değil.

Konuyla bağdaştırması zor olabilir ama değişik bir tecrübemi paylaşayım. iki yıl önce pikabımı yenilerken amfiyi de yeniledim. Sony markalı 5+1-iki tanesi adam boyu-salon tipi hoparlörleri olan kocaman bir hoparlör seti aldım. Subwoofer'ını ayrıca aldım ve müzik sistemimden başka televizyonuma da bağladım. Sistem, analog müzik dinlerken Stereo modundan çıkınca (5+1 falan filan) boğuk doğal olmayan karışık bir ses veriyor. Acaba bu sorun televizyonda da var mı diye merak ettim. 70'li yılların 2 yollu stereo çekilmiş Orhan Gencebay'ın sinema filmlerinden birini alıp Blu-Ray player'a koydum ve filmdeki diyalogları ve şarkıları önce 5+1 dinledim. Aynen plaktaki gibi çok kötü bir ses çıktı(filmlerin içinde duyulan TV sesleri gibi). Stereo'ya çevirdim nispeten daha güzeldi ancak yine de yetersizdi. Sonra ses sitemini kapatıp televizyonun kendi 2+1 sistemini olduğu gibi kullandım. Müthiş orijinal analog bir ses elde ettim. Eski teknoloji yenisinde işe yaramıyor yani. Sesi dijitalize ettiğinizde bu sefer de yapay duruyor. Belki amfinin ayarlarını oynamak lazım bilemiyorum.

Yani uzun hikaye, yılan hikayesi... Allah'tan stereo sistemim ve analog koleksiyonum var(biraz manidar bir ifade oldu ama ne yapayım böyle hissediyorum :D ). Bir de bu güzel muhabbet var, sağolasın scanfan, sağolasın zagor-t.

Selamlar
Lami Tİryaki

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Mp3 lerin günahını aldım heralde, biraz önce harici harddiskin kablosundan kokular gelmeye başladı.. ve güm mp3lerim sizlere ömür.. kopya da yok, var sa da birkaç CD den ibarettir ki, onlar da okunmaz hale gelmiş olabilir. :-(

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Mp3 lerin günahını aldım heralde, biraz önce harici harddiskin kablosundan kokular gelmeye başladı.. ve güm mp3lerim sizlere ömür.. kopya da yok, var sa da birkaç CD den ibarettir ki, onlar da okunmaz hale gelmiş olabilir. :-(

Geçmiş olsun dostum, elektrik arızası herhalde. Ben kullanmadığım zamanlar harici hard diskimin fişini filan çekiyorum, ne olur ne olmaz... Umarım koleksiyonunu çabucak toparlarsın yeniden.

Selamlar
Lami Tiryaki