Mory Kante..

merkal

Kıdemli Üye
3 Ocak 2012
131
289
Ankara
in_Lf_E8_M.jpg

Motora atlayıp tam gaz şehir turuna çıkasım geldi.

Yavruyu da atmış amcam arka seleye.. :)

Hastasıyız.. :)

www.youtube.com/watch?v=ZMPJZdW6sj8

Moderatör tarafında düzenlendi:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Neden sevdik sizce?
Mori Kante denen tipsiz ve çirkin herifi?
Belkide kendi insanımızın karikatüre edilmiş hali gibi gelmişti bizlere...
Eskiler daha mı iyiydi ne?

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Neden sevdik sizce?
Mori Kante denen tipsiz ve çirkin herifi?
Belkide kendi insanımızın karikatüre edilmiş hali gibi gelmişti bizlere...
Eskiler daha mı iyiydi ne?

Bence tip ile alakası yok abi. Kanımca Türk insanı akılda kolay kalan yabancı şarkıları çok seviyor. Daha doğrusu nakarat kısımlarını!.. :) Örneğin üzerinden çeyrek asır geçse de, yaşı 35 ve üzerinde olanların hafızalarında; "Komençero", "Şeri şeri leydi", "Bıradır Luvi, Luvi", "Layf is layf", "Self Kontrol" ve "Boys, boys, boys"'un hala nakaratları aklındadır.. :D

Son düzenleme:

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
İlk dinlediğimde müthiş keyif aldığım bir parça.Sabah sabah bir kez daha dinleyerek yine aynı keyfi aldım.
Sevgili kardeşim,her ne kadar bu parçayı dinlerken sesini biraz fazla açtığım için sokaktaki komşu çocuklarının''Sen ne dinliyorsun Hüseyin amcaa?.O kim Hüseyin amcaa?Biz de bakalım mı Hüseyin amcaa?''gibi soruları ve de istekleri ile karşı karşıya kalmama neden oldu ise de,çok çok teşekkürler .....

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Mory Kante-Yeke Yeke (2011)

Şarkının 2011 versiyonu için,
animasyon olarak hazırlanan video klibi sizlerle..

WLo02_VM.jpg

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,067
Laptop un sesini mute yapın, videoyu açın, videoyu durdurun, laptopun ve videonun sesini fulleyin, uyuyan arkadaşın başucuna laptopu getirin ve play'e basın. YEKE KEİVAİİ YEKE YEKKE... Aklı çıkmazsa ben de bir şey bilmiyorum. Tarafımdan denenmiştir.. % 100 çalışıyor.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Afrika pop'unun dünyaya açılmasına vesile olmuş bir parçadır. Bundan bir kaç sene önceye kadar kasedi hala elimdeydi. Bir anlık gaflet ile "kasetlerin modası geçti" diyerek hepsini çöpe yollamakla hayatımın büyük hatalarından birini yaptım.

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Şarkı başından sonuna kadar her şeyiyle mükemmel, türünün çok iyi bir örneğiydi.

1987 senesinde bu şarkı ilk çıkmış ise demek ki 14 yaşındaymışım o zamanlar.
O yılda bu şarkıyı nasıl beğenerek dinlediysem,
27 sene sonra (inanamıyorum bu kadar sene geçtiğine) yani şimdi de aynı beğeni ile dinledim.

Afrika pop'unun dünyaya açılmasına vesile olmuş bir parçadır. Bundan bir kaç sene önceye kadar kasedi hala elimdeydi.
Bir anlık gaflet ile "kasetlerin modası geçti" diyerek hepsini çöpe yollamakla hayatımın büyük hatalarından birini yaptım.

Ben zamanında Mory Kante amcamın bu albümünü kaset olarak almıştım bir yerlerden.
Bir süre sonra kasedin kağıdını sıyırdım altından başka bir şarkıcının ismi çıktı.
Özetle, korsan kasetmiş. Ne kadar üzülmüştüm Mory Kante'nin orijinal kaseti diyerek kandırıldığıma. :D

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Şarkı başından sonuna kadar her şeyiyle mükemmel, türünün çok iyi bir örneğiydi.

1987 senesinde bu şarkı ilk çıkmış ise demek ki 14 yaşındaymışım o zamanlar.
O yılda bu şarkıyı nasıl beğenerek dinlediysem,
27 sene sonra (inanamıyorum bu kadar sene geçtiğine) yani şimdi de aynı beğeni ile dinledim.

Dostum ben de o yıllarda olduğuma göre seninle yaşıtız demek.. Buna çok memnun oldum. Ben de bu parçayı eskisi kadar sık olmasa da arada sırada dinlerim.

Ben zamanında Mory Kante amcamın bu albümünü kaset olarak almıştım bir yerlerden.
Bir süre sonra kasedin kağıdını sıyırdım altından başka bir şarkıcının ismi çıktı.
Özetle, korsan kasetmiş. Ne kadar üzülmüştüm Mory Kante'nin orijinal kaseti diyerek kandırıldığıma. :D

Benim aldığım kaset kesinlikle orjinaldi. Yalnız benimkinde sadece Mory Kante yoktu, tanımadığım başka Afrikalı şarkıcıların da olduğu toplama albümdü. Bu kasedi 1988'de İzmir Fuarı standlarındaki bir plakçıdan almıştım. Kasedin kapağında; Mory Kante, Afrika kıtasının resmi ve o yıl Avrupa Şampiyonu olan Hollanda takımının kaptanı Ruud Gullit de vardı. Şu an net hatırlayamasam da büyük ihtimalle ithal bir kasetti zira kasedin kapağında Türkçe hiç bir kelime yazdığını hatırlamıyorum. Aklımda kalan tek ibare "African Pop" yazdığı... Şayet bu kaliteli kapağı nette bulabilirsem buradan paylaşırım...

Son düzenleme:

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
O kapağında Afrika resmi olan Gullit'li kaseti hatırladım, içinde şarkının değişik bir versiyonu vardı gibi hatırlıyorum.
İnternette ben de aradım ancak bulamadım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
O kapağında Afrika resmi olan Gullit'li kaseti hatırladım, içinde şarkının değişik bir versiyonu vardı gibi hatırlıyorum.
İnternette ben de aradım ancak bulamadım.
Benim aldığım kaset kesinlikle orjinaldi. Yalnız benimkinde sadece Mory Kante yoktu, tanımadığım başka Afrikalı şarkıcıların da olduğu toplama albümdü. Bu kasedi 1988'de İzmir Fuarı standlarındaki bir plakçıdan almıştım. Kasedin kapağında; Mory Kante, Afrika kıtasının resmi ve o yıl Avrupa Şampiyonu olan Hollanda takımının kaptanı Ruud Gullit de vardı. Şu an net hatırlayamasam da büyük ihtimalle ithal bir kasetti zira kasedin kapağında Türkçe hiç bir kelime yazdığını hatırlamıyorum. Aklımda kalan tek ibare "Africa Pop" yazdığı... Şayet bu kaliteli kapağı nette bulabilirsem buradan paylaşırım...
Bundan aylar önce bahsettiğim söz konusu kasedin kapağını nihayet buldum.. Kaset Türkiye orjinli imiş.. Bugün de Mory Kante'nin 66'ncı yaş günü olduğundan; paylaşımı şimdi yapmak istedim..Allah sana uzun ömürler versin Mori baba.. :)

Mori-kante-2-001.jpg

Mori-Kante-1-001.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Yeke Yeke, Afrika'nın bugüne kadarki en yüksek satış rakamına ulaşan şarkısıdır. Ülkemizde de çok tuttuğundan bazı eski Türk filmlerinde yer almasının yanı sıra TRT'deki tüm yabancı müzik programlarında da yer almıştır.

Bu arada şarkının orjinal dili, bir Afrika ülkesi olan Gine’deki yerel bir kabileye aitmiş. Şarkıyı Türkçe'ye çeviren kişi ise, bu şarkının Fransızca çevirisine bakarak Türkçe'ye çevirmiş. Şarkıyı Fransızca’ya çeviren kişi ise altına şöyle bir not bırakmış:
"Bu kabilenin dilini tam olarak kimse bilemez ve kimse tam doğru çeviri yapamaz." Şarkıyı Türkçe'ye çeviren Ahmet Kadı isimli arkadaşımız ise:
"Ben de ancak bu kadar çevirebildim." şeklinde bir not düşmüş.. :)

YEKE YEKE
Bi sounkouroun lou la donkégna ah ah
Bi kamberen lou la donkegna ah ah
I madji I ma yélé
I kanan n’bila nara ro
N’bo n’bolo bila
Kanfalani yana sara le ila
Gnin kisse gbela serra le ils
Yékéké nimo yé ké yé ké
Ké woyé boli lalé
N’na doni kassi kan
Woyé boli lalé
Eh eh
Nyé n’ta soron akono mi ma ta I yonfé
Wo dén té soron lonkéléna
Sini Mory la diyandé
Timba bara wouloukounta
Souba ma kata I yala
Ah sara lila
Yékéké nimo yé ké yé ké
Djely mousso ni kédjou to wara bo
M’ba mofila téma yan féou

YEKE YEKE / TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:
Sen benim küçük film yıldızımsın
Seni ben buldum
Sen benim süper starımsın
Kalbimde bir numarasın

Eğer beni öpmüyorsan şimdi bir öpücük ver
Bu bir günah
Bu gerçek bir mutlu son
Ve yeni bir yola çıkışımız

Hey sen!
Sana deli oluyorum
Hey sen!
Çok güzel bir yüzün var
Yaz aylarında az bir yağmur gibisin

Benim yazdığım bir peri masalında
Başrolü oynuyorsun
Sen benim süper prensimsin
Ben de senin prensesin

Sen hayatımın ilk aşkısın
Sen tam istediğim gibisin
Seni seviyorum

Hey sen!
Senin için deli oluyorum
Çok güzel bir yüzün var
Yaz aylarında az bir yağmur gibisin

Son düzenleme:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Yekeke nimo yeke yeke kısmından başka bir yeri anlamadan,
geri kalanını da bir tarafımdan uydurarak çok söylemişimdir bu şarkıyı.
Hâlâ da aynı şekilde söylerim zaten. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bir de oldu olacak Esmeray ile Celal Yonat' ı da koysalarmış kompozisyona, tadından yenmezmiş...
:Ğ :Ğ :Ğ Bu dediğine merhum Kemal abimizin ne söyleyeceğini duyar gibiyim! :Ğ www.youtube.com/watch?v=59yiAYHW-NE
Africa Pop başlıklı bir kasette Ruud Gullit ne alaka acaba?
Siyahî diye Afrikalı sanmışlar zaar. :)
Oysa ki kendisi Surinam asıllıdır.
Surinam da Güney Amerikadadır.
Dostum harikasın. Bu durum bizim ülkücü gençlerin Sultanahmet'te Koreli turist kafilesini Çinli zannederek saldırmalarına benzemiş. :Ğ

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
49923603171_c32f7e862c_o_d.png

Çocukluk dönemimizden bir yıldız daha kaydı maalesef. Bugüne kadar albümü en fazla satış rakamına ulaşan Afrikalı şarkıcı unvanına sahip.Gineli müzisyen Mory Kante hayatını kaybetmiş. Allah rahmet eylesin, bundan sonra daima anılarımızda yaşayacaksın..

Son düzenleme:

merkal

Kıdemli Üye
3 Ocak 2012
131
289
Ankara
Yaşamımızı güzelleştiren bir insan daha bu dünyaya veda etti. Çok üzüldüm Allah rahmetiyle muamele etsin.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Çocukken Yeke Yeke'nin video klibini izlerken çok korkardım. Çağdaşı müzik videolarıyla kıyaslandığında çok aykırı geliyordu demek ki... Halbu ki o devirde bir oturuşta video kasetten Thomas Milian, Maurizio Merli filmleri izleyen bir çocuktum. İnsan aklı işte; neye nasıl tepki vereceği kestirilemiyor... Bir de Clémentine izlerken korkardım ki; o konuda bir jenerasyonun bilinçaltına dinamit döşediler...

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Vaay be.
Mankene diye bir şarkısı da vardı benim bildiğim.
Yeke yeke'yi zaten herkes biliyor.
Enteresan bir çalgısı vardı. Cora'ymış adı.
Allah rahmet eylesin.