Orson Welles - I know what it is to be young (1984)

Colinmccay

Yönetici
27 Haz 2009
7,008
10,806
LCCa_Cw_H.jpg

Bir dönemler, şarkının içinde sözleri melodisiz olarak okuma ekolü vardı, bu şarkı da onların en popülerlerinden biriydi. ABD'li usta oyuncu, yönetmen ve yapımcı Orson Welles ölümünden kısa bir süre önce seslendirdiği bu eserle karizmatik sesini ölümsüzleştirmiştir. (6 Mayıs 1915-10Ekim 1985) Toprağı bol olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Babamın çok sevdiği bir şarkıdır, şimdi düşünüyorum da kendim baba oldum, hem de çocuklarıma bu şarkıyı içli bir şekilde fısıldayacak kadar!.. :) Şarap niteliğinde, nesilden nesile aktarılacak bu güzel paylaşım için çok teşekkürler sevgili Colinmccay..

Son düzenleme:

ccahitkar

Onursal Üye
30 Eki 2010
4,805
2,618
metu
Üniversite zamanımızda Ankara 2'de 80 li yıllarda dinlerdik. Bu şarkıyla geçmişe gittik. Teşekkürler.
"Ben gençliğin ne demek olduğunu bilirim,ama sen yaşlılığı bilemezsin."

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
BEN GENÇ OLMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİRİM
Gençliğin bir anlamı yoktu,
Asla ikinci bir düşünce gelmedi aklıma,
Taa ki bu yaşlı adam gelinceye kadar...
Ve bu onun bana söyledikleri.
Evet; bu onun bana söyledikleri...
Ben genç olmanın ne demek olduğunu bilirim
Fakat sen; sen yaşlı olmanın ne olduğunu bilemezsin...
Bir gün sen de aynı şeyleri söyleyeceksin.
Zaman geçip gidiyor, bu hikaye anlatılıyor.
Bir çok soru sordum
Tanışdığım bilge adamlara;
Cevaplarını henüz kimsenin bulamadığı.
Hatırlanacak günler olacak
Kahkaha ve göz yaşlarıyla dolu.
Yazdan sonra kış gelecek,
Böylece yıllar geçecek.
Öyleyse arkadaşım; gel birlikte müzik yapalım.
Sen bana yenisini söylerken ben eskisini çalacağım.
Zamanla senin gençlik günlerin geçerken
Birisi olacak zamanı seninle paylaşan...

Son düzenleme:

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,393
İstanbul
İlk dinlediğimde "yok artık, orson Welles" şarkı da mı söylüyor demiştim.
Çok şaşırmış olsam da dinledikçe daha da keyif alıyordum. Kalıcı eser bu olsa gerek ki, hala dinlediğimde büyük bir haz alıyorum. Paylaşım ve hatırlatma için çok teşekkürler, sevgili arkadaşım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
İlk dinlediğimde "yok artık, Orson Welles" şarkı da mı söylüyor demiştim.
Çok şaşırmış olsam da dinledikçe daha da keyif alıyordum. Kalıcı eser bu olsa gerek ki, hala dinlediğimde büyük bir haz alıyorum. Paylaşım ve hatırlatma için çok teşekkürler, sevgili arkadaşım.
Bu kadar güzel bir müzik ve bu kadar karizmatik bir ses ile keyif almamak elde mi sevgili Sensei... :) Ben de bu zamana kadar nostalji bölümüze verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. Bazen yoğunluktan burayı ihmal etsem de sizler sayesinde burasının başıboş kalmayacağını bilmek çok güzel bir duygu.. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Rahmetli Ferdi Özbeğen Orson Welles'in seslendirdiği "I Know What It Is To Be Young" adlı şarkının Türkçe aranjmanını seslendirmişti. Bestesi Jerry About'a ait olan şarkının Türkçe sözlerini Ülkü Aker yazmıştı. Şarkının adı bu kez "Sana İhtiyacım Var" olmuştu. 1986 yılında çıkan parçanın bir diğer Türkçe adı da "Sorma Aklımdan Geçenleri"ydi.

Ferdi Özbeğen - Sana İhtiyacım Var

Son düzenleme:

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,393
İstanbul
Bu kadar güzel bir müzik ve bu kadar karizmatik bir ses ile keyif almamak elde mi sevgili Sensei... :) Ben de bu zamana kadar nostalji bölümüze verdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. Bazen yoğunluktan burayı ihmal etsem de sizler sayesinde burasının başıboş kalmayacağını bilmek çok güzel bir duygu.. :)

Keşke daha çok zamanımız olsa da, her gün daha çok paylaşımlar yapabilsek. Bu tür paylaşımlar yeni nesillere çok güzel yön vereceğinden eminim. En azından kaliteli çalışmalar açısından güzel örnekler sergilemiş oluruz. (şimdi yapılan bütün çalışmaların kalitesiz olduğu anlamına gelmez tabi ki)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Rahmetli Ferdi Özbeğen Orson Welles'in seslendirdiği "I Know What It Is To Be Young" adlı şarkının Türkçe aranjmanını seslendirmişti. Bestesi Jerry About'a ait olan şarkının Türkçe sözlerini Ülkü Aker yazmıştı. Şarkının adı bu kez "Sana İhtiyacım Var" olmuştu. 1986 yılında çıkan parçanın bir diğer Türkçe adı da "Sorma Aklımdan Geçenleri"ydi.
Güzel bir çalışmadır, bir kez daha keyifle dinledim. Teşekkürler sevgili Scanfan..

Bu arada ne tesadüftür ki Orson Welles 10 Ekim 1985'de 70 yaşındayken, Ferdi Özen ise 28 Ocak 2013'de 71 yaşındayken hayatı kaybetmiş. Her ikisinin de ruhları şad olsun...

Keşke daha çok zamanımız olsa da, her gün daha çok paylaşımlar yapabilsek. Bu tür paylaşımlar yeni nesillere çok güzel yön vereceğinden eminim. En azından kaliteli çalışmalar açısından güzel örnekler sergilemiş oluruz. (şimdi yapılan bütün çalışmaların kalitesiz olduğu anlamına gelmez tabi ki)
Kesinlikle haklısınız! Buradaki paylaşımlar ile ilgili internet ortamında fazla bir bilgi yok; mesela GOOGLE'a bu konularla ilgili bir şey yazıldığında karşınıza hemen Çizgi Diyarı'nın da çıktığı oluyor. :)
En basitinden bu konuyu bile 3500'ü aşkın kişi okumuş. Bu yüzden burada yapılan her paylaşımı çok önemsiyor ve de takipçilere elimden geldiğince en iyi bir biçimde sunmaya özen gösteriyorum, tıpkı sizler gibi..

Son düzenleme:

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,026
Mersin
Benim de çok sevdiğim ve ortaokul lise zamanında bol bol dinlediğim bir şarkıydı, tabi sözlerinin etkisi de büyüktür.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Ben de çok severim.
Her ne kadar esere şarkı diyebilirsek de bence Orson Welles şiir okuyor bu şarkıda. :)
Bu esere Anılar 9 adı altındaki kaset vasıtası ile sahip olmuştum.

ANILAR-9-KASET.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Ben de çok severim.
Her ne kadar esere şarkı diyebilirsek de bence Orson Welles şiir okuyor bu şarkıda. :)
Bu esere Anılar 9 adı altındaki kaset vasıtası ile sahip olmuştum.

ANILAR-9-KASET.png
Görüşünüze katılıyorum sevgili Ray Luca, arka planda koro söylemekte, Orson Welles de ritimli melodiye uygun bir şekilde konuşmaktadır. Bildiğim kadarıyla bu parça Orson Welles'in seslendirdiği ilk ve tek şarkı olma özelliğini de taşıyor.

Anılarım 9 kasetine gelince, bana göre serinin en başarılı ve güzel albümüdür. Zaten mezat sitelerine bakıldığında en çok satılan albümlerden biridir, sanırım kimse uzun zaman bu albümü elden çıkartmaya kıyamamış. Bana göre albümü diğerlerinden ayrıcalıklı kılan; Boat On The River (Styx), Hotel California (Eagles), If You Go Away (Terry Jacks), Suddenly(Billy Ocean), Lady D'Arbanvile (Cat Stevens), Angie (Mick Jagger), Love Story (Richard Clayderman), Yesterday (The Beatles) gibi dönemine damga vurmuş unutulmaz slowların olmasıdır..