Depeche Mode..

Depeche Mode..

80s / Yabancı Müzikler ve Şarkıcılar Forumu


Like Tree23Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19.Ocak.2013, 23:07   #1
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 6,773
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart Depeche Mode..


ALINTIDIR..

DEPECHE MODE BİYOGRAFİ

İsimlerini Depeche Mode (Hızlı Moda) adlı bir Fransız moda dergisinden alan grup, David Gahan, Martin Gore, Alan Wilder ve Andy Fletcher adlı dört İngilizden oluşmaktadır. Peki Depeche Mode'un müzik alemindeki hüneri nedir, ne onları popüler ve Rock Tarihinin km taşlarından biri yapmıştır. İsterseniz uzun ve ince bir yola çıkıp bunu bir araştıralım.
Aslında tam bir Rock topluluğu olmayan Depeche Mode, normal Rock formundaki gitar çığlıklarını yada davul gümbürtülerini klavyelerde toplayıp, bir Supertramp yada Pink Floyd geleneğiyle dışa vurmayı hedeflemiştir. Rock ve Elektronik arasındaki dengeyi performansın sağlamlığıyla desteklemek de diğer amaçlarıydı.
Neden gitar, davul ve bas gitar değil de 3 klavye? İngiltere ve Amerika'da 60'lı yıllarda başlayan Beatles ve Rolling Stones'un başını çektiği Beat Rock'a zamanla Hard Rock (The Who vs.), Heavy Rock (Led Zeppelin vs.), Psychedelic Rock (Pink Floyd vs.), Barok Rock ve 70'li yılların sonunda da Sex Pistols'un başlattığı Punk Rock eklenerek, Rock müzikte açılımlar ve bölünmeler başlamıştı. 80'li yıllarda ise Punk Rock'ın saldırgan tavrını benimseyen ancak tavrına felsefesine saygılı kalan harmonik açıdan güçlenmiş yeni bir tarz oluştu. The Cure ve Smiths'in başlattığı bu akım hâlâ sürüyor. Ancak 70'lerin sonlarında gitar soundu denilen, Rock'da alışılagelen şeylerin dışında yeni şeyler keşfedilmeliydi. İnsanlar artık sert gitar rifflerinin dışında yeni şeyler duymak istiyorlardı (bu synthisizerın önlenemez yükselişinin başlangıcıydı adeta).

Bu tarz gelişti ve zamanla synthisizer gitarın önüne geçmeye başladı. İşte tam o sıralarda Leonard Cohen ve Beatles şarkılarıyla büyümüş dört amatör ve yeni yetme müzisyen, kucaklarına keyboardlarını alıp, Rock felsefesini dijital seslerde aramaya başladılar.

Depeche Mode, müziğinde önce soğuk ve nemli bodrum hayatını, endüstri bacası kokan Progressive ve psikolojik bazen agresif kaçabilen yaklaşımları kullandı. Bunları teknolojinin notalara kazandırdığı çağdaş Rock mistisizm anlayışı ile birleştirdi ve Depeche Mode tarzı yaratılmıştı işte.
Ancak Depeche Mode'u Depeche Mode yapan, bugünkü yaşamın her birimizin içinde oluşturduğu reaksiyonları, hayalcilikten uzak tamamen gerçekçi ve yalın bir anlatımla topluma mal edebilmeleri, bunu yaparken de ellerimizi ayaklarımızı kafamızı ister istemez oynatmamızı sağlamaları ve bunu Rock felsefesiyle bize yaptırmalarıdır. Günümüzde herhangi bir Dance parçasında dans edebilirsiniz yada Jim Morrison'la beraber felsefe yapabilirsiniz. Ama Depeche Mode ile hem felsefe yapıp hem dans edebilirsiniz. İsteyen kafa bile sallar. Birde kısaca grubun müzikal kronolojisine göz atalım.
81 Şubatındaki ilk singleları, "Dreaming of Me" İngiltere listelerinde 54 numaraya dek yükseldi. Aynı yılın Haziran ayındaki ikinci single "New Life" grubun önlenemez yükselişinin başlangıcıydı. Hemen Kasımdaki üçüncü single "Just Cant Get Enough" onları İngiltere'nin en çok tanınan grubu yaptı. İşte tam o sırada grubun şarkılarını yapan ve bu grubu şu anki konumuna getiren Vince Clark gruptan ayrıldı. Daha sonra "Erasure I Kurdu" ve "I Love to Hate You" ile büyük başarı elde etti. Beyinsiz kalan grup önce biraz afalladı ama sonra Martin Gore da en az Vince kadar sağlam bir besteci olduğunu 82'deki singleları "See You" ile kanıtladı ve listelerde 5. Sıraya kadar yükseldi bu çalışma. Bu single grubun en iyi çalışması olarak nitelendirildi. Beşinci singleları "The Meaning of Love" ile Amerika turnesine çıktılar. Turneden hemen sonra ikinci albüm için stüdyoya giren DM yeni singleları "Leave in Silence" ve "Broken Frame" ile Vince Clark'sız da ayakta kalabileceklerini kanıtladı ve Martin Gore'un geleceğin parlak bestecilerinden biri olacağının sinyalini verdi. 83'deki yedinci single "Get The Balance Right" dan sonra Depeche Mode iyice ünlendi ve büyük bir Dünya turnesine çıktı. Aynı yılın sonlarında üçüncü albümlerini çıkaran DM bu albümden "Everything Counts", "Workhard", "Construction Time" singlelarını çıkardılar. Depeche Mode 84-86 yılları arasında "People Are People", "Master and Servant", "Stripped" ve "Black Celebration" ile imajlarını da iyice sağlamlaştırıp, enerjik ve usta performansıyla ünlerini Dünya çapında duyurmuşlardı.

Bir yıl aradan sonra 17 Nisan 1987'de şimdiye kadar yaptıkları en iyi albüm olan Music for The Masses I"ı çıkardılar. Satışları platine ulaşan bu albümden çıkan singlelar Depeche Mode'un artık iyiden iyiye ustalaştığını ve kabul edildiğini ispatlıyordu. 88 Los Angeles konserlerini, 1989'da 101 adlı bir Double albümde toplayan DM bu albümle müzikal çizgisinden taviz vermeyen, bir grubun teknolojiyi ve tutkuyu, seçkinliği ve popülistliği nasıl kendi içinde barındırdığının somut bir örneğiydi. Yine 89'daki "Personal Jesus" (Kendi İsanız), grubun Rock tarihindeki dönüm noktası olarak kabul edilir. Dijital haykırışların, sert ve tutucu Rock gitarlarıyla beslendiği bu şarkı Depeche Mode'u artık iyice uçurmuştu. "Personel Jesus" şimdiye kadar Amerika'da en çok satan single cd ödülünü aldı. 1990'da Depeche Mode şimdiye kadar yaptıkları en iyi albüm olan "Violator" ile dünyayı titretti. Artık onlar yeni yetme dört amatör değil, ne yaptıklarını çok iyi bilen, sürekli taklitleri yapılan saygı gören 30'lu yaşlarda 4 usta İngiliz müzisyeniydi. 93'deki "Songs of Faith and Devotion" ve 98'deki "Ultra" albümleri, 90'lı yılların Rock gitarıyla (ki bu Punk-Hard- ve Funk öğelerini içinde barındırmaktadır) zaten iyi bildikleri dijital çığlıkların iyi bir şekilde harmanlanmış olduğu, grubun en iyi ve ustalık albümleridir.
Bu arada grup elemanları, özellikle solist David uzun yıllar alkol ve uyuşturucunun esiri olarak yaşadılar ve belki de bu onların bu denli üretici olmalarını sağladı. Tabi bu tartışılabilecek bir durumdur ama onların dediği bu. İntihar girişimleri, overdoselar, seks alemleri derken 40'lı yaşlarına gelen grup uçurumun eşiğinden 98'deki "Ultra" için döndüler. Tedaviler, doktorlar... Aslında bu bambaşka bir hikayedir...
En başında dediğim gibi Depeche Mode yani hızlı moda gerçekten de isimleri gibi sürekli bir değişim içinde olmuş, sürekli kendini aşmaya çalışmış ve hemen hemen her albümünde bunu başarmış Rock müziğin alternatif hatta kendi tarzında en uç noktalarına ulaşmış bir yeni çağ grubudur. Bir Little 15 ile önümüzdeki yüzyılda dahi dinleneceğine emin olduğum bu alternatif İngiliz topluluk şimdi müziğin azgın dalgalarında beyaz köpüklerin olduğu yerdeler. Dalganın kırılma noktasında yani, en tepesinde yani...
Son söyleyeceğim şudur ki Depeche Mode 80'li yılların dijital çığlığıdır.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu Baltimora tarafından (06.Eylül.2018 Saat 19:20 ) değiştirilmiştir.
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Şubat.2013, 00:48   #2
Süper Üye
 
İskenderunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29.Temmuz.2012
Bulunduğu yer: iskenderun-Hatay
Mesajlar: 4,512
•Rep Puanı : 49875
•Rep Seviyesi :
İskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond reputeİskenderunlu has a reputation beyond repute
Standart Depeche Mode - Personal Jesus (1989)
1989'du galiba, müthiş bir parça. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Baltimora, direnc11 ve yeryüzü bunu beğendi.

Konu Baltimora tarafından (06.Eylül.2018 Saat 19:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: Video linki yenilendi..
İskenderunlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Şubat.2013, 21:26   #3
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 6,773
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: İskenderunlu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1989'du galiba, müthiş bir parça..

Aynen üstadım. Depeche Mode'un 7nci albümü olan "Violator"'dan çıkan ilk singledır..

Grubun en beğendiklerimdendir.

Bu güzel paylaşım için teşekkürler..
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu Baltimora tarafından (23.Haziran.2017 Saat 19:36 ) değiştirilmiştir.
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 22.Ocak.2014, 20:57   #4
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 6,773
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart Depeche Mode - Everything Counts (1983)
80'lerden günümüze değin kariyerlerini başarıyla sürdüren; İngiliz Synthpop - Newwave grubu Depeche Mode'un klasikler arasına giren hoş bir parçası sizlerle..

Grubun bariton sese sahip solisti Dave Gahan olmasaydı iddia ediyorum ki grup bu kadar başarılı olamazdı.. Keyifli seyirler, dinlemeler..
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
ayberk ve yeryüzü bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu Baltimora tarafından (12.Kasım.2014 Saat 23:51 ) değiştirilmiştir.
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ocak.2017, 23:16   #5
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 6,773
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
21 Haziran 1982 tarihli HEY dergisinin 33'ncü sayısında Depeche Mode'a da yer verilmiş.
Köşede; "Yeni bir Beatles olmak istiyoruz!" ve "Mozart günümüzde yaşasaydı,
o da mutlaka disko müziği yapardı."
sözleri dikkat çekiyor.

Bence Beatles'ı çoktan geçtiler, fakat Mozart ile ilgili sözleri hakkında yorum yapacak bir bilgiye sahip değilim açıkcası.

ayberk bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu Baltimora tarafından (12.Eylül.2019 Saat 07:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link yenilendi..
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Ocak.2017, 20:04   #6
Süper Üye
 
ayberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.Nisan.2011
Bulunduğu yer: Eyüp Sultan
Mesajlar: 270
•Rep Puanı : 111
•Rep Seviyesi :
ayberk will become famous soon enoughayberk will become famous soon enough
Standart
Kurulalı nerdeyse 40 yıl oldu ve onlar hiç dağılmadan daima müziğin içinde oldular. Ben de Beatles'ı geçtiklerini düşünenlerdenim.
Baltimora bunu beğendi.
__________________
Dünya yetmez...
ayberk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 08.Mart.2017, 00:14   #7
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 6,773
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart Depeche Mode - Enjoy The Silence (1990)
New Wave tarzının en sevilen gruplarından olan Depeche Mode'un çok sevdiğim bir parçası sizlerle..

1980 yılında kurulan grup, kariyerlerine verdikleri konserler ve çıkardıkları başarılı albümlerle emin adımlarla devam etmektedirler.. Depeche Mode'un, 14. Stüdyo albümü ise 2013 yılının Nisan ayında yayımlanacaktır. Keyifli seyirler..

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.


Konu Baltimora tarafından (23.Haziran.2017 Saat 19:30 ) değiştirilmiştir.
Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Mayıs.2017, 00:47   #8
Kıdemli Üye
 
voyagerman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.Ekim.2016
Bulunduğu yer: Ankara/Batıkent
Mesajlar: 174
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
voyagerman is on a distinguished road
Standart
Sevgili Baltimora zannediyorum aynı dönemde büyümüş aynı dönem aynı şeyleri yapmışız.Depeche mode benim hayatımda 91 senesinden bu yana var.92 de askerdeyken the songs of the Faith and devotion çıkmıştı.walkman den kaseti çıkartmadan günlerce dinlemiştim.Stripped şarkısını söyleyerek Alanya'da kız tavladığım bile olmuştur.Türkiye de hakettiği değeri görmemiş bir grup olan d.m du tanıyan bilen birini bulunca yazmak istedim.sagol Varol dostum.
Baltimora bunu beğendi.
voyagerman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Mayıs.2017, 22:43   #9
Yönetici
 
Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Nisan.2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 6,773
•Rep Puanı : 219257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart
Alıntı: voyagerman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Baltimora zannediyorum aynı dönemde büyümüş aynı dönem aynı şeyleri yapmışız.Depeche mode benim hayatımda 91 senesinden bu yana var.92 de askerdeyken the songs of the Faith and devotion çıkmıştı.walkman den kaseti çıkartmadan günlerce dinlemiştim.Stripped şarkısını söyleyerek Alanya'da kız tavladığım bile olmuştur.Türkiye de hakettiği değeri görmemiş bir grup olan d.m du tanıyan bilen birini bulunca yazmak istedim.sagol Varol dostum.

Sevgili voyagerman, yazdıklarınız için teşekkür ederim. Bence de aynı şeyleri yaşamışız. Şu sıralar pek nostalji paylaşımı yapacak zamanım yok, lakin fırsat olduğunda elimden geldiğince bu başlığı yeni gönderilerle aktif tutmaya çalışacağım.
voyagerman bunu beğendi.
__________________
Yaşam geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır.

Baltimora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Mayıs.2017, 23:40   #10
Aktif Üye
 
Ray Luca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Temmuz.2016
Bulunduğu yer: Çengelköy
Mesajlar: 255
•Rep Puanı : 20099
•Rep Seviyesi :
Ray Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond reputeRay Luca has a reputation beyond repute
Ray Luca - İCQ üzeri Mesaj gönder
Standart
Master and Servant'taki It's a Lot It's a Lot kısımlarını Coro diye bir grubun Because the Night adlı şarkısıda da duymuş ve
"Bunu Depeche Mode'dan araklamışlar." falan demiştim.
Belki de izin alarak yapmışlardır bilemem.
Sonradan da Because the Night'ın Bruce Springsteen bestesi olduğunu öğrenmiştim.
Öğrenciydik o zamanlar.
Devamlı öğreniyorduk.
Baltimora ve voyagerman bunu beğendi.
__________________
Ray Luca
Ray Luca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
alan wilder, andy fletcher, black celebration, david gahan, depeche mode, enjoy the silence, everything counts, just cant get enough, martin gore, master and servant, never let me down again, new wave, people are people, personal jesus

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:30

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.
sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort webmaster forum