Elektronik müzik..

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
file

Aslında 80'li yıllara ait bir müzik türü olmamasına rağmen 80'li yıllarda belki de altın çağlarını yaşamış olan elektronik müzik başlığını ancak buraya uygun buldum.
Hatamız olursa affola.

Elektronik aletler yardımıyla yapılan müzik türüne verilen isimdir. Birçok türe ayrılan Elektronik müziğin başlıca gruplarının kulağımıza yabancı olmayan örneklerini bu başlık altında vermeye çalışacağım.
Tabi ki örneklerimiz genel itibariyle 1970-80'lı yıllara ait olacak.

Zevkle dinleyeceğinizi düşündüğüm şahsımın seçtiği eserleri beğenmeniz umuduyla....

Moderatör tarafında düzenlendi:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Şimdiye kadar paylaştığım Tangerine Dream müzikleri grubun "Sorcerer" yani Büyücü isimli filme yapmış oldukları Soundtrack müziklerdi. Sanırım bu parçaların Yeşilçam filmlerinde kullanıldığını söylemeye gerek yok.

Bu parça da bolca kullanılmıştır....

www.youtube.com/watch?v=f084ZKo3JyM

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,308
İstanbul
Tangerine ve Kraftwerk tabi ki efsane isimler. Tangerine hatta bana çok beğendiğim yönetmen John Carpenter'ın filmlerinde yaptığı müzikleri çok anımsatır. Paylaşımlar harika. Ben de dönemin acid electronic soundlarını dibine kadar barındıran Humanoid - Stakker Humanoid (The Omen Mix)'i paylaşarak katkıda bulunayım o zaman. Tabi ki Tangerine ve Kraftwerk gibi ekollere yaklaşması mümkün değil. Böyle bir başlık için de ayrıca teşekkürler, sevgili arkadaşım.​

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Arkadaşlar, keyifli bir konuya güzel mesajlarla eşlik ediyorsunuz. Ellerinize sağlık. Yalnız vbulletin sistemi youtube linklerini düzenlerken ekranı kaydırarak sayfanın bozulmasına sebep oluyor. Bu yüzden youtube linki verirken

.....

şeklindeki adresten HTTPS:// ibaresini kaldırın ve öyle paylaşın.

www.youtube.com/watch... şeklinde olsun linkimiz.

İyi eğlenceler :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Kraftwerk - The Robots

Seksenlerde Cumartesi Pazar günleri sabahın köründe kalkıp açıköğretim derslerini izlediyseniz bu müziği de hatırlayacaksınız...
www.youtube.com/watch?v=D_8Pma1vHmw​

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Genelde her bir grubu ya da şarkıcıyı yaptıkları müzik türüyle teker teker ele alsak da, böyle bir başlığın olmasında bir sakınca yok... Paylaşılanları ilgiyle takip ediyorum, teşekkürler..

Coskun

Kıdemli Üye
20 Haz 2015
160
583
İstanbul
Seksenli yıllar özel ilgi alanıma girmekle birlikte sadece kendine has elektronik müzik olan 80'li yılların başında İtalya'da doğan Italo Disco müzik akımını tek geçerim. Örnek vermek gerekirse klasik olan çok fakat, fazla bilinmeyenlerden bir tanesini aşağıya ekliyorum. www.youtube.com/watch?v=-UEkM1HG3J0

Nejat

Guest
5 Şub 2016
320
3,104
Eddie Murphy'nin en beğendiğim filmidir. İlki 1985 yılında video kaset kiralayan dükkandan kaset kiralayarak olmak üzere üç kez seyretmişimdir. Bir filmle bütünleşen en iyi müzikler arasında başlardadır. Arabanın egzozuna muz tıkamak, hayatta hayal ettiğim ama yapamadığım eylemler arasındadır. C-64 de Sosyete Polisi oyununu da epey oynamışımdır. Bir film müziği neleri aklıma getirdi :)

giphy.gif

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Sayın Gürcan SARI;
Herşey sırasıyla. Dikkat ederseniz başlık bir kaç günlük.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Sevgili Melih, bu bölümde paylaşılan müziklerin çoğu ayrı ayrı birer başlık altında açılmıştır, sizlerden ricam mümkün oldukça daha önce açılmamış ya da değinilmemiş parçaları paylaşmanızdır. Anlayışınız için teşekkürler...

Biliyorum ve farkındayım, ancak kendi içerisinde bile dallara ayrılan elektronik müziğin kilometre taşları olan bazı eserleri atlamamak adına bu başlık altında paylaşmayı uygun gördüm.
Ki eminim ben paylaşmasam diğer üyelerden de konuya katılım adına paylaşım yapılma olasığı da yüksektir eminim.
Forumda ayrı olarak paylaşılmayan ancak bu başlık altında paylaşılmış eserleri de ayrı konu olarak açmayı size bırakıyorum Baltimora.
İlginiz ve uyarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Biliyorum ve farkındayım, ancak kendi içerisinde bile dallara ayrılan elektronik müziğin kilometre taşları olan bazı eserleri atlamamak adına bu başlık altında paylaşmayı uygun gördüm.
Ki eminim ben paylaşmasam diğer üyelerden de konuya katılım adına paylaşım yapılma olasığı da yüksektir eminim.
Forumda ayrı olarak paylaşılmayan ancak bu başlık altında paylaşılmış eserleri de ayrı konu olarak açmayı size bırakıyorum Baltimora.
İlginiz ve uyarınız için teşekkürler.
Tabi ki siz de haklısınız, mükerrer paylaşım da yapabilirsiniz. Ben sadece ufak bir bilgilendirme yapayım dedim. Forumumuza yaptığınız katkılar için teşekkür ediyor, paylaşımlarınızı da ilgiyle takip ettiğimi yinelemek istiyorum. Sevgi ve saygılarımla...

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,692
istanbul

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Zaten dikkat ediyorsanız çok ünlü müzisyenlerin meşhur olmuş bir çok parçalarını es geçip içlerinden bir ya da bir kaç esere yer vermişim ki tekürrür olmasın.
Sevgiyle...

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Melih_ Üstadım,

Ed Starnik ve Saz Arkadaşlarının yayınladığı tamamı coverler ve remixler içeren Synthesizer Greatest albüm serisinde, Magic Fly coverının girildiği mix cihazının ismi olan Ecama, parçada grubun ismi gibi karma albümde yer aldığın için sanatsever aziz halkımız grubun adını ECAMA olarak bilmektedir ancak; parçanın bestesi ve icrası Didier Marouani ve Saz Arkadaşlarının oluşturduğu SPACE grubuna aittir.

Sanatsever Aziz Halkımıza arz ederim...

Ben de forumdaki bu muhteşem akıma dünyanın en ruh hastası video klibi ile katılayım o halde; ninja kıyafetli, kadife bıyıklı, nuri alço zincirli Cerrone'den dinliyoruz... (Çeronn diye okunur, İtalyanlar Çerrone diye okunur)

[youtube]QgGK4qBTwpw[/youtube]

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu parça 1974 Dünya kupasının jenerik müziğiydi. İki tane çizgi futbolcu karakteri vardı Tip ile Tap'tı adları yanılmıyorsam. Rahmetli dedemden kalma hatıra bira bardağı hala bende..
Değerli büyüğüm gene bizlere enteresan gelen çok özel bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkürler. Bu arada şarkı ile alakalı değil ama sonuçta bu bölüm nostaljiye ait olduğundan, paylaşımınız ile ilgili bir saptama yapmak istiyorum. Yukarıda gördüğüm "1974 Batı Almanya Dünya Kupası" logosunu "Skoda"nın amblemine benzettim acaba Dünya kupasından bir esinlenme olabilir mi zira Skoda'nın şu anki logosuna ciddi anlamda benziyor. Renkleri bile aynı.. :)