Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374

Beste Fabrikası PRINCE!

9oBZa3.jpg

Bilindiği üzere 21 Nisan 2016'da müzikte farklı bir ekol oluşturmuş büyük şarkıcı ve gitar virtüözü Prince'ı kaybettik.

Açıkcası sizlere bugün uzunca Prince'ı tanıtmak değil amacım lakin internet'de kısa bir araştırma yaparsanız Prince hakkında çok detaylı bilgilere erişebilir, Wikipedia'dan ve bir çok fan sitesinden ayrıntılı bilgiler edinebilir, Youtube'dan da popüler parçalarını dinleyebilir siniz.

Amacım bugün Prince'ın çok az kişi tarafından bilinen başka bir yönünü sizlere tanıtmak; beste fabrikası yönünü...

Buna geçmeden önce Prince benim aklımda hangi bilgilerle kalmış kısaca sizlerle paylaşmak isterim;
58 yaşında hayata gözlerini yuman Prince, tüm zamanların en iyi 100 sanatçısı arasında gösterilen ve müziğe yön verme gücü bulunan ender sanatçılardan biri, hatta en güçlüsüydü...
A7lr80.jpg

Kanımca bağlı olduğu "Warner Bros" şirketi ile arasında ki sürtüşme ve problemler, müzik endüstrisinin ona "üvey evlat" muamelesi yapmasına neden oldu ve biraz geri planda kaldı... Hep görünmez bir endüstri amborgosu ile karşı karşıya kaldı! Bu gerçekten uzun bir konudur... Hatta bu yüzden bir dönem ismini bile değiştirdi ve sonra tekrar Prince ismine geri döndü!

Prince'ın çok uzun, çetrefilli ve her zaman iniş çıkışlı bir kariyeri oldu. 1979'da ki İlk R&B hit'i "I Wanna Be Your Lover"dan sonra bir çok hit parçaya imza attıysa da uluslararası listelere ilk olarak 1981'de çıkardığı "Controversy" adlı parçası ile girdi. Yine tüm dünya da tanınan ve nükleer kirlenmeyi protesto eden "1999" adlı parçası ve aynı adlı albümü üç milyon satarak ciddi bir başarı sağladı. (1982)

Türkiye'de bu parçalar sıkı fanları haricinde pek bilinmez...

MTV'de klibi yayınlanan ilk üç siyahi şarkıcıdan biri oldu. İlk ikisi sırasıyla Michael Jackson ve Lionel Richie'dir...

Türkiye'de popüler olması, 1984'de çıkardığı "Purple Rain" adlı parça sayesinde olmuştur. "Purple Rain" adlı filmin soundtrack'i olan bu parça ABD'de büyük bir gişe rekoruna da imza attı ve kendisine "Akademi Ödülü"nü getirdi.

1986'da "Prince And The Revolution" adı altında bir grup kurdu ve bu grup ile çıkardığı söz ve müzik kendisine ait "Kiss" adlı parçası da tüm dünya da tartışmasız hit oldu. Bu parça Türkiye'de de oldukça bilinmekte ve sevilmektedir.

MpM39Q.jpg

"Purple Rain", Prince'ın kariyerinde ki en büyük parçasıdır.​

Ve işin ilginç tarafı bu parça Prince'ın sahnede söylediği son şarkıdır!
"Prince, "Piano & a Microphone" turnesi kapsamında, ABD/Atlanta'da ki "Fox Theatre" salonunda ki canlı performansının sonunda kapanışı "Purple Rain" parçası ile yaptı ve kendisi de dahil hiç kimse bunun Prince'ın söylediği son şarkı olduğunu bilmiyordu! Daha da garip olanı, yazılanlara bakılırsa sahneden ayrılma sırasında yaşanılan duygusal anlar bir vedayı niteler şekildeymiş... Oldukça düşündürücü...

Şimdi gelin isterseniz yazımın başında da belirttiğim gibi Prince'ın farklı bir yönünü ele alalım...

Kısaca beste fabrikası Prince!
Beğenerek dinlediğimiz veya beğenmesek de bir şekilde duyduğumuz bir çok parçanın Prince'e ait olduğunu biliyor muydunuz?

Neler mi?

Bakın 80'lerin en bilinen kadın vokal gruplarından Bangles için hangi parçayı yaptı...
(Manic Monday)

www.youtube.com/watch?v=SsmVgoXDq2w

1984'de Cyndi Lauper'a büyük başarı getiren parça...
(When You Were Mine)

www.youtube.com/watch?v=x7fMLJegjqU

Bu parçayı bilmeyen var mıdır? Hiç sanmıyorum...
(Sinéad O'Connor - Nothing Compares 2 U)

www.youtube.com/watch?v=SJwb_KXWsbk

70'li ve 80'li yılların ünlü sanatçısı Chaka Khan'ın bilinen hit'i...
(I Feel For You)

www.youtube.com/watch?v=cHysDuS6bDw

Yine 80'lerin ünlü sanatçısı (Türkiye'de de oldukça tanınan)
Martika'nın çok büyük başarı elde etmiş hit parçası...
(Love...Thy Will Be Done)

www.youtube.com/watch?v=10V_Z0_udjg

Bunlar sadece bazıları sevgili "Çizgi Diyarı" sakinleri... Daha bir yığın bestesi var başka sanatçılara verdiği...

Prince böyle yaratıcı bir müzisyendi...
Zamansız ölümü tüm dünyada şok etkisi yarattı.

Kendisi bugün yani 24 Nisan 2016'da vasiyeti üzerine yakıldı. Ve küllerinin saklanacağı yer gizli tutuldu...

Prince’in sözcüsü Anna Meacham, “Ailesi, dostları ve ekibindeki müzisyenler; yani en sevdiği insanlardan oluşan küçük bir grup, özel ve güzel bir törenle Prince’e veda etti” açıklaması yaptı..."

vjRdaz.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Yine mükemmel ve yeni kaybettiğimiz bir
değerin hüznünü yaşasak bile, bir miktar
mutluluk veren bir inceleme motion üstadım.
Tekrar tekrar okur, dinlerim bu şarkıları şimdi,
teşekkürler, saygılar üstat.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Kanımca bağlı olduğu "Warner Bros" şirketi ile arasında ki sürtüşme ve problemler, müzik endüstrisinin ona "üvey evlat" muamelesi yapmasına neden oldu ve biraz geri planda kaldı... Hep görünmez bir endüstri amborgosu ile karşı karşıya kaldı! Bu gerçekten uzun bir konudur... Hatta bu yüzden bir dönem ismini bile değiştirdi ve sonra tekrar Prince ismine geri döndü!
Gene belgesel tadında bir sunum hazırlamışsın sevgili motion. Prince'in o kadar geniş hayran kitlesi varken neden fazla göz önünde olmadığını hep merak etmişimdir; sanırım cevabımı aldım belki ileride detaylarını da alabilirim sayende dostum. :)

Kendisiyle ilgili bize yazacak pek bir şey kalmadığından;
sana teşekkür edip, Prince'e de "toprağı bol olsun!" diyerek sözlerimi bitiriyorum.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374

Gene belgesel tadında bir sunum hazırlamışsın sevgili motion. Prince'in o kadar geniş hayran kitlesi varken neden fazla göz önünde olmadığını hep merak etmişimdir; sanırım cevabımı aldım belki ileride detaylarını da alabilirim sayende dostum. :)

Sorma Baltimora,
"Warner Bros" adamın boğazını sıktı resmen... Örneğin ona albüm yapma şartı getirdi. Yani sözleşme gereği yıl içerisinde belirli sayıda albüm yapmak zorundaydı ki bildiğin gibi müzik yaratıcılık isteyen bir iş, insanın aklına pat diye beste gelmez ki!

Yani marangoz atölyesi değil ki bu "bunları bitirdim" deyip teslim etsin.

Sonra "Warner Bros" adamın ismini kendi üzerine tescil etti! Adam kendi ismini "izinsiz" kullanamaz hale geldi!

Falan da falan... işte öldü gitti... Bu dünya kimseye kalmıyor...

"Warner Bros"a kına yolladım, paketin üztünde "Çizgi Diyarı'ndan sevgiler" yazıyor... :)

Nerelerdesin dostum...
Bir süredir yoktun sanırım...

Saygılar...

Leon

Kıdemli Üye
4 Nis 2012
50
121
Kendisi, The Misters (Mr. Mister)'ın kardeş grubu The Bangles (Bangles)'ın lideri Susanna Lee "Sue" Hoffs'a aşık olmuştu, hatta aralarında romantik bir şeyler var vs diye asparagas haberler çıkmıştı. Susanna Hoffs, Prince'i sadece arkadaş olarak gördüğünden kendisini reddetmişti. The Misters "Mr. Mister" üyeleri ile The Bangles "Bangles" üyeleri 80'lerde önce arkadaştılar, sonra birbirlerine ilgi duyup, birbirlerinden hoşlanmaya başladılar ve sevgili oldular. Bangles'ın lideri Susanna Lee "Sue" Hoffs ile Mr. Mister'ın klavyecisi Steven Park "Steve" George, Bangles'ın bass gitaristi Michael Susanne "Micki" Steele ile Mr. Mister'ın baş gitaristi Steven Mark "Steve" Farris, Bangles'ın baş gitaristi Victoria Anne Theresa "Vicki" Peterson ile Mr. Mister'ın lideri Richard James "Rich" Page, Bangles'ın bateristi ve Vicki'nin küçük kardeşi Deborah Mary "Debbi" Peterson ile Mr. Mister'ın bateristi Lee Patrick "Pat" Mastelotto geçmişte birlikte oldular. Daha sonra iki grubun tüm üyeleri başkalarıyla evlendiler. Şu anda bu iki kardeş grubun tüm üyeleri, birbirlerinin en yakın arkadaşları. Sanırım Sue'nun, Prince'i reddetmesinin nedenlerinden birisi de buydu ve zaten Prince'e karşı arkadaştan öte fazlasını hissetmiyordu. Prince'in ani ölümü üzerine Sue'nun resmi facebook sayfasından hakkında paylaştığı mesaj:

Toprağı bol olsun, huzun içinde uyu büyük usta!

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Sorma Baltimora,
"Warner Bros" adamın boğazını sıktı resmen... Örneğin ona albüm yapma şartı getirdi. Yani sözleşme gereği yıl içerisinde belirli sayıda albüm yapmak zorundaydı ki bildiğin gibi müzik yaratıcılık isteyen bir iş, insanın aklına pat diye beste gelmez ki!

Sonra "Warner Bros" adamın ismini kendi üzerine tescil etti! Adam kendi ismini "izinsiz" kullanamaz hale geldi!

"Warner Bros"a kına yolladım, paketin üztünde "Çizgi Diyarı'ndan sevgiler" yazıyor... :)

Nerelerdesin dostum...

Saygılar...

Bilgilendirme için teşekkürler dostum.

Bu arada sanırım Warner'a kafayı fena takmış olacak ki; öldükten sonra kasasından hiç duyulmamış ve kaydedilmemiş çok sayıda kayıt çıktığı söyleniyor. Kısaca tam bir hazine saklamış kasasında. :) Muhtemelen Warner'dan sakladı bu eserleri.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374

Sorma Baltimora,

Nerelerdesin dostum...

Saygılar...

vjRdaz.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Dünyaca ünlü MAD mizah dergisi Ekim 1985 tarihli 258. sayısında
'Prince' konulu bir karikatür yayınlamış. :)

file