"Safety Last" sessiz filmi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
wa_UPTmo.jpg

TRT'nin henüz tek kanallı ve siyah-beyaz olduğu dönemlerde sıklıkla yayınlanan bir sessiz filmdi. Baş kahramanı; Charlie Chaplin'den sonra dönemin en çok tanınan artisti Harold Lloyd'du. Lloyd; sinema tarihinin unutulmazları arasında olan, 1923 yapımı, siyah-beyaz bu filmde kendi adıyla oynamıştı.

Sakar, zayıf, kısa boylu, gözlüklü, fötr şapka ve takım elbiseli bir tip olan kahramanımızın; bir binanın tepesine tırmanırken başına gelen türlü türlü aksilikleri büyük bir heyecanla izlerdik. Hele ki sonradan bir çok filme ilham kaynağı olan; saatin yelkovanına tutunup binadan aşağıya doğru sallandığı sahne unutulmaz olup, film ile de özdeşleşmiştir.

Son düzenleme:

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,653
İstanbul
Harold Lloyd'du hatırladım.. O saat sahnesi en ünlü sahnelerindendi 'Safety Last' ismini bilmiyordum sayende öğrendim. Teşekkürler

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Teşekkürler Osman Bey. Güzel bir anımsatmaydı.

Harold Lloyd'du hatırladım.. O saat sahnesi en ünlü sahnelerindendi 'Safety Last' ismini bilmiyordum sayende öğrendim. Teşekkürler

Rica ederim. Ortak şeyleri paylaştığımıza sevindim.

Madem ki paylaşımlarımız takip edilip beğeniliyor, müsaadenizle bir kaç notu daha sizlerle paylaşmak istiyorum.

Başarısını, Lloyd'un bedensel ve mimiksel gücünden alan film; tüm zamanların en iyi 100 komedi filmi arasındadır.

Ayrıca; filmlerinde insanların yüreğini ağzına getirecek derecede akrobatik kovalama, kaçma, düşme, atlama gibi sahneler yer alan Lloyd, bu sahnelerin büyük çoğunluğunda dublör kullanmamıştır.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
ALINTIDIR..

Filmin konusu:
Taşra kasabasından kalkıp büyük şehre gelen Harold para kazanıp sevgilisiyle evlenme hayalleri kurmaktadır. Ancak kapital dünyada insan emeğinin değeri azalmış, para kazanmak hayli güçleşmiştir. Para kazanmakta zorlanan Harold sevgilisine çok para kazandığını ima eden mektuplar yollar, hediyeler gönderir. Bir gün sevdiceği kalkıp da onu görmeye gidince Harold zor durumda kalacaktır.

Esasında Harold bütün film boyunca hep zor durumda kalır; fakat her durumda problemi ortadan kaldıracak bir de çözümü vardır. Ev sahibini atlatmak için kendini port mantoya asan, işe yetişmek için ambulansı kullanan, polisten kaçarken türlü türlü yollara başvuran bir karakter. Bu zorlu, hatta tehlikeli sahnelerin nasıl çekildiğini düşünürken karşımıza çıkıveren şu meşhur apartmana tırmanış sahnesi ve elbette saatin yelkovanına asılı kaldığı sahneyi izlerken hala yüreğimiz ağzımıza geliyor. Kendisinden sonra birçok filme esin kaynağı olmuş, şaşırtıcı derecede güçlü ve etkili, zamanına meydan okuyan; gerçek bir klasik izlemek isteyenlere…

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Son düzenleme: