Küçük ev (Little House on the Prairie) dizisi..

Küçük ev (Little House on the Prairie) dizisi..

80s / Yabancı Diziler, Filmler ve TV Programları Forumu

Like Tree126Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.Mart.2013, 16:41   #1
Yönetici

Baltimora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 214257
•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Standart Küçük ev (Little House on the Prairie) dizisi..

Ülkemizde 70’lerin sonunda gösterime başlayıp, 80’lere sarkmış, western-drama tarzında oldukça popüler bir diziydi. Minnesota-Walnut Grove sakinlerinden olan Ingalls ailesinin tatlı-acı günlerini konu alırdı.
Ailenin babası Charles Ingalls, annesi Caroline Ingalls, büyük kızları Marry, ortanca kızları Laura, küçük kızları Carrie, kasabadaki bakkaliyenin dedikoducu ve sürekli münakaşa eden sahipleri bay ve bayan Olesonlar ve onların kızı Nancy başlıca karakterlerdi.
Hepsi birbirlerine büyük bir sevgi ve saygı ile bağlı olan Ingallslar gerçek anlamda ailenin ne demek olduğunu bizlere göstermenin yanında hayata dair başka dersler de verirlerdi. Bunlara örnek olarak; , aile içi dayanışmayı, diğer insanlara karşı anlayışlı yaklaşımı, yardımlaşmayı, sabır üzerine kurulu ilişkileri, aile içi veya dışı sorunların çözümü aşamasında sergilenen tavırları, anne ve babanın çocuklara davranış biçimini verebiliriz..
Dizideki olaylar Melissa Gilbert'ın canlandırdığu ortanca kız Laura Ingalls’ın çevresinde dönerdi. Bunun sebebi, gerçek hayatta yaşamış olan bu şahsın, ailesinin anılarını kitaba dökmesinden ileri gelmekteydi.

Konu Baltimora tarafından (14.Kasım.2017 Saat 15:07 ) değiştirilmiştir.
Baltimora isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Mayıs.2014, 11:15   #2
Yönetici

•Rep Seviyesi :
Baltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond reputeBaltimora has a reputation beyond repute
Merhum ressam ve çizgi roman yapımcısı Cemal Dündar'a ait "Küçük ev" çalışması.

Bir çizgi roman sitesi olduğumuzdan ötürü; kısaca sanatçıdan da bahsetmek istiyorum.

Dündar, 24 Eylül 1937'de İstanbul'da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Yüksek Bölümü’nden 1963 yılında mezun olan Cemal Dündar mesleğe 1971 yılında Günaydın Gazetesi'nde başladı. Hürriyet, Kelebek, Sabah, Takvim gazetelerine çizgi romanlar hazırlayan ve araştırmalar yapan Dündar, sürekli basın kartı sahibiydi. Pek çok film afişi, kitap kapağı ve illüstrasyona da imza atan Dündar’ın çeşitli müzelerde tabloları sergilenmektedir. 2 çocuk babası Cemal Dündar, 2003 yılında Akatlar’daki evinde elektrik kontağından çıkan yangında 45 yıllık çalışmalarının kül olmasına çok üzülmüş, bundan yaklaşık bir sene sonra da kanserden hayatını kaybetmiştir. (Ölümü: 16 Mayıs 2004)

Merhuma Allah'tan rahmet dilerken,
verdiği güzel eserlerden ötürü de bir ÇRsever olarak saygıyla anıyorum...

Konu Baltimora tarafından (14.Kasım.2017 Saat 15:09 ) değiştirilmiştir.
Baltimora isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Mayıs.2014, 11:37   #3
Onursal Üye

caretta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 725628
•Rep Seviyesi :
caretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond reputecaretta has a reputation beyond repute
Cemal Dündar'ı çizdiği pekçok çizgi roman kapağından hatırlıyorum.Allah rahmet eylesin.
Küçük Ev'i yayınlandığı yıllarda ailece zevkle izlerdik.Laura'nın sevgilisi Almanzo'yu da
hatırladım.Yoksul ama gururlu,çalışkan ve fedakar bu Amerikan ailesini çok sevmiştik.
caretta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Mayıs.2014, 15:50   #4
Süper Üye

denizkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
denizkara is on a distinguished road
Eline sağlık üstadım, Amerikan kırsal halkları denilince; hep aklıma John Steinbeck'in Bitmeyen Kavga’sı gelir, Amerika’yı sevmem ama; onları severim, Küçük Ev de malum, o vakitler mahallede; her velet iki kızdan birine aşıktı, ben büyük sarı olana

denizkara isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Haziran.2014, 00:35   #5
Yönetici

•Rep Seviyesi :
Ingallslar; dönemin haftalık TV dergisi "TV'de 7 gün"ün kapağında..

Konu Baltimora tarafından (14.Kasım.2017 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.
Alt 13.Haziran.2014, 01:11   #6
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 262669
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Alıntı: Baltimora´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ingallslar; dönemin haftalık TV dergisi "TV'de 7 gün"ün kapağında..

Şu resimle bana çok şey yaşattın Osman kardeşim. O kocaman "TVde 7" dergileri benim unutulmazdır. Bir ara bir cildi vardı bizde, sonra akibeti ne oldu bilmem; ayrıca "Küçük ev"in çocuk kitabını da zamanında okumuştum. Şu anda kütüphanede olabilir ama okuması için bir çocuğa da vermiş olabilirim. Neyse bu nostalji için sağol Osman kardeş.

Konu Baltimora tarafından (14.Kasım.2017 Saat 15:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: Imgur resmi Postimage ile değiştirildi..
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Haziran.2014, 01:43   #7
Yönetici

•Rep Seviyesi :
Alıntı: serdary67´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu resimle bana çok şey yaşattın Osman kardeşim. O kocaman "TVde 7" dergileri benim unutulmazdır. Bir ara bir cildi vardı bizde, sonra akibeti ne oldu bilmem; ayrıca "Küçük ev"in çocuk kitabını da zamanında okumuştum. Şu anda kütüphanede olabilir ama okuması için bir çocuğa da vermiş olabilirim. Neyse bu nostalji için sağol Osman kardeş.

Abi seni o yıllara götürüp, keyifli bir zaman geçirmene vesile olabildiysem ne mutlu bana.

Bu arada bence, "TV'de 7" dergisinin her nostaljiseverin gönlünde ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum zira gerek kapaklarının güzelliği, gerekse doyurucu içeriği ve gerekse ebadı
olarak çok özel bir dergiydi..

Paylaşım için teşekkür ederim....

Alt 23.Kasım.2014, 01:20   #8
Yeni Üye

araztekin namık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Seviyesi :
araztekin namık is on a distinguished road
1977'de çok sevdiğim "Küçük Ev" dizisinin ortanca kızı Melissa Gilbert (Laura Ingalls)'a mektup yazmıştım. O da bana cevap göndermişti. Aşağıdaki fotoğrafı, bir aile fotoğrafını ve 2 adet mektup göndermişti. 37 yıl olmuş. Hala Küçük Ev dizisini gördüğümde seyrederim.

Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg Fotoğraf-0086.jpg (90.6 KB (Kilobyte), 16x kez indirilmiştir)

Konu scanfan tarafından (05.Mayıs.2016 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekte çok küçük gözüken fotoğrafı açığa yeniden yükledim
araztekin namık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23.Kasım.2014, 02:21   #9
Yönetici

•Rep Seviyesi :
Alıntı: araztekin namık´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1977'de çok sevdiğim "Küçük Ev" dizisinin ortanca kızı Melissa Gilbert (Laura Ingalls)'a mektup yazmıştım. O da bana cevap göndermişti. Aşağıdaki fotoğrafı, bir aile fotoğrafını ve 2 adet mektup göndermişti. 37 yıl olmuş. Hala Küçük Ev dizisini gördüğümde seyrederim.

Vayyyy!!.. Namık bey, bir nostalji sever olarak şu an bayağı duygulandım ve bu yazdıklarınızın nostalji bölümümüzdeki belki de en önemli paylaşımın olduğunu düşünüyorum zira bahsettiğiniz şey buram buram tarih kokmak değil, tarihin bilakis ta kendisi oluyor. O dönemlerde Melissa Gilbert'ın şöhretinin zirvesinde olması ve dünyanın dört bir yanındaki binlerce hayranından gelen mektuplara rağmen, hepsine teker teker cevap vermesi ve de en önemlisi imzalı resimlerini yollaması çok özel bir durum. Tevazuya bakar mısınız?. Kendisini takdir etmemek elde değil..(Tabi ki yanılma payım da var. Belki de bazılarına cevap veriyordu ve siz de bu şanslı kişilerden biriydiniz.) Koca Türkiye'de acaba bu imzalı resimlere ve mektuplara sahip kaç kişi vardır, çok merak ediyorum.

Bu güzel anıyı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Bu güzel paylaşımlarınızın hiç ardı arkasının kesilmemesini dilerim..

Konu Baltimora tarafından (23.Kasım.2014 Saat 02:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 25.Kasım.2014, 00:52   #10
Yeni Üye

araztekin namık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Seviyesi :
araztekin namık is on a distinguished road
Osman Bey güzel sözleriniz için teşekkürler. Sizi takip etmeye devam edeceğim.
Baltimora, yaşlıkurt ve scanfan bunu beğendi.

Konu Baltimora tarafından (25.Kasım.2014 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.
araztekin namık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil