Tatlı Cadı (Bewitched) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
g6g_PZnm.jpg

Gene 70'lerin ikinci yarısından 80'lerin ilk yarısına sarkan ve ülkemizde büyük ilgi görmüş
dizilerden biriydi.. (Orjinal yayın tarihi 1964-1972)

Bu komedi dizisi, çoğumuzun hafızasına, dizinin başrol oyuncusu Elizabeth Montgomery (Samantha)’nin sihirleri için yaptığı burun oynatma hareketiyle kazınmıştır..

Genç ve güzel cadı Samantha'nın, evlenince cadılığı bırakacağına dair ölümlü kocası Darrina söz vermesinin ardından, ailesinin yüzleştiği problemleri gene sihirle çözmeye kalkmasıyla gelişen olayları konu alır. Ayrıca, Samantha'nın evliliğini onaylamayan annesi Endora da sürekli bu mutlu çifti ayırmanın peşindeydi. Meraklı komşuları, Stephens ailesinin evindeki sihirli olaylara yakından tanık olurlar ama bunu asla ıspatlayamazlardı..

(Sevilen dizinin Türkçe dublajlı 20 bölümüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.)

www.cizgidiyari.com/forum/turkce-se...tched-turkce-dublaj-bolumleri.html#post433248

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu dizinin jeneriği çok hoşuma giderdi.

Tabi ki bunun nedeni tamamen anime şeklinde bir içeriğe sahip olmasıydı..

Ibo_GTot.jpg

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Arkadaşlar, elimde 20 bölüm kadar Türkçe dublaj TV'den çekilme "Tatlı Cadı" bölümleri var. Aşağıda, bir bölümünü paylaşıma sundum. İstek ve beğeni durumuna göre diğer bölümleri upload edip paylaşıma sunacağım. Buyrun, isteyen indirip göz atsın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Sevgili Oktay_izm tek kelimeyle harikasınız... Bu müthiş paylaşım için çok teşekkür ediyorum.

Eşim ve ben, akşamları büyük bir keyifle oturup izleriz bunları. Lütfen diğerlerini de paylaşın. Eminim bir çok arkadaş memnun olacaktır.

jagdpanther

Süper Üye
10 Nis 2010
731
996
Güzel bir paylaşım, yaş itibariyle bizlere hitap ediyor, hatırlıyoruz... Eğer varsa "Avangers", "Tatlı - Sert", "Mr Steed - Miss Emma Peel" dizisiyle ilgili bölümlere de ulaşabilirseniz daha da memnun oluruz . Geçmişten gelen bu güzel rüzgar için teşekkürler. Saygılar.

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,288
LÜLEBURGAZ
Ah aah!!.. Çocukluğumda TRT'nin tek kanal siyah-beyaz yayın yaptığı o yıllar ve Tatlı Cadı'nın büyük bir keyifle izlediğim bölümleri geldi aklıma... Sevgili dostum teşekkürlerimi sunar, diğer bölümleri de sabırsızlıkla beklediğimi bildiririm...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Arkadaşlar, elimde 20 bölüm kadar Türkçe dublaj TV'den çekilme "Tatlı Cadı" bölümleri var. Aşağıda, bir bölümünü paylaşıma sundum. İstek ve beğeni durumuna göre diğer bölümleri upload edip paylaşıma sunacağım. Buyrun, isteyen indirip göz atsın.

Uzun zamandır sitemize giremiyordum.

Bunca süreden sonra girdiğimde en "tatlı" :) sürprizi siz yaptınız Oktay bey..

Bu çok özel paylaşımınız için teşekkürler..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
"Tatlı Cadı" (Bewitched) dizisi TV EM kanalında,

hafta içi her gün, saat 12:00'da tekrar yayınlanmaya başlandı.

İlgilenenlere duyurulur..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Hayranlarının arşivlemesi için bir bölüm daha Türkçe dublaj...

Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler oktay_izm..

Bu arada "Tatlı Cadı" (Bewitched) dizisinin TV EM kanalındaki yayın saati değişerek,
hafta içi her gün, saat 13:30'a alınmıştır. Ayrıca her gün iki farklı bölüm yayınlanırken,
bölüm sayısı da teke düşürülmüştür. İlgilenenlere duyurulur..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Tatlı Cadı'nın İlk Bölümleri
Amerika'da da Siyah-beyaz yayınlandı

(Biz Hepsini S&B seyrettik!)

"ABC" televizyonu "fantezi sitkom" dizisi "Tatlı Cadı"yı ("Bewitched") ilk defa 1964 yılında yayına verdiğinde renkli değildi. Dizi 1966'ya kadar, yani ilk iki sezonunda siyah-beyaz yayınlandı. Bu yıllardaki bölümler en baştan siyah beyaz çekilmişti (diğer bir deyişle renkli çekilp siyah beyaz yayına verilmediler). Dizi 1966'dan yani 3. sezondan başlayarak 1972'ye kadar da renkli çekilip renkli yayınlandı. Çok sonraki yıllarda kablolu kanallar ve DVD şirketlerinden gelen talepler doğrultusunda ilk iki sezonda gösterilmiş ve siyah beyaz çekilmiş bölümler suni olarak "renklendirildiler". Yukarıda sayın "Şükrü"nün paylaştığı Youtube videoları sanırım bu "sonradan renklendirilmiş" (colorization) bölümleri içeriyor (zaten görüntüler elle boyanmış izlenimini veriyor). Geçtiğimiz yıl ÇD'nda "sonradan renklendirme" (colorization) ile ilgili kısa bir yazı yazmıştım.

Not: Deneysel, münferit çalışmalar hariç tutulursa, ABD'de ilk düzenli renkli TV yayınları 1954'te başladı, ama 1960'ların ortalarına kadar siyah beyaz yayınlar ezici bir biçimde televizyon dünyasına hakimdi. 1964'te ABD'de evlerin sadece %3'ünde renkli TV alıcıları vardı, bunlar çok pahalı cihazlardı. 1965'ten başlayarak tüm şirketler yavaş yavaş siyah-beyaz yayınları terkedip renkli yayınlara geçiş yapmaya başladılar. Ancak 1972 yılında ABD'de renkli TV satışları, S&B alıcıların satışlarını sayı olarak yakalayabildi. İşte bu nedenle "Tatlı Cadı"nın ilk bölümleri (1964-66) siyah beyaz peliküllere çekilip, siyah beyaz yayına verildiler. Dizi Türkiye'de yayına verildiğinde TRT yayınları siyah beyazdı ve biz hangi bölüm gerçekten S&B çekildi, hangi bölüm renkli çekildi bilemezdik. Çünkü hepsini S&B seyrettik!

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Tatlı Cadı'nın İlk Bölümleri
Amerika'da da Siyah-beyaz yayınlandı

(Biz Hepsini S&B seyrettik!)

"ABC" televizyonu "fantezi sitkom" dizisi "Tatlı Cadı"yı ("Bewitched") ilk defa 1964 yılında yayına verdiğinde renkli değildi. Dizi 1966'ya kadar, yani ilk iki sezonunda siyah-beyaz yayınlandı. Bu yıllardaki bölümler en baştan siyah beyaz çekilmişti (diğer bir deyişle renkli çekilp siyah beyaz yayına verilmediler). Dizi 1966'dan yani 3. sezondan başlayarak 1972'ye kadar da renkli çekilip renkli yayınlandı. Çok sonraki yıllarda kablolu kanallar ve DVD şirketlerinden gelen talepler doğrultusunda ilk iki sezonda gösterilmiş ve siyah beyaz çekilmiş bölümler suni olarak "renklendirildiler". Yukarıda sayın "Şükrü"nün paylaştığı Youtube videoları sanırım bu "sonradan renklendirilmiş" (colorization) bölümleri içeriyor (zaten görüntüler elle boyanmış izlenimini veriyor). Geçtiğimiz yıl ÇD'nda "sonradan renklendirme" (colorization) ile ilgili kısa bir yazı yazmıştım.

Not: Deneysel, münferit çalışmalar hariç tutulursa, ABD'de ilk düzenli renkli TV yayınları 1954'te başladı, ama 1960'ların ortalarına kadar siyah beyaz yayınlar ezici bir biçimde televizyon dünyasına hakimdi. 1964'te ABD'de evlerin sadece %3'ünde renkli TV alıcıları vardı, bunlar çok pahalı cihazlardı. 1965'ten başlayarak tüm şirketler yavaş yavaş siyah-beyaz yayınları terkedip renkli yayınlara geçiş yapmaya başladılar. Ancak 1972 yılında ABD'de renkli TV satışları, S&B alıcıların satışlarını sayı olarak yakalayabildi. İşte bu nedenle "Tatlı cadı"nın ilk bölümleri (1964-66) siyah beyaz peliküllere çekilip, siyah beyaz yayına verildiler. Türkiye'de yayına verildiğinde sanırım TRT yayınları siyah beyazdı ve biz hangi bölüm gerçekten S&B çekildi, hangi bölüm renkli çekildi bilemezdik. Çünkü hepsini S&B seyrettik!

Bu güzel bilgiler için teşekkürler sevgili scanfan. Ben de; "TV EM'de izlediğim Tatlı Cadı"nın renklerinde bir tuhaflık var." diyordum. Meğersem sonradan renklendirildiğinden böyleymiş!.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
1975 yılında "Milliyet Çocuk" dergisi, sevilen dizinin çizgi romanını yayınlamış..

C9_Usa_Rs.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
"Tatlı Cadı" dizisi ile ilgili,
11 Ağustos 1975 tarihli TV'de 7 Gün (Sayı:27)
dergisinde yayınlanan bir karikatür..
TV-de-7-G-n-Say-27-11-A-ustos-1975-Tatl-Cad.png

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Mad" mizah dergilerinde bir "Tatlı Cadı" parodisi aradım ama yoktu. Nasılsa "Mad" bu ünlü dizi için bir parodi çizgi roman hazırlamamış (unuttular mı acaba?). Ama Mad dergisi ile ilintili bir de "Mad-TV" varmış ABD'de. Bir parodi/skeç kanalı olan "Mad-TV" 1995-2009 arasında tam 14 sezon (321 bölüm) yayın yapmış. Bölümlerden birinde de bizde "Tatlı Cadı" olarak bilinen "Bewithed" dizisini tiye almışlar. Dizinin adındaki "witch" (cadı, büyücü) sözcüğü "bitch" ile yer değiştirmiş, dizinin adı "Be-bitched" olmuş. İngilizcede "Bitch" sözcüğünün "cadoloz, kaltak, şirret, kevaşe, fahişe yaratılışlı, kahpe, şıllık, şırfıntı" vs gibi onlarca olumsuz karşılığı var. Jenerikteki karton filmi bile buna göre değiştirmişler. Parodide "Samantha" kafası bozulunca bir burun hareketiyle şirret bir zenci haline dönüşüveriyor.

Mad-TV "Tatlı Cadı" parodisi. Bewitched Be-Bitched yapılmış

Be_bithed_madtv_parodisi.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

"Mad" mizah dergilerinde bir "Tatlı Cadı" parodisi aradım ama yoktu. Nasılsa "Mad" bu ünlü dizi için bir parodi çizgi roman hazırlamamış (unuttular mı acaba?). Ama Mad dergisi ile ilintili bir de "Mad-TV" varmış ABD'de. Bir parodi/skeç kanalı olan "Mad-TV" 1995-2009 arasında tam 14 sezon (321 bölüm) yayın yapmış. Bölümlerden birinde de bizde "Tatlı Cadı" olarak bilinen "Bewithed" dizisini tiye almışlar. Dizinin adındaki "witch" (cadı, büyücü) sözcüğü "bitch" ile yer değiştirmiş, dizinin adı "Be-bithed" olmuş. İngilizcede "Bitch" sözcüğünün "cadoloz, kaltak, şirret, kevaşe, fahişe yaratılışlı, kahpe, şıllık, şırfıntı" vs gibi onlarca olumsuz karşılığı var. Jenerikteki karton filmi bile buna göre değiştirmişler. Parodide Samenta kafası bozulunca bir burun hareketiyle şirret bir zenci haline dönüşüveriyor.
Hayret! MAD nasıl da zamanının böylesine popüler bir dizisini ti'ye almaz ki.. Muhtemelen işin içinde telif hakları vs vardır. Bu arada parodilere bayıldım. Daha sizlerden öğreneceğim çoook şey var sevgili Scanfan... Nostalji bölümümüze hiç aralık vermeden yaptığınız katkılar için tekrardan çok teşekkür ederim..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
"Tatlı Cadı" dönemin popüler mizah dergilerinden Çarşaf'ta poster olarak da yer almış.

TELE~POSTER dizisi: 3
(Çarşaf 9 Mart 1977 Sayı 11)

51359531437_a7eb8b55c6_o_d.png

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

TRT'de "Tatlı Cadı" dizisinde seslendirme yapan tiyatro sanatçısı Ergun Uçucu 14 Haziran 2019'da vefat etti. Ergun Uçucu başka dizilerde de seslendirme yapmıştı: Daha önce Adile Naşit'in sunduğu "Uykudan Önce"yi de sunmuştu. Aşağıdaki karikatür bununla ilgili (zira o aralar bir banka reklamında da oynamış). Uçucu, Tatlı Cadı'da Darrin'i seslendiriyordu.

g21i9yo.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Günaydın gazetesi'nin unutulmaz mizah eki "Lak Lak";
85'nci sayısının kapağında Tatlı Cadı'ya yer vermiş. :)

51360472573_065f008fc7_o_d.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Tatlı Cadı dizisinde Tatlı Cadı Elizabeth Montgomery'nin annesi Endora rolündeki Agnes Moorehead Nevada Çölü'nde 1954'te çekilen tarihi kordela 'The Conqueror' (Hakanlar Çarpışıyor) filminden sonra film setinde bulunan 91 kişiyle birlikte (sette 220 kişi çalışmış) kansere yakalanmıştı. Bunlardan 46'sı çeşitli zamanlarda kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Agnes Moorehead de 1974 yılına kadar mücadele ettiği kansere o yıl yenik düşmüştü. Bilindiği gibi bu çölde birçok yer üstü nükleer testi yapılmış ve etrafa çok yüksek miktarlarda rayasyon saçılmıştı (Çernobil'dekinin yirmi katı). Bine yakın patlatma testi yapılmış, bunlardan 100 kadarı atmosferde patlatılmıştı.

Howard Hughes'ün yapımcısı olduğu, Dick Powell'ın yönettiği filmde John Wayne (Cengiz Han rolünde), Susan Hayward , Agnes Moorehead, Pedro Armendariz, John Hoyt ve Lee Van Cleef başrol ve önemli rollerdeydiler (Hollywood'un en talisiz rol dağıtımı). Atom Enerjisi Komisyonu ciddi bir tehlike olmadığını belirtmesine rağmen John Wayne yine de kendi Geiger sayacını sete getirmişti (demek ki pek netice alamadı). Wayne birçok kanserle birden boğuşuyordu ama sonunda o da hastalığa yenildi.

Pedro Armendariz'de 1963'te Türkiye'de James Bond Filmi "Rusya'dan Sevgilerle"yi çekerken (Ali Kerim Bey rolündeydi) rahatsızlandı kanser olduğunu öğrendi. ABD'de terminal safhada olduğunu öğrenince hastaneye gizlice soktuğu bir tabancayla intihar etti. Susan Hayward, John Hoyt, Lee Van Cleef, Agnes Moorehead, Dick Powell hayatlarının belli zamanlarında hep kanserden öldüler. 1970'lerde yöre halkında da kanser vakaları artınca tazminat girişimleri başladı ancak yasa teklifi 1990'lara kadar yasalaşamadı. O tarihte çıkartılan "Radyasyona Maruz Kalma Tazminatı Yasası"yla birkaç yüz kişiye tazminat ödeneceği tahmin edilirken 35 000 kişi başvurdu. O tarihe kadar çok kişi de ölmüştü zaten.

Yapımcı multi milyoner Howard Hughes büyük bir vicdan azabıyla filmin tüm kopyalarını satın aldı ve film bir daha gösterilmedi. Ancak onun 1976'daki ölümünden sonra filmin haklarını tekrar satın alan Universal film şirketi filmi yeniden vizyona sokabildi.

2zj9iu5.jpg

(Agnes Moorehead, ortada.)​

Kaynak:

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Tatlı Cadı dizisinde Tatlı Cadı Elizabeth Montgomery'nin annesi Endora rolündeki Agnes Moorehead Nevada Çölü'nde 1954'te çekilen tarihi kordela 'The Conqueror' (Hakanlar Çarpışıyor) filminden sonra film setinde bulunan 91 kişiyle birlikte (sette 220 kişi çalışmış) kansere yakalanmıştı. Bunlardan 46'sı çeşitli zamanlarda kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Agnes Moorehead de 1974 yılına kadar mücadele ettiği kansere o yıl yenik düşmüştü. Bilindiği gibi bu çölde birçok yer üstü nükleer testi yapılmış ve etrafa çok yüksek miktarlarda radyasyon saçılmıştı (Çernobil'dekinin yirmi katı). Bine yakın patlatma testi yapılmış, bunlardan 100 kadarı atmosferde patlatılmıştı.

Howard Hughes'ün yapımcısı olduğu, Dick Powell'ın yönettiği filmde John Wayne (Cengiz Han rolünde), Susan Hayward , Agnes Moorehead, Pedro Armendariz, John Hoyt ve Lee Van Cleef başrol ve önemli rollerdeydiler (Hollywood'un en talihsiz rol dağıtımı). Atom Enerjisi Komisyonu ciddi bir tehlike olmadığını belirtmesine rağmen John Wayne yine de kendi Geiger sayacını sete getirmişti (demek ki pek netice alamadı). Wayne birçok kanserle birden boğuşuyordu ama sonunda o da hastalığa yenildi.

Pedro Armendariz'de 1963'te Türkiye'de James Bond Filmi "Rusya'dan Sevgilerle"yi çekerken (Ali Kerim Bey rolündeydi) rahatsızlandı kanser olduğunu öğrendi. ABD'de terminal safhada olduğunu öğrenince hastaneye gizlice soktuğu bir tabancayla intihar etti. Susan Hayward, John Hoyt, Lee Van Cleef, Agnes Moorehead, Dick Powell hayatlarının belli zamanlarında hep kanserden öldüler. 1970'lerde yöre halkında da kanser vakaları artınca tazminat girişimleri başladı ancak yasa teklifi 1990'lara kadar yasalaşamadı. O tarihte çıkartılan "Radyasyona Maruz Kalma Tazminatı Yasası"yla birkaç yüz kişiye tazminat ödeneceği tahmin edilirken 35 000 kişi başvurdu. O tarihe kadar çok kişi de ölmüştü zaten.

Yapımcı multi milyoner Howard Hughes büyük bir vicdan azabıyla filmin tüm kopyalarını satın aldı ve film bir daha gösterilmedi. Ancak onun 1976'daki ölümünden sonra filmin haklarını tekrar satın alan Universal film şirketi filmi yeniden vizyona sokabildi.

2zj9iu5.jpg

(Agnes Moorehead, ortada.)​
Sevgili Scanfan sizin her paylaşımınızı büyük keyifle takip ediyorum. Konuya yaptığınız bu önemli katkı için teşekkür ederim. Açıkçası nükleer enerji ve deneyleri konusunda ders çıkarılması gereken bu önemli bilgilerden hiç haberim yoktu.

Siz bahsedince ben de biraz Howard Hughes'u araştırdım. Kendisi Obsesif Kompulsif Bozukluk(OKB) denilen psikolojik rahatsızlığa da sahipmiş. Tabiri caiz ise, insana cennette bile cehennem yaşatan bu rahatsızlığın depresyonla birleştiğinde intihar riski olduğunu biliyorum. Muhtemelen kendisi hem yaşadığı pişmanlıklar, hem de hastalığının son evresinde olmasından ötürü depresyonda idi, bu da intihar düşüncesini tetiklemişti.. Zira zamanla çevreyle ilişkisini keserek kapalı bir hayat yaşaması ve ölümüne kadar hiç kimseye görünmemesi de bu durumu işaret ediyor..

vadikızı

Yeni Üye
5 Şub 2017
15
13
Sevgili Baltimora,
bu konuyu konuşmayı sevmiyorsunuz biliyorum ama bir şey soracağım; olur da Disney Plus gibi platformlar "Tatlı Cadı"yı koyarsa buraya konma ihtimali olur mu acaba?

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Baltimora,
bu konuyu konuşmayı sevmiyorsunuz biliyorum ama bir şey soracağım; olur da Disney Plus gibi platformlar "Tatlı Cadı"yı koyarsa buraya konma ihtimali olur mu acaba?
Sevgili Vadi Kızı, olur da "Tatlı Cadı" dizisi Disney Plus ya da başka bir platformda yayınlanırsa, şayet burada yayınlanması kanuni açıdan bir sıkıntı doğuruyorsa maalesef burada yayınlamamız söz konusu olamaz. Ki bahsettiğiniz kanalın bu hususta çok hassas olduğunu biliyorum. Gene de ümidinizi yitirmeyin zira her TV kanalı bu hususta hassas olmuyor; örneğin TV EM gibi.. :)

vadikızı

Yeni Üye
5 Şub 2017
15
13
Sevgili Vadi Kızı, olur da "Tatlı Cadı" dizisi Disney Plus ya da başka bir platformda yayınlanırsa, şayet burada yayınlanması kanuni açıdan bir sıkıntı doğuruyorsa maalesef burada yayınlamamız söz konusu olamaz. Ki bahsettiğiniz kanalın bu hususta çok hassas olduğunu biliyorum. Gene de ümidinizi yitirmeyin zira her TV kanalı bu hususta hassas olmuyor; örneğin TV EM gibi.. :)

TV EM çok kötü veriyor; ses, görüntü vs..

Levent 16

Aktif Üye
22 Kas 2011
299
1,524
Diziyi seyrederken bu evi aslında gerçek sanıyordum. Film seti olduğunu internet çıkınca 2000li yıllarda öğrendim. Öğrenince anılara dair birşeyler kayboldu. Tıpkı bir sihirbazlık oyununun hilesini öğrenir gibi, o sihir kayboldu.