Hayalet Avcıları 1 ve 2 (Ghostbusters) filmleri..

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Ghostbusters 1​

Yapım Yılı:1984
Yönetmen: Ivan Reitman
Senaryo: Dan Aykroyd,Harold Ramis
Oyuncular: Bill Murray,Dan Aykroyd,Sigourney Weaver,Harold Ramis

AO1_Mm_Dh111111111.jpg

HİKAYE​
Olağanüstü olaylar üzerine çalışan üç bilim adamı Peter(Murray) ,Ray(Aykroyd),Egon(Ramis) üniversiteden atılınca eski bir itfaiye binasını tutup hayalet avcılığına başlarlar. İlk müşterileri Dana Barrett(Weaver) hayaletler tarafından rahatsız edildiğini idda eden güzel bir kadındır,ondan ilk bakışta etkilenen Peter bu işle yakından ilgilenmeye başlar.Daha sonra Hayalet avcıları ilk büyük başarılarını bir oteli mesken tutan yapışkan bir hayaleti yakalayarak gerçekleştirirler.

Ünü artan hayalet avcılarının iş yükü artınca ekibe dördüncü bir üye Winston(Ernie Hudson) katılır.Fakat ekibi bekleyen esas büyük tehlike Dana'ya musallat olan Sümerin şekil değiştirebilen yıkım tanrısı Goza'dır.Goza'nın amacı hizmetkarları olan Zuul ve Vinz adlı yaratıkları kullanıp Dana ve komşusu takıntılı Louis(Rick Moranis)'i
kontrolü altına alıp dünyaya açılan kapıyı açmaktır.

Gişede müthiş bir başarı elde eden film dönemin en başarılı yapımlarından biridir, tabiki ben bu filmi çok daha sonra 90'larda televizyonda izlemiştim (zaten sinemadayken daha doğmamıştım bile),film insanı hiçte sıkmayan iyi bir izlenişe sahip,özellikle Bill Murray ve senaryoyuda yazanlardan biri olan Dan Aykroyd'un performansları çok iyi, özel efektlerse döneme göre muhteşem hele filmin sonlarındaki Marşmelov adam sahneleri mükemmel filmin unutulmaz anlarından biri sayılır unutulmaz müziğinide pas geçmeyelim, tabiki bu filmin büyük başarısı bir devam filmini de getirir.

Ghostbusters 2​

Yapım Yılı:1989
Yönetmen: Ivan Reitman
Senaryo: Dan Aykroyd,Harold Ramis
Oyuncular: Bill Murray,Dan Aykroyd,Sigourney Weaver,Harold Ramis

Xriyw_N7222222222222222.jpg

HİKAYE​
Filmdeki olaylar gerçek zamanlı olarak ilk filmdeki olayların 5 yıl sonrasında geçer.Dana, Peter'dan ayrıldıktan sonra evlenip bir bebek sahibi olmuştur, kocası ile anlaşamayıp boşandıktan sonra bebeği Oskar'ı alıp şehre geri döner ve sanat müzesinde çalışmaya başlar. Hayalet avcıları ise Goza'yı yendikten sonra şehirde hiç olağan üstü olay gerçekleşmediği için dağılmıştır Ray ve Winston bir kitapçıda çalışırken, Egon bir laboratuvarda insan psikolojisi üzerine inceleme yaparken, Peter ise TV'de düşük reytingli bir reality şovun sunuculuğunu yapmaktadır. Dana , bebeği Oskarın başına gelen bir olaydan dolayı Hayalet avcılarından yardım ister. Kahramanlarımız bir takım araştırmalardan sonra yer altı kanalizasyon sistemine yayılan pembe bir sıvının varlığını keşfeder,insanların öfkesine göre aktive olan sıvının kaynağı ise ruhu sanat müzesine getirilen bir tabloya hapis olmuş olan Karpatyalı Vigo adlı tirandır.Müze çalışanı Janosz'u kontrolü altına alan Vigo'nun amacı ruhunu bir bebeğe aktarmaktır Janosz'un aklına gelen bebek ise iş arkadaşlarından Dana'nın bebeğinden başkası değildir.

Orjinal kadroyu koruyan film ilkinin etkisiyle gişede müthiş bir açılış yapar. Çocukken zevkle izlediğim filmi ilki kadar başarılı buluyorum (bu film vizyona girdiğinde iki yaşında olduğum için yine ilk TV'de izledim) yanlız yeryer korkutucu olduğu kısımlarda yok değildi efektlerin zamana bağlı olarak gelişmesiyle banyodaki canavar ve bebeğin apartmandan kaçırıldığı sahnede küçükken korkmuştum,bunun dışında hayalet tren sahnesi ve özgürlük heykelinin şehirde hareket ettiği sahne oldukça iyiydi ,gerçi bu sahne ilk filmdeki marşmelov adamın sahnesine çok benziyor yinede ben güzel buluyorum. Oyuncuların performansını yine başarılı görüyorum ve bu sefer komedi sahneleri biraz daha fazla mahkemeyi basan hayaletler sahnesi oldukça eğlenceliydi bence iki filmde 80'lerde yapılmış en başarılı bilimkurgu serilerinden biridir, başarısı sayesinde bazı bilgisayar oyunları yapılmış ve başarılı bir animasyon dizisine uyarlanmıştır.

The Real Ghostbusters ve Extreme Ghostbusters
www.youtube.com/watch?v=OiC5_qROyMw
İlk filmin başarısının ardından 86 yılında yapılan animasyon dizisinin adının önünde Real(gerçek) yazmasının nedeni çok kısa bir süre önce Ghostbusters adıyla farklı bir anime dizisinin yapılmasıdır, o çizgi filmi de birçok kişinin hatırladığından eminim. Aralarındaki hukuksal sorunlar biraz uzun olduğu için burada yazmıyorum, Real Ghostbusters'a gelecek olursak filmin havasını veren oldukça güzel bir çizgi filmdi 91'e kadar sürmesi bunu kanıtıdır. Daha sonrada 97-99 yılları arasında Extreme Ghostbusters adıyla biraz daha karanlık bir tona sahip olan orjinal ekibin emekli olduğu sadece Egon'un öğrencilerinden oluşan yeni bir ekibin hayalet avladığı yeni seri yapılmıştır.Maceralar biraz daha karanlık tonda görünsede bu seri bence fena sayılmaz.Buda onun introsu:

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Fq_Ce7x_V33333333.jpg

Film afişindeki "Hayalet giremez!" işareti, 80'ler popüler kültürünün bir ikonu haline gelmiştir. (Solda)

Hayalet avcıları ayrıca 1975 yılında 15 bölümlük televizyon dizisi olarak da çekilmiştir.
Filmde başrolleri Larry Storch, Forrest Tucker ve Bob Burns oynamıştır.
(Aktör isimleri yukarıdaki resimdeki dizilişe göre belirtilmiştir.)

Son düzenleme:

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Fq_Ce7x_V33333333.jpg

Filmin afişindeki "hayalet giremez!" işareti,
80'ler popüler kültürünün arasına girerek bir ikon haline gelmiştir. (Solda)

Hayalet avcıları ayrıca 1975 yılında 15 bölümlük televizyon dizisi olarak da çekilmiştir.
Filmde başrolleri Larry Storch, Forrest Tucker ve Bob Burns oynamıştır.
(Aktör isimleri yukarıdaki resimdeki dizilişe göre belirtilmiştir.)

Tüh resimler uçmuş!.. :)

Öbür "Hayalet avcıları" hakkındaki bilgiler için teşekkürler Baltimora.

Filmation yapımı çizgi film bu diziden uyarlanmış;

bu yüzden sonrakinin adına Real eki eklenmiş.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Tüh resimler uçmuş!.. :)

Öbür "Hayalet avcıları" hakkındaki bilgiler için teşekkürler Baltimora.

Filmation yapımı çizgi film bu diziden uyarlanmış;

bu yüzden sonrakinin adına Real eki eklenmiş.

Rica ederim.

Uçmuş resimlere gelince, onların yerine yeni resimler ekledim. :)

Açıklamalar için teşekkürler..

Son düzenleme: