Smith ve Jones (Alias Smith and Jones) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
50240181403_18404419bb_z_d.jpg

80’li yılların başlarında TRT'de yayınlanan, küçük büyük herkesin ilgiyle izlediği bir western dizisiydi. Birbirinden neşeli iki kovboyun başlarından geçen akıl almaz ve komik serüvenler, ekran başındakileri kahkahaya boğardı. Gerçi kahramanlarımız bazen banka, tren vs. soyuyorlardı, bunlar da hoş şeyler değildi.. Lakin bunları mecburiyetten yapıp bir şekilde karşı tarafın mağduriyetini gideriyorlardı. Neşeli kovboylarımızın adları Hannibal Heyes ve Kid Curry idi ama bunlar yakalanmamak için “Smith ve Jones” takma adlarını kullanırlardı.. Bu dizinin ana teması, kahramanlarımızın belli bir süre başlarına sorun açmadan oturmaları gerektiğiydi ama tabi ki her hafta başlarına bir iş gelir ve inanılmaz maceralara bulaşmak zorunda kalırlardı...
Dilerseniz o yıllarda bizleri ekran başına çivileyen bu kovboyların gerçek kimliklerini de hatırlayalım. Smith (siyah saçlı olanı) rolünde izlediğimiz Pete Duel, New York’un küçük kasabalarının birinde dünyaya gelmiş; ilk ve orta öğreniminden sonra sonra doktor olamayacağını anlayınca tiyatroda karar kılmış. Bir süre küçük rollerde seyirci karşısına çıkan Pete sonunda tam kendine göre bir rol bulmuş. Yani hepimizin severek izlediği komik kovboy Smith rolünü… Birden seyircilerin gönül tahtına kurulan Pete Duel(Smith) ne yazık ki çok genç yaşta hayata veda etmiş. (Doğumu 1940- Ölümü1971) Smith’in karizmatik arkadaşı Jones’a (sarışın olanı) gelince… Onun hayatı daha bir maceralı geçmiş; çeşitli işlere girip çıktıktan sonra kader onu bu unutulmaz TV dizisinin başrolüne sürüklemiş. Ben Murphy ülkemizde 80lerde oynatılan "Görünmez adam"(Gemini Man) ve "Piyango"(Lottery!) dizilerinde oynayarak şöhretinin zirvesine varmış ayrıca Aşk gemisi (Love Boat) ve Hayal adası (Fantasy Island) dizilerinin bazı bölümlerinde "misafir oyuncu" olarak yer alarak ekranlarımızda boy göstermişti..(Aktör 2010'da kariyerini sonlandırmıştır.)

Son düzenleme:

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Mümkün mertebe kaçırmamaya çalışırdım.
Hatırımda kaldığı kadarıyla Kid Curry biraz daha hızlı yaşamayı seven bir tipti. Sanki Hannibal biraz daha fikir adamı, Kid Curry eylem adamı gibiydi.
Çok eğlenceli bir dizi filmdi.
Hatırlattığın için teşekkür ederim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Mümkün mertebe kaçırmamaya çalışırdım.
Hatırımda kaldığı kadarıyla Kid Curry biraz daha hızlı yaşamayı seven bir tipti. Sanki Hannibal biraz daha fikir adamı, Kid Curry eylem adamı gibiydi.
Çok eğlenceli bir dizi filmdi.
Hatırlattığın için teşekkür ederim.

Rica ederim.. Bir de bir çatışma olduğu zaman kimin öne fırlayacağı konusunda yazı tura atmaları unutulmaz sahnelerindendir.. Zaten, diziyi eğlenceli kılan da bu tarz komik öğeleri içermesiydi..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
50240828311_d559af6fde_o_d.jpg

Belli bir süre başlarına sorun açmadan oturmaları gerektiğinin sebebi; daha evvel işledikleri bir suçtan dolayı hükümlü olmalarıydı... Vali şayet belirli bir süre içinde herhangi bir suça karışmazlarsa kahramanlarımızı affedeceklerini söylemişti..

Tabi ki onlar da hiiiççç suç işlemiyorlardı!!.. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Muhteşen anımsatma için çok teşekkür ederim.

Bir şey değil sevgili Sinbad, bundan sonra kısmetse bu tarz yüzlerce paylaşımla sizlerle olacağım. Şu an eski forumumun "80s ve RETRO bölümündeki konuları buraya taşımak için düğmeye bastık.. Sanırım bir hafta içinde burada 80lerle ilgili yüzlerce resimli paylaşım olacaktır.

Son düzenleme:

Zargana

Yeni Üye
21 Mar 2010
21
9
Hatırladığım kadarı ile dizi sarışın karakterimizin diziden ayrılması ve onun yerine gelen smith benzeri bir karakter ile devam etmişti.
Ama işte o anda, dizi zevki bende azalmıştı.

Ne güzel bir anımsatma teşekkürler.

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,383
Deliler Köyü
k_GA1_ETR.jpg

Bu ikisi gerçek hayatta yaşamış karakterler aslında Hannibal Heyes ve Jet Kid Curry yada dizideki isimleriyle Joshua Smith ve Thaddeus (Ted) Jones. Batının gelmiş geçmiş en azılı banka ve tren soyguncularıdır. Ama hiç kimseyi öldürmemişlerdir. Vali bundan dolayı 1 yıl süre ile bir olaya karışmazlarsa onları affedeceğini söyler. Bunlarda tanınmamak için Amerika'da en çok kullanılan iki isim olan Smith ve Jones isimlerini alırlar ve beladan uzak durmaya çalışırlar ama nefile :).
Orijinal adı "Alias Smith and Jones" olan 1971-1973 yılları arasında 50 bölüm halinde çekilmiş dizi... TRT'den sonra 90'ların başında Teleon'da da yayınlandı. O zamanda hiç kaçırmazdım, ama efsane olduğu yıllar elbetteki TRT yıllarıydı. Sanırım salı geceleri yayınlanırdı ve seyretmeme izin verdiği için sevgili babam annemle az kavga etmemiştir :).

Oyuncular
Pete Duel : Hannibal Heyes - Joshua Smith (1-33. bölümler)
Roger Davis : Hannibal Heyes - Joshua Smith (34-50. bölümler)
Ben Murphy : Kid Curry - Thaddeus Jones

Roger Davis, açılıştaki sunumu yapan kişidir ve Pete Duel'in 1972 de, noel gecesi intihar etmesinden sonra onun yerine geçmiştir.
Bonanza'dan sonra en sevdiğim western dizisiydi. Keşke şimdide böyle diziler olsa gerçi yerli dizilerden artık tiksinti geldiği için televizyonu sadece maç saatlerinde ödünç almak koşuluyla hanıma devrettim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sinbad

Süper Üye
12 Mar 2009
972
1,163
Ben de artık nerede bir 80li yılların dizisi varsa televizyonda onları seyrediyorum. Şu an hali hazırda, saatinde pek istikrar olmasa da, Meltem Tv'de "Kara şimşek", "Bonanza", "Kaçak" ve "Alf" dizilerini kaçırmıyorum. Bir de unutmadan "Bizimkiler" dizisi var, o da her gün saat 17.50'de Çay Tv diye sanırım Rize'nin bir yerel televizyonu var, bir de onu seyrediyorum. Başka zevk alarak seyrettiğim program (dizi) sayamıyorum.

Colinmccay

Yönetici
27 Haz 2009
7,008
10,757
Ben de artık nerede bir 80li yılların dizisi varsa televizyonda onları seyrediyorum. Şu an hali hazırda, saatinde pek istikrar olmasa da, Meltem Tv'de "Kara şimşek", "Bonanza", "Kaçak" ve "Alf" dizilerini kaçırmıyorum. Bir de unutmadan "Bizimkiler" dizisi var, o da her gün saat 17.50'de Çay Tv diye sanırım Rize'nin bir yerel televizyonu var, bir de onu seyrediyorum. Başka zevk alarak seyrettiğim program (dizi) sayamıyorum.

Ripleme imkanı olan çıksa da bu nimetlerden tüm kuşak bir kez daha faydalanabilse ne güzel olurdu.

bortecinefb

Süper Üye
12 Ara 2009
2,815
4,383
Deliler Köyü
Ben bir site bulmuştum bir ara bütün eski dizi ve filmler vardı onda.. Değişik serverlar üzerinden bağlanıyorlardı, çoğu da japon serverları, ingilizce olarak seyrediyordum sonra kapandı site ne olduysa, şimdi malum dizi sitelerinden eski dizileri seyrediyorum; dead zone, true blood türü vampir yada parapsikolojik fantastilk diziler hoşuma gidiyor, bir de elbette criminal minds ilk 3 sezonu bitirdim 4. sezonda 19. bölümdeyim.

omer riza

Yeni Üye
20 Haz 2011
26
53
"Hannibal Heyes ve Kid Curry Batının en azılı banka ve tren soyguncularıydı.. Bir çok banka ve tren soydular ama kimseyi öldürmediler. Bu yüzden bizim Robin Hood'ları herkes sevdi, tabii banka ve demiryolu şirketleri dışında..."

Böyle başlardı bu süper western, Bir de bu diziyle ilgili hatırladığım birinin çok hızlı silah çektiği. Düellolarda hızlı olan silahını çeker diğeri ondan sonra olaya müdahil olurdu..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Hannibal Heyes ve Kid Curry Batının en azılı banka ve tren soyguncularıydı.. Bir çok banka ve tren soydular ama kimseyi öldürmediler. Bu yüzden bizim Robin Hood'ları herkes sevdi, tabii banka ve demiryolu şirketleri dışında..."

Böyle başlardı bu süper western, Bir de bu diziyle ilgili hatırladığım birinin çok hızlı silah çektiği. Düellolarda hızlı olan silahını çeker diğeri ondan sonra olaya müdahil olurdu..

Bir bölümde de Kid Curry, karşısında durup kendisine meydan okuyan birine gözdağı vermek için metal parayı havaya fırlatıp yere inmeden vuruyordu.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Türkiye'de dizinin pilot bölümü 28 Ocak 1981 Çarşamba gecesi yayınlandıktan sonra, sıralı ilk bölümü 10 Şubat 1981 Salı gecesi TRT ekranlarına gelmiştir. "Smith ve Jones", ekranlara veda ettiği 4 Eylül 1982 tarihine kadar, belli aralıklarla Salı, Çarşamba ve Pazar günleri evlerimize misafir olmuştur.

Ekseriyetle saat 22:00'dan sonra oynayan bu diziyi, bir ilkokul öğrencisi olarak bazen izleyememenin üzüntüsünü taşımışımdır.

Bu arada dizinin yapımcısı, "Savaş Yıldızı Galaktika"(Battlestar Galactica), "25nci Yüzyıl", (Buck Rogers in the 25th Century), "Magnum"(Magnum, P.I.), "Gizli görevli"(Cover up) ve "Kara Şimşek"(Knight Rider) gibi kültleşmiş yapıtlara da imza atmış, ABD'li TV Yönetmeni ve Yazar Glen Albert Larson'dur.

50241049647_8e3eb3a691_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Hatırladığım kadarı ile dizi sarışın karakterimizin diziden ayrılması ve onun yerine gelen Smith benzeri bir karakter ile devam etmişti. Ama işte o anda, dizi zevki bende azalmıştı.

Ne güzel bir anımsatma teşekkürler.

Rica ederim.. Paylaşımınız için ben teşekkür ederim.

Bu arada, sarışın aktör (Ben Murphy) değil de siyah saçlısı (Pete Duel) intihar ettiğinden ötürü yerine başka bir aktör (Roger Davis) geçmişti. O döneme kadar 33 bölüm çekilen dizi, bundan sonra tutulmayarak; sadece 17 bölüm daha çekildikten sonra yayından kaldırılmıştır.

Sarışın karakter "Kid' Curry" nam-ı diğer "Jones",
siyah karakter "Hannibal Heyes" nam-ı diğer "Smith" idi..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Smith ve Jones" dizisi TV EM kanalında,

hafta içi her gün, gündüz saat 08:45'de tekrar yayınlanmaya başlandı.

İlgilenenlere duyurulur..

50240837631_b32ef28c2e_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ara sıra TV EM kanalında izliyorum.
Hatırlatma için teşekkür ederim Osman kardeşim.

Ne demek abim, seve seve..

Bu arada, aradan geçen 1 senelik sürede dizinin yayın saati tekrar değişti.
"Smith ve Jones" artık; hafta içi her sabah 04:00 ve 08:00 saatlerinde olmak üzere iki kez oynatılıyor. Uykusu kaçanlar için güzel bir saat sabahın 04:00'ü.. :)

50240197193_28c4d621d7_o_d.png

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Ben saat 8.00 seansını tercih ediyorum. Mümkün (!) oldukça da kaydediyorum. Eeee... Beni bilirsiniz :) Bu dizi de arşivimde olmalı.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Bu dizi en sevdiklerim arasındaydı. Aynı tadı Butch Cassidy&Sundance Kid adındaki sinema filminden de almıştım. Tabii film kovboy döneminin kapanıp yeni, daha az ilginç bir 20. yüzyılın eşiğine geçilişini sembolize ediyor ve trajik bir sonla bitiyordu.
Smith ve Jones aynı zamanda Bonnie ve Clyde, Thelma and Louise gibi çifte kahraman temalı senaryoların da önemli örneklerindendir bence...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Çok severek izlerdim.
Yanlış hatırlamıyorsam, dizi devam ederken rahmetli olmuştu kahramanlardan biri ve değişmişti.
Nasıl üzülmüştük.
Daktari, Serüven Peşinde (Mister No'nun sinema yorumuydu.),Uzay 1999, Galaktika, Atlantis'ten Gelen Adam, Görünmez Adam, Şahin, Flash, Zeyna, Herkül harika dizilerdi.
Komiser Kolombo'yu da unutmayalım.
Yerli Dizilerden Üç İstanbul (Jurnalci Vasfi unutulmazdı. Bu Vasfi çok jurnalcidir. Peygamber'i Allah'a jurnaller repliğini hiç unutmam.) Küçük Ağa sonra muhteşemdi.
Her Pazar Akşamı Dallas.
İşte öyle bir şey.
Serüven Peşinde dizisi o kadar enteresandı ki İndiana Jones ve Mister No karışımı bir pilot karakteri. Alman ajanı Rahip mükemmel bir diziydi.

Selamlar değerli insanlar.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Çok severek izlerdim.
Yanlış hatırlamıyorsam, dizi devam ederken rahmetli olmuştu kahramanlardan biri ve değişmişti.
Nasıl üzülmüştük.
Selamlar değerli insanlar.
Selamlar sevgili abolardis. Yazdıklarınızla bizi adeta zamanda yolculuğa çıkardınız. Bu arada doğru hatırlıyorsunuz; "Smith ve Jones" dizisinde Hannibal Heyes (ya da takma adıyla Joshua Smith) karakterini canlandırarak seyircinin gönlünde taht kuran Pete Duel ne yazık ki genç yaşta intihar ederek hayata veda etmiştir. (Doğumu 1940- Ölümü1971)

Pete Duel'in ölümünden sonra Hannibal Heyes (Joshua Smith) karakterini ise
aşağıda resimleri görülen aktör Roger Davis canlandırmıştır.

50240933241_698eefe394_o_d.jpg

50240291863_ffe404085b_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Geçmişte merhum Sinan Gürdağcık'a ait 2 adet parodi eklemiştim. Elime geçen diğer karikatürleri de bu başlık altında paylaşacağım.

Çarşaf (14 Temmuz 1982 Sayı 29)
50241169212_93a0e07099_o_d.png

Gırgır (22 Mart Temmuz 1981 Sayı 450)
50241173247_f56f005bfd_o_d.jpg

Gırgır (5 Nisan 1981 Sayı 452)
50240963866_36ef7939a3_o_d.png

Çarşaf (18 Şubat 1981 Sayı 8)
50240324878_b749edfeb1_w_d.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dizide Kid Curry'i canlandıran ABD'li aktör Ben Murphy'e ait,
dizinin orijinal yayınının (5 Ocak 1971 – 13 Ocak 1973) henüz bittiği dönemden bir poster.

(It's Here! And Now! dergisi / 28 Temmuz 1973 / Sayı 16)

Ben-Murphy-It-s-Here-And-Now-28-Temmuz-1973-Say-16.png

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dizinin Türkiye'de oynadığı dönemlerde,
Pamukbank'ın kadınlara yönelik yayını olan "Pamuk Kadın" dergisinin
verdiği bir Ben Murphy(Kid Curry) posteri..
('Pamuk Kadın' dergisi / Ağustos 1981 / Sayı 29)

Smith-ve-Jones-Pamuk-Kad-n-A-ustos-1981-Say-29.jpg

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Bu TV dizisinin bir çizgi romanından orijinal bir sanat sayfasına sahibim.

Alias ​​Smith and Jones çizgi romanı Türkiye'de hiç ortaya çıktı mı?