Savaş Yıldızı Galactica (Battlestar Galactica) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
d_DOf_D8c.jpg

Şüphesiz ki seksenlerde en beğendiğim diziydi..

Muhteşem tasarımlı savaş gemisi Galactica ve kankası Pegasus...

Gözleri bir sağa bir sola hareket eden kırmızı ışıklardan,
bedenleri ise parlak kromdan oluşan insanlık düşmanı Saylonlular..

Saylonluların kötülük timsali filo komutanı Baltar ve yardımcısı Lucifer..

Onun karşısında; bir dizi irili ufaklı uzay gemisinden oluşan Galactica filosunun babacan komutanı Adama... Tabi ki muzip oğlu Yüzbaşı Apollo ve ekürisi Teğmen Starbuck..

Roketimsi şekildeki Viper-MK1 Fighter savaş gemileri, yarım ay şeklindeki saylon savaş gemileri ve lazer atışları sırasında çıkardıkları "ciiiuuuvvvv!!! ciiuvvvvv!!! ciiiiuvvvvvvv!!!" sesleri.. ilk aklıma gelenlerdir. Resim dersinde sıklıkla bu iki filonun savaş sahnelerini çizerdim. :)

Dizinin konusuna gelince; Galactica filosu yıllar önce küresel felaketten ötürü dünyadan ayrılarak 12 koloniden oluşan bir topluluk kurmuşlardı. Ama zamanla Saylonlular denilen düşman robotların saldırısı sonucu 11 koloni yok olmuş, sadece Galactica'nın olduğu koloni hayatta kalmıştı. (İlerideki bölümlerde Pegasus denilen kardeş koloniye ait bir gemiyle de karşılaşacaktırlar.)

Dizi, dünyayı arayan ve onları kovalayan Saylonlular arasındaki hayat mücadelesini konu alırdı. Her bölümde; Galactica gemisinin Viper-MK1 Fighter adı verilen gemileriyle, Saylonluların yarım ay şeklindeki gemilerinin savaşlarına şahit olurduk. Bazen bunlar geminin içinde veya bir başka gezegende yayan olarak karşılaşırlar o zaman da lazer tabancalarıyla kozlarını paylaşırlardı..

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Küçüklüğümde saylon maskesi için neler vermezdim.. Pilot olduğumdan da kesinlikle emindim ama babam uzay gemisi almadı... Yoksa 1 tane saylonlu kalmazdı evrende..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Tek kanallı TRT döneminin en beğenilen dizilerinden olan "Savaş Yıldızı Galactica"nın ülkemizdeki ilk bölümü, 15 Ocak 1982 Cuma günü saat 22:05'de oynamış, ilerleyen haftalarda Pazar günleri, gündüz kuşağına kaydırılmıştır.

2hep66_W.png

Son düzenleme:

dünyalı

Kıdemli Üye
11 Haz 2009
115
293
Ah keşke bu dizide yeniden TV de yayınlansa ne güzel olur. Bu dizinin yeni serisini gözümü kırpmadan seyrettim. 1978 versiyonunu da altyazılı olarak seyrettim. ama maalesef 1980 versiyonu 10 bölümlük olanı altyazısı olmadığı için izleyemedim.

TRT bu dizilere yazık ediyor. Nostalji kanalı kurmamak için direniyor.

dünyalı

Kıdemli Üye
11 Haz 2009
115
293
Arkadaşlar işte bu diziden TRT'den kalan kısa bir bölüm Türkçe dublajlı,

5ucr_Slk.png

Yaklaşık 2 dk. ama yine de izleyenleri eskiye götüreceği kesin...

Alıntıdır. Emek veren arkadaşa teşekkür ederim.​

ates3343

Yeni Üye
2 Tem 2010
11
8
Sevgili dostlar bu dizinin bölümlerini bulma şansımız var mı?

Norths

Yeni Üye
21 Ağu 2010
1
3
Merhabalar,
internete girip öylesine galaktika - pegasus yazdım buraya yönlendirildim. :)

Affınıza sığınarak bir kaç düzeltme yapmak isterim. Gezegenleri saylonlular tarafından yok edilince 100 lerce galaktika benzeri gemiyle gezegeni terkettiler. Pegasus bunlardan biri. Bütün gemilerin tek amacı yaşanabilir bir gezegen bulmak, fakat bunu saylonlulara farkettirmeden yapmak. Çünkü gezegenlerinin başına gelen saldırının yeni bulunan gezegene de yapılmasından korkuyorlar. Saylonlular insan kolonilerini taşıyan gemilerin yok edilmesi için baltazar'la bir anlaşma yaptılar. Baltazar onlarca geminin yok olmasını sağladı.

Bu dizinin Almanya'da oynatılan tek bölümlük filmi elimde mevcut ama benim dahi pek hoşuma gitmiyor. Uzatmaları ile beraber 900 bölümün üstünde olan bir diziyi 2 saatlik bir film haline getirmişler. Gene de hiç yoktan iyi.

Bence dünyanın en güzel dizisiydi. Bütün bölümlerini tek tek hatırlarım.

Bu arada saylonluları seven arkadaşım için açıklama.. Starbak bir gezegene mecburi iniş yapmıştı. Orada bir kaç bozuk saylonlu robotun parçalarını kullanarak kendine yardım etmesi için bir Saylonlu robot yapmıştı. Gerçekten iyi bir robottu. starbak'la cok iyi arkadaş olmuşlardı. Starbak'ı kurtarmak için diğer saylonlulara saldırmış kendini imha etmişti. Çok üzülmüştüm o saylonluya, çok sevmiştim. :)

Bir de robot köpeğimiz vardı. Gezegenden kurtarılan bir çocuğun ölen köpeğinin yerine yapmışlardı onu, hatırlayanınız var mı ???

Ve çocukluğumun hayali.. Dünyaya indiklerinde uçan motorbisikletleri vardı.. Büyüdüğümde onlardan bir tane almak en büyük hayalimdi.. Nasıl olsa ben büyüyene kadar uçanını yaparlar diyordum, hala yapamadılar beklemedeyim! :) :) :) :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu dizinin Almanya'da oynatılan tek bölümlük filmi elimde mevcut ama benim dahi pek hoşuma gitmiyor. Uzatmaları ile beraber 900 bölümün üstünde olan bir diziyi 2 saatlik bir film haline getirmişler. Gene de hiç yoktan iyi.

Sevgili Norths, dizinin toplam bölüm sayısını sanırım yanlış hatırlıyorsunuz ya da yanlış ifade ediyorsunuz. (Muhtemelen Almanya'da yaşadığınızdan.. :) )Zira burada bahsettiğimiz eski versiyon "Savaş Yıldızı Galaktika" dizisi 24 bölüm çekildikten sonra ekonomik gerekçelerle yayından kaldırılmıştı. Daha sonra dizi hayranlarından gelen yoğun istek sonrası, dizinin devamı niteliğindeki ve toplam 10 bölümden oluşan "Galaktika 1980" çekilmişti. Gerçi devam niteliğindeki bu bölümlerin konuları, maliyetinin düşük olması için uzayın derinliklerinin yerine dünyada çekildiğinden dizi hayranları tarafından beğenilmemiştir o da ayrı bir konu... :) Yani eski versiyon "Savaş Yıldızı Galaktika" dizilerinin toplam bölüm sayısı 34'ten öteye gitmemektedir.

2004-2008 yılları arasında çekilen ve toplam 4 sezon süren yeni versiyon "Savaş Yıldızı Galaktika" dizisi ise toplam 75 bölümden oluşmaktadır. Bunlara ilaveten çekilen bir de pilot filmi vardır. Yani ne eski ve yeni versiyon Galaktika serilerini üst üste topladığımızda bile toplam bölüm sayısı 110'u geçmemektedir.

Bir de robot köpeğimiz vardı. Gezegenden kurtarılan bir çocuğun ölen köpeğinin yerine yapmışlardı onu, hatırlayanınız var mı ???

Bahsi geçen köpeğin adı "Muffit"di. Muffit, gezegenden kurtulan çocuğun (Boxey), hayatını kaybeden daggit adlı köpeğinin yerine üretilmişti. O zamanlar hep böyle bir robot köpeğe sahip olmanın hayallerini kurardım. :) Boxey ayrıca Apollon'un evlatlığıydı. Yaptığınız paylaşımlar için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili dostlar bu dizinin bölümlerini bulma şansımız var mı?

Eveeettt!!.. Nihayet çocukluğumuzun efsane olmuş dizisini "Türkçe Altyazılı" olarak hem de indirmeden nette izleyebileceğiz. Aşağıdaki linkten, dizinin 22 bölümüne ulaşabilirsiniz. Bu arada dizinin çevirisini yapan sevgili Pınar Batum'a da hepimizin adına, bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

Son düzenleme:

ekreme

Yeni Üye
6 Şub 2010
79
94
Bu iki dakikalık kısım acaba hangi bölümdeydi? Hangi sezondaydı acaba? Teşekkürler..

dünyalı

Kıdemli Üye
11 Haz 2009
115
293
Bu iki dakikalık kısım acaba hangi bölümdeydi? Hangi sezondaydı acaba? Teşekkürler..

Bu 2 dakikalık bölüm Galactica 1980'in 10'ncu ve son bölümüdür. Nette Galactica 1980 nin altyazısı olan 2nci bölümünden birisidir.

Nedense çevirmenlerimiz Galactica 1980 dizisini bir türlü çevirmeye yanaşmadılar.

Leon

Kıdemli Üye
4 Nis 2012
50
121
Bu 2 dakikalık bölüm Galactica 1980'in 10'ncu ve son bölümüdür. Nette Galactica 1980 nin altyazısı olan 2nci bölümünden birisidir.

Nedense çevirmenlerimiz Galactica 1980 dizisini bir türlü çevirmeye yanaşmadılar.

Aynen! Anlamıyorum bu divxplanett vesaire gibi sitelerde eski ama kültleşen dizilerin altyazılarını çevirmiyorlar!
Ben kendi adıma konuşayım;
arkadaş grubumuz hazır TRT veya STAR'a; Kanun Namına (Miami Vice) ve diğer yayınlanmayan diziler için mesaj bombardımanı yapacağız!

Neti incelediğimde:Türk nüfusunun yarısı "Kara Şimşek yeniden verilsin" diye grup vs açmış! TRT'yi Miami Vice ''Kanun Namına'' için aradığımdaysa bana; dizinin sözleşmeleri varsa yayınlanır evet biliyoruz o diziyi vs diyorlar.. İyi de akıl var mantık var Cuma günü ard arda yayınlanan iki diziden biri 15 yıldır yayınlanmayıp birden yayınlanınca nasıl oluyor da yayın hakkı sizde oluyor diğerinin ise muamma oluyor??

Kadın çıkardı ağzındaki baklayı: ''Nereden biliyorsunuz 1-2 kişi istediğini her gün mesajlar attılar'' demesiyle anladım ki bunlar baştan savıyor bizleri en iyisi bütün arkadaşlar toplanıp-birleşip adeta mesaj bombardıman yapmak. O zaman verirler işte maalesef diziyi..

myeloglu

Yeni Üye
22 Ara 2012
10
16
Arkadaşlar, bu ve benzeri dizileri ellerinde olanlar paylaşıverirse çok sevinirim..

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,064
Battlestar Galactica 1978

Arkadaşlar, bu ve benzeri dizileri ellerinde olanlar paylaşıverirse çok sevinirim..

Sevgili arkadaşlar özgün olarak bütün bölümleri aşağıdaki bağlantıya tıklayarak online izleyebilirsiniz.

tvgal00002a33hnh.jpg

Web sayfası bağlantı linki:

Tanıtım videosu

Battlestar Galactica Blood and Chrome >> Season 1:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Günaydın gazetesi'nin 80'lerin ilk yarısında verdiği mizah eki Lak Lak'ta yayımlanan "Galaktika" bant karikatürleri..

(Lak Lak / Sayı:00)
VRK0ud5.jpg

(Lak Lak / Sayı:85)
50159534347_0d4655865c_o_d.png

Son düzenleme:

Kemikdilli

Kıdemli Üye
2 Ocak 2012
194
538
Saylonluların kafa formu kurukafa şeklinde değil mi? Siber-kurukafa tasarlamışlar. Güzel fikir aslında. Battlestar Galactica çizgi romanları da gördüm internette.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Saylonluların kafa formu kurukafa şeklinde değil mi? Siber-kurukafa tasarlamışlar. Güzel fikir aslında. Battlestar Galactica çizgi romanları da gördüm internette.

Kurukafayı andırıyor; belki de ondan esinlenmiştirler.

Bu arada aşağıdaki linkten çeşitli ülkelerde yayınlanmış Galactica çizgi romanları örneklerine ulaşabilirsiniz..

miay669

Yeni Üye
27 May 2014
27
29
Değerli hocalarım, çocukken ben de bu dizinin hastasıydım. Zar zor iki sezonunu bulup indirmiştim. Altyazılarda sıkıntı var. Tamamlayamadım. Eğer isterseniz torrente yüklerim. Hiç olmazsa bir faydamız olur..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Değerli hocalarım, çocukken ben de bu dizinin hastasıydım. Zar zor iki sezonunu bulup indirmiştim. Altyazılarda sıkıntı var. Tamamlayamadım. Eğer isterseniz torrente yüklerim. Hiç olmazsa bir faydamız olur..

Sn. miay669 şayet 2000'lerdeki versiyonu ise gerek yok ama orjinal versiyonu ise yüklerseniz sevinirim. Zira bu başlık sadece ilk versiyonu için açılmış bir başlıktır..

Son düzenleme:

Berkiner

Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2015
125
1,767
En sevdiğim bilim kurgu yapılarındandı. Hatta bu yaz maratonunu yapmayı düşünüyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Galactica 1978-79'dan sonra çekilen ve toplam 12 bölümden oluşan "Galactica 1980"in tüm bölümlerini Youtube'dan İngilizce olarak izleyebilirsiniz. Dizide; insanı görünmez yapan bilgisayarlı saatler, uçan motorsikletler, dondurucu ışın tabancaları, zamanda yolculuk yapmaya yarayan roketimsi gemilerin yanısıra kahramanlarımızın insanüstü kuvvete sahip olmaları ilk aklıma gelen detaylardır. Bence muhakkak izleyin, zira tüm bölümler o kadar akıcı ki kesinlikle yabancı diliniz olmasa bile gene de bir tad alacağınızı umuyorum. Ben aşağıya ilk bölümü ekliyorum, diğer bölümleri de youtube'dan takip edebilirsiniz. Keyifli seyirler..
www.youtube.com/watch?v=8NKXc-BsIFU

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Bu serinin 3. bölümünün büyük kısmı (maalesef tamamı değil, 38 dk) Türkçe dublaj olarak var. İstek olursa yüklerim. (Avatarındaki alet, bizi gerçekten geçmişe götürebiliyor) teşekkürler.

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Tek kanallı TRT döneminin en beğenilen dizilerinden olan "Savaş Yıldızı Galactica"nın ülkemizdeki ilk bölümü, 15 Ocak 1982 Cuma günü saat 22:05'de oynamış, ilerleyen haftalarda Pazar günleri, gündüz kuşağına kaydırılmıştır.

2hep66_W.png

İlkokul 5. sınıftaydım ve evimizde çocukların yatış zamanı saat 22:00 idi. Ciddi manada annemle tartışmış, sonunda zor da olsa baskın çıkmış ve seyretmiştim. :)

Her ne kadar şu an tekrar seyrettiğimde özensiz, ucuz ve uyduruk gelse de, hayatımın herhangi bir döneminde herhangi bir diziyi böyle bir hayranlıkla seyretmemiş, hiçbir diziye böyle bir fanatiklikle bağlanmamışımdır.

Bir de şöyle bir tekerleme kalmış eşimin aklında, çocukluğundan:

Galaktika'da talim var, Saylonludan yârim var :D

Ha, bir de bu var: :)

icon2.jpg

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Televizyonumuz yoktu, mahallede siyah beyaz televizyonu olan komşusuna tv seyretmeye giden bir kuşağın son temsilcisiydik. Komşumuz beni eve almaz diye elimi ayağımı yıkar temizlenir öyle giderdim. Sadece büyülenmiş bir şekilde tv seyretmek için. Hatırlıyorum Galactica'nın son bölümünü de bu şekilde seyretmiştim. Şimdikilere anlattığımda gülüyorlar ama Türkiye böyle bir süreçten geçti.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Az önce "Battlestar Galactica Fan Sayfası"nda 2 adet çizgi roman kapağına
rastladım ve sizlerle paylaşmak istedim. Kim bilir, belki bir gün
bu çizgi romanları da Türkçeye çevirecek biri çıkar... :)

49381074827_6e4941ef34_o_d.png

49381078997_9f524ab568_o_d.png

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Battle Star Galactica

Dizideki en hoşuma giden oyuncuların giydikleri ceket ve kovboylar gibi taktıkları tabancalardı. Ara sıra kısa pelerin de taktıkları oluyordu. Diğer hoşuma giden husus ise Apollo ve Starbuck'un saç şekliydi.

Dizi televizyon efsanesi Glen Larson'un eseriydi. Glen Larson yazar, müzisyen, tv yapımcısı ve yönetmendi. Karaşimşek, Magnum, Smith ve John gibi muhteşem yapıtlara imza atmıştı. Karaşimşek açılış müziği gibi Galactica'nın açılış müziği de ona aitti. Maalesef 2014 yılında vefat etti.

Galactica ile ilgili bazı resimler...

49383544948_207cf57c49_o_d.png

6jV61h.jpg

images

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dizi televizyon efsanesi Glen Larson'un eseriydi. Glen Larson yazar, müzisyen, tv yapımcısı ve yönetmendi. Karaşimşek, Magnum, Smith ve John gibi muhteşem yapıtlara imza atmıştı. Karaşimşek açılış müziği gibi Galactica'nın açılış müziği de ona aitti. Maalesef 2014 yılında vefat etti.
Glen Larson bir röportajında "Kara Şimşek"in önünde yer alan döner kırmızı ışığın, Saylonluların gözlerinden esinlenerek Kitt'e uyarladığını söylemiştir. Paylaşımlar için teşekkür ederim üstat..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
80'lerde ülkemizde imkanlar günümüze oranla daha kısıtlıydı. Örneğin bir çocuk olarak cebinizde para bile olsa bazı oyuncaklara sahip olamayabilirdiniz. Tıpkı aşağıda ABD'de satışa sunulan Savaş Yıldızı Galaktika figürleri gibi.. :)

51359384567_0f85c61e7e_o_d.jpg

49510041593_b9192d448e_o_d.png

49510048298_5db6f8ef57_o_d.png

49510564236_9eb453052e_o_d.png

Son düzenleme:

apunisher

Yeni Üye
3 May 2009
44
167
Bu Dunya
Eskileri hayal meyal hatırlıyorum. Yeniden çekileni de seyrettim 3. sezon çok gereksizdi. Kaptan Adama yine çok karizmatikti Starbuck yeni çevrimde kadın oyuncu tarafından canlandırılmıştı, biraz yadırgadım ama insan alışıyor.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
19 Şubat 1982 (Sayı 1) tarihli Güneş gazetesinde
yer alan 'Savaş Yıldızı Galaktika' dizisi kupürü..

51146734891_4842be4189_o_d.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu sabah bir sayfada; komutan Adama'nın oğlu Yüzbaşı Apollo'nun ekürisi Teğmen Starbuck'a göndermede bulunulan oldukça güldüğüm bir karikatüre rastladım ve sizlerin de hoşuna gidebileceğini düşündüm. :)

51152003466_625f0f2f1d_o_d.png