25.Yüzyıl (Buck Rogers in the 25th Century) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
iu_IEAu4.jpg

Çocukluğumdaki en sevdiğim dizilerden biriydi.
Yüzbaşı William "Buck" Rogers'ın, 1987 yılında bir uzay görevi esnasında,
hayat destek sistemlerini donduran bir olayla karşılaşarak tam 500 yıl sonra
dünyaya (2491 yılına) geri dönmesini konu alıyordu.

Dizinin kahramanı "Buck Rogers"ı Gil Gerard, "Albay Wilma Deering"i Erin Gray ve "Dr. Elias Huer"i Tim O'Connor oynuyordu. Dizinin neşe kaynağı "Twiki' adında bir de robot vardı.
Twiki'nin konuşurken arada "bli! bli! bli! " demesine bayılırdım.

Not: Sevilen dizinin son bölümü Türkiye'de 15 Ekim 1983 Cumartesi günü yayınlanmıştır.
(Kaynak: 10 Ekim 1983 tarihli TV'de 7 dergisi)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Dizide "Albay Wilma Deering" rolünde oynayan Erin Gray..

Pa5h_LMB.jpg

Toplam 37 bölümden oluşan dizi;
Eylül 1979 - Nisan 1981 arasındaki zaman diliminde çekilmiştir..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Savagesword

Yeni Üye
25 Nis 2010
12
5
Çok sevdiğim bir dizidir. Her bölümünü büyük heyecanla beklerdim. Hatta bir keresinde tam başlayacakken elektrikler gitmişti ve üzüntüden ağlamıştım. :)

En sevdiğim bölümünde; Buck Rogers uzay gemisinin arızalanması sonucu tuhaf bir gezegene iniyordu. Bu gezegende tek boynuzlu ve kırmızı gözleri olan bir ata binen acayip bir yaratık savaşçı ile kapışıyordu...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Çok sevdiğim bir dizidir. Her bölümünü büyük heyecanla beklerdim. Hatta bir keresinde tam başlayacakken elektrikler gitmişti ve üzüntüden ağlamıştım. :)

En sevdiğim bölümünde; Buck Rogers uzay gemisinin arızalanması sonucu tuhaf bir gezegene iniyordu. Bu gezegende tek boynuzlu ve kırmızı gözleri olan bir ata binen acayip bir yaratık savaşçı ile kapışıyordu...

Dostum ben de çeşitli sebeplerden izleyemediğim zaman aynı tepkileri verirdim. O bölümü ben de hatırlıyorum zaten çoğu bölümde bu tarz yaratıklar oluyordu, sanırım diziyi de unutulmaz yapan buydu..

Son düzenleme:

süperego

Süper Üye
20 Haz 2009
1,856
158
Mars

Evet benim de aklımda kalan tek o bölümdür. O zamanlar çocuktum. Arkadaşlarla birlikte izlemiştim. Arkadaşlarım korkup izlememişti. Ben ise korka korka izlemiştim. Bendeki bilim-kurgu merakı o zamanlardan kalma sanırım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
11-13 Nisan 1983 tarihli (Sayı 20) Tele Magazin dergisinde yayınlanan bu kupüre göre, 25. Yüzyıl'ın bu bölümüne "Diffirent Strokes" dizisinden tanıdığımız Gary Coleman konuk olmuş. Kendisini maalesef 12 Mayıs 2010'da kaybetmiştik. Toprağı bol olsun..

25.png

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Buck Rogers; nam-ı diğer "Yıldırım Kaptan"ın :) TRT'de yayınlandığı hafızamdan silinmiş.
Bu ilginç hatırlatma ve tarihi kupür için çok teşekkürler...

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
Bir bölümünde, (yanlış hatırlamıyorsam şayet) insan görünümündeki kertenkele adamları sadece Buck Rogers gerçek yüzlerini görebiliyordu. Yine geçmişe döndük. Teşekkürler.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,129
Ba_l_ks_z-1.png

Yayın Yönetmenliği yaparken Türkçe'ye kazandırılmasına vesile olduğum tarihi bir bilimkurgu klasiği, dizisini de asla kaçırmazdım. :) Paylaşımlarınızı okuyunca sahneleri ve karakterleri gözlerimin önünden geçti adeta.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Buck Rogers; nam-ı diğer "Yıldırım Kaptan"ın :) TRT'de yayınlandığı hafızamdan silinmiş.
Bu ilginç hatırlatma ve tarihi kupür için çok teşekkürler...

Buck Rogers'ın ülkemizde yayınlanan çizgi roman serisindeki adının "Yıldırım Kaptan" olduğunu sayenizde öğrendim değerli büyüğüm. Hatta daha ötesi, ülkemizde Buck Rogers ya da nam-ı diğer "Yıldırım Kaptan"'ın maceralarının yayınlandığından bile haberim yoktu. :) Ne de olsa 1958'de neşriyat edilmiş.. Paylaşım için teşekkür ederim.

Bir bölümünde, (yanlış hatırlamıyorsam şayet) insan görünümündeki kertenkele adamları sadece Buck Rogers gerçek yüzlerini görebiliyordu. Yine geçmişe döndük. Teşekkürler.

Böyle bir bölüm hatırlıyorum ama maalesef bu dizide miydi yoksa "Uzay 1999" veya "Uzay Yolu"nda mıydı net bir kanaat sahibi değilim. İnsan çok sayıda dizi izleyince ve de aradan 30 küsur yıl geçince ister istemez bazı şeyleri unutuveriyor.. :)

Ba_l_ks_z-1.png

Yayın Yönetmenliği yaparken Türkçe'ye kazandırılmasına vesile olduğum tarihi bir bilimkurgu klasiği, dizisini de asla kaçırmazdım. :) Paylaşımlarınızı okuyunca sahneleri ve karakterleri gözlerimin önünden geçti adeta.. :)

Hakan bey,
hani bir deyim vardır "On parmağında on marifet" diye; işte bu söz tam sizi anlatıyor. :) Bu arada eserin Tükçe'ye; yazılarını beğenerek takip ettiğim biri tarafından çevrilmesi beni ziyadesiyle mutlu etti. Elinize ve yüreğinize sağlık, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim...

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul

Haklısın sevgili Baltimora;
Sanırım sevgili oktay_izm dostumuzun hatırladığı sahneler "Buck Rogers" değil 80'lerin başka bir fenomen dizisi "V" (Visitors / Ziyaretçiler) dizisine ait...

5j88_Ixx.jpg

Not: Sözünü ettiğim Visitors dizisinin tüm bölümleri arşivimde mevcuttur.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,129
Sonraları Elm Sokağı'ndan çıkarak insanları korkutacak Robert Englund'un da oynadığı çok başarılı bir bilimkurgu dizisi de visitors'tu :) Tüm bunları hatırlayınca insan sormadan edemiyor: Eski diziler şimdikilerden daha mı iyiydi diye..

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,129
Sevgili Baltimora, güzel dilek ve temennileriniz için çok çok teşekkür ederim.. İnşallah en kısa zamanda, mesela bir dahaki Çizgi Diyarı toplantısında buluşup sıkı bir Buck Rogers sohbeti yapma imkanı buluruz :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Haklısın sevgili Baltimora;
Sanırım sevgili oktay_izm dostumuzun hatırladığı sahneler "Buck Rogers" değil 80'lerin başka bir fenomen dizisi "V" (Visitors / Ziyaretçiler) dizisine ait...

5j88_Ixx.jpg

Not:
Sözünü ettiğim Visitors dizisinin tüm bölümleri arşivimde mevcuttur.

Sevgili hggurak; sevgili oktay_izm yaptığı paylaşımda sadece bir bölümünde kertenkele adamlardan bahsettiğinden ben "Ziyaretçiler"i aklımdan bile geçirmemiştim. :) Yoksa 80ler ikonlarından sayılan bu diziyi atlamak ayıp olurdu.. :) Bu arada "Ziyaretçiler" ile ilgili de bir şeyler yazmak isterseniz, aşağıdaki linkten bu konuya ulaşabilirsiniz. Nostalji kısmımıza renk kattığınız için teşekkür ederim...

http://www.cizgidiyari.com/forum/80...umu/66915-ziyaretciler-v-visitors-dizisi.html

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sonraları Elm Sokağı'ndan çıkarak insanları korkutacak Robert Englund'un da oynadığı çok başarılı bir bilimkurgu dizisi de visitors'tu :) Tüm bunları hatırlayınca insan sormadan edemiyor: Eski diziler şimdikilerden daha mı iyiydi diye..

Bence eski diziler daha iyiydi; belki böyle düşünmemde tek kanallı TRT'de sadece bize verilenleri almamızın da, bilinçaltımızda etki yaptığı da olabilir. Zira şimdiki dizilerde bilgisayar teknolojisi kullanılsa da ben o eski tadı alamıyorum yeni dizilerden. Halbuki eski dizileri ne zaman izlesem hala o eski tadı alabiliyorum. Gel de çık şu işin içinden arkadaş!.. :)

Bu arada Visitors'ın (Ziyaretçiler) konusu da nostalji bölümümüzde mevcuttur. Belki oraya da bir şeyler yazmak isterseniz diye linkini ekliyorum. :) http://www.cizgidiyari.com/forum/80...umu/66915-ziyaretciler-v-visitors-dizisi.html

Sevgili Baltimora, güzel dilek ve temennileriniz için çok çok teşekkür ederim.. İnşallah en kısa zamanda, mesela bir dahaki Çizgi Diyarı toplantısında buluşup sıkı bir Buck Rogers sohbeti yapma imkanı buluruz. :)

Rica ederim Hakan bey, ne demek!.. Siz bu iltifatları fazlasıyla hak ediyorsunuz. Bu arada dünkü organizasyona çok katılmak istesem de maalesef ailevi nedenlerden ötürü gelemedim ama inşallah bir dahaki organizasyonda aranızda olacağım. O zaman bol bol nostalji yaparız... :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Orjinal adı "Buck Rogers in the 25th Century" (Buck Rogers 25. yüzyılda) olan dizi; Türkiye'de "25.Yüzyıl" adıyla; 16 Ocak 1983 - 15 Ekim 1983 tarihleri arasında, pazar günleri oynamıştır.

Başrollerini Gil Gerard ile Erin Gray paylaştığı, 37 bölümlük bilimkurgu dizisi;
dünyada ilk kez ABD'de NBC kanalında; Eylül 1979 - Nisan 1981 tarihleri arasında oynamıştır.
37 bölümlük dizinin bir de; Mart 1979'da çekilen TV film versiyonu mevcuttur.

h5_SPl2_D.jpg

Dizi film afişi (Solda) ; Sinema film afişi (Sağda)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
"25. Yüzyıl" ile ilgili 28 Ağustos 1983 tarihli Milliyet gazetesinde yer alan bir kupür görülüyor. Kupürde; çember içindeki "R" ibaresi dikkat çekiyor. O dönemlerde TRT henüz tam renkli yayına girmediğinden ötürü, renkli yayınlanacak programlarda "R" ibaresi bulunurdu.. :)

ZVEVk_Hk.png

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul

...

25. Yüzyılın bir bölümünde de, kocaman ahtapot gibi bi yaratık vardı.
Ama denizdeki gibi değil; kumda (karada) yaşayan bir ahtapottu.
Aniden kumdan kolları çıkıp insanların bacağından sarıyor ve kumun içine çekiyordu.
Sadece o bölümü hatırlıyorum.

Bir de, Buck yüzbaşı olmasına rağmen Wilma'nın albay oluşunu
hazmedemeyişimi... : )

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Ben en çok Buck isminin Bak şekilde okunmasına takmıştım çocuk aklımla (Adamın ismi Bak, nereye bak gibisinden :))
Bir de Gil Gerard'ın devlet memuru tipindeki saç şekli ile bana çok tuhaf geliyordu :Ğ

Nasıl bir çocukmuşum ben yahu :d

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam dizi Cumartesi günleri ve gündüz saatinde yayınlanıyordu galiba (tam hatırlayamadım şimdi). Bir çok bölümünü kaçırmış olabilirim. Yaşlandık yahu

Ekli dosyalar

• buck-rogers-25th-century-1.jpg
    buck-rogers-25th-century-1.jpg
    83 KB · Görüntü: 12
  • buck-rogers-in-the-25th-century_a-G-5245737-13198926.jpg
    buck-rogers-in-the-25th-century_a-G-5245737-13198926.jpg
    29.6 KB · Görüntü: 12
  • ErinSigned.jpg
    ErinSigned.jpg
    71.9 KB · Görüntü: 10
  • tumblr_oszd44ywiZ1s7e5k5o1_1280.jpg
    tumblr_oszd44ywiZ1s7e5k5o1_1280.jpg
    43 KB · Görüntü: 11
  • images.jpg
    images.jpg
    7.4 KB · Görüntü: 12

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Çarşaf dergisinden alıntıdır.. (29 Haziran 1983 Sayı 27)

25-Y-zy-l-ar-af-29-Haziran-1983-Say-27.jpg

Çarşaf dergisinden alıntıdır.. (6 Temmuz 1983 Sayı 28)

25-Y-zy-l-ar-af-6-Temmuz-1983-Say-28.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu entry'de 25. Yüzyıl dizisi bölümleriyle ilgili
tüm gazete ve dergi kupürlerini toplayacağım.

(TVde 7 Dergisi / 21 Mart 1983 / Sayı:13)

49726289666_767afc27d8_o_d.png

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
İlk bölümü (pilot 90 dk bölüm) Türkçe altyazılı olarak var ama altyazı pek düzgün sayılmaz. Düzeltmeye çalıştım ama sonra pes ettim. Bitirebilirsem paylaşırım. Saygılar dostum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
İlk bölümü (pilot 90 dk bölüm) Türkçe altyazılı olarak var ama altyazı pek düzgün sayılmaz. Düzeltmeye çalıştım ama sonra pes ettim. Bitirebilirsem paylaşırım. Saygılar dostum.
Sen bir işe el attığında illa ki bir gün o iş mükemmel şekilde biter. Bu yüzden kendini sıkma dostum, geniş bir zamanın olduğu zamanda bunu halledersin. Sevgiler. Saygılar..

bozkirsovalyesi

Kıdemli Üye
6 Eki 2020
107
257
Bir bölüm hakkında arkadaşlarımın konuştuğunu anımsıyorum.

Başroldeki Vilma Deering malum çok dar bir elbise giyiyordu.

Ama bir bölümde artık vücut hatları çok aşırı belli olduğu için
herkes onun o bölümde elbisesinin içine külot bile giymediğinin
belli olduğundan söz ediyorlardı.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bir bölüm hakkında arkadaşlarımın konuştuğunu anımsıyorum.

Başroldeki Vilma Deering malum çok dar bir elbise giyiyordu.

Ama bir bölümde artık vücut hatları çok aşırı belli olduğu için
herkes onun o bölümde elbisesinin içine külot bile giymediğinin
belli olduğundan söz ediyorlardı.
Çok dar elbise giydiği için böyle gözüküyor olabilir ya da dediğiniz gibidir bilemiyorum.. zaten giydiği elbiseler o kadar dardı ki olması ile olmaması arasında ben şahsen pek bir fark göremiyorum. Pinterest'te bu konuyla ilgili çok sayıda resim mevcut zaten. :)