Flashdance filmi.. (1983)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Flashdance-1983.png

1980'lerin Holywood klasikleri arasında olan Flashdance, kendi dalında ise rakipsizdi. Başrolünü kusursuz güzellikteki Jennifer Beals'in oynadığı bu filmde; prestijli bir bale okuluna girmeyi hayal eden alaylı bir kızın dramatik öyküsü anlatılmaktadır. Depodan bozma bir dairede kalan bu hanım kızımız geçimini sağlamak için gündüzleri inşaatta kaynakçılık, akşamları ise kulüplerde dansçılık yapar. Bir gün, çalıştığı inşaat şirketinin sahibi Nick Hurley onu şantiyede görür ve sırılsıklam aşık olur. Fakat Alex ona pek yüz vermez, derken Nick allem eder kallem eder onu en sonunda ikna eder ve sevgili olurlar. Alex'in hayatı bundan sonra olumlu anlamda değişir, zira Nick nüfusunu kullanarak kendisinin seçmelere girmesini sağlar. Tabi ki ilk başlarda Alex'in bundan haberi yoktur, derken Nick bunu yemekteyken ağzından kaçırır ve araları açılır. Fakat Alex Nick'e haksızlık yapmaktadır zira sadece Alex'in seçmelere katılması için ön ayak olmuştur. Seçilip seçilmemek ise tamamen Alex'in performansına bağlıdır. Neyse.. sonraları Alex ikna olur ve seçmelere katılarak, yıllardır hayalini kurduğu akademiye kabul edilir. Bir başyapıt olan filmde Alex Owens ve arkadaşlarının yaşadığı sıkıntılar çok detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Jennifer Beals'i dünya çapında üne kavuşturan filmin unutulmaz dans sahnelerinde ise dublör olarak Fransız dansçı Marine Jahan rol almıştır.

Konusu kadar şarkılarıyla da meşhur olan "Flashdance"ın bir başka önemli yanı; dönemin moda giysisi olan tozlukları ayağın altına kadar geçirme akımını başlatmasıdır.

www.youtube.com/watch?v=miax0Jpe5mA

Son düzenleme:

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,445
İzmir sineması tıklım tıklım doluydu o gün. Vizyona girdiği ilk haftaydı, cumartesiydi. Kız arkadaşımdan yeni ayrılmıştım, yalnız gittim sinemaya. Biraz kafa dağıtmak istiyordum. Ancak bu filmi izlemek temelli yaramı deşmişti. Hepsi birer anı şimdi. O zaman o hanımefendiden iyi ki ayrılmışım, yoksa şimdiki eşimi belki de hiç tanıma fırsatım olmayacaktı :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Jennifer Beals, "Flashdance" filmi için tam dört bin aday arasından seçilmiştir. O günlerde Yale Üniversitesi'nde okuyan ve fotomodellik yapan Beals; filmde yakın plan dans çekimlerinde kendisi oynamıştır.

Jennifer-Beals-Siyah-Beyaz.png

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Ünlü Amerikan oyuncak firması "Mattel" 2010 yılında "Ünlüler ve Sinema Yıldızlarının Barbie Bebekleri" özel koleksiyon serisi içerisinde bir de 1983 tarihli "Flashdance" müzikalinin anısına bir Barbie bebeği üretti (Flashdance Barbie). Jennifer Beals'a benzetilen bebeğe ikonik afişteki kıyafet giydirilmiş. Stokları tükenen bebekler arasında bu da bulunuyor.

Nostalji için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Flashdance-barbie.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Ünlü Amerikan oyuncak firması "Mattel" 2010 yılında "Ünlüler ve Sinema Yıldızlarının Barbie Bebekleri" özel koleksiyon serisi içerisinde bir de 1983 tarihli "Flashdance" müzikalinin anısına bir Barbie bebeği üretti (Flashdance Barbie). Jennifer Beals'a benzetilen bebeğe ikonik afişteki kıyafet giydirilmiş. Stokları tükenen bebekler arasında bu da bulunuyor.

Nostalji için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Flashdance-barbie.png

İlginç bir bilgi daha.. :) Bu arada ben pek Jennifer'a benzetemedim ama en azından anısına saygı duymaları güzel olmuş.. :) Bu güzel paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan.. İyi ki varsınız..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
2 Nisan 1984 (Sayı 15) tarihli TV'de 7 GONG dergisi Jennifer Beals'i konuk etmiş.
Bu arada Spielberg'in sözleri çok çarpıcı ve sonuna kadar katılıyorum..

Flashdance-TV-de-7-Gong-2-Nisan-1984-Say-15.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Dünyaca ünlü Gençlik-Müzik dergisi 'Bravo', 13 Ekim 1983 (Sayı 42) tarihli sayısında
filmin yıldızı Jennifer Beals'i kapağına taşımış.

Jennifer-Beals-Bravo-14-October-1983.png

23 Nisan 1984 tarihli TV'de 7 GONG (Sayı 18) dergisi; Flashdance'ın başarısında
büyük emeği olan üç kadına yer ayırmış.. (Jennifer Beals, Marine Jahan, Irene Cara)

Jennifer-Beals-TVde-7-Gong-23-Nisan-1984-Say-18.png

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
İzmir sineması tıklım tıklım doluydu o gün. Vizyona girdiği ilk haftaydı, cumartesiydi. Kız arkadaşımdan yeni ayrılmıştım, yalnız gittim sinemaya. Biraz kafa dağıtmak istiyordum. Ancak bu filmi izlemek temelli yaramı deşmişti. Hepsi birer anı şimdi. O zaman o hanımefendiden iyi ki ayrılmışım, yoksa şimdiki eşimi belki de hiç tanıma fırsatım olmayacaktı :)

Güzel şeyler, güzel anılara dönüşür, güzel anılar da bizleri geçmişe götürür. Paylaşıma devam üstat.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Jennifer-Beals.png

23 Nisan 1984 (Sayı: 702) tarihli 'Hey' dergisinden..
JENNIFER BEALS: "OKULUM BİTMEDEN BİR DAHA FİLM ÇEVİRMEM"
"Flashdance" filminin yıldızı sürekli gelen film teklifleri karşısında şaşırıp kaldığını söylüyor. Sonra da, kendisi için önce okulunun sonra sinemanın geldiğini belirtiyor.
Genç, güzel, yetenekli ve oldukça da zeki Şikago'da liseye giderken, bir yandan da modellik yapıyordu. Eğitim gerekliydi ve iyi eğitim için de çok para gerekliydi.
Sonunda Yele Ünicversitesi'ne kaydoldu. New Heaven'a geldikten bir hafta sonra, Hollywood çağırdı onu. Bir büyük film prodüksiyonu için başrol teklif ediliyordu bu genç kıza. Bir yandan yıldız olmak, diğer yanda ise yıllarca uğrunda ter dökülüp sonunda kazanılan eğitim. Bu kız ne yapacaktı?
İçinden çıkılmaz bu güç durum bir film hikayesi mi yoksa son çıkan romanlardan birisi mi? Hayır ikisi de değil. Bu hikaye "Flashdance"ın yıldızı Jennifer Beals'in gerçek yaşamından bir kesit sadece..
Jennifer, her şeyi kenara bırakarak, Paramount'un teklifini kabul etti. Böylelikle de "Flashdance" "rüya kızı" ünvanını kazandı. Bunun yanında milyonlar da cabası... Prodüktör Don Simpson, yönetmen Adrian Lyne beş ay boyunca 4 bin kız arasından Jennifer'ı bulana kadar, yüzlerce metre deneme filmi çektiler, hemen her gün bir kaç kızı teste tabii tuttularç
Prodüktör Simpson, Jennifer'ın hikayesini şöyle anlatıyor:
"-Onu bir yolculuktan sonra bulduk. İnsanı cin çarpmış gibi yapan oldukça iyi telaffuzlu bir konuşması vardı. Ama en çok beğendiğim yönü, karakter ve fizik olarak gerçekten 18 yaşında olmasına rağmen, elbiseleri değiştirilip, biraz da makyaj yapılınca 25'inde gözükmesi idi..
Deneme filmleri için Beals'ın yaşadığı West Coast'a iki kez uçakla gittik. Ama değdi doğrusu... Filmi izleyenlerin hemen hepsi onu Şikago'da görmek için sabırsızlanıyorlardı. Bu iyi haberi de bizzat ben götürmek istiyordum."
Ama haber gittiğinde Beals'in yerinde yeller esiyordu.
"Galiba Yale'ye gitmiş" diyor Simpson ve ekliyor: "Uzun bir takipten sonra onu bulduk. Haberi söylediğimde boynuma sarıldı. İnanın hayatım boyunca hiçbir kadın bana böylece sıkıca sarılmamıştı. Bir an için boğuluyorum sandım."
"Seslendirme işine hep neşeli bir olay gözüyle baktım." diyor Beals. "Arandığımı öğrenir öğrenmez, mezuniyetimin şerefine gittiğim Avrupa'daki tatilimi yarıda bıraktım. Ama okulumdan ayrılmaya hiç mi hiç niyetim yoktu. Bütün korkum okul arkadaşlarımın beni hatırlayamayacaklarıydı." diye devam eden Beals, bu dev prodüksiyonu, şartlı olarak kabul etti. Okul daha ağır basmıştı çünkü. Eğer Yale yöneticileri bir dahaki döneme kadar Jennifer'a izin verirlerse, bu iş olacaktı. Nitekim üniversite yöneticileri, araya giren bir kaç ünlü ismin etkisi ile Beals'ın bu isteğini kabul etti. Beal de projeyi tabii.. "Eğer okul yöneticileri kabul etmeseydi, şimdi Jennifer Beals diye bir yıldız olmayacaktı" diyor "Flashdance"ın "rüya kızı"..
Jennifer, Hollywood'dakilere pek benzemiyordu. Hollywood'da bulunmaktan çok memnun olduğunu söyleyen Beals, "Önceleri burayı çok yadırgadım. Şikago'da bir sürü arkadaşım vardı ve ben onları özlemiştim. Bu arada en çok sevindiğim şeylerden biri de kazandığım bol parayla okul taksitlerimi ödeyebilecektim." diyor.
"Flashdance"dan sonra bir çok film şirketi yöneticisi tarafından film teklifi üzerine mektuplar, telefonlar, telgraflar alan Beals, bu tekliflere tek kelimeyle cevap veriyordu: Hayır!.." okulunu bitirmeden hiçbir filmde oynamayacağını söyleyen Beals, sinema olsa da olmasa da gerçekten "rüya kız".. ('Hey' dergisi / 23 Nisan 1984 / Sayı: 702)