Drazen Petrovic..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
file

Hırvat kökenli, Yugoslav basketbol ilahıydı. (Zira kariyerinin büyük kısmı artık olmayan bir ülke olan Yugoslavya zamanında geçmiştir.) Tartışılmaz gelmiş geçmiş en iyi Avrupalı basketbolcudur. Avrupa'daki başarılarının yanında NBA’de de başarılı olarak; bu lige Avrupalı basketbolcuların kabul edilmesindeki rolü büyük olmuştur. Kısa sayılabilecek yaşantısına rağmen kariyeri sayısız başarılarla doludur. Kendisini maalesef henüz 28 yaşındayken, tam da kariyerinin zirve yaptığı sırada, 1993 yılında Almanya’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu kaybettik. NBA'de zirvede olduğu takım olan New Jersey Nets onun 3 numaralı formasını emekliye ayırarak salonun tavanına asmıştır. Drazen Petrovic'in adı 1993'te Zagreb'te adını duyurduğu salon olan Cibona Salonu'na verilmiştir.

Ölümünden sonra bir Hırvat'ın söylediği gibi;
“Petroviç savaştan sonra Hırvatistan'ın en büyük yıkımına sebep olmuştur.”
Toprağı bol olsun…

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,522
Ankara
Toprağı bol olsun. Bir dönem gençlerinin örnek aldığı başarılı bir oyuncuydu. :(

Moderatör tarafında düzenlendi:

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108
1.60 lık Tyrone "Muggsy" Bogues'ın onu sahadan silişini hatırlayan var mı 1986 Dünya kupasında...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
1.60 lık Tyrone "Muggsy" Bogues'ın onu sahadan silişini hatırlayan var mı 1986 Dünya kupasında...

Onu hatırlayamadım ama her ne olursa olsun; turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti...

Bu arada genç üyelerimizi de düşünerek; 1986 Dünya kupası ile ilgili bir kısa bir not düşmek istiyorum.

Finalde; soğuk savaş döneminin iki süper gücü ABD ile Sovyetler birliği karşılaşmış ve kupayı Sovyetler'i 87-85 mağlup eden ABD almıştı.

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108

Onu hatırlayamadım ama her ne olursa olsun; turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti...

Bu arada genç üyelerimizi de düşünerek; 1986 Dünya kupası ile ilgili bir kısa bir not düşmek istiyorum.

Finalde; soğuk savaş döneminin iki süper gücü ABD ile Sovyetler birliği karşılaşmış ve kupayı Sovyetler'i 87-85 mağlup eden ABD almıştı.

Hatırlamaya devam...
Peki, yarıfinal maçında Sovyetler Birliğinin, Yugoslavyaya karşı 9 sayı gerideyken ve üstelik maçın bitmesine 11 saniye varken, maçı ordan çevirip önce uzatmaya sonra da galibiyete götürüp te finale çıktığını hatırlıyor musunuz. O kadar mucizevi bir maçtı ki, bugün gibi aklımda... volkov 11 saniyede 3 tane üçlük basket atmıştı.

Velhasılı kelem; petroviç, başka turnuvaların adamı olduysa da 1986 pek onun yılı sayılmazdı.

Son düzenleme: