Juventuslu talihsiz çocuk Andrea Casula..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,931
İstanbul
m_Bqf5_DW.jpg

80'lerin çocuğu Andrea Casula

Onbir yaşındaki Andrea Casula'nın en büyük aşkı futboldu. Odasının duvarlarını Juventus'la ilgili poster ve flamalarla doldurmuştu. Andrea, aynı zamanda Cagliari'nin Minikler alt yapısında oynuyordu. 1983'deki Hamburg ile Juventus arasında oynanan Avrupa Kupa galipleri kupası finalini Juventus'un kaybetmesi, Andrea'yı çok üzmüştü. Küçük Andrea'nın derin üzüntüsünü gören babası; "Üzülme Andrea!. Sana söz veriyorum oğlum, Juventus bir daha final oynarsa, bu maça birlikte gideceğiz" diyerek söz vermişti. Babasının, teselli cümleleri üzerine, Andrea'nın üzüntüsü hafiflemiş, ertesi gün okulda tüm arkadaşlarıyla bu hayalini paylaşmıştı..

Ve Andrea'nın, sabırsızlıkla beklediği an, 2 yıl sonra gelmişti zira Juventus; Liverpool'la Avrupa Şampiyon Kulüpler kupasında final oynamaya hak kazanmıştı. Babası da sözünde durarak Belçika-Heyse'de oynanacak Avrupa Şampiyon Kulüpler kupası finaline 2 bilet almıştı. Andrea; 29 Mayıs 1985 gecesini iple çekmekteydi zira idollerinden Platini, Boniek, Tacconi, Tardelli, Rossi olmak üzere tüm futbol yıldızlarını görebileceğini ummaktaydı. Zavallı küçük Andrea nereden bilirdi ki, bu tarih aynı zamanda babasıyla beraber ölüm günü olabileceğini..

Andrea ve babası Giovanni Casula'nın cansız bedenleri, olaylar yatıştırıldıktan sonra, tellerin hemen yanındaki yıkılan duvarın altında bulunmuştu. Giovanni oğlunu can siperane koruyarak altına almış ama bu onun beton taşlardan kurtulmasına yetmemişti. Andrea ve babasının son anları TV'lere de yansımış, ertesi günkü gazete manşetlerinde ise henüz tellere sıkışmış hava teneffüs etmeye çalışırken ki haliyle görülmüştü. Ufak Andrea'nın gözleri yarı kapalı iki eliyle tellere tutunmuş, arkasındaki babasının bir nevi bariyer görevi görmesiyle güç de olsa nefes almaya çalışıyordu. Buradan zor da olsa duvar tarafına geçmişler ama duvarın çökmesiyle baba-oğul feci şekilde can vermişlerdi.

Holiganizm ile mücadelede samimi olan biri olarak; bu talihsiz olayı asla unutmadım ve de unutmayacağım. Andrea yaşasaydı, benimle yaşıt bir Juventus taraftarı olacak, belki de onunla beraber karşılıklı maç izleyecek, facebook'ta yazışacak ya da atkı takası yapacaktık ama olmadı olamadı... Toprakları bol olsun...

Son düzenleme:

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,351
53,696
TAM 35
Futbol fanatizminin ne boyutlara varabileceğinin çok acıklı bir örneği zavallı Andrea ve onun gibi bu faciada yaşamını kaybedenler. İngilizlerin yıllarca Avrupa kupalarından men edilmesi evet futbol açısında çok üzücü yıllardır. Bu olayı hatırlatarak holiganizmin ne kadar yıkıcı olabileceğini gösterdiğin için çok teşekkürler dostum.:(

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,931
İstanbul
Futbol fanatizminin ne boyutlara varabileceğinin çok acıklı bir örneği zavallı Andrea ve onun gibi bu faciada yaşamını kaybedenler. İngilizlerin yıllarca Avrupa kupalarından men edilmesi evet futbol açısında çok üzücü yıllardır. Bu olayı hatırlatarak holiganizmin ne kadar yıkıcı olabileceğini gösterdiğin için çok teşekkürler dostum.:(

Bence bu tarz olayları unutturmamak, günümüz gençliğine ders olması bakımından büyük önem arz ediyor... Şayet ben spor ile ilgili devletin yüksek bir biriminde görevli olsaydım; özellikle okul çağındaki çocuklarımıza; dünyanın dört bir yanında yaşanmış bu tarz olayları konu alan sempozyumlar, konferanslar, paneller düzenlerdim. Zira atalarımız ne güzel de demiş; "ağaç yaşken eğilir" diye...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,931
İstanbul
"Futbolun kara günü" olarak anılan, 29 Mayıs 1985'in üzerinden tam 26 yıl geçse de, eminim insanlık dışı görüntüler hala bir çoğumuzun hafızasındaki tazeliğini korumaktadır. Bu tarz olayların son olması temennisiyle, faciada hayatını kaybeden akranım Andrea Casula başta olmak üzere herkesi sevgi ve saygıyla anıyorum.

Olaylarda ölenler ve yaşları
Andrea Casula (11)
Giovanni Casula (44)
Rocco Acerra (29)
Bruno Balli (50)
Alfons Bos
Giancarlo Bruschera (21)
Nino Cerrullo (24)
Willy Chielens
Giuseppina Conti (17)
Dirk Daenecky
Dionisio Fabbro (51)