Metin-Ali-Feyyaz (MAF)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Metin-_Ali-_Feyyaz.jpg

Beşiktaş’ın gelmiş geçmiş en öldürücü üçlüsüdür. Karşılarında hiçbir müdafaa oyuncusu dayanamazdı. Her üçünün özellikleri farklıydı ve birbirlerini tamamlıyorlardı. Rakip takımları golleriyle mahfettiklerinden, kendilerine isimlerinin baş harflerinden meydana gelen "MAF" ünvanı takılmıştı. Ayrıca 10-0’lık Adanademirspor galibiyetinden sonra yaratıcı Beşiktaş taraftarı biraz da argoya kaçan “Bir, iki, üç gol yetmez! Dört, beş, altı olsun! Metin, Ali, Feyyaz koysun! Beşiktaş’ım şampiyon olsun!” şeklinde bir beste yapmışlardı. (Bu maçta Metin Tekin 3, Ali Gültiken 4, Feyyaz Uçar ise 3 gol atmıştı.) Bir Galatasaraylı olarak onları bir çok kez çıplak gözle izleme şansını bulduğum için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Yanlış hatırlamıyorsam Ali Gültiken ilk zamanlar 2 numara oynuyordu.
Sonra ne olduysa artık forvet olup çıktı.
O zamanlar şaşırmıştım hatta.
Sağ bek forvet oynuyor falan...
Acayip bir durumdu yani.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Yanlış hatırlamıyorsam Ali Gültiken ilk zamanlar 2 numara oynuyordu.
Sonra ne olduysa artık forvet olup çıktı.
O zamanlar şaşırmıştım hatta.
Sağ bek forvet oynuyor falan...
Acayip bir durumdu yani.
Gordon Milne kurt gibi hocaydı. Sanırım Ali'nin çalışkanlığından içindeki potansiyeli keşfetti.. Yoksa her futbolcunun harcı değildir sağ bekten forvete dönmek..

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy

Gordon Milne kurt gibi hocaydı. Sanırım Ali'nin çalışkanlığından içindeki potansiyeli keşfetti.. Yoksa her futbolcunun harcı değildir sağ bekten forvete dönmek..

Düşünsenize Beşiktaş'ın bir başka sağ beki Takoz Recep forvet olsa.
Gerçi muhteşem bir gol atmıştı "kendi kalesine".

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Düşünsenize Beşiktaş'ın bir başka sağ beki Takoz Recep forvet olsa.
Gerçi muhteşem bir gol atmıştı "kendi kalesine".
Recep'in kariyerinde attığı en güzel goldü.. :) Gordon Milne'in "Maçta en çok Recep'in golünü beğendim." dediği de rivayet edilir.. Şaka bir yana bu gol Beşiktaş'ı turdan etmişti.. Ben bir Galatasaraylı olarak çok üzülmüştüm, varın Beşiktaşlılar ne kadar üzülmüştür o gece...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
ALİ GÜLTİKEN

Şova kaçmayan etkili ama basit top oynardı, golünü atar işini yapar başka bir işe karışmazdı. Hatırladığım kadarıyla soğukkanlı bir yapıya sahipti. Yine hatırladığım kadarıyla Beşiktaş alt yapısından yetişmeydi, ilk sıralar savunmada bir ara ortasaha da oynamış akabinde forvet hattına sürülmüştü. Efsane üçlünün saç ayağından birisiydi. Gömlek işine girmiş Gültiken gömleklerini de piyasaya sürmüştü şimdi var mı bilmiyorum. Şu sıralar televizyonda yorumculuk yapıyor.

Son düzenleme:

Pertev

Çeviri & Balonlama
1 Ara 2017
522
6,222
O 10-0 lık maçta ben de vardım... Beleştepe diye tabir edilen taraftaki kale arkasında... :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
O 10-0 lık maçta ben de vardım... Beleştepe diye tabir edilen taraftaki kale arkasında... :)
90'ların başlarında Galatasaray bazı maçlarını İnönü'de oynuyordu. İşte o zamanlar ben de Beleştepe'ye bakan kısımda çok maç izlemişliğim vardır. Orada BJK ve FB ile oynadığımız bir çok maçta da o tribündeydim. Gün gelir seher vakti sırada olurduk içeriye girebilmek için. Şimdi ise her şey çok kolay, kombineni alıp hiç beklemeden girebiliyor ya da internetten biletini alabilip onca zahmete girmiyorsun.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
27 Aralık 1988 (Sayı 668) tarihli Fırt dergisinde, Gürcan Gürsel'in
meşhur "Evrim Teorisi" köşesine Beşiktaşlı Feyyaz Uçar misafir olmuş. :)

51127439576_b599efd6be_o_d.png

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Futbolla çok fazla ilgim yok ama 2014 tarihli "Kardeş Payı" adlı TV dizisi sayesinde sevgili "Baltimora"nın bu konuda bahsettiği ünlü "Metin-Ali-Feyyaz" (MAF) üçlüsünden haberim oldu. Bu dizinin ana karakterleri olan üç kardeş "Metin-Ali ve Feyza"nın adları (onlar da MAF oluyor!), Beşiktaş takımını çok seven babaları tarafından o üçlüye olan hayranlığı nedeniyle konmuş. En küçük olan kardeşin de diğer ikisi gibi erkek olması beklenirken kız doğunca ona da Feyyaz'ı andırması için Feyza adı konmuş. Onları canlandıran yetenekli oyuncuların adları ise: Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan. İlgiyle tamamını izlediğim dizilerden biri olduğu için başlığı görünce bu aklıma geldi.

Katkıların için teşekkürler sevgili "Baltimora".

51127765806_a77f9c584e_o.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Futbolla çok fazla ilgim yok ama 2014 tarihli "Kardeş Payı" adlı TV dizisi sayesinde sevgili "Baltimora"nın bu konuda bahsettiği ünlü "Metin-Ali-Feyyaz" (MAF) üçlüsünden haberim oldu. Bu dizinin ana karakterleri olan üç kardeş "Metin-Ali ve Feyza"nın adları (onlar da MAF oluyor!), Beşiktaş takımını çok seven babaları tarafından o üçlüye olan hayranlığı nedeniyle konmuş. En küçük olan kardeşin de diğer ikisi gibi erkek olması beklenirken kız doğunca ona da Feyyaz'ı andırması için Feyza adı konmuş. Onları canlandıran yetenekli oyuncuların adları ise: Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan. İlgiyle tamamını izlediğim dizilerden biri olduğu için başlığı görünce bu aklıma geldi.

Katkıların için teşekkürler sevgili "Baltimora".

51127765806_a77f9c584e_o.jpg
Bu diziyi hiç seyretmedim ama Seda Bakan'ın ve de MAF'ın hatırına bir kaç bölümünü izleyeceğim. :) Bilgilendirme için teşekkür ederim Sevgili büyüğüm.