Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
1824311_0_1511009209_SEQn3.jpg

Time dergisine bile kapak olan "Cep Herkülü" lakaplı Türkiye'nin ve dünyanın en büyük haltercisiydi. Cüssesi ne kadar küçük ise kuvveti de o derece büyüktü. Kendi ağırlığının 3 katını rahatlıkla kaldırabilirdi. İltica etmeden önce; Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu. Bulgaristan’a 2 dünya şampiyonluğu getirdikten sonra, 1986’da Melbourne Dünya Halter Şampiyonası’nda Büyükelçiliğimize sığınarak Türkiye’ye iltica talebinde bulunmuş ve dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın girişimleri sonucu özel uçak ile ülkemize getirilmişti. Bu hiç de kolay olmayan bir süreçti ama Bulgaristan ile bir şekilde orta yol bulunup, olaylar tatlıya bağlanmış; 1988 Seul Olimpiyatları'nda 6 dünya, 9 Olimpiyat rekoru kırarak başarılarına ay yıldızlı formayla devam etmişti. Spikerin ekran başındaki milyonları ağlatan "İşte Naim!" sözü dün gibi aklımdadır.

Maalesef dün kendisini kaybettiğimiz haberini aldım. Şimdi de sevenlerini üzüntüden ağlattı.
Olmadı be Naim.. olmadı.. Bu kadar erken gitmemeliydin aramızdan.. Allah mekanını cennet eylesin..

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Ben de çok üzüldüm.
Ancak tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir sporcuydu.
Unutulmazlar arasında yerini aldı.
Mekanı cennet olsun.

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Daha dün gibi hatırlarım,seksenli yıllarda bir gazete naim süleymanoğlunun kağıtan elle yapılan bir figürünü vermişti....Şu an tam olarak hangi gazete hatırlamıyorum....Ama büyük bir keyifle yapmış,ve odamın en nadide yerine koymuştum.......Huzur içinde uyu küçük dev adam.....

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Naim Süleymanoğlu Ekim 1988'de Time dergisine kapak olmuştu. O yıl "Seul Olimpiyatları"nda altın madalya almıştı. O zaman bu "cep herkülü"yle hepimiz çok gururlanmıştık. Mekanı cennet olsun. Bu dergiyi o tarihte satın almıştım, taramak için aradım ama evde orijinal dergiyi bulamadım, internetten bulduğum bir kapağı sunuyorum.

Not: Kitaplığımı tekrar didikleyince Naim Süleymanoğlu'nun kapağa çıktığı TIME dergisini buldum. Muhtemelen İzmir'de bir eski kitapçıdan (veya bir tanıdık aracılığıyla PX'ten) satın alış olduğumu hatırlar gibi oldum. Kapağı ve ilgili haberin olduğu sayfayı yüksek kalitede taradım ve 1280 piksel olarak önceki resmin yerine koyuyorum. Benim araştırdığım kadarıyla nette bundan daha kaliteli taranmış bir Naim-TIME kapağı yok (bundan sonra olur!) Hattâ anlamadığım bir nedenden dolayı aralarında bu kapağın da olduğu TIME'ın birçok kapağına (en azından iyi görüntülü olanına) ulaşmak çok zor (Kenan Evren'li kapak daha kolay bulunuyor!), TIME'ın kendi sitesinde bile bu kapağın en azından küçük görünümlü bir versiyonuna ulaşamadım. Belki de paralı abone olmak gerekiyordu.

Naim_S_leymano_lu_TIME_SEUL-_OLYM_1988_Oct_001.jpg

Naim_S_leymano_lu_TIME_SEUL-_OLYM_1988_Oct_002.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Büyük bir yetenek büyük bir sporcuydu.Bulgaristan da spor okulunda röntgen çekimi sırasında belinin normal insanlardan çok daha fazla büyük ve kalın olduğu anlaşılınca haltere yönlendirilmiş küçük dev adam.
Allah rahmet eylesin ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.Mekanı cennet olsun.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Sporun son starı idi.Dünyaca tanınan son sporcu.

Bir daha böyle bir sporcu zor gelir.

Allah rahmet etsin.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Naim Süleymanoğlu'nun Seul Olimpiyatları'nda altın madalya aldığı 1988 yılında Türkiye Postaları onun anısına bir pul çıkartmış.(Not: Yukarıdaki TIME kapağını da iyileştirmek için yeniledim)

Naim_Pul_4l_blok.jpg

Son düzenleme: