1981 yılında Dünyada ve Türkiye'de gelişen önemli olayları buraya yazalım!..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,914
İstanbul
1981 YILINDA TÜRKİYE'DE GELİŞEN ÖNEMLİ OLAYLAR..

21 Ocak 1981: Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.

22 Ocak 1981: İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alınan Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (MİSK) yöneticilerinin tümü serbest bırakıldı

19 Ocak 1981: Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.

20 Ocak 1981: İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi 223 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesinin tutuklanmasına karar verdi.

6 Ocak 1981: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında gözaltında tutulan 39 kişiden 15'i tutuklandı. Tutuklananlar arasında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kemal Nebioğlu da var.

2 Şubat 1981: Milli Güvenlik Konseyi (MGK), eski Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar'ı Yüce Divan'a sevketti Hilmi İşgüzar yolsuzlukla suçlanıyordu ve o güne kadar Yüce Divan'a sevkedilen altıncı bakan oldu

3 Şubat 1981: Gazeteci Şükrü Doğan Yurdakul 7,5 yıl hapse mahkûm oldu.

6 Şubat 1981: İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mahmut Dikler, uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.

10 Şubat 1981: Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı 5 sanatçıya "teslim ol" çağrısı yaptı "Teslim ol" çağrısı yapılan sanatçılar Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan'dı.

10 Şubat 1981: Kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, savcılıkta ifade verdi Adam öldürmeyi azmettirdiği iddia edilen Alparslan Türkeş, kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatının her türlü şiddet hareketine ve adam öldürmeye karşı olduğunu söyledi.

11 Şubat 1981: İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, şarkıcı Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi Sanatçılar yabancı ülkelerde Türkiye aleyhine propaganda yapmakla suçlanıyorlardı Selda Bağcan teslim oldu ve serbest bırakıldı.

14 Şubat 1981: Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda bazı değişiklikler yapan yasa Milli Güvenlik Konseyi'nce kabul edildi Bu yasaya göre; yurtdışında oturup Türkiye aleyhine faaliyette bulunduğu tespit edilen veya yurtiçinde bu tür faaliyetlerde bulunurken yurtdışına çıkan kişiler, yapılan duyuruya rağmen 3 ay içinde yurda dönmezlerse Türk vatandaşlığından çıkarılacaklar.

16 Şubat 1981: Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildi Behice Boran Kasım1980'den beri yurtdışında bulunuyordu.

16 Şubat 1981: Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyonu Başkanlığı bir bildiri yayımladı; aralarında Abdullah Öcalan ve Kemal Burkay'ın da bulunduğu 45 kişinin 19 Mart tarihine kadar yurda dönmeleri çağrısında bulundu.

24 Şubat 1981: Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 33 arkadaşı hakkında dava açıldı Savcı Necmettin Erbakan için 36 yıl hapis istedi Dava 1983 yılında bugün sona erdi Necmettin Erbakan laikliğe aykırı hareketten 4 yıl hapis, 1 yıl 4 ay sürgün cezası aldı.

3 Mart 1981: İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e işkence yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.

3 Mart 1981: Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca yürütülen MHP ve yan kuruluşlarıyla ilgili soruşturmalarda 36 cinayetin aydınlatıldığı açıklandı.

4 Mart 1981: Türkiye'nin Paris Çalışma Ateşesi Reşat Moralı Ermeni örgütü Asala militanlarının saldırısı sonucu hayatını kaybetti Olayda ağır yaralanan din görevlisi Tecelli Arı'da bir gün sonra öldü.

4 Mart 1981: 74 sanıklı Dev-Yol davası Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Mahkemesi'nde başladı.

5 Mart 1981: İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi yasadışı örgüt kurmak ve komünizm propagandası yapmak suçundan 7 TİP yöneticisini tutukladı.

6 Mart 1981: Yunanistan Ege hava sahasındaki bazı kısıtlamaları kaldırdığını açıkladı.

11 Mart 1981: Mehmet Ali Ağca'nın İran'a kaçmasına yardımcı olduğu ileri sürülen ülkücü Timur Selçuk Erzurum'da yakalandı.

14 Mart 1981: Başbakan Bülent Ulusu yaptığı basın toplantısında altı ayda 6223 kişinin gözaltına alındığını,16888 kişinin hüküm giydiğini bildirdi "Amacımız herkesin evinde huzur içinde oturabileceği, rahatça işyerinde çalışabileceği bir güven ortamını tam olarak sağlamaktır" dedi.

15 Mart 1981: Genelkurmay, aralarında Mehmet Ali Ağca'nın da bulunduğu 43 kişinin 17 Mart günü saat17.00'ye kadar teslim olmamaları halinde vatandaşlıktan çıkarılacağını duyurdu.

17 Mart 1981: Onur Yayınları yönetmeni İlhan Erdost'un, Mamak Askeri Cezaevi'nde 7 Kasım 1980 tarihinde öldürülmesi ile ilgili dava Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülmeye başladı.

19 Mart 1981:Ankara'da bir inzibat erini öldürme iddiasıyla yargılanan Erdal Eren ölüm cezasına çarptırıldı Eren'in infazı 18 yaşından küçük olduğuna ilişkin kemik raporu nedeniyle de tartışmalara yol açtı

20 Mart 1981: Milli Güvenlik Konseyi vergi cezalarında yüzde 90 indirim yaptı

26 Mart 1981: Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Hilmi İşgüzar ve 15 sanık Yüce Divan'da yargılanmaya başladı Yüce Divan Hilmi İşgüzar'ı 27 Mart'ta tutukladı.

21 Nisan 1981: Uluslararası Af Örgütü heyeti, eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit'le görüştü.

22 Nisan 1981: Milli Güvenlik Konseyi Başkanı ve Devlet Başkanı Kenan Evren, İngiliz Financial Times gazetesine bir demeç verdi. Türkiye'nin düştüğü kötü duruma parlamenterlerin sebep olduğunu söyledi.

23 Nisan 1981: Milli Güvenlik Konseyi, eski Gümrük Ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı'nın Yüce Divan'a sevkine karar verdi.

24 Nisan 1981: Haklarında 24 Şubat'ta dava açılan Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 33 partilinin yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başladı.

30 Nisan 1981: Eski sosyal güvenlik bakanlarından Hilmi İşgüzar, silah kaçakçılığı suçundan 2 yıl ağır hapse mahkum oldu.

8 Mayıs 1981: Dostlar Tiyatrosu'nda Genco Erkal'ın oynadığı "Her Gün Yeni Baştan" adlı tek kişilik oyun yasaklandı.

20 Mayıs 1981: Özgürlük Yolu ve kısa adı DHKD olan Devrimci Halk Kültür Dernekleri adıyla bilinen Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi davası Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi'nde başladı.

22 Mayıs 1981: Devlet Başkanı Kenan Evren, "12 Eylül Türk milletinin isteği ile gerçekleştirildi"dedi.

21 Mayıs 1981: Atatürk'ün 100'üncü doğum yıldönümü törenlerle kutlandı.

24 Mayıs 1981: Türk Hava Yolları'nın "Haliç" uçağı 4 kişi tarafından Bulgaristan'a kaçırıldı. Uçağı kaçıranlar 112 yolcudan kadın ve çocukları serbest bıraktı. Bir gün sonra uçağı kaçıranlar yolcular ve Bulgar yetkililer tarafından etkisiz hale getirildi, rehineler kurtarıldı.

26 Mayıs 1981: 1960 askeri darbesini yapan Milli Birlik Komitesi üyeleri 27 Mayıs'ın yıldönümünde, toplu halde Anıtkabir'e gitmek istediler. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı izin vermedi.

28 Mayıs 1981: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK ) Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve yürütme kurulu üyeleri, işçileri suça teşvik ve tahrik ettikleri gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yargılanmaya başladılar.

29 Mayıs 1981: Şarkıcı Selda Bağcan gözaltına alındı. Gerekçe; şarkılarında komünizm propagandası yapmak.

1 Haziran 1981: Adalet Ağaoğlu'nun romanı “Fikrimin İnce Gülü” toplatıldı.

2 Haziran 1981: Milli Güvenlik Konseyi siyasi parti mensuplarının uyacakları esasları belirledi.

2 Haziran 1981: Devlet Başkanı Kenan Evren'in emri ve Futbol Federasyonu'nun kararıyla Ankaragücü futbol takımı birinci futbol ligine çıkarıldı.

4 Haziran 1981: Milli Güvenlik Konseyi'nin ölüm cezasını onayladığı sağ eylemci Cevat Karakaş idam edildi.

5 Haziran 1981: Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Behice Boran Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) Başkanı Gültekin Gazioğlu'nun vatandaşlıktan çıkarıldığını belirten karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9 Haziran 1981: Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosluğu'nda görevli Mehmet Yergüz bir Ermeni militan tarafından öldürüldü.

10 Haziran 1981: Sol görüşlü Veysel Güney idam edildi.

11 Haziran 1981: Bülent Ersoy'un sahneye çıkması yasaklandı.

12 Haziran 1981: İstanbul Emniyet Müdürlüğü eşcinsel şarkıcıların hiçbirinin sahneye çıkamayacağını açıkladı.

15 Haziran 1981: Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) davası 15 Haziran 1981 tarihinde başladı.

15 Haziran 1981: Mehmet Ali Ağca'yı hapisten kaçıran Bünyamin Yılmaz 18 yıl hapse mahkum oldu.

25 Haziran 1981: Sol görüşlü Ahmet Saner ve Kadir Tanboğa idam edildiler.

25 Haziran 1981: Devrimci İşçi sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 51 arkadaşı hakkında ölüm cezası talebiyle dava açıldı.

4 Temmuz 1981: Uluslararası 9. İstanbul Film Festivali'ne katılan Sovyet Bolşoy Bale Topluluğu'ndan balerin Galina Çursina Amerikan Konsolosluğu'ndan sığınma isteğinde bulundu.

21 Temmuz 1981: Gırgır mizah dergisinin yayımı son sayısındaki kapak karikatürü nedeniyle Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 4 hafta süreyle durduruldu.

23 Temmuz 1981: Devlet Başkanı Kenan Evren, ilkokul, ortaokul ve liselere zorunlu din dersi konulacağını açıkladı.

29 Temmuz 1981: İngiltere'de Galler Prensi Charles, Lady Diana ile evlendi.

30 Temmuz 1981: Mamak Askeri Cezaevi'nde açlık grevi yapanlardan 16'sı hastaneye kaldırıldı.

19 Ağustos 1981: Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve 219 sanık hakkında ölüm cezası istenen Milliyetçi Hareket partisi ve ülkücü kuruluşlar davası başladı.

20 Ağustos 1981: Sol görüşlü Mustafa Özenç ve sağ görüşlü İsmet Şahin idam edildi.

22 Ağustos 1981: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında, Genel Başkan Abdullah Baştürk ve 8 Yürütme Kurulu üyesi tahliye edildi. Baştürk hakkında devam eden başka bir dava nedeniyle serbest bırakılmadı.

24 Ağustos 1981: İngiltere'de yayımlanan Euromoney dergisi Başbakan Yardımcısı Turgut Özal'ı "Yılın Ekonomi Bakanı" seçti.

4 Eylül 1981: Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.

19 Eylül 1981: Yahya Demirel Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

24 Eylül 1981: Ermeni militanlar Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'nu bastılar; güvenlik görevlisi Cemal Özen öldü, Başkonsolos Kaya İnal yaralandı.

29 Eylül 1981: Arayış dergisi yazı işleri müdürü Nahit Duru ile Bakış dergisi yazı işleri müdürü Nazım Kara yetmiş beşer gün hapis cezasına çarptırıldı.

6 Ekim 1981: Türkiye'de Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan tutuklandı.

6 Ekim 1981: Askeri Yargıtay savcı Nihat Gerçek'i öldüren sağ görüşlü Şerafettin Top hakkındaki ölüm cezasını onayladı.

7 Ekim 1981: Antalya'da yapılan Altın Portakal Film Yarışması'nda Sinan Çetin'in "Çirkinler de Sever" filmi birinci oldu.

11 Ekim 1981: Yönetmen Erden Kıral'ın "Bereketli Topraklar Üzerinde" adlı filmi Avrupa Film Festivali'nde birinci oldu.

16 Ekim 1981: Yılmaz Güney'in Isparta Yarıaçık Cezaevi'nden bayram izni bittiği halde geri dönmediği açıklandı.

23 Ekim 1981: Danışma Meclisi ilk toplantısını yaptı.

27 Ekim 1981: Prof. Sadi Irmak, Danışma Meclisi başkanı seçildi.

3 Kasım 1981: Eski Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit uluslararası bir ajansa demeç verdiği gerekçesiyle 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

4 Kasım 1981: Milli Güvenlik Konseyi, Yüksek Öğretim Kanununu onayladı. Yükseköğretim Kurulu, YÖK, daha sonra bu kanuna göre kuruldu.

6 Kasım 1981: Yükseköğretim Kurulu (YÖK). Kurulduğu günden bu yana eleştirilen YÖK'ü protesto için her yıl 6 Kasım'da üniversite öğrencileri eylemler yapıyor.

7 Kasım 1981: 1981 Anayasası için halk oylaması yapıldı. Anayasa, yüzde 91,3 "evet" oyuyla kabul

15 Kasım 1981: Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak "Bizim demokrasimiz kendimize mahsus olacak" dedi.

13 Kasım 1981: Milli Güvenlik Konseyi erken emekliliği teşvik eden yasayı onayladı. Artık isteyen memur 20 yılda emekli olabilecek.

16 Kasım 1981: Eski Başbakan Nihat Erim ve İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mahmut Dikler'i öldürmekten sanık 6 Dev-Sol militanı idama mahkum oldu.

17 Kasım 1981: Milliyetçi Hareket Partisi davasında Alparslan Türkeş "Ben faşist değil, Atatürkçüyüm" dedi.

21 Kasım 1981: Türkiye'nin Los Angeles Konsolosluğu bombalandı, ölen ya da yaralanan olmadı.

27 Kasım 1981: Ankara'da 901 öğretim üyesi Yükseköğretim Kanunu'na karşı çıktı.

24 Kasım 1981: Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılında Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya karar verildi.

2 Aralık 1981: İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 450 öğretim üyesi, Yükseköğretim Kanunu'na karşı açıklama yaptı.

2 Aralık 1981: Hülya Koçyiğit, Fransa'da düzenlenen 3 Kıta Film Festivali'nde "en iyi kadın oyuncu" ödülünü aldı. Koçyiğit'e bu ödül "Kurbağalar"ı filmdeki rolüyle verilmişti.

3 Aralık 1981: Bülent Ecevit, dört aylık hapis cezasını çekmek üzere Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne konuldu.

4 Aralık 1981: Danışma Meclisi Başkanı Sadi Irmak "Askerler kışlaya dönmenin hasreti içinde" dedi.

5 Aralık 1981: Türk Milli Basketbol Takımı Sofya'da Yunanistan'ı 93-80 yenerek Balkan Şampiyonu oldu.

6 Aralık 1981: Kılık kıyafet yönetmeliği Resmi Gazete yayınlandı. Okullarda başörtüsü ve sakal yasaklandı.

9 Aralık 1981: Sinema sanatçısı Tarık Akan yargılandı. Sanatçının Almanya'da Türkiye aleyhine propaganda yaptığı iddia ediliyordu.

24 Aralık 1981: İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi savcısı 52 DİSK yöneticisi sendikacı hakkında idam cezası istedi.

25 Aralık 1981: Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği, TÖB-DER'i kapattı. Savcılık, TÖB-DER'in " Marksist-Leninist bir düzeni amaçladığı" iddia etti.

31 Aralık 1981: Sermaye Piyasası Kurulu belirlendi. 6 yıl süreyle görev yapacak kurulun başkanlığına Prof. İsmail Türk getirildi.

Kaynak: Tarihte bugün

Fizban

Yeni Üye
22 Ağu 2011
12
18
1981 : Fizban doğmuş,ağlamaktadır.
Dünya için küçük ama benim için büyük bir olaydır.:)
Tmm tmm.. sustum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,599
hiçbiryerde :)
1981 YILINDA TÜRKİYE'DE GELİŞEN ÖNEMLİ OLAYLAR..

19 Mart 1981:Ankara'da bir inzibat erini öldürme iddiasıyla yargılanan Erdal Eren
ölüm cezasına çarptırıldı Eren'in infazı 18 yaşından küçük olduğuna ilişkin
kemik raporu nedeniyle de tartışmalara yol açtı

2 Haziran 1981: Devlet Başkanı Kenan Evren'in emri ve
Futbol Federasyonu'nun kararıyla Ankaragücü futbol takımı
birinci futbol ligine çıkarıldı.

4 Haziran 1981: Milli Güvenlik Konseyi'nin ölüm cezasını onayladığı sağ eylemci Cevat Karakaş idam edildi.

10 Haziran 1981: Sol görüşlü Veysel Güney idam edildi.

12 Haziran 1981: İstanbul Emniyet Müdürlüğü eşcinsel şarkıcıların hiçbirinin sahneye çıkamayacağını açıkladı.

25 Haziran 1981: Sol görüşlü Ahmet Saner ve Kadir Tanboğa idam edildiler.

21 Temmuz 1981: Gırgır mizah dergisinin yayımı son sayısındaki kapak karikatürü nedeniyle
Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 4 hafta süreyle durduruldu.

23 Temmuz 1981: Devlet Başkanı Kenan Evren, ilkokul, ortaokul ve liselere zorunlu din dersi konulacağını açıkladı.

20 Ağustos 1981: Sol görüşlü Mustafa Özenç ve sağ görüşlü İsmet Şahin idam edildi.

7 Kasım 1981: 1981 Anayasası için halk oylaması yapıldı. Anayasa, yüzde 91,3 "evet" oyuyla kabul

15 Kasım 1981: Danışma Meclisi Başkanı Prof. Sadi Irmak "Bizim demokrasimiz kendimize mahsus olacak" dedi.

Ülkemiz insanlarının şu anki halet-i ruhiyesi,
otuz iki yıl önceki darbeden sonra yapılanlarla oluşmuştur....

Moderatör tarafında düzenlendi: