Freeez - I.O.U (1983)

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Bir zamanların liste başı şarkılarından. Giriş kısmı, o dönemin ünlü topluluklarından Yazoo bestelerini andırır. Biraz önce Youtube da buldum, sizinle paylaşayım istedim. Dinlediğimde İstanbul'da, Aksaray semtinde Yıldız sineması pasajı geldi gözüme. Hala var mıdır, bilmiyorum. Orası kasetçilerler doluydu. Parçayı ilk defa orda duymuş, pek geçmeden bir kasete çektirmiştim. Ya o pasajda ya da Laleli'de 'Cabir' vardı orda..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Giyim-kuşamlar, dans figürleri, bisiklet modelleri, seyyar kasetçalarlar, pikaplar, synthesizer modelleri ve tabi ki ritimlerle buram buram 80ler kokan nefis bir parça...

TRT'de; şu an ismini hatırlayamadığım "kamu spotu" tarzındaki bir programın jeneriğinde de çalardı..

Programın adını hatırlayan var mı?

"5 dakika" mı, "2 dakika" mı? Öyle bir şeydi sanırım...

Paylaşıma bayıldım, teşekkürler sevgili zagor-t..

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Yıldız Sineması.. :D Üstadım ben Pertevniyal mezunuyum, bitişiğinde Valide Camisi ve hatta üç beş mezarı vardı küçük bahçesinde, o duvardan az okuldan kaçıp Yıldız Sinemasına gitmedik. Duvardan aşağıya atladın mı cup mezarlıktasın. :Z Çok çekti mezardakiler bizden, bir rahat vermedik yani; bir keresinde de yakalanmıştık. :Z Neyse devamını anlatmayayım!.. :d

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Yıldız Sineması.. :D Üstadım ben Pertevniyal mezunuyum, bitişiğinde Valide Camisi ve hatta üç beş mezarı vardı küçük bahçesinde, o duvardan az okuldan kaçıp Yıldız Sinemasına gitmedik. Duvardan aşağıya atladın mı cup mezarlıktasın. :Z Çok çekti mezardakiler bizden, bir rahat vermedik yani; bir keresinde de yakalanmıştık. :Z Neyse devamını anlatmayayım!.. :d

Orada bir sinema daha vardı. Arka taraflarda.. Askerler falan giderdi oraya.. :rolleyes:
Tabii biz o yaşta başımızı çevirmeden geçerdik önünden. :eek:

Giyim-kuşamlar, dans figürleri, bisiklet modelleri, seyyar kasetçalarlar, pikaplar, synthesizer modelleri ve tabi ki ritimlerle buram buram 80ler kokan nefis bir parça...

TRT'de; şu an ismini hatırlayamadığım "kamu spotu" tarzındaki bir programın jeneriğinde de çalardı..

Programın adını hatırlayan var mı?

"5 dakika" mı, "2 dakika" mı? Öyle bir şeydi sanırım...

Paylaşıma bayıldım, teşekkürler sevgili zagor-t..

Her boy Casio Syntsizerlerin olduğu dönemler..

O programın adı "5 dakika" idi.

Fakat onun jeneriği başkaydı ama haklısınız, tam jeneriklik müzik..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Her boy Casio Syntsizerlerin olduğu dönemler..

O programın adı "5 dakika" idi.

Fakat onun jeneriği başkaydı ama haklısınız, tam jeneriklik müzik..

Benim bahsettiğim "5 dakika" programı bu değil maalesef... Bu videoyu az önce araştırma yaparken izlemiştim. Ve paylaştığınız videodaki saat ve içine yazılı "5 dakika" ibaresini de hatırladım. . :) Ama benimkinin jenerik görüntüsü de başkaydı.. Araştıyorum; o programa ulaştığımda burada paylaşacağım.

Benim de kafama takıldı şimdi uyuyamam. Katma değer vergisiyle ilgili bilgilendirme olmasın? Erol Günaydın oynardı.. fişini almayı unutma!!!! derdi. :)

Bahsettiğim programın bilgilerine; 16 Kasım 1984 tarihli Milliyet gazetesi'nin TV bölümünde ulaştım. Programın adı "Dikkat!"miş ve 5'er dakikalık bölümlerden oluşuyormuş. Sanırım aklımda bu yüzden "5 dakika " diye kalmış. :) Her halde sizin bahsettiğiniz; rahmetli Erol Günaydın'ın KDV bilgilendirmesi yaptığı program da buydu..

DeDRI1A.png

Son düzenleme:

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,248
3,537
Bahsettiğim programın bilgilerine; 16 Kasım 1984 tarihli Milliyet gazetesi'nin TV bölümünde ulaştım. Programın adı "Dikkat!"miş ve 5'er dakikalık bölümlerden oluşuyormuş. Sanırım aklımda bu yüzden "5 dakika " diye kalmış. :) Her halde sizin bahsettiğiniz; rahmetli Erol Günaydın'ın KDV bilgilendirmesi yaptığı program da buydu..

DeDRI1A.png

Yaşım tutmuyor ama Bay Doğru ile Bay Yanlışmıydı acaba ?

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Yaşım tutmuyor ama Bay Doğru ile Bay Yanlışmıydı acaba ?

Hayır, sanırım o program değildi.. "Dikkat!" isimli program başkaydı.. Ben öyle hatırlıyorum en azından.. :)

Sizin bahsettiğiniz programın adı "Bay Yanlış ve doğru Ahmet"di yanılmıyorsam..

O da TRT’nin toplumun eğitim ve kültürünü artırmak için hazırladığı bir programdı..

Bay Yanlış Erol Günaydın’dı, adından da anlaşılacağı gibi sürekli yanlış yapardı.

Doğru Ahmet ise siyah önlüklü bir çocuktu. “Yanlışsınız Bay Yanlış!” diyerek sürekli bay Yanlışı uyararak, kendisine işin doğrusunu gösterirdi..

Ve muhtemelen de benimle yaşıttı.. :)

Son düzenleme:

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,248
3,537

Hayır, sanırım o program değildi.. "Dikkat!" isimli program başkaydı.. Ben öyle hatırlıyorum en azından.. :)

Sizi,n bahsettiğiniz programın adı "Bay Yanlış ve doğru Ahmet"di yanılmıyorsam..

O da TRT’nin toplumun eğitim ve kültürünü artırmak için hazırladığı bir programdı..

Bay Yanlış Erol Günaydın’dı, adından da anlaşılacağı gibi sürekli yanlış yapardı.

Doğru Ahmet ise siyah önlüklü bir çocuktu. “Yanlışsınız Bay Yanlış!” diyerek sürekli bay Yanlışı uyararak, kendisine işin doğrusunu gösterirdi..

Ve muhtemelen de benimle yaşıttı.. :)

Ben de hayal meyal hatırlıyorum, en iyi hatırladığım bölümü;
sanırım E-5 de geçiyordu, bisiklet girebilir, giremez şeklindeydi..

Bir de o küçük çocuk bizim uzaktan akrabamız imiş onu hatırlıyorum.. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Ben de hayal meyal hatırlıyorum, en iyi hatırladığım bölümü;
sanırım E-5 de geçiyordu, bisiklet girebilir, giremez şeklindeydi..

Bir de o küçük çocuk bizim uzaktan akrabamız imiş onu hatırlıyorum.. :)

Çocuğun adı Mesut Çakarlı imiş. Soyadınız tutuyorsa akrabanız olabilir.. :)

Bu arada "Doğru Ahmet" biraz büyüyünce yerine "Doğru Mehmet" diye bir karakter gelmişti.

Sanırım program yapımcıları; hedef kitlesi olarak özellikle ilkokul çocuklarını hedef alıyorlardı..

kicker

Süper Üye
14 Nis 2010
637
1,445
Bendeniz de bu parça patladığında üniversite son sınıfta idim. Amerikan kültür derneğine giderek (o zamanlar en ucuz kurs orasıydı) İngilizcemi ilerletmeye çalışırdım. Tüm şarkıların sözlerini anlamaya uğraşırdım. Tabii internet yok, bing translate yok, elimde Redhouse sözlük, habire yardırırdım :) O dönemlerdeki çoğu İngilizce pop müzik parçasına olan ilgim bu yüzdendir. Bu parça da hızlı ritmi, elektronik tınıları ve basit, kolay anlaşılan konusu ile en sevdiğim parçalar arasındadır.

IOU Lyrics

A E A E I O U U, I sometimes cry

You tell me that you love me every day
When we're alone, I really feel in love
But when you're out with friends, I see a change
You treat me bad, I feel like second best

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)
That's how I feel, I want to be real

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)
I need your touch and I
I owe you so much

A E A E I O U U, I sometimes cry (Oh)
A E (I really care)

A E I (I really care)
O U U (I really care, care, care)
I sometimes lie

Do you realize some things you say?
I know you do, it makes me so confused
I'm sure this ain't the way that love should be
Let's get it right, it's much too good to lose

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)
I need your touch and I owe you so much

A E A E I O U U, I sometimes lie (Girl)
A E (I really care)

A E I (I really care)
I sometimes lie (Girl)
A E (I really care)
A E I (I really care)

I sometimes lie

I need your love, I want your love
Give me your love
(Give me your love)
need your love, I want your love, give me your love

Girl
(Girl)
I know I owe you so much but I can't pay you
With just, with just one touch

And girl, I know you care
I'll never love another
To that, to that, I'll swear

A E A E (I owe you girl)
I O U U, I sometimes lie, yeah

A E A E (I owe you girl)
I O U U (Owe you girl)
I sometimes cry (Oh)
A E A E I O U U, I sometimes lie

Şarkıda genç bir oğlan, genç bir kıza basitçe aşk dolu duygularını anlatır. Der ki, sen arkadaşlarınla birlikte olunca kötü oluyorum, benimle ol, aşkını istiyorum, bana aşkını ver, yemin ederim senden başkasını sevmeyeceğim, sana çok şey borçluyum, bu borcumu ödeyemem... der.

Buradaki ince ayrıntı, "I.O.U" nun açılımının "I owe you" olmasıdır. O çağlarda bu durumu çakozlayana kadar günlerce uğraşmıştım :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bendeniz de bu parça patladığında üniversite son sınıfta idim. Amerikan kültür derneğine giderek (o zamanlar en ucuz kurs orasıydı) İngilizcemi ilerletmeye çalışırdım. Tüm şarkıların sözlerini anlamaya uğraşırdım. Tabii internet yok, bing translate yok, elimde Redhouse sözlük, habire yardırırdım :) O dönemlerdeki çoğu İngilizce pop müzik parçasına olan ilgim bu yüzdendir. Bu parça da hızlı ritmi, elektronik tınıları ve basit, kolay anlaşılan konusu ile en sevdiğim parçalar arasındadır.

Şarkıda genç bir oğlan, genç bir kıza basitçe aşk dolu duygularını anlatır. Der ki, sen arkadaşlarınla birlikte olunca kötü oluyorum, benimle ol, aşkını istiyorum, bana aşkını ver, yemin ederim senden başkasını sevmeyeceğim, sana çok şey borçluyum, bu borcumu ödeyemem... der.

Buradaki ince ayrıntı, "I.O.U" nun açılımının "I owe you" olmasıdır. O çağlarda bu durumu çakozlayana kadar günlerce uğraşmıştım :)

Sevgili kicker; yazdıklarınızı büyük bir beğeni ile okudum.

Bu güzel paylaşımlarınızın devamını dilerim.

Son düzenleme:

haziran

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,248
3,537
Çocuğun adı Mesut Çakarlı imiş. Soyadınız tutuyorsa akrabanız olabilir.. :)

Bu arada "Doğru Ahmet" biraz büyüyünce yerine "Doğru Mehmet" diye bir karakter gelmişti.

Sanırım program yapımcıları; hedef kitlesi olarak özellikle ilkokul çocuklarını hedef alıyorlardı..

Soyadları tutmuyor ama anneden teyit aldım :)

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849

IOU Lyrics

You tell me that you love me every day
When we're alone, I really feel in love
But when you're out with friends, I see a change
You treat me bad, I feel like second best

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)
I need your touch and I
I owe you so much

A E A E I O U U, I sometimes cry (Oh)
A E (I really care)

A E I (I really care)
I sometimes lie

Do you realize some things you say?
I know you do, it makes me so confused
I'm sure this ain't the way that love should be
Let's get it right, it's much too good to lose

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)

I want your love
(I want your love)
Give me your love, girl
(Give me your love)
I need your touch and I owe you so much

A E A E I O U U, I sometimes lie (Girl)
A E (I really care)

A E I (I really care)
I sometimes lie (Girl)
A E (I really care)
A E I (I really care)

I sometimes lie

I need your love, I want your love
Give me your love
(Give me your love)
need your love, I want your love, give me your love

Girl
(Girl)
I know I owe you so much but I can't pay you
With just, with just one touch

And girl, I know you care
I'll never love another
To that, to that, I'll swear

A E A E (I owe you girl)
I O U U, I sometimes lie, yeah

A E A E (I owe you girl)
I O U U (Owe you girl)
I sometimes cry (Oh)
A E A E I O U U, I sometimes lie

O yılarda sözcükleri harf harf ve nakarat olarak söyleyenerek yapılan kelime oyunları modaydı.

Ottowan gurubunun D.I.S.C.O adlı parçasını hatırlayalım :)

......'She is OOOOOO :)'

www.youtube.com/watch?v=mJpymZpk-t8