mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
6aa39d5c8fa30d5fdaa932a4c6a0f6c5--stephanie-mona.jpg

Güzelliği ile 80'lerde adından bahsettirmiş Stephanie ve unutulmaz parçası sizlerle.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu güzel parça için teşekkürler Mkurt..

Stephanie; çocukluğumun en güzel şarkıcılarından biriydi, daha doğrusu bu işi hobi olarak yapan Monako prensesiydi. Annesi ise Hollywood'un gelmiş geçmiş en ünlü ve de güzel artistlerinden Grace Kelly'di. Grace Kelly, sinema kariyerinin, en başarılı olduğu dönemde Monako prensi Rainer ile evlenerek Holywood'a veda etmişti. Ne yazık ki güzel artist 14 Eylül 1982 tarihinde, yanında küçük kızı Stephanie olduğu halde, Fransa’nın güney sahillerindeki virajlı yollarda geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Prenses Stephanie ise uçurumdan yuvarlanan arabadan şans eseri kazadan yaralı kurtuldu, kurtuldu kurtulmasına ama asla o kara günü unutmadığını ve unutmayacağını belirtmiştir. Kendisinin o yıllarda mahzun, içe kapanık ve de kaprisli olması muhtemelen bu nedendendir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Stephanie - Irresistible/Ouragan (1986)

1986 çıkışlı "Irresistible" parçası her türlü övgüye değerdir.
Parçanın Fransızca versiyonunu sizlerle paylaşıyorum.

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Prenses Stephanie'ye bu şarkı "satın alınmıştır"!

Kendisi şarkıcı olmak istemiş ve bu isteğinden onu kimse vazgeçiremeyince ünlü prodüktörlere tez haber salınmış! Çıkarılan ferman da ellerinde ki en özel parçanın derhal saraya gönderilmesi aksi davrananların kellelerinin uçurulacağı belirtilmiş. :) Saraya hemen parçalar gönderilmeye başlanmış ve aralarından "Ouragan (Kasırga) seçilmiş ve prensesin mutlu sona ulaşması sağlanmış. :)

İşin şaka tarafı bir yana bu parça gerçekten kendisine satın alınmıştır. Ama işin daha da ilginç yanı bu parça hiç beklenmedik bir şekilde tüm Avrupa'da çok büyük bir başarı kazandı ve Prenses Stephanie'nin sesinin hiç de fena olmadığı görüldü.

Bu parçanın yer aldığı albüm Stephanie'nin ilk albümüdür ve ismi "Besoin"dur. Fransızca ve İngilizce parçaların yer aldığı karışık bir albümdür. Bu albümde yer alan ve tamamıyla Fransızca olan 4. parça "Ouragan" (bu başlığın konusu olan parça) Fransa'da çok tutulunca parça Stephanie'nin ikinci albümü "Live Your Life/1986"da konuldu ama bir farkla "İngilizce" olarak. Böylece parçanın ismi ikinci albümde "Irresistible (karşı konulmaz)" oldu. İkinci albüm aslında ilk albümün bir çeşit İngilizce kopyasıydı. İlk albümde yer alan bazı parçalar sadece İngilizce okunmuştu. Bu albüm (Live Your Life) Avrupa'da çok sattı ve Türkiye'de de yayınlandı.

Sevgili Baltimora'nın yukarıda link'ini verdiği klip Stephanie'nin ilk albümünde (Besoin/1986) yer alan Fransızca versiyonudur ve parçanın orijinal ismi "Ouragan (Kasırga)"dır...

Parçanın Fransızca sözleri Marie Léonor'a, İngilizce çevirisi Jack Robinson'a aittir. Müziği ise bir İtalyan'a Romano Musumarra'ya aittir. Aranjörü ise tüm dünyada "Adieu jolie Candy/1969" ile tanınan büyük müzisyen Jean-François Michael'dır. Jean-François Michael ile ilgili bir başlık açmıştım.

Not : Prenses Stephanie 1991 yılına kadar müzikle uğraşmış ve daha sonra "Best of.." tarzında bir kaç albümü daha çıkmıştır...

Aşağıda bu parçanın yine Prenses Stephanie tarafından söylenen İngilizce versiyonunu "Irresistible"ı seyredebilirsiniz.

Bu kadar detaylı bir bilgiyi de internet'i altını üstüne getirseniz bulamazsınız! :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Prenses Stephanie'ye bu şarkı "satın alınmıştır"!

Kendisi şarkıcı olmak istemiş ve bu isteğinden onu kimse vazgeçiremeyince ünlü prodüktörlere tez haber salınmış! Çıkarılan ferman da ellerinde ki en özel parçanın derhal saraya gönderilmesi aksi davrananların kellelerinin uçurulacağı belirtilmiş. :) Saraya hemen parçalar gönderilmeye başlanmış ve aralarından "Ouragan (Kasırga) seçilmiş ve prensesin mutlu sona ulaşması sağlanmış. :)

İşin şaka tarafı bir yana bu parça gerçekten kendisine satın alınmıştır. Ama işin daha da ilginç yanı bu parça hiç beklenmedik bir şekilde tüm Avrupa'da çok büyük bir başarı kazandı ve Prenses Stephanie'nin sesinin hiç de fena olmadığı görüldü.

Bu parçanın yer aldığı albüm Stephanie'nin ilk albümüdür ve ismi "Besoin"dur. Fransızca ve İngilizce parçaların yer aldığı karışık bir albümdür. Bu albümde yer alan ve tamamıyla Fransızca olan 4. parça "Ouragan" (bu başlığın konusu olan parça) Fransa'da çok tutulunca parça Stephanie'nin ikinci albümü "Live Your Life/1986"da konuldu ama bir farkla "İngilizce" olarak. Böylece parçanın ismi ikinci albümde "Irresistible (karşı konulmaz)" oldu. İkinci albüm aslında ilk albümün bir çeşit İngilizce kopyasıydı. İlk albümde yer alan bazı parçalar sadece İngilizce okunmuştu. Bu albüm (Live Your Life) Avrupa'da çok sattı ve Türkiye'de de yayınlandı.

Sevgili Baltimora'nın yukarıda link'ini verdiği klip Stephanie'nin ilk albümünde (Besoin/1986) yer alan Fransızca versiyonudur ve parçanın orijinal ismi "Ouragan (Kasırga)"dır...

Parçanın Fransızca sözleri Marie Léonor'a, İngilizce çevirisi Jack Robinson'a aittir. Müziği ise bir İtalyan'a Romano Musumarra'ya aittir. Aranjörü ise tüm dünyada "Adieu jolie Candy/1969" ile tanınan büyük müzisyen Jean-François Michael'dır. Jean-François Michael ile ilgili bir başlık açmıştım.

Not : Prenses Stephanie 1991 yılına kadar müzikle uğraşmış ve daha sonra "Best of.." tarzında bir kaç albümü daha çıkmıştır...

Aşağıda bu parçanın yine Prenses Stephanie tarafından söylenen İngilizce versiyonunu "Irresistible"ı seyredebilirsiniz.

Bu kadar detaylı bir bilgiyi de internet'i altını üstüne getirseniz bulamazsınız! :)

Bu kadar kapsamlı bilgi için teşekkürler sevgili motion. Aralarında bilmediğim çok sayıda bilgi var. Eminim ki, bu bilgilerden çok sayıda müziksever faydalanacaktır. Bu arada parçanın Fransızca versiyonu'nu paylaşmamın nedeni, klibinde daha güzel sahnelerin olmasıdır. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
a_O76_Z9n.jpg

Geçen yıllar Prenses Stephanie'den çok şeyler götürmüşe benziyor.
Çocukluğumuzun güzellik ikonlarından olan, 49 yaşındaki Stephanie'yi bu halde görmek
eminim ki sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bu arada kendisiyle yapılan röportajlarda; eğlence hayatından elini ayağını tamamen çektiğini, kendisini; çocuklarına ve hayır işlerine adadığını söylemektedir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Stephanie - Flash (1986)

Prenses Stephanie dünyanın en soylu şarkıcısı olabilir,
ne de olsa kökleri 1160 yılına kadar dayanan bir ailenin mensubu. :)

Neyse, bu akşam sizlerle synthpop tarzında başka bir
Stephanie şarkısını paylaşmak istiyorum.

Eminim ki bu parça hakkında sevgili Motion'ın söyleyeceği çok şey vardır. :)
Keyifli dinlemeler..
www.youtube.com/watch?v=FKpZ5vptLMk

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Eminim ki bu parça hakkında sevgili Motion'ın söyleyeceği çok şey vardır. :)

Sevgili Baltimora,
Konuları geriden takip ettiğim için mesajları geç farkediyorum dostum kusuruma bakma, yeni gördüm bu paylaşımını...

Bu parça hakkında söyleyeceğim belki şunlar olabilir;
"Ouragan" parçası gibi bu parça da Stephanie'nin ilk albümünde yer alır ve açılış parçasıdır. "Ouragan"ı besteleyen kişinin (R. Musumarra) elinden çıkmıştır. Sözleri ise Fransa'nın tanınmış söz yazarı (ve aynı zamanda bestecidir de...) Michel Jouveaux'e aitdir.

Michel Jouveaux, Ajda Pekkan'ın 78'de çıkardığı "Pour Lui" adlı tamamıyla Fransızca parçalardan oluşan albümüne hem söz hem beste anlamında önemli katkıları olan bir isimdir.

Sevgiler...

vjRdaz.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul

Sevgili Baltimora,
Konuları geriden takip ettiğim için mesajları geç farkediyorum dostum kusuruma bakma, yeni gördüm bu paylaşımını...

Bu parça hakkında söyleyeceğim belki şunlar olabilir;
"Ouragan" parçası gibi bu parça da Stephanie'nin ilk albümünde yer alır ve açılış parçasıdır. "Ouragan"ı besteleyen kişinin (R. Musumarra) elinden çıkmıştır. Sözleri ise Fransa'nın tanınmış söz yazarı (ve aynı zamanda bestecidir de...) Michel Jouveaux'e aitdir.

Michel Jouveaux, Ajda Pekkan'ın 78'de çıkardığı "Pour Lui" adlı tamamıyla Fransızca parçalardan oluşan albümüne hem söz hem beste anlamında önemli katkıları olan bir isimdir.

Sevgiler...
Est.. Sevgili dostum ben de bayağı bir süredir nostalji kısmına uğrayamadığımdan senin aylar önce yazdığın bu mesajı yeni gördüm, kusura bakma lütfen. Bilgilendirme için teşekkürler..

Son düzenleme:

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
896
1,849
İstanbul
a_O76_Z9n.jpg

Geçen yıllar Prenses Stephanie'den çok şeyler götürmüşe benziyor.
Çocukluğumuzun güzellik ikonlarından olan, 49 yaşındaki Stephanie'yi bu halde görmek
eminim ki sevenlerini hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bu arada kendisiyle yapılan röportajlarda; eğlence hayatından elini ayağını tamamen çektiğini, kendisini; çocuklarına ve hayır işlerine adadığını söylemektedir.​

Gözleri hâlâ çok güzel.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Prenses Stephanie'yi hiç böyle görecek miydik bilinmez ama annelik çok yaramış o seksenlerin yaramaz prensesine. Çekilen fotoğrafta bayağı eski ama hoşuma gitti ekleyeyim dedim. Yıl sanırım 2011

article-2010582-0CD6297200000578-475_634x631.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Prenses Stephanie'yi hiç böyle görecek miydik bilinmez ama annelik çok yaramış o seksenlerin yaramaz prensesine. Çekilen fotoğrafta bayağı eski ama hoşuma gitti ekleyeyim dedim. Yıl sanırım 2011

article-2010582-0CD6297200000578-475_634x631.jpg
Doğru bir tespit dostum. Prenses Stephanie'deki bu durgunluğu ben de yıllardır gözlemliyorum. Sansasyondan uzak, sadece hayır amaçlı sosyal faaliyetlere kendini vermiş gözüküyor. Kim derdi ki 80'lerin o asi ve hırçın kızı bu kadar durulacak ve de mükemmel bir anne olacak diye.. Bu arada resimde görülen çocuklarının adları Louis, Pauline ve Camille... Resmin 2011'e ait olduğunu göz önüne alırsak, onlar da artık birer genç bay ve bayan olmuşlardır.. Merak ettiğim acaba onlar da annelerinin gençliği gibi asiler midir acaba? :)

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Doğru bir tespit dostum. Prenses Stephanie'deki bu durgunluğu ben de yıllardır gözlemliyorum. Sansasyondan uzak, sadece hayır amaçlı sosyal faaliyetlere kendini vermiş gözüküyor. Kim derdi ki 80'lerin o asi ve hırçın kızı bu kadar durulacak ve de mükemmel bir anne olacak diye.. Bu arada resimde görülen çocuklarının adları Louis, Pauline ve Camille... Resmin 2011'e ait olduğunu göz önüne alırsak, onlar da artık birer genç bay ve bayan olmuşlardır.. Merak ettiğim acaba onlar da annelerinin gençliği gibi asiler midir acaba? :)

Dostum çocuklarının gençliğini takip etmedim (şu sıralar gençliklerini ya da gençliklerinin son dönemlerini yaşıyor olmamalılar çünkü yaşlarını bilmiyorum) ancak hiçbiri anneleri kadar olamaz görmüyor musun hepsi uslu uslu duran akıllı çocuk tipliler :) Tabi şu an ne alemdeler bilmiyorum...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Dostum çocuklarının gençliğini takip etmedim (şu sıralar gençliklerini ya da gençliklerinin son dönemlerini yaşıyor olmamalılar çünkü yaşlarını bilmiyorum) ancak hiçbiri anneleri kadar olamaz görmüyor musun hepsi uslu uslu duran akıllı çocuk tipliler :) Tabi şu an ne alemdeler bilmiyorum...
Şimdi biraz araştırdım. En büyüğü (Oğlu) 28, en küçüğü (Kızı) ise 22 yaşındaymış.

Louis Ducruet (26 Kasım 1992) Oğlu
Pauline Ducruet (4 Mayıs 1994) Kızı
Camille Gottlieb (15 Temmuz 1998)
Kızı

Bu arada sanırım haklısın, bu çocukları huy yönünden Stephanie'ye benzetmek adeta onlara küfür etmek gibi bir şey. :)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Stephanie-3.png

26 Temmuz 1986 (Sayı 30) tarihli 'Hey' dergisi Prenses Stephanie'nin kariyerinden bahsetmiş. (Son paragraf hariç tamamı dergiden birebir alıntı yapılmıştır.)

Monaco Sarayı'nda bir prenses olarak gözlerini dünyaya açan; Prens Rainer ve Prenses Grace'in en küçük çocuğu Stephanie Grimaldi büyüyüp genç bir kız olduğunda bir zamanlar skandallarıyla bol bol basına malzeme olan ablası Caroline'ı bir gölge gibi izleyerek ondan aşağı kalmadı. Ayrıca Monaco'nun sanat elçiliğini de üstlenmesini bildi... İlk ve orta okulu Monaco'da okuyan Stephanie, lise öğrenimi için Paris'e giderek bir katolik yatılı okuluna yazıldı. Bu okulun katı kurallarına ancak bir yıl katlanabilen prenses sonunda özgür yaşamayı seçerek bir gece yarısı okuldan kaçtı.

Paris yüksek sosyetesinin üyelerinden biriydi artık. Anthony Delon, Paul Belmondo ve başka playboylarla birlikte oldu. 14 Eylül 1982'de bir zamanlar Holywood dünyasının gözde oyuncularından biri olan annesi Grace Kelly ile birlikte geçirdiği ve annesinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasını bir kaç sıyrıkla atlattı. Bu kazadan sonra sık sık krizler geçiren, sinirlerine hakim olamayan ve tırnak yeme alışkanlığı edine Stephanie, kendi alkollü içkilere vererek, sabahlara kadar diskoteklerden çıkmayarak "Vahşi Prenses" adı ile anılır oldu. Yarım bıraktığı lise öğrenimine devam etmeyerek Nobel Dior Modaevi'nde stilist olarak çalışmaya başladı. Bu arada kendi çizdiği giysileri giyerek kamera karşısına geçmekten de geri kalmadı.

Bir anda podyumların en çok kazanan modeli olan Stephanie'nin boy boy fotoğrafları ünlü moda dergileri "Vogue" ve "Life"a konu olmaya başladı. Kız arkadaşı Alix'in etkisinde kalarak bikini koleksyonculuğuna başlayan Stephanie, bikinilerini kendi vücudunda sergilemeye başamasıyla öteden beri kızının fotomodelliğine karşı çıkan Baba Rainer'ı iyiden iyiye çileden çıkardı.

Stilistlik ve mankenlikten sonra şarkıcılığa da soyunan Stephanie; çıkardığı ilk 45'liği "Ouragan / Irresistible" ile sadece Fransa'da 1.000.000 kopya satarak 'Platin Plak' kazandı, dünya genelindeki satışlarla beraber bu 45'liğin tirajı 2.000.000'u aştı. Bunun yanında çıkardığı, 'Altın Plak' sahibi ilk stüdyo albümü Besoin'in satışı da dünya genelinde 1.500.000'u buldu. Stephanie'nin bu albümde yer alan "One Love to Give" ve "Flash" şarkıları da oldukça ses getirdi. Tüm bu başarıların yanında, Stephanie'yi en çok sevindiren şey, seçtiği bu yeni meslek için babasının da yanında olmasıydı..

Son düzenleme: