"Calipso Kralı" Metin Ersoy..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
buyuk-metinersoy.jpg

Televizyonumuzun siyah-beyaz olduğu dönemlerde, ekrandan hiç eksik olmayan "Calypso Kralı Metin" diye takdim edilen bir sanatçımızdı Metin Ersoy.. TV'deki bir söyleyişinde; bu müzik türünü askerliğini yaptığı Kore'de öğrendiğini belirtmişti. Biz çocuklar için yaptığı ve de Nasrettin hocanın bir fıkrasından alınan Aman hoca kurtar bizi fillerden" şarkısının nakaratları hala dün gibi aklımdadır.

"Aman hoca kurtar, bizi fillerden,
gece gündüz çalışıp, aç kaldık birden!.."

Bundan başka şöyle de bir şarkısı vardı ;

"Ah o gemide ben de olsaydım,
Açık denizlere yol alsaydım
Vız gelirdi her şey inan bana
Yeter ki sen bana varsaydın..."

Bol paçalı beyaz pantolon giymesi, kocaman bir madalyon takması ve ellerindeki çıngıraklarla gülümseyerek dans etmesi de unutulmazlardandır.. :)

www.youtube.com/watch?v=gq5WgsJ_tSk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
"Kalipso kralı" Metin Ersoy yaşamını yitirdi

"KALİPSO KRALI" METİN ERSOY YAŞAMINI YİTİRDİ

59f630917af5072d5cca9a1e_1.jpg

1960 ve 70'li yıllarda ünlenen ve İlham Gencer'in "kalipso kralı" diye nitelendirdiği Metin Ersoy, 83 yaşında yaşamını yitirdi.

1934 doğumlu sanatçı Metin Ersoy'un hayatını kaybettiğini Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Instagram adresinden duyurdu.

Akay, “Kalipso kralımız Metin Ersoy'u kaybettik. Değerli sanatçımız, ‘O gemide ah ben de olsaydım, açık denizlere yol alsaydım‘ derdi. Mekânı cennet olsun inşallah” notunu düştü.

Yarın (Pazartesi) 12:00'de CKM'de yapılacak olan tören sonrası Şakirin Camii'nde kılınacak ikindi namazının ardından Karacaahmet mezarlığına defnedilecek.
Kaynak: Hürriyet

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Türkiye'de "Kalipso Kralı" lakabıyla tanınan "Metin Ersoy", yine dünyada "Kalipso Kralı" olan ABD'li "Harry Belafonte"nin şarkılarını söylüyor, üzerinde Orta Amerika ve Karayipler'de giyilen çiçekli desenli "Haiti tipi gömlek" ve aksesuarla onun tarzını taklit etmeye çalışıyordu. Tip olarak da onu fazlasıyla andırıyordu (Belafonte siyahi idi). Galiba bu tür müzikle, Kore Savaşı sırasında oradaki Amerikalıları dinleyerek tanışmış (Kore gazisiymiş kendisi). Yıllar içinde tarzını hiç bozmadı. O da tıpkı Belafonte gibi filmlerde rol aldı. Caz kökenli olan Ersoy'un oğlu da caz piyanistiymiş. Bu arada "Kalipso Kralı" ünvanını ona 1960'larda birlikte çalıştıkları İlham Gencer vermiş. Özellikle 1970'lerin başında çıkan "Ah o Gemide Ben de Olsaydım" şarkısı insana kalabalık şehirden kaçıp uzaklara gitme duygusu veriyordu. Ruhu şad olsun.

Metin_Ersoy_Kalipso_Kral.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Metin Ersoy hakkında yazılmış bulabilgiğim en kapsamlı yazı şimdilik buydu. 2012 yılında yazılmış ve "Kapakyazı" adlı bir blogda yer alıyordu.

Metin_Ersoy_1_A.jpg

Metin_Ersoy_1_B.jpg

Son düzenleme:

Dedecan 61

Süper Üye
25 Şub 2019
1,781
4,506
Allah gani gani rahmet eylesin üstada ama ne günlerdi yaa.. Sanırsın vekil seçim sonuçları gibi günlerce TRT'de çıktığı anlar olurdu.. :19: :24: :88: