Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
S7_Vqxa5.jpg

Pet Shop Boys'la tanışmam; o dönemler TRT'de sıklıkla yayınlanan "It's a sin" klibi ile olmuştur. Neil Tennant'ın geçmişte aldığı sıkı katolik eğitime ithafen yazdığı parçanın; alegorik tarzdaki bu klibi beni nedense çok ürkütürdü. Hele ki bir keşişin ateşin önünde attığı ürkütücü bakışı asla unutamam.. :)

Genel olarak gruptan bahsedecek olursak; Synthpop tarzında müzik yapan Pet Shop Boys 1981'de Londra'da kurulmuş. Solisti Neil Tennant ile klavyecisi Chris Lowe bir elektronik eşya dükkanında tanışmışlar. Bakmışlar ki müzik zevkleri aynı; hadi bir grup kuralı-m demişler.. :) Gruba, evcil hayvan dükkanlarında çalışan arkadaşlarının anısına Pet Shop Boys adını vermişler.

80'lerin sonuna doğru ünlenmeye başlayan İngiliz grup; o yıllarda özellikle "West and Girls", "One More Chance", "It's a Sin", "Always on My Mind, "What Have I Done to Deserve This?", "Domino Dancing" gibi parçalarla listelerde kendisine yer bulabilmiştir.

Pet Shop Boys günümüzde de yeni albümler çıkarıp, kariyerlerine başarı ile devam etmektedir..​

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
It's a sin gerçekten en güzel parçalarından biri..

Pet Shop Boys'un hitleri beğeniyle dinlenilir ama bu parça daha farklıdır, zira dönüp dolaşıp tekrar tekrar bu parçayı dinlersiniz.. :)

Zamanının ötesinde bir parça olan "It's a sin", İngiltere listelerinde 3 hafta birinciliği kimseye kaptırmayarak; 1987 yılına ve de dolayısıyla da 80'lere damgasını vuran hit parçalardan biri olmuştur.. Bu çok özel paylaşım için teşekkürler..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Eminim, 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış müziklerinde;
"West and Girls"'ün çalınması tüm PSB hayranlarını mutlu etmiştir.

Son düzenleme:

Kolibri

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Haz 2012
423
6,834
Fatih İstanbul
SRo_PIp_T.jpg

Tüm zamanların en sevdiğim albümü olmuştur Actually.
1997 yılı sonlarında Actually albümünü yeni arabamda hiç çıkartmadan dinlerdim.
One More Chance ile başlayıp Heart' tan sonra başa dönerdim.
En sevdiğim şarkı da ''What Have I Done to Deserve This'' idi.

25 yıl ne çabuk geçti,dile kolay çeyrek asır.

Olimpiyat açılışında grubun yeni çıkardığı ''winner'' şarkısı çalınsa kanımca daha güzel olurdu.

Bu şarkının da bulunduğu Elysium albümü Eylül'de çıkacak.
İlk klip şarkısı invissible'ı beğendiğimi söyleyemem.

Selam ve sevgiler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Tüm zamanların en sevdiğim albümü olmuştur Actually.
1997 yılı sonlarında Actually albümünü yeni arabamda hiç çıkartmadan dinlerdim.
One More Chance ile başlayıp Heart' tan sonra başa dönerdim.
En sevdiğim şarkı da ''What Have I Done to Deserve This'' idi.

25 yıl ne çabuk geçti,dile kolay çeyrek asır.

Olimpiyat açılışında grubun yeni çıkardığı ''winner'' şarkısı çalınsa kanımca daha güzel olurdu.

Bu şarkının da bulunduğu Elysium albümü Eylül'de çıkacak.
İlk klip şarkısı invissible'ı beğendiğimi söyleyemem.

Selam ve sevgiler...

"Actually" benim de "Introspective" ile beraber en çok beğendiğim PSB albümüdür.

Her iki albümdeki parçalar çok güzel olsa da;
"It's a sin" ve "Domino dancing" parçaları hepsinin üstündedir kanımca.

Sanırım Olimpiyatlarda, "winner"'ın çalması daha anlamlı olurdu,
günün anlam ve önemini belirten bir parça olarak!.. :D

Paylaşımlar için teşekkürler.. Sevgi ve saygı ile..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
20 Temmuz 1987 (Sayı 29) tarihli "TV'de 7 Gong" dergisinde,
Pet Shop Boys'un unutulmaz hit parçası "It's a Sin"'in video klibiyle ilgili bir röportaj yayınlanmış.

It-a-sin-TV-de-7-Gong-20-Temmuz-1987-Say-29.png

20 TEMMUZ 1987 (SAYI 29) TARİHLİ, "TV'DE 7 GONG" DERGİSİNDEN ALINTIDIR..

Son günlerin gözde topluluklarından "Pet Shop Boys", çevirdikleri son video filminde, kıskançlık, öfke, oburluk, kibir, şehvet, açgözlülük ve tembelliği anlatıyor.

Pet Shop Boys, kendileriyle röportaj yapmak isteyenleri, Londra'nın güneyinde terkedilmiş bir araziye çağırmışlardı. Eski bir deponun yanından sızan cılız bir ışığın altında hayal meyal bir şeyler seziliyordu. Bir grup keşiş bir araya gelmiş fısıldaşıyorlardı. Bir yanda da adamın birini zincirlemişler! Evet, bu Neil Tenant. Bu sırada komik siyah şapkalı ve kirli elbisesiyle birisi gelerek Neil'le konuşuyor. O da Chris Lowe. işte, ”Pet Shop Boys”, yeni şarkıları ”It's A Sin”i böyle filme alıyorlar.
Yönetmen Derek Jarman, sonunda "Tamam” diyor, "bir saatlik yemek molası.” Sanat yanı ağır basan filmleriyle tanınan Derek Jarman, ("İstanbul Sinema Günleri 87”de izlediğimiz) "Caravaggio"nun da yönetmeni.

Neil, yeni videolarını şöyle anlatıyor:
“It’s A Sin”, bizim en eski parçamız. bu parçayı videoya almayı düşündüğümüzde, bunun hep bir kumar olacağını ve Chris'in de bir engizisyon yetkilisi gibi filmi ateşe verecek biri olduğunu biliyorduk. Yine de film düşüncesi hoşuma gidiyordu. Diğer video filmlere benzemeyecek. Çok güzel olacak: Son sahnede, yanacak odun yığınının üstünde benim yerime lastik bir benzerim olacak ve ondan kanlar fışkıracak... Ron Moody (“Oliver” müzikli filminde de oynamıştı) yargıcı canlandırıyor. Diğer oyuncular da yedi öldürücü günahı elbise gibi üzerlerine giyerek canlandırıyorlar. Kıskançlık yeşil renkte, diğerleri öfke, oburluk, kibir, şehvet, açgözlülük ve tembellik... Bence en güzeli oburluk. Çünkü oburu canlandıran oyuncunun giysisi meyveden yapılmış ve bu elbiseyi ağzından meyve sularını akıtarak yiyor. Parçanın arkasında yatan neden, sanırım benim Katolik olarak yetiştirilmemden geliyor. Bir Katolik okulunda okudum, bu beni günah konusunda çok bilinçlendirdi. Örneğin, bağışlanabilir günahın küçük bir günah, öldürücü günahın ise ruhu öldürüp günahkârı cehenneme yollayacağı gibi. Bunlarla yaşamak olanaksız.”
Chris, "Bu video çekimi gerçekten çok eğlenceli” diyor, “ilk yaptığımız 'Opportunities' berbattı. Sabah saat yedide sete geliyorduk ve ben ertesi sabah üçten önce kameranın karşısına geçemiyordum. Çıldıracak gibiydim.” Daha sonra Neil söz alarak,'"Suburbia” filme alınırken, Chris'’le ben karşımızda bir polis köpeği ile kanepede oturuyorduk, ben bir yandan köpeği sakinleştirecek küçük hareketler yapıyordum.” diye bir açıklamada bulunuyor. Chris ise kıkırdayarak, "Köpek, Neil'e delirmiş gözüyle bakıyordu” diyor. Birden kapıdan ürkek bir yüz uzanıyor ve “Özür dilerim, burada hiç keşiş var mı?” diye soruyor, arkasından da "Herkes sete” çağrısı işitiliyor...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Grubun en beğendiğim parçalarından biri de 1987 tarihli "Rent"..1
1987'de de şimdi de beğeni ile dinlerim..

Grubun 1987 çıkışlı "rent" parçasının bir yönü de; eşcinsel kültürünün önde gelen unsurlarından rentboyluğu anlatan, Pet Shop Boys'un kendi cinsel tercihlerini yavaş yavaş dışa vurmaya başladıkları şarkılarından olmasıdır.. Yalnız, söz konusu video klip olunca; sanırım o dönemlerde henüz yeterli cesareti gösteremediklerinden olsa gerek; taşıdığı onca eşcinsel imgelerine rağmen, klibinde Chris Lowe'u sarışın bir hatunla aşk yaşarken görürsünüz. Sanırım bu şekilde cinsel kimliklerini gölgelemiş olduklarını düşünüyorlardı..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
2013 Nisan'ında Pet Shop Boys'un; "The Electric" başlıklı dünya turnesi kapsamında 26 Haziran 2014 tarihinde Life Park'ta bir konser vereceği açıklanmıştı. Bu açıklama Türk müzikseverler tarafından heyecanla karşılandı ama her iki tarafın da bundan 1 sene öncesinden olacakları öngörecek halleri yoktu.. Sonuç olarak; Türkiye'de yaşanan olumsuz toplumsal atmosferden ötürü konser iptal edildi..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
1981'de kurulan Pet Shop Boys, 1986'da çıkardıkları ilk albüm olan "Please" ile dünyaca şöhrete kavuştuktan sonra günümüze değin popülaritesini kaybetmemiştir. Bu sürede grup sayısız dergiye konuk olmuştur. Aşağıda bu dergilerden sadece bir kaçı görülüyor..

Wpy1_Vc_S.png

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Elvis Presley de dahil çok sayıda şarkıcının coverladığı ve bana göre en güzeli Pet Shop Boys'a ait olan 1987 senesinden bir Synthpop klasiği. Zamanında bu parçayı kasedi sayısız kez geriye alıp dinlemişliğim vardır. Hala bile bende ayrı bir etki uyandırır.www.youtube.com/watch?v=wDe60CbIagg

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,212
3,861
Osmaniye
Pet Shop Boys - Left To My Own Devices

TMm3d8.jpg

Soğuk bir kış günü işten/okuldan evimize döndüğümüzde Tv açıksa şirin mi şirin güleryüzlü bir erkek sunucunun sunduğu bir müzik programına denk gelmişizdir hepimiz. Her nedense programın tamamını seyretme şansına kolay kolay erişememişizdir ve hepte programın sonuna denk gelmişizdir öyle değil mi? Harika insan Erhan Konuk ve efsane programı Pop Saati'nden bahsediyorum tabi.

gQ90nB.jpg

Ne demiştik? Programın sonuna denk geliyorduk ve harika bir kapanış müziği eşliğinde kapanıyordu program. Hangi müzik? Hepiniz biliyorsunuz canım, Seksenlerin efsanevi grubu Pet Shop Boys ve harika şarkıları Left To My Own Devices'dan bahsediyorum.
Seksenlere yolculuğa devam..
.

www.youtube.com/watch?v=Ed1tv_gCOUA

Son düzenleme:

misterno

Onursal Üye
7 Ara 2009
2,378
17,858
Başlığı görünce hemen Erhan Konuk ve haliyle "Pop Saati" geldi benim de. Yanılmamışım vesselam. :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul

Soğuk bir kış günü işten/okuldan evimize döndüğümüzde Tv açıksa şirin mi şirin güler yüzlü bir erkek sunucunun sunduğu bir müzik programına denk gelmişizdir hepimiz. Her nedense programın tamamını seyretme şansına kolay kolay erişememişizdir ve hep te programın sonuna denk gelmişizdir öyle değil mi? Harika insan Erhan Konuk ve efsane programı Pop Saati'nden bahsediyorum tabi.

Ne demiştik? Programın sonuna denk geliyorduk ve harika bir kapanış müziği eşliğinde kapanıyordu program. Hangi müzik? Hepiniz biliyorsunuz canım, Seksenlerin efsanevi grubu Pet Shop Boys ve harika şarkıları Left To My Own Devices'dan bahsediyorum.
Seksenlere yolculuğa devam..
.

Bu kıymetli paylaşımın için teşekkürler Üstadım. İlgili videoyu buldum. Dediğin gibi "Seksenlere yolculuğa devam!" www.youtube.com/watch?v=S7xrdZhiNzk

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
İngiltere'nin köklü müzik dergilerinden Smash Hits'in (1978-2009) verdiği bir 'Pet Shop Boys' posteri..
('Smash Hits' dergisi / 14-27 Haziran 1989 / No 275)

Pet-Shop-Boys-Smash-Hits-14-27-Haziran-1989-Say-275.png

Little Guitars

Yeni Üye
21 Ağu 2019
76
173
It's a Sin parçasının melodisi Iron Maiden'ın bir yıl önce çıkan Loneliness of the Long Distance Runner'ına çok benzer, hatta iki albümü de çıkar çıkmaz defalarca dinlemiş olmama karşın bu benzerliği birkaç yıl önce okuduğum bir yazı sayesinde fark etmiştim.

www.youtube.com/watch?v=-mZTKzgCLLE

Bu arada, benim de en sevdiğim parçaları What have I done to deserve this. Always on my Mind yorumu da harikadır gerçekten, o yıllarda çıkan bir başka müthiş Elvis yorumu da Fine Young Cannibals'ın Jimmy Somerville ile birlikte kaydettiği Suspicious Minds idi.

Little Guitars

Yeni Üye
21 Ağu 2019
76
173
Son yazdığım mesajdaki youtube bağlantısının altında kalan kısım küçük punto ile yazılmış olarak gözüküyor, o kısmı okumayan dostlar Pet Shop Boys'a arakçı deyip kaçtığımı sanabilir, haşa çok severim. :) :)