Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
44326089-1880190215410414-8437210378202513408-o.jpg

80’lerin Alman kökenli en baba müzik gruplarındandır..
Solistleri Marian Gold en büyük hitleri "Big in Japan" ile kaderleri değişmeden önce taksi şöförlüğünden tutun da bulaşıkçılığa kadar her türlü işi yapmıştır..

Alphaville; "Forever young", "Sounds like melody", "Dance with me", "The jet set", "A Victory of love" gibi müzik tarihinin klasikleri arasına girmiş eserler vermiştir.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
s_Ip_Kb.jpg

Alphaville, 1980'li yıllarda çok popüler olan Alman bir müzik grubudur.

Kurucuları Marian Gold (gerçek adı Hartwig Schierbaum, d. 26 Mayıs 1954), Bernhard Lloyd (gerçek adı Bernhard Gößling, 6 Haziran 1960) ve Frank Mertens (gerçek adı Frank Sorgatz, 26 Ekim 1961), 1984 yılında çıkardıkları "Forever Young" ile büyük sükse yaptılar. Bu albümde tüm zamanların en iyi 10 şarkısı arasında alan "Big in japan"'le ise grup tüm dünyada tanınan hale gelmişti..

Alphaville, 1980'lerde barış teması üzerine yoğunlaşan eserler veren çok popüler bir grup oldu.. 1990 yılında çektiği Songlines videosuyla aynı yıl Hollywood'da, En İyi Kısa Film Oscar'ını aldı.

Alphaville Discography
1984: Forever Young
1986: Afternoons in Utopia
1989: The Breathtaking Blue
1994: Prostitute
1997: Salvation
2003: CrazyShow

Kaynak: Vikipedia

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Alphaville grubu ismini;
1965 Fransız yapımı siyah-beyaz bir bilim-kurgu filminden esinlenerek almıştır..

ETJKOom.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Aşağıda, Alphaville denince ilk akla gelen şarkı
"Big in Japan"in single albümünü görüyorsunuz..
"Big in Japan" Alphaville'in çıkardığı ilk albüm olan "Forever Young"ın ilk şarkısıdır..
(Albümün çıkış tarihi Ocak 1984)

Big in japan, 1984'den bu yana çok sayıda grup ve şarkıcı tarafından da coverlanmış,
bugün bile popülaritesini yitirmemiş mükemmel ötesi bir parçadır..

Bu arada albüm kapağında; Marian Gold, Bernhard Lloyd ve Frank Mertens'ın kalın yün kazak ve de atkıyla poz vermelerini albümün Ocak ayında çıkmasına bağlıyorum.. Bence oldukça hoş ve de unutulmayacak bir mizansen çıkmış ortaya..

cco_Ds_YB.jpg
www.youtube.com/watch?v=xjYaw0RAbvc​

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Geçen Cumartesi günü Alphaville'i üçüncü kez canlı performansıyla izleme şansını yakaladım. Bunun için çok mutluyum.

"İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri" kapsamında, 26 Haziran Cumartesi akşamı, MÜ AVM'de resmen bize bir nostalji fırtınası estiren, Marian Gold ve arkadaşlarını yürekten tebrik ederim.

Gelen çok şey kazandı, gelmeyen ise çok şey kaybetti diyebilirim zira Marian Gold'un dünkü sahne performansı 80lerin bile üzerindeydi. Konserde çoğu şeyi hep makaraya vurdu, hele "Forever Young" şarkısından sonra grup arkadaşının önüne gelip diz çökmesi ve de akabinde Afrika yerlileri gibi uzun uzun secdeye yatıp kalkması hepimizi kahkaya boğdu.. Ayrıca bateristin konserin hızına kendini kaptırıp davulunu patlatması ise konserdeki coşkuya ayrı bir renk kattı..

Çoğu yerde konserin 23:15'de başlayacağı yazıyordu oysaki konser saat tam 21:00'de başladı. Allah'tan bizler en önde izlemek için erken gittiğimizden problem olmadı. Ama konsere saat 23:00'de gelenlere ise yazık oldu zira konser tam o sıralarda son buldu..

Ayrıca dün konseri en önde izlemekle kalmayıp, Alphaville kulisine giren 5 şanslı kişiden biri oldum. Onlarla çektirdiğim fotoları, albümümün en müstesna köşelerinde, bir ömür saklayacağım..

Alphaville-1984-Kopya.jpg

Son düzenleme:

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Alphaville - Big in Japan (1984)

Alphaville'in ölümsüz eseri Big in Japan orjinal video klibiyle sizlerle..www.youtube.com/watch?v=tl6u2NASUzU​

Moderatör tarafında düzenlendi:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Delirirdik bunlara!.. Bu klipler belki gençler için saçma gelebilir...:)
Teşekkürler dostum büyük keyifle bir nostalji yaptım.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Alphaville'in ölümsüz eseri Big in Japan orjinal video klibiyle sizlerle..

İşte benim gönlümde number one olan parça!!!... Teşekkürler mkurt..

"Big in Japan" Alphaville'in çıkardığı ilk albüm "Forever Young"tan çıkan ilk singledır.

Parçayı 1984'den bu yana çok sayıda grup ve şarkıcı da yorumlamıştır.

Tüm zamanların en iyi 100 şarkısı arasına giren "Big in Japan"in sözlerini de yazmazsak,

topicte büyük eksiklik olur.. :)

Alphaville-Big-in-Japan-1984.png

BIG IN JAPAN

Winters cityside
Şehrin kenar mahallelerinde kışlar

Crystal bits of snowflakes all around my head and in the wind
Başımda kar tanelerinden kristal parçaları

I had no illusions
Hayal görmüyordum

That Id ever find a glimps of summers heatwaves in your eyes
Gözlerinde yazıların sıcak dalgalarının bir pırıltısını bulduğuma dair

You did what you did to me, now its history I see
Bana yaptığını yaptın, şimdi gördüğüm mazi

Heres my comeback on the road again
İşte yine yola koyuluşum

Things will happen while they can
Her şey olacağına varır

I will wait here for my man tonight, its easy when your big in japan
Bu gece burada erkeğimi bekleyeceğim, bu kolay Japonyada etkiliysen

When your big in japan, tonight
Bu gece, Japonyada önemli biriysen

Big in japan, be tight, big in japan where the eastern seas so blue

Japonyada etkili, sıkı biri ol, doğu denizinin çok mavi olduğu yerde

Big in japan, alright, pay, then Ill sleep by your side
Japonyada önemli, tamam, öde sonra yanında yatarım

Things are easy when youre big in japan, when youre big in japan
Her şey kolaydır eğer Japonyada etkiliysen

Neon on my naked skin
Çıplak vücudumda neonlar

Passing silhouettes of strange illuminated mannequins
Tuhaf ışıklı mankenlerin siluetleri geçiyor

Shall I stay here at the zoo
Bu hayvanat bahçesinde kalmalı mıyım?

Or shall I go and change my point of view for other ugly scenes
Yoksa gitmeli ve diğer çirkin yollara bakış açımı değiştirmeli miyim?

You did what you did to me, now its history I see...
Bana yapacağını yaptın, şimdi gördüğüm mazi

Her şey olacağına varır

Alphaville - 1984

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
İşte benim gönlümde number one olan parça!!!... Teşekkürler mkurt..

"Big in Japan" Alphaville'in çıkardığı ilk albüm "Forever Young"tan çıkan ilk singledır.

Parçayı 1984'den bu yana çok sayıda grup ve şarkıcı da yorumlamıştır.

Tüm zamanların en iyi 100 şarkısı arasına giren "Big in Japan"in sözlerini de yazmazsak,

topicte büyük eksiklik olur.. :)

Alphaville-Big-in-Japan-1984.png

BIG IN JAPAN

Winters cityside
Şehrin kenar mahallelerinde kışlar

Crystal bits of snowflakes all around my head and in the wind
Başımda kar tanelerinden kristal parçaları

I had no illusions
Hayal görmüyordum

That Id ever find a glimps of summers heatwaves in your eyes
Gözlerinde yazıların sıcak dalgalarının bir pırıltısını bulduğuma dair

You did what you did to me, now its history I see
Bana yaptığını yaptın, şimdi gördüğüm mazi

Heres my comeback on the road again
İşte yine yola koyuluşum

Her şey olacağına varır

When your big in japan, tonight
Bu gece, Japonyada önemli biriysen

Big in japan, be tight, big in japan where the eastern seas so blue

Japonyada etkili, sıkı biri ol, doğu denizinin çok mavi olduğu yerde

Big in japan, alright, pay, then Ill sleep by your side
Japonyada önemli, tamam, öde sonra yanında yatarım

Things are easy when youre big in japan, when youre big in japan
Her şey kolaydır eğer Japonyada etkiliysen

Neon on my naked skin
Çıplak vücudumda neonlar

Passing silhouettes of strange illuminated mannequins
Tuhaf ışıklı mankenlerin siluetleri geçiyor

Shall I stay here at the zoo
Bu hayvanat bahçesinde kalmalı mıyım?

Or shall I go and change my point of view for other ugly scenes
Yoksa gitmeli ve diğer çirkin yollara bakış açımı değiştirmeli miyim?

You did what you did to me, now its history I see...
Bana yapacağını yaptın, şimdi gördüğüm mazi

Her şey olacağına varır

Alphaville - 1984

İlk kez karşılaşıyorum;

yüzlerce kez dinlediğim şarkının sözleriyle..

Gecenin bu vaktinde..

2008 Terra Boğazkere 750 cc (yani 15000 damla) ile..

Tarihe not mu düştük şimdi?

Neyse, kısa keselim de ustalar konuşsun!..

Sözler yürekten vuruyormuş ta haberimiz yok!...:22:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu da Alphaville'in Alman ZDF kanalında yayınlanan "Thommys Pop-Show" adlı müzik programı için düzenlenen konserdeki performansları..
ZDF'nin her sene sonu, Dortmund - Westfalen'de düzenlediği bu konsere,
o yılın en popüler şarkıcıları katılırdı.
www.youtube.com/watch?v=qFAl_EZpug0

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
80lerden bu yana çoğu yerde jenerik müziği olarak kullanılan en baba Alphaville parçalarından biri olan "Sounds like melody"i paylaşmak istedim bu akşam..

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili dostum bu gece anlaşılan yine bizi bizden alacaksın, alıp geçmişimize götüreceksin. Öyle olsun.

Aslına bakarsan, bu geceki paylaşımlarım bitmişti ama senin gibi dostlarım için bir parça daha yayınlayacağım. "Durmak yok, paylaşıma devam!.." :)
www.youtube.com/watch?v=IINxAibJJfk

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Alphaville'in çıkarmış olduğu ilk albüm "Forever young"ın
giriş parçası olan "A victory of love" sizlerle...

Alt yapısıyla bu mistik parça albümdeki diğer parçalardan bayağı bir farklılık arz ediyor..

Keyifli seyirler..

Son düzenleme:

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,822
iskenderun-Hatay
Özellikle 'Forever Young' müthiş keyif veren bir parçadır, bilgilendirme ve klipler için teşekkürler sevgili Baltimora..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Özellikle 'Forever Young' müthiş keyif veren bir parçadır, bilgilendirme ve klipler için teşekkürler sevgili Baltimora..

Rica ederim sevgili İskenderunlu. Sana tamamen katılıyorum; "Forever young"ın insanı gevşeten bir özelliği var.. Kendi tarzında en iyi 10 parça arasına rahatlıkla girer..​

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Grubun ilk albümü olan, 1984 tarihli "Forever young";
CD formatında D&R'larda satışa sunulmaya başlamış.
İçinde "Big in Japan", "Sound like melody", "The jet set", "A Victory of Love" ve albüme de adını veren "Forever young" gibi hepsi birbirinden iddialı eserleri barındıran bu albümü almanızı şiddetle tavsiye ederim. :)

X3_GYh_AG.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Vay bee Alphaville'in 1995'ten beri
klavyecisi olan Martin Lister'i kaybetmişiz de haberimiz yok!!..

R.I.P. MARTINRIP

Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Alphaville - Big in Japan (1984)

Bu da bir başka TV programında yayınlanan,
yüksek görüntü kalitesindeki bir "Big in Japan" videosu..
www.youtube.com/watch?v=-FvYFGKvdZM​

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Bu da bir başka TV programında yayınlanan,
yüksek görüntü kalitesindeki bir "Big in Japan" videosu..

Ba-l-ks-z-1.jpg

80lerin meşhur, sırttan bağlanan şetland (shetland) türü kazakları hem videoya, hem de Alphaville'in karizmasına ayrı bir hava katmış. Tahminimce kendileri bir kazak firmasının sponsorluğunda bu yayına çıkmış olmalı.. Zira basında bu kazaklarla beraber verdikleri bir çok poz mevcut..

Şetlandlar; bol tüylü ve kırçıllı bir kazak türü olmasından ötürü, benim gibi alerjisi olan insanlara giyilmesi eziyet olsa da, görüntüsünden ötürü hala en çok sevdiğim kazak türüdür..

Son düzenleme:

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,308
İstanbul
Alphaville - Forever Young (1984)

Alphaville
Forever Young
(1984)

1984 yılında Alman pop grubu Alphaville "Forever Young" albümünü piyasaya sürerek çok ses getirmeyi
başarmıştır. Albümde Roxy Music ve Kraftwerk'in sezgileri çok belli olan albümde, "Big In Japan", "Sounds Like A Melody"
ve "Forever Young" parçaları birer hit olmuştur. Albüm yaklaşık 2 milyon kopya satarak 6 ülkede Top 20 listelerine girmeyi başarmıştır.

4d353736353530.png

albümü dinlemek veya izlemek için lütfen

01 A Victory Of Love
02 Summer In Berlin
03 Big In Japan
04 To Germany With Love
05 Fallen Angel
06 Forever Young
07 In The Mood
08 Sounds Like A Melody
09 Lies
10 The Jet Set

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Alphaville
Forever Young
(1984)

1984 yılında Alman pop grubu Alphaville "Forever Young" albümünü piyasaya sürerek çok ses getirmeyi
başarmıştır. Albümde Roxy Music ve Kraftwerk'in sezgileri çok belli olan albümde, "Big In Japan", "Sounds Like A Melody"
ve "Forever Young" parçaları birer hit olmuştur. Albüm yaklaşık 2 milyon kopya satarak 6 ülkede Top 20 listelerine girmeyi başarmıştır.

4d353736353530.png

albümü dinlemek veya izlemek için lütfen

01 A Victory Of Love
02 Summer In Berlin
03 Big In Japan
04 To Germany With Love
05 Fallen Angel
06 Forever Young
07 In The Mood
08 Sounds Like A Melody
09 Lies
10 The Jet Set
Bu albümü CD formatında da olsa müzik marketlerde hala görmek bir dinleyicileri olarak beni mutlu ediyor. Demek ki bu övgüyü hak etmekte sonuna kadar haklılarmış. Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler sevgili SenSei.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Alphaville üyeleri bir ödül töreni sonrası Galler Prensi Charles ile.. Bu arada "Şirinler" şeklindeki bu ödülün ismini bilen var mı? Özellikle bu konuda sevgili Motion dostumdan cevap bekliyorum zira bunu bilse bilse kesin o bilir diye düşünüyorum. :)

EDIT: Sağolsun sevgili Motion bu konuda çok detaylı bir çalışma yaptı. Bunu merak ediyorsanız, ilerideki sayfalarda ilgili yazıya ulaşabilirsiniz...

PEP5_PO8.jpg

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Alphaville üyeleri bir ödül töreni sonrası Galler Prensi Charles ile.. Bu arada "Şirinler" şeklindeki bu ödülün ismini bilen var mı? Özellikle bu konuda sevgili Motion dostumdan cevap bekliyorum zira bunu bilse bilse kesin o bilir diye düşünüyorum. :)

Sevgili Baltimora,
Bu ödül ile ilgili Türkiye'de herhangi bir bilgiye ulaşamaman çok normal dostum. Lakin 80'lerde Türkiye'de çıkan ve ağırlıklı olarak yabancı müzik haberlerini yayınlayan dergilerde, bu ödülü elinde tutan sanatçıların fotoğrafları yayınlanır ama ödülün ne olduğu (neyi temsil ettiği) ile ilgili bir bilgi verilmezdi. (Ya da verilme gereği duyulmazdı!)

Dönemin dergilerinde, bu ödülü elinde tutan sanatçıların fotoğrafları çokça yayınlandı. Fotoğrafların altına genelde sözkonusu sanatçının "Almanya'da bütün ödülleri topladığı" şekline bir yazı atarlardı... Böyle yazmalarının sebebi de bazen bir sanatçı veya bir grup bir kaç kategoride birden bu ödülü alabiliyordu. Bu tip durumlarda bazı sanatçıların elleri bu ödüllerle dolu olunca fotoğrafın altına da bu şekilde bir yazı atma gereği duyuyorlardı... (Onyedi dergisi çok yaptı bunu, zaten kes/kopyala/yapıştır dergisiydi ama buna rağmen çok sattı!) Bir tek "Hey Dergisi" ödülün ne olduğunu yazıyordu sanırım, yıllar oldu tam olarak hatırlamıyorum. Bu arada yeri gelmişken "Blue Jean" dergisinin ismi de araklamadır! Almanya'da 80'lerde bu isimde bir müzik dergisi vardı!... (80'lerde Almanya'da inanılmaz sayıda müzik dergisi vardı...)

Ama traj açısından sınırları zorlayan iki büyük müzik dergisi vardı; biri halen yayın hayatına devam etmektedir ve bir çok Avrupa ülkesinde de (o ülkenin kendi dilinde) yayın yapmaktadır. Diğeri ise 1998 yılında yayın hayatına son vermiştir. (Bir başka dergi ile birleşti...)

Bu dergilerden birincisi "BRAVO", ikincisi ise "PopRocky"dir.
Almanya'da onlarca müzik dergisi arasından en yüksek satış grafiğine sahip
olanlar bu iki dergidir.

mEOv41.png

1980'li yıllarda Almanya'nın en çok satan iki büyük müzik dergisi.

Senin şu merak ettiğin "Şirin" ödül
bu dergilerden "PopRocky"e aittir
sevgili Baltimora!
:)

pE7QWm.jpg

PopRocky, Almanlar'ın en çok satan ikinci müzik dergisiydi.
98'den sonra POPCORN adlı bir başka Alman müzik dergisiyle birleşti...

Sağda ki ödül "PopRocky"nin, Soldaki "BRAVO" dergisinin ödülüdür.

D3LZvy.jpg

PopRocky'nin verdiği ödülün adı (senin merak ettiğin): Golden Hammer Smurf Award"dır.
(Altın Çekiç Şirin Ödülü)

ALPHAVILLE (PopRocky Ödül Töreninde...)

LQJVYZ.jpg

7AO06v.jpg

PopRocky, Almanlar'ın en çok satan ikinci müzik dergisiydi.
98'den sonra POPCORN adlı bir başka Alman müzik dergisiyle birleşti...
POPCORN'yayın hayatına devam etmektedir ve onun ödülü "Altın Mikrofon"dur...

5YAZbR.jpg

Hemen belirtiyim "PopRocky" dergisinin "Golden Hammer Smurf Award" ödülü öyle basit bir ödül değildi, tüm dünyada da geçerliliği olan prestijli (önemli) bir ödüldü... Bu ödül, 80'ler müzik dünyasının üs merkezi olan, diğer bir değişle yönetim ve üretim merkezi olan Almanya'da özel bir tören eşliğinde verilir(di) ve bu tören genelde Alman kanallarından canlı olarak yayınlanırdı.

Not:
İnternet'de geyiği çok yapılan Fair Control'ün "Symphony Of Love" parçasının "Big in Japan"e benzediği (hatta araklandığı!) iddiaları tamamıyla asılsızdır ve melodi okumasını bilen kişiler açısından da oldukça komiktir. Her iki parçanın da melodileri farklıdır. Tempoları (sample) ise birebir benzerlik gösterir ama bir başka başlıkda da anlattığım gibi "tempo evrenseldir" aslolan melodi'dir. Eğer melodi benzeseydi Alphaville dava açardı (bunu yapamadı) ve her iki grup da yoluna devam etti... Şu an da her iki grup da aktif olarak müzikle ilgilenmemektedir. (Alphaville'i ara sıra 80'ler partilerinde/konserlerinde görüyoruz.)

Alphaville'in "Fair Control"e dava açtığı şeklinde ki internet geyikleri de asılsızdır. Kaldı ki Fair Control'ün 2009'da CD formunda "Best of..." albümü de yayınlanmıştır. Dava açılsaydı bu "Best Of..." çıkarılamazdı. Fair Control, kendi aralarında ki anlaşmazlık sonucu ayrıldılar. Her ikisinin de kendi stüdyoları var ve kayıt hizmetleri/aranjörlük hizmeti vermekteler.

FAIR CONTROL / BEST OF...
znWd9R.jpg

2009'da yayınlanan "Best of..." CD'si...

Bana sorarsan "Big in Japan"mi daha güzel "Symphony Of Love"mı? Tereddütsüz, tek kelimeyle, "Symphony Of Love" derim.
Parçanın başında ki sadece 20 saniyelik piyano solo'su bile insanı alıp götürmeye yetiyor...

Elbette ki "Big in Japan"de güzel...
Bir daha asla böyle parçalar yapılamayacak!

Bir de RTL Radyosunun (Sonradan TV kanalı da açıldı) düzenlediği
ödül törenleri vardı; Ödülün adı : Goldenen Löwen'di.
(Altın Arslanlar)

LQJkgJ.jpg

Modern Talking, "Atlantis is Calling" adlı parçaları
ile bu ödülü aldıkları sırada...1986)
Çok prestijli bir ödüldür...

İşte bu "şirin" ödülün hikayesi (ve yanında ek bonus bilgiler) bu değerli dostum. :)
Sevgilerimle...

vjRdaz.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Motion tüm yazılanları büyük beğeniyle ve soluksuz okudum.Sayende hem bilgi dağarcığımızı daha da genişletiyor, hem de "doğru bildiğimiz yanlışları"n da farkına varıyoruz. (İlk fırsatta "Fair Control" konusunda düzeltmeleri yapacağım.) Bu arada Pop Rocky dergisine özellikle; Galatasaray Aslıhan pasajındaki Teknik Sahaf'ta çok rastlıyorum, fakat benim şu "çok yüksek kondisyonda dergi alma hastalığı" yüzünden arşivime henüz 1 tane bile katamadım. Zira dergilerin hepsi orta kondisyonda oluyor..:)

Büyük zaman ve emek harcayarak yaptığın bu güzel çalışma için tüm nostaljiseveler adına sana teşekkür etmeyi bir borç bilirim sevgili dostum. İyi ki varsın. İyi ki buradasın!... Saygılarımla....

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
...Bu arada Pop Rocky dergisine özellikle; Galatasaray Aslıhan pasajındaki Teknik Sahaf'ta çok rastlıyorum, fakat benim şu "çok yüksek kondisyonda dergi alma hastalığı" yüzünden arşivime henüz 1 tane bile katamadım. Zira dergilerin hepsi orta kondisyonda oluyor.. :)

Evet sevgili Baltimora, bu dergiler bir çok sahaf da mevcut ama belirttiğin gibi kondüsyonları çok düşük ve çok kirliler... Kadıköy'de de bazı sahaflarda bulunmakta...

Çok iyi durumda bulursan al derim, aslında çok önemli dergiler...

Yazıyı beğendiğine sevindim, bende yazarken o yıllara tekrar dönüyorum benim için de hoş oluyor... :)

Sevgiler dostum...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Baltimor üstadım ne zengin konulara yelken açmamıza vesile oluyorsun, var ol üstat.
Teşekkürler sevgili Motion üstadım.
Keyifle okudum yine kısa öykü
lezzetinde yazınızı. Sizi izlemek
bir harika sevgili Motion, var olun.

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Evet sevgili Baltimora, bu dergiler bir çok sahaf da mevcut ama belirttiğin gibi kondüsyonları çok düşük ve çok kirliler... Kadıköy'de de bazı sahaflarda bulunmakta...

Yazıyı beğendiğine sevindim, bende yazarken o yıllara tekrar dönüyorum benim için de hoş oluyor... :)

Sevgiler dostum...
Bahsettiğin şekilde, arzu ettiğim kondisyonda bulursam kesinlikle alacağım dostum ama bu vakitten sonra bulmak zor gibi.. Bu arada senin kaleme aldığın bir yazıyı beğenmeme gibi bir imkanım var mı?.. :) Her yazını yeni bir maden bulmuş gibi büyük keyifle okuyorum dostum. Sağ ol...Var ol...

Baltimor üstadım ne zengin konulara yelken açmamıza vesile oluyorsun, var ol üstat.
Teşekkürler sevgili Motion üstadım.
Keyifle okudum yine kısa öykü
lezzetinde yazınızı. Sizi izlemek
bir harika sevgili Motion, var olun.
Est.. Sevgili yeryüzü sizlerin paylaşımları yanında benimkiler devede kulak kalıyor ama takdir etmeniz beni mutlu etti. Sağolsun ki sıkıştığım ve yardım almam gereken her konuda sevgili motion gibi bilgi bankası bir dostum var... Hepiniz iyi ki varsınız...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sağda ki ödül "PopRocky"nin, Soldaki "BRAVO" dergisinin ödülüdür.

D3LZvy.jpg

PopRocky'nin verdiği ödülün adı (senin merak ettiğin):
Golden Hammer Smurf Award"dır.(Altın Çekiç Şirin Ödülü)
Sevgili dostum verdiğin bilgiler ışığında biraz araştırma yapınca; ikinciye Gümüş Şirin, üçüncüye ise Bronz Şirin verildiğini ve bir çok ünlü ismin sadece ikincilik ile yetindiğini de öğrendim. Örneğin; Roger Moore, ABBA, KISS gibi isimler bile Gümüş Şirin'i ancak almışlar. :)
Lakin benim kafama şu husus takıldı. Almanya'nın o dönemlerdeki en ünlü ve başarılı isimlerinden Sandra'nın adı bu ödül ile ilgili hiç bir yerde geçmiyor. Sandra'yı hep BRAVO'nun verdiği ödüllerle görüyoruz. Bu kişisel bir şey mi? Yoksa her iki dergi de sanatçıları aday gösterebilmek için başka bir dergide aday gösterilmemek zorunda mıydı?

Bir de kısaca BRAVO ödüllerinden bahsedersen çok memnun kalırım zira senin vereceğin bilgiler doğrultusunda bu konuya da yoğunlaşmak istiyorum.. :)

Son not.. Araştırdığım kadarıyla bu ödülü en çok Kİm Wilde almış. Hakikaten Pop Rocky okuyucusuyla sağlam bir ilişki kurmuş.. Aldığı ödülleri yıllarıyla aşağıya yazalım da, bizim de ufak bir katkımız olsun bu konuya.. :) Sevgiler, saygılar...

1981 - "Altın Çekiç-Şirin Ödülü" en iyi kadın şarkıcı.
1982 - "Altın Çekiç-Şirin Ödülü" en iyi kadın şarkıcı.
1983 - "Gümüş Çekiç-Şirin Ödülü" ikinci en iyi kadın şarkıcı.
1984 - "Bronz Çekiç-Şirin Ödülü" üçüncü en iyi kadın şarkıcı.

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
...Bu arada Pop Rocky dergisine özellikle; Galatasaray Aslıhan pasajındaki Teknik Sahaf'ta çok rastlıyorum, fakat benim şu "çok yüksek kondisyonda dergi alma hastalığı" yüzünden arşivime henüz 1 tane bile katamadım. Zira dergilerin hepsi orta kondisyonda oluyor.. :)

Sevgiler dostum...

vjRdaz.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul

Sevgili "Baltimora",
80'li yılların "pop" ve "new-age" tarzı müzik akımında önemli bir yeri
olan
besteci ve söz yazarı Michael Cretu'nun (lâkabı ile Curly'nin) bir
bir zamanlar eşi de olan Sandra için yapmış olduğu hit parçalar elbette
ki "PopRocky" tarafından da ödüllendirildi.

1985-86'dan itibaren "PopRocky" okurları
"Sandra"yı bolca ödüllendirdi!

nJpaWN.jpg

Ocak 1986 - PopRock
(Golden Hammer Smurf Award)
özel sayısı!

1986'da Tina Turner'ın bile geçerek
"En iyi kadın şarkıcı" dalında Altın
ödülü kapmıştı!

qJpadB.jpg

Sadece "Tina Turner"ı değil aynı zamanda
"Kim Wilde" ve "Nena"yı da geride bırakarak
bu ödülü almıştı! (1986/PopRocky)

Burada önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum; derginin okurları
ağırlıklı olarak "italo disco" ve "Pop" müzik dinleyicisi olduğu
için Sandra'nın oylamada Tina Turner gibi bir divayı geçerek
"Altın Şirin"i kapması son derece doğaldır.

Yukarıda ki ödül töreninden bir yıl sonra yani 1987'de Sandra
bir kez daha "PopRocky" okurları tarafından büyük ödüle
layık görüldü
! Bu ödülü Modern Talking'in beyni
Dieter Bohlen ile birlikte aldı!
vJVDED.jpg

Ocak 1987 - PopRocky
(Golden Hammer Smurf Award - Özel sayısı)
(Kapak da ki topluluk "Europe")

Europe - En İyi Rock Grubu (The Final Countdown)
Modern Talking - En İyi Pop Müzik Grubu (Geronimo's Cadillac)
Sandra - En İyi Kadın Şarkıcı (Hi! Hi! Hi!)

Yukarıda ki sayfayı biraz daha büyültelim:

nJpDZl.jpg

Modern Talking'in solisti "Thomas Anders" geçirdiği bir
rahatsızlıktan dolayı bu ödül törenine katılamamıştı.
Dieter Bohlen tek katılmak zorunda kaldı!

"PopRocky", yukarıda ki sayısından tam bir sayı sayı sonra yani
Şubat 1987
'de Sandra'nın ödül töreninde tek olarak çekilmiş
fotoğrafının posterini yayınladı!
6ybBZ9.jpg

NONXrY.jpg

"PopRocky" bir çok sayısında "Sandra"ya özel olarak
yer ayırdı...

WGaz72.jpg

Elimde PopRocky'nin bu sayılarından temiz bir şekilde sakladıklarım var!
"Pop Müzik" tarihine ışık tutan önemli dergiler bunlar...
Tabii ki burada yer veremediğim yığınla veri var elimde...

İşte Sandra'nın "PopRocky" macerası
bu sevgili "Baltimora"...

Dolayısıyla tarafıma yönelttiğin soru olan;
"her iki dergi de sanatçıları aday gösterebilmek için başka bir
dergide aday gösterilmemek zorunda mıydı?

sorusu, yukarıda da gördüğün gibi açıklığa kavuşmuş oldu sevgili dostum.

Diğer aklına takılan sorulara gelecek olursak;

Bazı önemli kişi ve grupların "Gümüş Şirin" ödülü aldığını belirtiyor
ve buna bir anlam veremediği görüyorum. Bunun nedeni, ödülün
alındığı yıl yayınlanmış parçaların listelerde elde ettiği başarıya da
bakılmasındandır
. (Asıl önemli olan parçaların elde ettiği performanstır!)

Sonuç olarak;
Her iki dergi de aynı sanatçıya/aynı yıl büyük ödülü
verebiliyordu
; sanatçıların ödüller arası koşuşturduğu
yıllardı 80'li yıllar...

Bu arada Sandra'nın dünya çapında tanınmasına sebep olan eski eşi
Michael Cretu hakkında başlı başına bir yazı yazmak lazım...
Lakin Boney.M'in ilk plaklarında keyboard çalan delikanlının
bir gün yaptığı bestelerle pop müzik dünyasını sallayacağını
kimse tahmin edemezdi!)

pGk3Ln.jpg

Michael Cretu

Bir daha asla yaşanmayacak, yaşanması dahi mümkün
olmayacak
yıllardı 80'li yıllar...
(Hatta 70'li yıllar...)

Sevgilerimle...

Sevgili Motion ilk olarak sorumu bu kadar detaylı olarak cevapladığın için çok teşekkür ederim. Bu tarz paylaşımlarını her zaman "Hey", "Onyedi" ve "Blue Jean" tadında okuyorum. Gerçi sen onlar gibi üstün körü ve sallama yazmıyorsun.. :) En doğrusu o zaman "Bravo" dergisi tadında diyelim.. :) Bu arada aradan geçen sürede ben de Sandra'nın 1986 senesinde bu ödülü aldığını öğrendim ama diğer yazdıklarından hala haberim yoktu.
Pop Rocky arşivine sahip olmana sevindim, belki bir gün hepsinin topluca çekilmiş bir fotosunu bizlerle paylaşırsın, ne dersin dostum?
:)

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
"Aşık Oldum" filminde arka fonda "Big In Japan" çalıyor..

1985 yapımı, başrollerinde Şener Şen ile Şehnaz Dilan'ın oynadığı "Aşık oldum" adlı komedi filminde "Big in Japan"in çalındığı bir sahne vardır. Acemi çapkın Şener Şen, Şehnaz Dilan'ı yatağa atma peşindedir ama aynı zamanda karısından da çok korkmaktadır. Bir gün çapkın arkadaşlarıyla bir disco-bar'da buluşarak, onlardan tüyo almaya karar verir. Havuzun kenarındaki barda 4 kafadar yanyana oturup dertleşirken, arka fonda ise Alphaville'in efsanevi "Big in Japan"i çalmaktadır.. :)
www.youtube.com/watch?v=bmnvdiit5eM

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Alphaville.jpg

Gece gece iyi gidecek bir parçayı paylaşıyorum sizlerle..

"Elevator"; Alphaville'in 1984 tarihli "Sounds Like Melody" single albümünün B tarafındaki parçasıdır. Öte yandan "Sounds Like Melody" grubun "Forever Young" albümünde yer almasına rağmen, "Elevator" bu albümde yer almamıştır.. Single'ın arka yüzünde kalmasından olsa gerek; synthpop harikası olan bu parça pek bilinmemektedir...
Gerçekten yazık olmuş..

Son düzenleme: